Optimalizace zdraví Performance lifestyle

TESTOSTERONOVÉ VÁLKY: Estrogen se probouzí

V první části tohoto článku jste se mohli dočíst o choulostivém poměru mezi estrogeny a testosteronem a jak je množství estrogenů ve Vašem těle zvyšováno jednak množstvím tělesného tuku a jednak i snahami o umělé zvyšování testosteronu pomocí steroidů. V pokračování se podíváme na další dva zdroje estrogenů, které se spolupodílejí nejen na tom, že snadněji nabíráte tuk než svalovou hmotu a že máte raději Katy Perry než Rage against the machine, ale také na zvyšování toxicity Vašeho organismu a které mohou z dlouhodobého hlediska vést k řadě vážných nemocí.

Estrogeny z vnějšího prostředí

Příčinou nadměrného množství estrogenů u mužů není pouze nadměrné množství tělesného tuku a aromatázy, ale také přijímání velkého množství estrogenů ze stravy a okolního prostředí (a tento problém se samozřejmě týká také žen).

Látkám mimikujícím v lidském těle estrogenní vlastnosti, vyskytujícím se v rostlinné potravě, se říká phytoestrogeny a zatímco některé dokáží pomáhat s odbouráváním estrogenů a snižováním jejich účinnosti, jiné naopak zvyšují negativní dopad nadbytku estrogenů, včetně zvýšeného rizika rakoviny. Mezi nimi hlavním jmenovatelem je sója, která sama o sobě obsahuje řadu antinutrientů, majících toxické účinky. Chemicky zpracovaná sója, tak, jako ji najdete ve všech těch miliardách produktů v oddělení „zdravých potravin“ v každém marketu, je pak také skvělým zdrojem estrogenů. Pokud tedy chcete udělat své přítelkyni službu, vyhoďte všechny její sojové produkty a naučte ji odmítat sojové mléko ve Starbucks.  V důsledku toho bude snadněji shazovat tuk a zároveň se zlepší její celkové zdraví. Dalším velkým zdrojem phytoestrogenů jsou ovesné vločky, oblíbená snídaně miliónů fitnesek a fitnesáků. Vzhledem k tomu, jak se za svou oves bijí a jak ji bezpodmínečně milují, mám výrazné podezření, že ovesné vločky mají také schopnost přeprogramovávat lidské chování. V Česku kolem nich dokonce existuje kult, s větším počtem členů, než kolik je u nás katolíků.

Daleko větší nebezpečí než rostlinné estrogeny však představují látky, mající v lidském těle estrogenní povahu, které byly průmyslově uměle vyrobeny. Takovým látkám se souhrnně říká xenoestrogeny a jejich příjmu je v dnešní době téměř nemožné se vyhnout:

Pokaždé, když si dáte zmiňované sojové mocca frappuccino do plastového kelímku, pokaždé, když si ohřejete jídlo v plastové krabičce v mikrovlnné troubě nebo pokaždé, když na vás omylem stříkne osvěžovač vzduchu, použijete jar na nádobí, jíte jídlo z plechovky či se natíráte tím skvělým hydratačním olejem, který byl v Albertu v mimořádně slevě, dostáváte do svého těla xenoestrgeny. Tím zvyšujete poměr estrogenů k testosteronu, tím snadněji nabíráte tuk a vytváříte pak další estrogeny a tím méně pak máte testosteronu. Ale především tím více estrogenů pak musí Vaše tělo metabolizovat, čímž vzniká řada odpadních, toxických a rakovinotvorných produktů.

Eliminace nadbytečných estrogenů

Jaké je východisko z této skeptické situace? Muži s nadmírou estrogenů (zejména těch xeno) přestali číst někde v půlce předešlého odstavce s tím, že to je blbost (xenoestrogeny dle výzkumů vedou také k problémům s chováním včetně nízké trpělivosti a otevřenosti novým zkušenostem). Ano, to je jednou z možností jak se k tomu postavit: Snažit se na tento článek a celou problematiku zapomenout a raději dál spokojeně zůstat ve svém matrixu a vychutnávat si sojové maso s ovesnými vločkami a čekat až se nastartují očekávané anabolické mechanismy. Druhou možností je zaměřit se na následující kroky.

Postup snižování estrogenů:

 1. Snížit množství přijímaných xenoestrogenů z vnějšího prostředí: V dnešní době je opravu těžké, ba téměř nemožné, vyhnout se všem xenoestrogenům (pokud náhodou nebydlíte někde mimo civilizaci a tento článek Vám někdo nezprostředkovává pouze v ústní podobě), nicméně můžete jejich příjem alespoň značně snížit, viz nejčastější zdroje výše, ke kterým bych ještě přidal kohoutkovou vodu, pití vody z plastových lahví ponechaných na slunci a laciné parfémy.

 2. Omezit konzumaci phytoestrogenů: Vyřadit sóju, ovesné vločky, fazole, pivo, omezit kávu a alkohol.

 3. Snížit množství tělesného tuku.

 4. Suplementovat látky přirozeně mající anti-estrogenní a aromatázu snižující účinek (více na přednášce).

 5. Optimalizovat eliminaci estrogenů z těla: Lidské tělo disponuje poměrně složitým a náročným procesem eliminace nadbytečného množství estrogenů. Ba co čert nechtěl, pokud Vaše zdraví nefunguje zcela optimálně (zejména zdraví GIT, jater a pokud nepřijímáte dostatek řady mikronutrientů), bude tak činit způsobem toxickým pro tělo, způsobujícím rakovinu a již odbourané estrogeny se budou často znovu syntetizovat a vracet zpět do těla. Pokud však dokážete tento proces optimalizovat, bude tak tělo činit efektivně a cestou pro tělo bezpečnou.

Konkrétní postup estrogenové detoxikace bude probrán na přednášce Nabírání svalové hmoty a hormonální optimalizace 28.2. v Praze. Na závěr přikládám alespoň seznam několika superpotravin, které slouží jako ten nejzákladnější krok k podpoření estrogenové detoxikace:

 • Losos a mořské plody
 • Brokolice (syrová)
 • Červené víno (1 sklenice max)
 • Lněné semínko
 • Citrusy
 • Kefír
 • Zelený čaj

 

Získejte evoluční náskok před ostatními pomocí tréninku a stravování, postavených na nejnovějších vědeckých poznatcích. Tréninkové a stravovací protokoly Performance training:

protokoly 2

Může se Vám také líbit

31 komentářů

 • Odpovědět
  Adam Vasica
  2.12.2015 at 18:51

  Dobry den,
  a co trebas gluten free ovens vlocky ?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   3.12.2015 at 0:11

   Vločky neobsahují lepek, takže jsou všechny gluten free 🙂 Ale obsahují jiné antinutrienty.

   • Odpovědět
    Tonda
    3.12.2015 at 6:29

    Zajimavy je, jak vsude pisou, ze vlocky lepek obsahuji 😀

    • Odpovědět
     Adam Česlík
     3.12.2015 at 11:43

     S tím jsem se nesetkal. Většinou právě bojovníci proti lepku v klidu konzumují oves a rýži, byť obě tyto obilniny také obsahují lepku podobné antinutrienty, které pouze nemají tak zprofanovaná jména.

    • Odpovědět
     Daniel Mitera
     6.12.2015 at 13:30

     Ovsene vlocky neobsahuju gluten ale dovod preco na vlockach pisu ze gluten (lepek) obsahuju je kvoli proteinu avenin ktory je podobny lepku a moze u niektorych celiatikov (ludi s alergiou alebo silnou intoleranciou na lepok) vyvolet reakciu. Je to napisane len kvoli pravnej ochrane produktu.

     • Vladimír Štindl
      14.2.2016 at 14:30

      Oves obsahuje Endosperm jenž se chová stejně jako lepek a otevira spojeni ve střevě a díky tomu vzniká řada autoimunitnich onemocnění.

     • Adam Česlík
      15.2.2016 at 18:56

      Jedná se o bílkovinu podobnou lepku, která je ve všech obilninách, nicméně prozánětlivá reakce je dána individuálními dispozicemi a nelze tedy přímo tvrdit, že oves způsobuje u všech lidí narušování střevní sliznice a autoimunitní onemocnění.

   • Odpovědět
    Adam Vasica
    28.2.2016 at 23:05

    Dobry den,
    tak to jste me popravde ted dostal. Porad jsem zil s tim vedomim ze je to plne lepku 😀 🙂

 • Odpovědět
  Tomáš
  3.12.2015 at 11:03

  Pokud se mezi laciné parfémy řadí třeba Old spice, tak je to úsměvné vzhledem k jejich „mužné“ kampani.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   3.12.2015 at 11:19

   Vše, co se dá koupit v drogérii v hypermarketu. A ano to mě ani nenapadlo 🙂

 • Odpovědět
  Roman
  3.12.2015 at 15:34

  Mna by zaujímalo, co doporučujete pit, keďže čistú vodu z vodovodu ste odsúdili. Protože sem sa zas nekde dočítal, že minerálka prekysluje orgnaizmus, takže ju pit ve veľkém množstve asi neni bohví co. Rád bych mal v tejto problematike jasno. Díky

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   3.12.2015 at 21:05

   Nic jako překyselení organismu minerálkou neexistuje. Oproti tomu voda z vodovodu Vás může i zabít 🙂

   • Odpovědět
    Roman
    4.12.2015 at 13:59

    Tak ale jak sa dopracovat ke kvalitnej vode, ked človek nechce nonstop pit minerálku? I have no idea

    • Odpovědět
     dano
     4.12.2015 at 17:46

     Existujú rôzne filtre na vodu z vodovodu 😉

 • Odpovědět
  Kuba
  6.12.2015 at 13:52

  Jo znal jsem par lidí co zabila voda z kohoutku. Trochu silná slova ne? Minerálky nejsou dobré pít jako primární zdroj vody.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   6.12.2015 at 23:53

   Povíme si.

 • Odpovědět
  Pavel
  7.12.2015 at 13:58

  Normálně bych si řekl: “sakra, jak jsem mohl doteďka takhle žít?? na vodě z kohoutku?? To snad ne… a dokonce ji pila i matka a otec před početím….. je můj testosteron navždy zatracen? Radši si hned koupím přednášku, to mě vyléči“ Ale nejsem idiot a je mi jasný že jde v první řadě o zisk než o zachování plodnosti mužů, koupím si za tu tisícovku radši brokolici 🙂

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   9.12.2015 at 22:57

   V žádné přednášce o vodě nic není, budu o tom psát článek zadarmo. Ale tobě dám ban na tvou IP adresu abys ho neviděl za ty kecy 🙂

 • Odpovědět
  Radek
  16.12.2015 at 9:35

  Voda z kohoutku, tou myslíte vodu z městského vodovodního řádu nebo jakoukoliv vodu z kohoutku?
  Ptám se protože mám vlastní studnu „napíchlou“ na pramen, údajně z podzemního jezera s kvalitou kojenecké vody, podle rozboru..

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   22.12.2015 at 19:33

   Tak potom samozřejmě se obávat nemusíte 🙂

 • Odpovědět
  Estrogeny : Testosteron – Rise by Performance training
  28.12.2015 at 11:35

  […] Estrogeny z vnitřního prostředí jsou však pouze částí děsivé estrogenní pravdy. Na její zbytek se podíváme příště, v pokračování tohoto článku, s názvem: Testosteronové války – estrogen se probouzí. […]

 • Odpovědět
  Martin Kulhánek
  6.1.2016 at 10:43

  Dobrý den,
  všude se dočítám, že lněné semínko díky obsahu lignanů má vliv pouze na estrogen. Jak to tedy je???

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   6.1.2016 at 22:31

   Má vliv na metabolizaci estrogenů a jejich zbavování se + vliv na zlepšování celkového zdraví díky obsaženému ALA.

 • Odpovědět
  Petr Nový
  11.1.2016 at 12:03

  Zdravím, zajímavý článek. Akorát nevím co si myslet o těch vločkách. Většinou je všichni doporučují a dokonce právě na nárůst testos. Ne že bych bez nich nemohl žít, ale vůbec nevím čím bych je mohl nahradit.
  Je to moje zdaleka nejoblíbenější snídaně, s máslem, tvarohem a ovocem. A ne nejsem kulturista, jen mi ty vločky chutnají a skvěle se po nich cítí můj zažívací trakt. :-))) Snídaně typu vejce s avokádem po ránu prostě nesnesu.
  No, fazole jsem taky jedl hodně, kvůli bílkovinám. Nechci jíst maso x krát denně.

 • Odpovědět
  Petr
  30.1.2016 at 20:09

  A co estrogeny a lněné semínko? Jinými slovy je lněné semínko OK nebo také není doporučované, pokud chci zhazovat? (obsah estrogenů je v něm také významný)

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   9.2.2016 at 0:06

   Lněné semínko pomáhá jejich metabolizaci, byť je samo phytoestrogen.

 • Odpovědět
  Kryštof Čala
  18.2.2016 at 11:39

  Zdravím, chtěl bych se zeptat na ten kefír, je velký rozdíl mezi kefírem a acidofilním mlékem? Acid mléko má více tuku a chutná mi víc. A děláte někdy přednášky i v Brně?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   18.2.2016 at 22:40

   Zmiňovaný efekt má pouze kefír. Nedělám, dělám jen v Praze, ČR je malá na dělání po městech.

 • Odpovědět
  Mýtus č.4 – Veganství – Rise by Performance training
  21.6.2016 at 18:53

  […] V neposlední řadě se pak dostáváme také ke snahám o spalování tuků, protože veganská skladba stravy (zejména v podobě ovse, fazolí a sóji (včetně fermentované)) je bohatým zdrojem phytoestrogenů, které přispívají k estrogenové dominanci, spojené s odolností na spalování tuků, ale i řadou onemocnění (více o tématu ve článku Estrogeny se probouzí). […]

 • Odpovědět
  Nikola
  7.8.2016 at 20:59

  Ahoj, chci se zeptat, jakto ze se muže pit mineralka, když se prodává v plastových lahvích, což je také špatně?

 • Odpovědět
  Snižte svou toxickou zátěž – okamžitě! – Rise by Performance training
  6.1.2017 at 14:03

  […] Bisfenol A (BPA) působí́ v těle jako endokrinní disruptor, tedy narušuje hormonální rovnováhu: ovlivňuje mozkové hormony (zejména dopamin), pohlavní hormony (snižuje testosteron a deaktivuje androgenní receptory, takže snižuje anabolismus a vede ke tvorbě neplodnosti a erektilní dysfunkce, u žen pak také snižuje progesteron), ovlivňuje sekreci thyroidních hormonů (hormonů štítné žlázy) a především má estrogenům podobné vlastnosti (díky podobnosti chemické struktury s estradiolem), proto jej řadíme k tzv. xenoestrogenům (viz článek Testosteronové války: Estrogeny se probouzí). […]

 • Napsat komentář