Performance lifestyle

Účinné vs neúčinné doplňky stravy

Většina lidí dnes již zanevřela na doplňky výživy a nelze se jim divit: Klasickou zkušeností bohužel je, že si lidé nechají poradit od známého / v obchodě / na eshopu, nebo se jen řídí pěknou reklamou, dají do nich své těžce vydělané peníze, počkají nějaký ten čas. A? Aby zjistili, že nic necítí, respektive je jim z nich akorát těžko a doplňky stravy opustí.

Mezi nejčastější doplňky první volby přitom patří protein a gainer. Chcete vědět, proč jsou tyto nejčastěji doporučované doplňky zároveň ty nejméně vhodné a jaké východisko představuje Performance lifestyle? Pak čtěte dále.

Mým velkým snem je (až se sníží požadavky na etiku výzkumů), jednou zorganizovat velký, dvojitě slepý experiment, ve kterém budou z populace vybráni jen pokročilí cvičenci, takoví, kteří již mají své začátečnické přírůstky za sebou. Tito cvičenci pak budou rozděleni do dvou skupin: Jedna bude dostávat gainer od nějaké mainstreamové suplementové společnosti, druhá bude dostávat placebo v podobě písku s kakaovým aroma. Obě skupiny podstoupí stejný trénink v rozmezí 12ti týdnů a na závěr experimentu se bude zkoumat, která skupina dosáhla lepších výsledků z hlediska nabrané svalové hmoty, ztráty tuku a zvýšení síly. Hypotézou formulovanou na základě mé 10ti leté praxe přitom bude, že skupina pojídající písek dosáhne lepších výsledků.

DNA 11

 

Ano, některé doplňky stravy jsou skutečně tak nekvalitní, že je tělo nedokáže využít o nic lépe než písek. Tady je 10 největších varovných signálů, poukazujících na to, že kupujete zajíce v pytli (písek v obalu):

 1. Podezřele levná cena (např. 700kč za 5.5kg čehokoliv)
 2. Přebujelé marketingové kampaně plné nacionalistických hesel („Od organizátorů mise Apollo.“ „Z tajné kuchařky nejlepších světových kulturistů.“ „AAAARGH!“ „Z budoucnosti přichází…“ „10kg svalové hmoty za pouhé tři dávky.“ „Dle tajné receptury Abrahama Lincolna.“)
 3. Pokud tým, touto značkou sponzorovaných kulturistů, utratí za měsíc více prostředků na anabolika než kolik je HDP menší rozvojové země.
 4. Obecně, pokud se na obalu objevuje nějaký sponzorovaný atlet nebo je využíváno příliš mnoho barev, textů a hesel.
 5. Pokud připomíná obal jadernou hlavici nebo poslední módní výstřelek J.P. Gaultiera.
 6. Pokud ve složení stojí „proprietary blend“.
 7. Pokud je ve složení uveden jako zdroj proteinu hrach, sója nebo čočka.
 8. Pokud jsou ve složení názvy jako „glukózo-fruktózovy sirup“, „xantanová guma“, „geneticky modifikovaný škrob“, „průmyslově ztužený tuk“, „slunečnicový olej“, „uranium“ nebo více než 2 Éčka.
 9. Pokud se jedná o vícesložkový gainer nebo protein.
 10. Pokud jste se k tomuto doplňku dostali na základě kulturistického semináře nebo videologu.

DNA 7cA následuje stručné vysvětlení proč a jak by to mělo být správně:

 1. Lidé mají stále problém pochopit, že je lepší koupit drahý doplněk stravy, brát ho méně a kratší dobu, ale cítit jeho efekt, než koupit hodně levného doplňku stravy, brát jej dlouho, hodně, ale necítit z něj nic. První případ je investice do vlastního těla, druhý případ je vyhazování peněz. Já osobně vyhodil v minulosti desetitisíce kč za nefunkční proteinový písek, kterým jsem si akorát zanesl organismus.
 2. Klamání zákazníků ohledně efektů doplňků stravy bylo tak strašné, že jejich popis nakonec musela legislativa zakázat. Kdo si tu dobu pamatuje, jistě si vzpomene na kolosální epopej, která byla připojená u účinku Nitrixu a jak jej užíval Ronnie Coleman (ano taky jsem ho tehdy koupil).
 3. Obdobně jako nikdo nevěří, že modelky z reklam jsou tak krásné, protože používají novou kosmetiku, kterou propagují, musí se i reklama u doplňků stravy brát s rezervou. Obecně firmy, které ke svému zviditelnění používají kulturisty nejméně, mají nejkvalitnější doplňky stravy, protože místo do sponzoringu a marketingu investují do výzkumu a kvalitních surovin. Naopak firmy, které mají celé stádo kulturistů, bikin a reklamu jako při prezidentské kampani, produkují ty nejhorší produkty.
 4. Obdobně platí, že nejkvalitnější doplňky stravy mají skromné a strohé obaly bez grafiky, hesel a bullshitů.
 5. Obdobně jako 3 a 4.
 6. Proprietary blend je označení používané pro tajnou formuli daného suplementu, které by se dalo také číst jako: Nemohli jsme si dovolit dát od všeho účinnou dávku, tak jsme dali aspoň něco, dosypali to cukrem a uvedli celkovou hmotnost.
 7. Hrach, sója i čočka obsahují řadu antinutrientů, jejich protein nemá moc dobrou využitelnost a neobsahuje nadhodnotu v podobě imunofaktorů. Ve výsledku tak dostanete kýbel hnoje, který Vám akorát způsobí intoleranci. Nebo byste si koupili pšeničný protein z rohlíků?
 8. Divili byste se, kolik proteinových tyčinek, sachariďáků a proteinů mají horší složení než snickers, nutela a sunar. Důvod? Snaha o dobrou chuť a dlouhodobou kozervaci, postavená na jistotě, že lidé těmto názvům nerozumějí. Věděli jste například, že současná věda nedokáže říci, co se z vysoce-molekulárním, uměle vyrobeným, geneticky modifikovaným škrobem, děje v lidském těle, protože jej tělo dokáže asimilovat, ale už ne použít v rámci energetického metabolismu? A pak se ptejte odkud se vzala ta alergie nebo autoimunitní onemocnění.
 9. Gainer je paskvil a jediné místo mají jednoduché cukry nebo jejich kombinace. Nebo opravdu rádi utrácíte za mix nekvalitního proteinu a stolního cukru? Proteinový doplněk, aby pouze nezpůsobil plynatost, zácpu nebo jiné gastrointestinální problémy a aby měl opravdu všechny ty proklamované funkce, včetně posilujících imunitu a spouštějící anabolismus, musí být z kvalitního zdroje, jako je nativní izolát z mateřského mléka nebo z krve masožravců. A aby nebyl znehodnocen již v první minutě svého zpracování a nezařadil se mezi ostatní předražený písek, musí být zpracován ZA STUDENA a ideálně obohacen o probiotika a trávicí enzymy (pokud není rovnou předtráven). Sám si pamatuji, když jsem po letech konzumace písku a následném roce čištění se, vyzkoušel po dlouhé době proteinový přípravek, tentokrát té nejvyšší kvality a poprvé v životě pak cítil jeho efekt na regeneraci.
 10. Sponzoring je skvělá věc, ale asi si taky nekupujete holící strojky na základě toho, že je propagoval Roger Federer a Tiger Woods.

DNA 5

Jak vidíte, na poli doplňků stravy byla rozehrána opravdu velká hra, jejímž jednotícím heslem je bohužel většinou: ZISK za každou cenu. V minulosti se tak do předtréninkovek dávaly deriváty amfetamínu (známé kauzy s Jack3D a úmrtími v USA), do spalovačů léky na srdce a do proteinů cukr, aby chutnal dobře. V takovém prostředí se tedy opravdu nelze divit, že lidé již téměř doplňkům stravy nevěří.

Přesto však existují účinné doplňky stravy, které posilují Vaše orgány, zlepšují hormonální a nervové pochody v organismu, zlepšují Vaše zdraví, imunitu i kognitivní schopnosti, snižují bolestivost svalů, zlepšují inzulínovou senzitivitu, vedou k většímu vylučování růstového hormonu nebo vedou k podobným anabolickým účinkům jako zakázané steroidy.

A mohou tak mít v konečném důsledku vliv nejen na Vaše zlepšování v posilovně, ale také na celkové zdraví, předcházení a léčbu nemocí nebo zvyšování Vašeho pracovního výkonu.

A právě o takových doplňcích stravy je Performance lifestyle: O doplňcích, za kterými stojí reální vědecké výzkumy a které svou efektivitu v minulosti prokázaly u tisíců sportovců po celém světě.

Získejte evoluční náskok před ostatními pomocí tréninku a stravování, postavených na nejnovějších vědeckých poznatcích. Tréninkové a stravovací protokoly Performance training:

 

Může se Vám také líbit

18 komentářů

 • Odpovědět
  dano
  2.12.2015 at 23:33

  Super článok,
  už dávno som pochopil, že tie lacné gainery za nič nestoja. No predtým ako som sa dozvedel o hydrolyzovanom keseíne, som si objednal proťák. Aký názor máte na whey gold standard?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   3.12.2015 at 0:12

   Má pěkný obal a dobrou chuť 🙂

 • Odpovědět
  Marek
  9.12.2015 at 13:22

  Pamätám si obdobia, kedy som do seba sypal gainer (samozrejme lacný) a časom začal na mňa pôsobiť ako preháňadlo a to do slova.

 • Odpovědět
  Nela
  20.1.2016 at 0:24

  Osobně mám alergii na laktozu takze obyčejný protein nepřipadá v úvahu, hovězí nemohu ani cítit, co si teda vybrat? (Ryzovy chutná jak Písek a konopny to ani nejde popsat, jediný co se da pozřít je ten sojovy)

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   20.1.2016 at 17:28

   Klasické syrovátkové proteiny vyšší kvality obsahují pouze stopové množství laktózy (ani ne gram na 100g) tam bych neviděl problém. Rýžové, konopné ani sojové nebrat všechno hnus. Ještě přípustný je vaječný albumin.

 • Odpovědět
  Martin
  18.2.2016 at 12:11

  Ahoj,a co říkáš na MY PROTEIN -Impact whey protein,a gainer Mass CORE – FA Engineered nutrion

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   18.2.2016 at 22:41

   Sračky

   • Odpovědět
    Kamil
    13.3.2016 at 10:02

    Dobrý den. Dobře napsaný článek. Jen u toho MY PROTEIN -Impact whey protein nechápu, proč se jedná o „sr…“, když složení je 96% syrovátka a zbytek sojový lecitin (když bude bez příchutě) ?

    • Odpovědět
     Adam Česlík
     15.3.2016 at 17:52

     Jde o zdroj mléka a postup jeho zpracování.

     • Martin
      11.11.2016 at 22:08

      Sračka? A jakto že ho prosazuješ v PL2 a testo. update?

     • Adam Česlík
      6.12.2016 at 15:40

      Tam byl v nejstarších verzích. Později jej nahradila nativní syrovátka.

 • Odpovědět
  Andrej
  18.2.2016 at 12:12

  Výborný článok! Keby ludia venovali viac energie získavaním informácii tak by to bolo iné ale radšej uveria reklame a premôže ich lenivosť. Ja som ich začal testovať sam na sebe, momentálne skúšam Carnivor od Musclemeds prvy týžden, ale na 99% mam pocit, že je to nepríjemne chutná voda, zatial so este neviem utvoriť názor. Čo si o tom myslite Adam?:-) Ďakujem

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   18.2.2016 at 22:41

   Měl jsem kdysi, vyhozené peníze.

   • Odpovědět
    Martin
    19.2.2016 at 9:42

    Aha,tak které kvalitní si mám teda pořídit když je všechno sracka? A co sunwarrior proteiny?taky sracka?

 • Odpovědět
  Kateřina
  31.3.2016 at 18:49

  Zajímávé, že píšete důvody proč jsou určité výrobky špatné a zmiňujete zde sponzoring. Proto mě zaráží, že ve vašem protokolu Queen of shape se objevuje pouze značka My Protein, to trochu zavání sponzoringem nezdá se vám? Zajímalo by mě, které další značky mají kvalitní produkty například protein aniž by nechutnal odporně.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   3.4.2016 at 15:40

   Zdravím, Myprotein doporučuji, protože se u nich setkává cena a kvalita v příznivém poměru a prodávají velkou spoustu surovin, které ostatní výrobci doplňků stravy neprodávají. Mají přísné kontrolory kvality a jejich doplňky stravy se prodávají neochucené a bez příměsí. Když člověk odhlédne od několika jejich marketingových low end výrobků, nakoupí u nich opravdu věci, které v ČR jinak nesežene a v zahraničí vyjdou až jednou tak draho. Proto doporučuji jejich doplňky a neuvádím značky, které u nás třeba nejsou známé, dostupné, jsou dražší a jejich dovoz je obtížnější. Ty odkazy na konkrétní výrobky tam jsou pro Vás, protože kdysi, když byly v protokolech uvedeny pouze druhy doplňků, měl jsem neustále email zahlcený dotazy, kde se má který doplněk koupit a zda ho lze nahradit tím a tím. Takže si toho važte a nebrblejte mi tu 😉

 • Odpovědět
  Affiliate vs. SEO – co si od sebe mohou vzít navzájem? - Marek Hnátek blog
  9.7.2016 at 20:27

  […] i když už provozujete „obyčejný“ magazín, můžete u článků zvýšit návštěvnost. Třeba změnou typ příspěvků. Místo suchého všeobecného článku zkuste rozsáhlý vysoce odborný příspěvek či seznam, seriál článků na atraktivní téma nebo trochu kontroverze a rozbíjení mýtů; […]

 • Odpovědět
  Pavel
  2.8.2017 at 9:51

  Zdravím,
  dokážete mi prosím odpověďet, který z těchto výrobků by jste doporučil na doplnění potřebných vitamínů a minerálů?
  1) Nexgen® PRO
  2) Solgar Formule VM-75
  3) Multivitaminóvý prášek Myprotein

  Děkuji

 • Napsat komentář

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.