Optimalizace zdraví Performance lifestyle

TESTOSTERONOVÉ VÁLKY: Estrogen se probouzí

V první části tohoto článku jste se mohli dočíst o choulostivém poměru mezi estrogeny a testosteronem a jak je množství estrogenů ve Vašem těle zvyšováno jednak množstvím tělesného tuku a jednak i snahami o umělé zvyšování testosteronu pomocí steroidů. V pokračování se podíváme na další dva zdroje estrogenů, které se spolupodílejí nejen na tom, že snadněji nabíráte tuk než svalovou hmotu a že máte raději Katy Perry než Rage against the machine, ale také na zvyšování toxicity Vašeho organismu a které mohou z dlouhodobého hlediska vést k řadě vážných nemocí.

Estrogeny z vnějšího prostředí

Příčinou nadměrného množství estrogenů u mužů není pouze nadměrné množství tělesného tuku a aromatázy, ale také přijímání velkého množství estrogenů ze stravy a okolního prostředí (a tento problém se samozřejmě týká také žen).

Látkám mimikujícím v lidském těle estrogenní vlastnosti, vyskytujícím se v rostlinné potravě, se říká phytoestrogeny a zatímco některé dokáží pomáhat s odbouráváním estrogenů a snižováním jejich účinnosti, jiné naopak zvyšují negativní dopad nadbytku estrogenů, včetně zvýšeného rizika rakoviny. Mezi nimi hlavním jmenovatelem je sója, která sama o sobě obsahuje řadu antinutrientů, majících toxické účinky. Chemicky zpracovaná sója, tak, jako ji najdete ve všech těch miliardách produktů v oddělení „zdravých potravin“ v každém marketu, je pak také skvělým zdrojem estrogenů. Pokud tedy chcete udělat své přítelkyni službu, vyhoďte všechny její sojové produkty a naučte ji odmítat sojové mléko ve Starbucks.  V důsledku toho bude snadněji shazovat tuk a zároveň se zlepší její celkové zdraví. Dalším velkým zdrojem phytoestrogenů jsou ovesné vločky, oblíbená snídaně miliónů fitnesek a fitnesáků. Vzhledem k tomu, jak se za svou oves bijí a jak ji bezpodmínečně milují, mám výrazné podezření, že ovesné vločky mají také schopnost přeprogramovávat lidské chování. V Česku kolem nich dokonce existuje kult, s větším počtem členů, než kolik je u nás katolíků.

Daleko větší nebezpečí než rostlinné estrogeny však představují látky, mající v lidském těle estrogenní povahu, které byly průmyslově uměle vyrobeny. Takovým látkám se souhrnně říká xenoestrogeny a jejich příjmu je v dnešní době téměř nemožné se vyhnout:

Pokaždé, když si dáte zmiňované sojové mocca frappuccino do plastového kelímku, pokaždé, když si ohřejete jídlo v plastové krabičce v mikrovlnné troubě nebo pokaždé, když na vás omylem stříkne osvěžovač vzduchu, použijete jar na nádobí, jíte jídlo z plechovky či se natíráte tím skvělým hydratačním olejem, který byl v Albertu v mimořádně slevě, dostáváte do svého těla xenoestrgeny. Tím zvyšujete poměr estrogenů k testosteronu, tím snadněji nabíráte tuk a vytváříte pak další estrogeny a tím méně pak máte testosteronu. Ale především tím více estrogenů pak musí Vaše tělo metabolizovat, čímž vzniká řada odpadních, toxických a rakovinotvorných produktů.

Eliminace nadbytečných estrogenů

Jaké je východisko z této skeptické situace? Muži s nadmírou estrogenů (zejména těch xeno) přestali číst někde v půlce předešlého odstavce s tím, že to je blbost (xenoestrogeny dle výzkumů vedou také k problémům s chováním včetně nízké trpělivosti a otevřenosti novým zkušenostem). Ano, to je jednou z možností jak se k tomu postavit: Snažit se na tento článek a celou problematiku zapomenout a raději dál spokojeně zůstat ve svém matrixu a vychutnávat si sojové maso s ovesnými vločkami a čekat až se nastartují očekávané anabolické mechanismy. Druhou možností je zaměřit se na následující kroky.

Postup snižování estrogenů:

 1. Snížit množství přijímaných xenoestrogenů z vnějšího prostředí: V dnešní době je opravu těžké, ba téměř nemožné, vyhnout se všem xenoestrogenům (pokud náhodou nebydlíte někde mimo civilizaci a tento článek Vám někdo nezprostředkovává pouze v ústní podobě), nicméně můžete jejich příjem alespoň značně snížit, viz nejčastější zdroje výše, ke kterým bych ještě přidal kohoutkovou vodu, pití vody z plastových lahví ponechaných na slunci a laciné parfémy.

 2. Omezit konzumaci phytoestrogenů: Vyřadit sóju, ovesné vločky, fazole, pivo, omezit kávu a alkohol.

 3. Snížit množství tělesného tuku.

 4. Suplementovat látky přirozeně mající anti-estrogenní a aromatázu snižující účinek (více na přednášce).

 5. Optimalizovat eliminaci estrogenů z těla: Lidské tělo disponuje poměrně složitým a náročným procesem eliminace nadbytečného množství estrogenů. Ba co čert nechtěl, pokud Vaše zdraví nefunguje zcela optimálně (zejména zdraví GIT, jater a pokud nepřijímáte dostatek řady mikronutrientů), bude tak činit způsobem toxickým pro tělo, způsobujícím rakovinu a již odbourané estrogeny se budou často znovu syntetizovat a vracet zpět do těla. Pokud však dokážete tento proces optimalizovat, bude tak tělo činit efektivně a cestou pro tělo bezpečnou.

Na závěr přikládám alespoň seznam několika superpotravin, které slouží jako ten nejzákladnější krok k podpoření estrogenové detoxikace:

 • Losos a mořské plody
 • Brokolice (syrová)
 • Červené víno (1 sklenice max)
 • Lněné semínko
 • Citrusy
 • Kefír
 • Zelený čaj

 

Získejte evoluční náskok před ostatními pomocí tréninku a stravování, postavených na nejnovějších vědeckých poznatcích. Tréninkové a stravovací protokoly Performance training:

 

Může se Vám také líbit

33 komentářů

 • Odpovědět
  Adam Vasica
  2.12.2015 at 18:51

  Dobry den,
  a co trebas gluten free ovens vlocky ?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   3.12.2015 at 0:11

   Vločky neobsahují lepek, takže jsou všechny gluten free 🙂 Ale obsahují jiné antinutrienty.

   • Odpovědět
    Tonda
    3.12.2015 at 6:29

    Zajimavy je, jak vsude pisou, ze vlocky lepek obsahuji 😀

    • Odpovědět
     Adam Česlík
     3.12.2015 at 11:43

     S tím jsem se nesetkal. Většinou právě bojovníci proti lepku v klidu konzumují oves a rýži, byť obě tyto obilniny také obsahují lepku podobné antinutrienty, které pouze nemají tak zprofanovaná jména.

    • Odpovědět
     Daniel Mitera
     6.12.2015 at 13:30

     Ovsene vlocky neobsahuju gluten ale dovod preco na vlockach pisu ze gluten (lepek) obsahuju je kvoli proteinu avenin ktory je podobny lepku a moze u niektorych celiatikov (ludi s alergiou alebo silnou intoleranciou na lepok) vyvolet reakciu. Je to napisane len kvoli pravnej ochrane produktu.

     • Vladimír Štindl
      14.2.2016 at 14:30

      Oves obsahuje Endosperm jenž se chová stejně jako lepek a otevira spojeni ve střevě a díky tomu vzniká řada autoimunitnich onemocnění.

     • Adam Česlík
      15.2.2016 at 18:56

      Jedná se o bílkovinu podobnou lepku, která je ve všech obilninách, nicméně prozánětlivá reakce je dána individuálními dispozicemi a nelze tedy přímo tvrdit, že oves způsobuje u všech lidí narušování střevní sliznice a autoimunitní onemocnění.

   • Odpovědět
    Adam Vasica
    28.2.2016 at 23:05

    Dobry den,
    tak to jste me popravde ted dostal. Porad jsem zil s tim vedomim ze je to plne lepku 😀 🙂

 • Odpovědět
  Tomáš
  3.12.2015 at 11:03

  Pokud se mezi laciné parfémy řadí třeba Old spice, tak je to úsměvné vzhledem k jejich „mužné“ kampani.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   3.12.2015 at 11:19

   Vše, co se dá koupit v drogérii v hypermarketu. A ano to mě ani nenapadlo 🙂

 • Odpovědět
  Roman
  3.12.2015 at 15:34

  Mna by zaujímalo, co doporučujete pit, keďže čistú vodu z vodovodu ste odsúdili. Protože sem sa zas nekde dočítal, že minerálka prekysluje orgnaizmus, takže ju pit ve veľkém množstve asi neni bohví co. Rád bych mal v tejto problematike jasno. Díky

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   3.12.2015 at 21:05

   Nic jako překyselení organismu minerálkou neexistuje. Oproti tomu voda z vodovodu Vás může i zabít 🙂

   • Odpovědět
    Roman
    4.12.2015 at 13:59

    Tak ale jak sa dopracovat ke kvalitnej vode, ked človek nechce nonstop pit minerálku? I have no idea

    • Odpovědět
     dano
     4.12.2015 at 17:46

     Existujú rôzne filtre na vodu z vodovodu 😉

 • Odpovědět
  Kuba
  6.12.2015 at 13:52

  Jo znal jsem par lidí co zabila voda z kohoutku. Trochu silná slova ne? Minerálky nejsou dobré pít jako primární zdroj vody.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   6.12.2015 at 23:53

   Povíme si.

 • Odpovědět
  Pavel
  7.12.2015 at 13:58

  Normálně bych si řekl: “sakra, jak jsem mohl doteďka takhle žít?? na vodě z kohoutku?? To snad ne… a dokonce ji pila i matka a otec před početím….. je můj testosteron navždy zatracen? Radši si hned koupím přednášku, to mě vyléči“ Ale nejsem idiot a je mi jasný že jde v první řadě o zisk než o zachování plodnosti mužů, koupím si za tu tisícovku radši brokolici 🙂

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   9.12.2015 at 22:57

   V žádné přednášce o vodě nic není, budu o tom psát článek zadarmo. Ale tobě dám ban na tvou IP adresu abys ho neviděl za ty kecy 🙂

 • Odpovědět
  Radek
  16.12.2015 at 9:35

  Voda z kohoutku, tou myslíte vodu z městského vodovodního řádu nebo jakoukoliv vodu z kohoutku?
  Ptám se protože mám vlastní studnu „napíchlou“ na pramen, údajně z podzemního jezera s kvalitou kojenecké vody, podle rozboru..

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   22.12.2015 at 19:33

   Tak potom samozřejmě se obávat nemusíte 🙂

 • Odpovědět
  Estrogeny : Testosteron – Rise by Performance training
  28.12.2015 at 11:35

  […] Estrogeny z vnitřního prostředí jsou však pouze částí děsivé estrogenní pravdy. Na její zbytek se podíváme příště, v pokračování tohoto článku, s názvem: Testosteronové války – estrogen se probouzí. […]

 • Odpovědět
  Martin Kulhánek
  6.1.2016 at 10:43

  Dobrý den,
  všude se dočítám, že lněné semínko díky obsahu lignanů má vliv pouze na estrogen. Jak to tedy je???

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   6.1.2016 at 22:31

   Má vliv na metabolizaci estrogenů a jejich zbavování se + vliv na zlepšování celkového zdraví díky obsaženému ALA.

 • Odpovědět
  Petr Nový
  11.1.2016 at 12:03

  Zdravím, zajímavý článek. Akorát nevím co si myslet o těch vločkách. Většinou je všichni doporučují a dokonce právě na nárůst testos. Ne že bych bez nich nemohl žít, ale vůbec nevím čím bych je mohl nahradit.
  Je to moje zdaleka nejoblíbenější snídaně, s máslem, tvarohem a ovocem. A ne nejsem kulturista, jen mi ty vločky chutnají a skvěle se po nich cítí můj zažívací trakt. :-))) Snídaně typu vejce s avokádem po ránu prostě nesnesu.
  No, fazole jsem taky jedl hodně, kvůli bílkovinám. Nechci jíst maso x krát denně.

 • Odpovědět
  Petr
  30.1.2016 at 20:09

  A co estrogeny a lněné semínko? Jinými slovy je lněné semínko OK nebo také není doporučované, pokud chci zhazovat? (obsah estrogenů je v něm také významný)

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   9.2.2016 at 0:06

   Lněné semínko pomáhá jejich metabolizaci, byť je samo phytoestrogen.

 • Odpovědět
  Kryštof Čala
  18.2.2016 at 11:39

  Zdravím, chtěl bych se zeptat na ten kefír, je velký rozdíl mezi kefírem a acidofilním mlékem? Acid mléko má více tuku a chutná mi víc. A děláte někdy přednášky i v Brně?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   18.2.2016 at 22:40

   Zmiňovaný efekt má pouze kefír. Nedělám, dělám jen v Praze, ČR je malá na dělání po městech.

 • Odpovědět
  Mýtus č.4 – Veganství – Rise by Performance training
  21.6.2016 at 18:53

  […] V neposlední řadě se pak dostáváme také ke snahám o spalování tuků, protože veganská skladba stravy (zejména v podobě ovse, fazolí a sóji (včetně fermentované)) je bohatým zdrojem phytoestrogenů, které přispívají k estrogenové dominanci, spojené s odolností na spalování tuků, ale i řadou onemocnění (více o tématu ve článku Estrogeny se probouzí). […]

 • Odpovědět
  Nikola
  7.8.2016 at 20:59

  Ahoj, chci se zeptat, jakto ze se muže pit mineralka, když se prodává v plastových lahvích, což je také špatně?

 • Odpovědět
  Snižte svou toxickou zátěž – okamžitě! – Rise by Performance training
  6.1.2017 at 14:03

  […] Bisfenol A (BPA) působí́ v těle jako endokrinní disruptor, tedy narušuje hormonální rovnováhu: ovlivňuje mozkové hormony (zejména dopamin), pohlavní hormony (snižuje testosteron a deaktivuje androgenní receptory, takže snižuje anabolismus a vede ke tvorbě neplodnosti a erektilní dysfunkce, u žen pak také snižuje progesteron), ovlivňuje sekreci thyroidních hormonů (hormonů štítné žlázy) a především má estrogenům podobné vlastnosti (díky podobnosti chemické struktury s estradiolem), proto jej řadíme k tzv. xenoestrogenům (viz článek Testosteronové války: Estrogeny se probouzí). […]

 • Odpovědět
  Pluto
  15.8.2018 at 10:08

  Niektoré články tohto blogu chválim a vítam. Tento mi však príde ako priveľa tvrdení na primálo dôvodov, pričom hypermaskulínna reakcia autora na spochybnenie jeho slov (PAVEL, 7.12.2015 at 13:58) privádza k zamysleniu, či niektorí nemáme testosterónu priveľa. Keďže teda autor prehlásil, že pre nás článok o vode zadarmo písať nebude (k zdvorilosti čoho by som aj ja mal pár srdečných slov), než padne ban aj na moju IP, pripájam informáciu (či už pre vás hodnovernú alebo nie) ohľadne pitnej vody na Slovensku (neviem nakoľko sa situácia mení či nemení v Čechách, skúste pogúgliť):

  „Čo sa týka možného výskytu ženských hormónov vo vodách, tie by sa v pitných vodách na Slovensku je treba zdôrazniť, že pre hromadné zásobovanie sa u nás využívajú vo veľkej väčšine podzemné vody, na Východnom Slovensku sa pitná voda vyrába v cca 45% -ách z povrchových zdrojov- chránených vodárenských nádrží alebo horných tokov riek, neznečistených ľudskou činnosťou .Vypúšťanie odpadových vôd do zdrojov pitnej vody je prísne zakázané a zo strany správcov tokov sa dodržiavanie takýchto legislatívne upravených opatrení dôsledne kontroluje. Z toho dôvodu nie je z hľadiska ochrany zdravia obyvateľstva žiaden predpoklad výskytu hormonálnych látok ani v tzv. surovej vode, určenej na úpravu na pitné účely…“

  Zdroj: https://www.zdravie.sk/clanok/48128/estrogeny-v-pitnej-vode-famy-alebo-realita

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   17.8.2018 at 9:48

   Zdravím Pluto,
   já jsem mu nepsal, že článek nebude, ale naoapak že bude a zadarmo, asi jste si to špatně přečetl (to je tak, když už je Vás postoj ke mě negativně emočně zabarvený, nevědomí Vás pak může takto ovlivnit – viz Freud). Článek o vodě vyšel v březnu 2016 – http://risebyperformance.cz/2016/03/voda/ Moje reakce byla „hypermaskulinní“ z důvodu toho, jak Pavel odpovídal.
   Já pevně doufám, že estrogeny ve vodě v ČR také nebudou takovým problémem, protože se nedají na rozdíl od jiných nečistot odfiltrovat ani domácím filtrem.
   Jinak další články o xenoestrogenech:
   BPA – http://risebyperformance.cz/2017/01/bpa/
   Parabeny – http://risebyperformance.cz/2018/02/paraben/

  Napsat komentář

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.