Optimalizace zdraví Performance lifestyle

Magnesium: Nejvíce deficientní minerál

Hořčík (magnesium) je u běžné i cvičící populace nejvíce deficientní (nedostatkový) minerál. Je to dáno jeho nízkým obsahem v potravinách (vlivem použitých  postupů při pěstování i kvalitě dnešní půdy), nadměrnou konzumací cukrů, obilovin, alkoholu, velkým fyzickým a psychickým stresem, nadužíváním léků a současným hektickým životním stylem. Dokonce i pokud jíte zdravě a magnesium pravidelně suplementujete, můžete mít jeho chronický nedostatek. Nevěříte? Tak si přečtěte mou vlastní zkušenost.

Magnesium (Mg) je obsaženo ve všech tkáních a účastní se více než 360 biochemických reakcí, včetně proteinové syntézy a testosteronové produkce, inzulínové senzitivity, absorpce kalcia a regulace sympatiku. Závisí na něm doslova všechny tělesné systémy.

 • pomáhá vypořádat se se stresem
 • zlepšuje mozkové funkce
 • souvisí s celkovým zdravím a pocitem osobní pohody
 • zlepšuje kvalitu spánku
 • bojuje proti úzkostem a depresím
 • snižuje zánětlivost organismu
 • pomáhá snižovat množství tělesného tuku
 • zvyšuje anabolismus
 • účastní se detoxikačních procesů, kdy pomáhá z těla odvádět těžké kovy, pesticidy, chemikálie a další toxiny
 • účastní se také syntézy Glutathionu – nejúčinnějšího antioxidantu
 • je součástí energetického metabolismu (aktivuje enzymy ATPázy, které souvisí s produkcí ATP (okamžité energie) při svalové práci)
 • spolu s rostoucí náročností Vašich tréninků se zvyšuje i Vaše spotřeba magnesia.

Nadměrná konzumace sacharidů, alkoholu, nadmíra stresu, hektický životní styl, to vše spotřebovává Vaše magnesium na úkor detoxikace, antioxidace a buněčné energetické obnovy. Když k tomu připočtete náročné tréninky a nedostatek magnesia v potravě, je doufám zřejmé, proč je většina populace magnesium deficientní (dle statistiky WHO 2/3 Americké populace jsou magnesium deficientní a obdobné to je i v Evropě).

Dlouhodobý nedostatek magnesia je přitom spojen s řadou velice vážných onemocnění jako je osteoporóza, chronický únavový syndrom, anémie, deprese, včetně s tréninkem spojeného syndromu přetrénování.

Suplementovat magnesium tedy považuji za krok, který by měl učinit každý, kdo chce žít zdravě, ať již cvičí nebo ne.

Aby to však nebylo tak jednoduché, nejde jenom o to zda suplementujete magnesium, ale také jaké. Díky tomu můžete být magnesium deficientní, i pokud jej pravidelně doplňujete. Nevěříte? Přečtěte si tedy nyní můj příběh:

 

Nedostatek magnesia jako příčina nemoci

Psal se rok 2013 a já měl právě zkouškové ve 4. ročníku psychologie, odstartoval celý projekt Performance training a vydal první protokol PT 1.0. V té době jsem se 24/7 přepínal, zažíval spoustu stresu a neustále pracoval nebo studoval. Sahal jsem si na pomyslné dno svých sil a to mělo mít své následky.

Od jednoho dne jsem měl pokaždé, když jsem usínal, pocit, jakoby se mi zastavovalo srdce. To člověka vyleká a samozřejmě kompletně probudí. Díky tomu stál spánek za nic a usínal jsem až totálním vyčerpáním. Jednu noc to vyvrcholilo tím, že jsem se probudil a posadil a měl pocit jakože umírám, že mi nebije srdce. Následně samozřejmě přibyly obavy o zdraví. Vyšetření na EKG nic neukázalo, z usínání se však stala každodenní noční můra. Obavy, strach z usnutí, nervozita, nevyspalost, brzké probouzení a následná celodenní podrážděnost a únava jen proto, aby se večer vše opakovalo.

Shodou náhod jsem se zrovna připravoval na zkoušku z klinické psychologie a četl kapitolu o chronické úzkosti a úzkostném ataku. Příznaky seděly přesně na to, co jsem pociťoval a to mi dodalo první vlnu odvahy, že nejsem nějak fyzický nemocný. Při následném studiu problematiky a dalších příznaků, které jsem měl (tlak na hrudi, plytké dýchání, zvýšená nervová dráždivost, tikavé pohyby, podrážděnost, agresivita, atd.) jsem nakonec odhalil nemoc zvanou tetanie.

O tom, že je magnesium nejvíce deficientní minerál a první doplněk stravy, který by měl každý, kdo začne cvičit, pravidelně užívat, jsem v té době věděl už asi dva roky (zatímco zbytek fitness světa stále za nejdůležitější považoval (a považuje dodnes) protein). O to více mě překvapilo, že tetanie je brána jako chronický nedostatek magnesia v organismu. Byť jsem suplementoval i 1g denně, měl jsem neustále všechny znaky jeho nedostatku.

Na odbornější neurologické stanici mi provedli trojí test a definitivně potvrdili tetanii. Pan doktor mi tehdy řekl, že to není nemoc, ale prostě geneticky daný stav organismu, že jsem ji měl a budu mít vždy a že tomu musím upravit svůj život: Snížit fyzickou aktivitu, doplňovat magnesium a smířit se s tím, že prostě navždy budu mít příznaky tetanie. Pro někoho, kdo zrovna nakopl vlastní tréninkový systém založený na sebeprezentaci a otevřel tréninkové centrum, to nebyla zrovna růžová vyhlídka budoucnosti.

Během následujících 4 týdnů jsem se přesto z tetanie vyléčil a příznaky se mi už nikdy nevrátily.

Co bylo tím zázrakem? Vyhození do té doby používaného magnesium oxide a suplementace účinnými formami!

 

Největší hazard se zdravím, způsobený lékárenskými firmami

Minulý týden mi v Praze došlo magnesium a vypravil jsem se tak po velice dlouhé době do lékárny (kde nemá smysl cokoliv nakupovat). Měli tam šest nebo sedm různých značek magnesia. Některé byly s vápníkem (který je obecně vhodné nesuplementovat, protože vede paradoxně k vyššímu odbourávání uloženého vápníku plus snižuje vstřebatelnost magnesia), některé se zinkem (důležitý, ale opozitní minerál k magnesiu, takže je vhodné dávat je odděleně) či s jinými vitamíny a minerály, některé byly samostatně. Problém byl, že ve všech případech (kromě jednoho, kdy šlo o magnesium citrát, ale s tak velkým obsahem vitamínu B6, že pokud byste si měli dát účinnou denní dávku, otrávili byste se) se jednalo o magnesium oxide. Okamžitě jsem vyslal k paní lékárnici vztyčený ukazováček a hlasitě ji dal najevo, jak smutná je situace v ČR, když na západě seženete i v běžném supermarketu kvalitní a vstřebatelné formy magnesia. Paní nechápavě koukala a jen pronesla čecho-vietnamštinou: „Machnesium, dobré, moc, ham ham.“

Jen pro příměr – magnesium oxide se ve světě používá jako doplněk stravy v případě, že má někdo problém se zácpou. Slouží totiž jako laxativum. Biologická využitelnost magnesium oxide je 4%. To jsem samozřejmě v roce 2013 nevěděl a vesele tak nakupoval stále dokola to podělané projímavé magnesium ve snaze si jej doplnit. Ba co více, nekvalitní formy magnesia, které tělo nedokáže vstřebat, Vám navíc magnesium z těla dále odbourávají (proto jsem byl tím více deficientní, čím více jsem jej suplementoval).

 

Kvalitní magnesium jako doplněk stravy číslo jedna

Kvalitní, a tedy využitelná forma magnesia, je doplněk stravy číslo jedna, který doporučuji všem svým klientům. Spadá mezi tzv. suplementy Performance training – level 1 (esenciální), odkazy na něž jsou dostupné mým klientům v klientské sekci (protože člověk nemůže chtít vytěžit z tréninkového protokolu maximum, pokud tyto suplementy levelu 1 nedoplňuje).

Protože jsem však byl situací v lékárnách, kam chodí paradoxně lidé trpící chronickým nedostatkem magnesia, jen aby dostali neúčinné formy, které jim dále uškodí, natolik znechucen, rozhodl jsem se vyhlásit lékárnám válku.

Tento článek jsem napsal proto, aby byla problematika nedostatku magnesia konečně v Česku veřejně dostatečně známa a jste to právě Vy, kdo může pomoci k šíření informací o nutnosti suplementovat magnesium (zejména u jakékoliv nemoci) dále, tím, že jej budete sdílet a především budete o magnesiu s ostatními mluvit!

 

Kde koupit kvalitní magnesium

Existuje řada využitelných forem magnesia, které slouží každá k jinému účelu, jsou jinak silné a zařazují se za různých podmínek. Níže uvádím magnesium citrát, které je vzhledem k tomu, že je tento článek určen pro širokou veřejnost, nejdostupnější formou s nejlepším poměrem cena / výkon. Existují kvalitnější (a dražší) formy magnesia, které plní specifické cíle a zařazují se v určitých momentech během dne, to jsou však již informace, které si nechávám pro klienty systému Performance lifestyle 3.0 či účastníky přednášek.

 

MAGNESIUM CITRÁT – VIRIDIAN – ZDE

Slevový kód: performance5

570ce3c597650viridianmagnesiumcitrate150gpowder1

Specifikace:

 • 2,5g citrátu hořečnatého (1/2 čajové lžičky = 1 dávka) obsahuje 375mg elementárního hořčíku (15% magnesium citrate je čistý hořčík).
 • Biodostupnost: 90% (337 mg). Rozpustnost ve vodě: Cca 65% (nutno rozmíchat v médiu o větší hustotě).
 • Ve vyšších koncentracích projímavé účinky (nutnost dělit denné dávku + diagnostika zdraví GIT (viz dále)).

Mechanismus účinku:

 • Díky navázání na citrátovou sůl se tato forma magnesia primárně účastní Krebsova cyklu a je proto ENERGIZUJÍCÍ. 
 • Magnesium citrate je proto ideální brát během dne (ráno/po tréninku/v podvečer).

Způsob užití: 

 • Rozmíchat v jogurtu nebo džusu (ve vodě se usazuje na dně) a rychle vypít.

 

Minimální dávkování (začátečníci): 

 • MUŽI NECVIČÍCÍ: 2,5 magnesium citrate (ráno) = 375 mg Mg denně.
 • ŽENY NECVIČÍCÍ: 2,5 magnesium citrate (ráno) = 375 mg Mg denně.
 • MUŽI CVIČÍCÍ: 2,5 – 5g magnesium citrate (1/2 ráno, 1/2 v podvečer) = 750 mg Mg denně.
 • ŽENY CVIČÍCÍ: 2,5 – 5g magnesium citrate (1/2 ráno, 1/2 v podvečer) = 750 mg Mg denně.

Dávkování pro pokročilé (trénink 5-6x týdně, absolvovány 3-4 protokoly):

 • OBECNĚ VŠECHNY FORMY DOHROMADY:
 • MUŽI: 1-2 g čistého magnesia denně (tedy např. 12,5 g magnesium citrát = 1875 mg elementárního Mg))
 • ŽENY: 1 g čistého magnesia denně (tedy nikoliv např. 1 g magnesium citrate)
 • PŘI NEDOSTATKU: 2-3 g Mg denně po dobu 7 – 14 dní (nutno mít optimalizované zdraví GIT a nejprve projít 1-2 týdny vytváření Mg tolerance).

POZOR: Pokud se u Vás dostaví už po konzumaci 2,5 g Magnesia Citrate průjem, poukazuje to na snížené zdraví trávicí soustavy a tedy i jeho absorpci. V takovém případě (který je velice častý právě u lidí, kteří mají problémy pramenící z nedostatku magnesia) nebude docházet k adekvátní absorpci skrze stěnu trávicí soustavy do krve a magnesium tak budete vyhazovat oknem. Jako první musíte obnovit zdraví trávicí soustavy (první část protokolu PL 3.0 Optimalizace zdraví).  Na adekvátní zdraví trávicí soustavy (GIT) přitom poukazuje schopnost zkonzumovat najednou 3 odměrky magnesium citrate, aniž by se dostavily projímavé účinky.

 


Problematiku nedostatku magnesia v běžné středoevropské dietě nelze podceňovat. Budu rád, pokud Vám tento článek pomůže nejen v informačním obohacení, ale především v optimalizaci Vašeho zdraví a výkonu.

Mgr. Adam Česlík

13737670_827740760690311_8003249686547050724_o


Může se Vám také líbit

61 komentářů

 • Odpovědět
  Marek Lenárd
  7.3.2016 at 8:25

  Dobrý den, z článku jsem pochopil, proč je kombinace s vápníkem „absolutní zhovadilost“. Proč je však zhovadilost také kombinace se zinkem a/nebo vitaminem B6?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   7.3.2016 at 10:30

   Zinek sdílí s magnesiem stejné transportní receptory, takže je lepší brát je odděleně. A ten vit. B6, protože je vždycky v moc velkých dávkách a jak jsem psal je potom toxický.

   • Odpovědět
    Franta
    2.1.2017 at 15:45

    „Zinek sdílí s magnesiem stejné transportní receptory, takže je lepší brát je oddělen.“ Pak tedy nerozumím proč se používá ZMA a dokonce má mít i studie, které prokazují jeho efekt?!

    Díky za odpověď.

    • Odpovědět
     Adam Česlík
     9.1.2017 at 12:12

     Prodává se spousta neúčinných doplňků stravy, pravdou ovšem je, že tyto minerály mají opozitní účinek (energizující vs zklidňující) a neměly by tedy být brány současně.

 • Odpovědět
  Pepa
  7.3.2016 at 10:11

  Chci se zeptat co Abion Magnesium Reflex Nutrition dekuji

 • Odpovědět
  patrik
  7.3.2016 at 11:24

  Nazdar, čo tak horčík, ktorý si aplikujem priamo na pokožku? Údajne je vstrebatelnost 6- násobne lepšia ako orálne podávaný Mg. Ja to osobne cítim, že funguje. Ďakujem.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   8.3.2016 at 13:21

   Může být, ale u některých lidí vyvolává silnou alergickou reakci.

 • Odpovědět
  Bára
  8.3.2016 at 20:14

  V protokolu PL2,0 je uvedený jak tenhle hořčík od myproteinu, tak jeden z lékarny, právě s obsahem vit B. Takže jsem z toho teď trošku zmatená 😀
  Ten doporučený v PL2.0 má ještě přijatelnou dávku vit. B a nepřiotrávím se a nebo už se informace od vydání PL2.0 posunuly a mám si vzít raděj myprotein?
  Předem moc díky za odpověď

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   15.3.2016 at 17:55

   Je to protokol pro začátečníky, takže tam jsou menší dávky magnesia i alternativní zdroje z lékárny pro lidi, kteří si neumí kupovat přes internet.

 • Odpovědět
  Pavel Trka
  10.3.2016 at 16:46

  Zdravím, nechci být hnidopich, ale chci se zeptat na uvedený dávkování u Magnesium Citrate od MyProtein – v článku je nejdřív 2/3 odměrky necvíčící/cvičící, ale pak dál je napsáno 2-3g čistého Mg. Magnesium Citrate od MyProtein (aspoň balení co mám já) uvádí na obalu, že jedna odměrka je 400mg čistého Mg – takže mi to nějak nesedí, 2 odměrky by byly jen 800mg čistého denně, takže pokud bych se měl dostat jen na dolní uvedenou hranici 2g denně, musel bych do sepe nasypat odměrky 4.

  Mám pravdu nebo sem něco špatně pochopil ? díky moc

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   15.3.2016 at 17:54

   Citrátu 2-3 denně a na tom začínat. 2-3g všech forem dohromady.

 • Odpovědět
  Patrik
  11.3.2016 at 12:04

  Ahoj adame , chtěl jsem ze zeptat v čem je nejlepší rozpouštět magneisum citrát?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   15.3.2016 at 17:53

   Voda / bcaa / džus je to fuk.

   • Odpovědět
    Radek
    29.4.2016 at 8:58

    nejde rozpustit, nebo to dělám špatně ? a mám od myproteinu a nedělá mi to vubec dobře na zažívání 🙁

 • Odpovědět
  Honza
  13.3.2016 at 4:54

  Dobrý den, a co hořčík citrát a vápník citrát spolu ? Je to taky pořád „zhovadilost“ ?
  Předem děkuji za odpověď.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   15.3.2016 at 17:53

   Ano, je to hovadství.

 • Odpovědět
  Adam
  28.3.2016 at 22:24

  Zdravím, jak problematické je efektivní vstřebávání magnesia pro člověka s Morbus Crohn/ulcerózní kolitidou? A byl by režim užívání stejný i v případě práce v noci (doba spánku v globále 7AM-15PM), ba nebylo by dokonce vhodné v mém případě užívat magnesia ještě větší množství? Díky za odpověď.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   29.3.2016 at 15:17

   Zdravím,

   velice problematické. V takovém případě je vhodné využít magnesiové injekce nebo koupele v magnesiové soli. Dlouhodobé řešení je pak obnovit zdraví Vašeho GIT, bude probíráno na přednášce 30.4. v Praze.

 • Odpovědět
  Marbella – Advanced strength program design – Rise by Performance training
  10.4.2016 at 21:30

  […] všechny jim pořádané kurzy po celém světě) a tak měl každý u sebe neustále dostatek magnesia, elektrolytů, aminokyselin a spousty dalších suplementů pro regeneraci (včetně mé […]

 • Odpovědět
  Petr
  30.4.2016 at 17:01

  Dobrý den, jedna odměrka MyProtein MC = 4g (400mg čistého magnesia). Zde uvádíte dávkování 2g ČISTÉHO magnesia, které v tomto případě odpovídá pěti odměrkám (20g). Doporučená denní dávka jsou již zmíněné 4g (400mg čistého magnesia). Neměly by to v tom případě být jen 2-3 PŮL odměrky denně, které se mimochodem uvádí i v protokulu PL2.0TU. Předem děkuji za odpověd.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   4.5.2016 at 16:50

   Zdravím,

   dávkování začíná na 400mg denně ale po zisku tolerance a opravení GIT se obzvláště u fyzicky velice aktivních sportovců zvyšuje až na 2g.

 • Odpovědět
  HonzazMoravy
  10.5.2016 at 19:28

  Ve snaze neposrat se je nejvodnější forma doplňování Mg povrchem kůže – tedy mimo trávicí trakt. Vhodné= jsou buď kloupele nebo postřiky, já používám hořčík se sírou, tedy síran hořečnatý. Metoda je navíc neuvěřitelně levná.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   10.5.2016 at 19:33

   Ano, epsomská sůl je vhodnou metodou k regeneraci a uvolňování svalstva, magnesium se však nedostane a není v této formě využitelné pro biochemické tělesné pochody a orgány. Jediná stejně (ba dokonce někdy i více) efektivní metoda doplňování Mg, která obchází omezení trávicího traktu, jsou injekce magnesia přímo do svalu (což provádí neurolog).

 • Odpovědět
  dANIELA mAJERNIKOVA
  11.5.2016 at 10:52

  co hovorite na MAGNEROT?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   19.5.2016 at 17:15

   Může být.

 • Odpovědět
  David Palma
  5.6.2016 at 21:53

  Co mam prosim delat, kdyz po mg od myproteim mam stale strevni potize,prijem i zapach i kdyz uberu davkovani jen na dve odmerky, po mesici jsem si furt nezvyknul. Nebyla by dobra detox dieta?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   10.6.2016 at 18:53

   Novy protokol Optimalizace zdravi. Je potřeba obnovit zdraví trávicí soustavy.

 • Odpovědět
  Pavel
  14.6.2016 at 12:28

  Zajímavý článek, dal mi porozumět všemu s čím bojuji už roky – děkuji moc! Nabírání tuku na břiše u mě začalo, když jsem šel do Prahy na školu a začal pít vodu z kohoutku jak jsem byl zvyklí z domu, jenže doma máme vlastní studni (tím asi odbočuji k jinému článku, ale předpokládám, že to spolu souvisí). Lze doporučit pití Magnesie místo kohoutkové vody? (pochopitelně když nenechám láhev předtím hodinu na sluníčku) Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   16.6.2016 at 16:43

   Ano, ale nejvíce ekonomické řešení je vodní filtr.

 • Odpovědět
  Iveta Vajsejtlová
  20.6.2016 at 11:58

  Něco na tom bude. Od loňska, od prosince běhám kvůli úporným bolestem kolen, podkolení, třísel, dostala jsem 2 x
  antibiotika, hraniční borelie, chlamydie a zvýšené ANA, vždy se mi ulevilo tak na 2-3 týdny po injekci magnezia /od neurologa na zablokovanou krční páteř/ říká tomu, pan doktor, „prohřívací injekce“, do žíly. A přitom magnezium 500
  užívám každý den 2 x . od loňska a NIC

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   20.6.2016 at 16:26

   Zkuste si objednat epsomskou sůl a dělat si každý večer na 20 minut horkou vanu s asi 200g (kupte tu která není k vnitřnímu užití a je tedy levnější).

 • Odpovědět
  Mýtus č.4 – Veganství – Rise by Performance training
  21.6.2016 at 18:50

  […] enzymů, souvisejících zejména s udržováním hormonální rovnováhy a zdravím tkání) a magnesia (které je součástí více než 300 biochemických pochodů a jeho nedostatek může vést ke […]

 • Odpovědět
  Pavel Janík
  6.7.2016 at 19:28

  Zdravím. Zde i ve svých protokolech doporučujete Magnesium Citrate od Myproteinu. Sám ho užívám, ale jeho účinkem si nejsem jist, protože se mi ho zatím nepodařilo v ničem rozpustit. A předpokladem vstřebání do organismu je rozpuštění látky v rozpouštědle. Co si o tom myslíte? Vám hořčík tento problém nedělá? Děkuji

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   13.7.2016 at 14:12

   Není plně rozpustné. Míchejte např do jogurtu, přesnídávek atd. ale efekt stejný jako vypité na sílu ve vodě.

   • Odpovědět
    Dave
    2.1.2017 at 14:10

    To magnésium nemá žádnou chuť. Nevidím problém oklopit si odměrku rovnou do pusy a zapít vodou. Nejryhlejší, nejpraktičtější způsob

 • Odpovědět
  Karolína Vondráčková
  2.9.2016 at 8:24

  Ahoj Adame,

  určitě je možné se magnesiem i předávkovat. Setkal jsi se s nějakými negativními účinky? Resp. jaké to jsou?

  Děkuji za odpověď
  Karol

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   3.9.2016 at 17:37

   Teoreticky, pokud by člověk využil více forem najednou (tablety, koupel, krém, injekce) tak se může předávkovat a omdlít nebo dojít k zástavě srdce. Při orální formě se však nejde předávkovat, protože tělo dokáže najednou absorbovat jen určité množství mg a zbytek způsobí průjem.

 • Odpovědět
  Karel G
  2.9.2016 at 17:47

  A mléčnan hořečnatý?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   3.9.2016 at 17:37

   Osobně nemám dobré zkušenosti, i když se mnohdy tvrdí, že je dobře vstřebatelnou formou.

 • Odpovědět
  Jitka
  4.9.2016 at 9:32

  Dobrý den, od gynekologa jsem jako kojící matka dostala přípravek Magnosolv. Je tento přípravek také nevhodný pro doplnění hořčíku. Předem moc děkuji za odpověď.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   21.9.2016 at 14:20

   Ne že nevhodný, ale ne příliš účinný.

 • Odpovědět
  Marie
  15.11.2016 at 21:16

  Prosím je toto magnesium vhodné i pro mě?? Trpím migrénami A prosím io dávkování Děkuji

 • Odpovědět
  Petr Kornienko
  27.11.2016 at 13:45

  Zdravím,

  Má smysl doplňovat hořčík i přesto, že nepociťuji na sobě konkrétní příznaky jeho nedostatku? Některé příznaky např. bolesti hlavy,poruchy soustředění, spavost případně nespavost,nevolnost, nechutenství, průjem atd jsou dost obecné příznaky, jejíchž příčinou mohou být mnoho dalších věcí. Když půjdu na měření, tak běžné testy jsou založené na analýze krevní plazmy, která je velmi nepřesná a neobjektivní. Potom zbývá zvolit způsob měření přes červené krvinky. Vím, že tato metoda není úplně standardní a nevím. jak moc je v ČR dostupná. Určitě je ale více vypovídající. Jak tedy zjistit opravdu její deficit, abych zbytečně nesuplementoval něco, co stejně nevyužiji? Tvrzení, že v dnešní době se snižuje kvalita potravin a v důsledku toho i množství minerálů v nich obsažených je sice pravda, ale stále to není pro mě dostatečný důvod automaticky přidávat látky formou suplementace, pokud to ještě nemám jasně něčím podložené.

  Děkuji moc za odpověď

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   6.12.2016 at 15:42

   Je to jednoduché, hořčík je potřeba suplementovat vždy a u všech 🙂 Takže testy dělat netřeba a deficit poznáte se symptomatologie. Je ale efektivnější jeho vytváření předcházet, protože náprava potom může být dlouhodobá.

 • Odpovědět
  Barbora
  18.12.2016 at 21:59

  Dobrý den, chtěla jsem jednat poděkovat za vaše informace , bez nich bych asi doteď brala magnosolv nebo jiné formy hořčíku, které mi stejně nepomáhaly. Už na základní škole mi zjistili latentní tetanii teď po pár týdnech braní magnesium citrate najednou test na latentní tetanii negativní. Ale stále mám napětí a cukání ve svalech, neurologická vyšetření nic nezjistila zatím, a já mám pořád takové tušení že je to hořčíkem, moje problémy totiž začaly po porodu , kojení a dlouhodobějším stresu, tehdy jsem hořčík nedoplňovala. A teď k dotazu jakmile si dám dvě odměrky magnesium citrate (od myprotein) dostaví se průjem, a nevím tedy zda se to vůbec vstřebá , co s tím? existuje ještě jiná forma vstřebatelného hořčíku?

 • Odpovědět
  Vojtěch F.
  2.1.2017 at 14:03

  Dobrý den, slečna se v komentáři výše zmiňuje o potlačení/vyléčení nemoci suplementací magnesia, avšak u ní přetrvává cukání svalstva.
  Sám mám problém s cukáním/záškuby/bezbolestnou křečí svalstva, ke které dochází naprosto náhodně během dne, někdy přetrvává pár minut, někdy se během dne cyklus opakuje, střídá se intenzita i všechny možné svalové partie a strany. Trpím tím však pouze nějaké období, někdy cukání po týdnu vymizí na další půlrok, někdy přetrvává i týdny.
  Nedokáži si vysvětlit, čím to je, magnesium citrát od myprotein suplementuji !pravidelně! již 2 měsíce a cukání se opět vrátilo (koncem léta poslední). Nezkusil jsem ještě zvýšit dávky, měl bych? Trávení po raním příjmu magnesia rozmíchaném v teplém čaji mi problém nedělá.
  Prosím Vás, jakožto vzdělaného člověka s obdivuhodným selským rozumem o pomoc.
  Předem mockrát děkuji a přeji naprosto skvělý nový rok 🙂

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   9.1.2017 at 12:16

   Zdravím, cukánín nemusí být pouze nedostatkem magnesia jako celkovou elektrochemickou nerovnováhou, proto zkuste více doplňovat všechny elektrolyty (především draslík).

 • Odpovědět
  Lukáš Kučavík
  2.1.2017 at 14:06

  O tom jak funguje trávicí trakt se zajímám už delší dobu vzhledem k tomu že různé stravovací styly nebyli odpovědí na mé problémy. Vaše kniha mi pomohla utřídit informace, za což jsem velice vděčný.
  Mám dotaz. Zajímalo by mě jestli jsem schopen opravit svůj trávicí trakt i přes to, že dělám noční? Zdá se mi to nemožné když vezmu v potaz jaký důraz kladete na spánek, tedy na hormonální optimalizaci. Upřímně hodlám změnit nejpozději do roka zaměstnání jen abych mohl zahodit všechen ten chtíč pro mou vášeň. A mohl začít konečně žít jak si představuji. Resp. Co mohu dělat pro zlepšení mého zdraví i přes to že nemám momentálně možnost mít pravidelný režim a spát přes noc až na výjimky? Dělám krupiéra a za každou denní kdy mohu ulehnout po půl noci jsem vděčný. Nechtěl jsem psát email jelikož mám nárok momentálně jen na 1. Za odpověď předem děkuji Náčelníku

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   9.1.2017 at 12:14

   Zdravím, můžete pro sebe udělat to, že projdete protokolem Optimalizace zdraví. Pokud máte noční pravidelně (pracujete primárně v noci – tzv. hrobníkova směna) tak se Vám rytmus přetočí a problém pak paradoxně bude způsobovat příležitostná denní směna. Pokud se však střídají prostě jako denní a noční, tak je to opravdu velice nezdravé, ve výzkumech prokázané jako snižující zdraví a zvyšující riziko civilizačních onemocnění i rakoviny. Proto čím dříve změníte práci, tím lépe.

 • Odpovědět
  Helena
  5.1.2017 at 11:38

  A co magnesii lactici? To je také málo využitelný zdroj magnesia?
  Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   9.1.2017 at 12:17

   Ano je, ale nejedná se o příliš kvalitní formu, a i přes využitelnost její účinek není příliš cítit v praxi.

 • Odpovědět
  Jirka
  6.1.2017 at 20:02

  Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jak jste přišel na následující tvrzení : Některé byly s vápníkem (který je obecně vhodné nesuplementovat, protože vede paradoxně k vyššímu odbourávání uloženého vápníku plus snižuje vstřebatelnost magnesia), vápník snižuje vstřebatelnost magnesia ? Nevím, jaké máte zdroje, ale jako farmaceuta mě učili následující : Hořčík je antagonistou vápníku a jeho samotný příjem zvyšuje vylučování kalcia z těla. Proto je nutné použít suplementum v kombinaci obou minerálních látek.

  Neberte to jako hanu, zajímá mě jen odkud máte tyto informace a na čem jsou založeny. Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   9.1.2017 at 13:15

   Zdravím, jsou založeny na západní moudrosti, kdy se zjistilo, že suplementace běžných forem calcia je biologicky nedostupná a nevyužitelná, a tedy se jedná o vyhozené peníze. Pro zvýšení vápníku v těle se tak paradoxně používá právě magnesium, což je všeobecně přijímaný předpoklad, na němž stojí např. léčba tetanie. Obecně vědecký výzkum je několik dekád napřed před tím, co se učí ve farmacii a současně několik let za aplikovanou praxí.

 • Odpovědět
  Honza
  8.1.2017 at 0:01

  zdravím Adame, pokud užívám ještě jako doplněk stravy vápník, jaký bych měl cca dodržovat časový interval mezi užitím magnesia a vápníku??

 • Odpovědět
  Tajemství elektrolytů – Rise by Performance training
  24.1.2017 at 19:49

  […] faktorem pro adekvátní pokrok a regeneraci po tréninku a magnesium, které je obecně nejvíce deficientní minerál v našem těle (vzhledem k počtu biochemických reakcí, na kterých se podílí nebo je u nich […]

 • Odpovědět
  Klára
  23.6.2017 at 10:03

  Zdravím Adame, na stránkách myprotein.com je na Magnesium citrat dost negativních recenzí. Myslíte, že jsou to jen subjektivní pocity a stále ho doporučujete? Nevíte jestli to magnesium prodávané u nás je stejného složení jako pro britský trh? Prozatím beru Magnosolv, ale pomalu dochází 😉 Díky

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   13.7.2017 at 15:17

   Zdravím, ve článku máte odkazy na dva mnou doporučované produkty.

  • Odpovědět
   Klára
   8.1.2018 at 9:33

   Jistě že jsou subjektivní. ..nevím, jaké jsou konkrétně ty komentáře na myprotein. ..ale předpokládám, že obdobné jako psala tu v komentářích paní Barbora o svém problému…po přečtení článku od Adama a všech komentářů je zcela jasné…kde je problém. ..I to v některých odpovědích je zmíněné. ..

 • Odpovědět
  Klára
  8.1.2018 at 9:39

  A pro některé . …..chtěli byste rychle odpovědi a ptáte se tu několikrát na obdobné věci. ..většinou si stačí vše pořádně přečíst CELÉ i s komentáři od ostatních a s odpovědí na ně a dozvěděli byste se co potřebujete. ..ušetřilo by to Adamovi spoustu času si myslím. ..představte si, kolik lidí mu musí denně psát a ptát se ho pořád na to samé, co už bylo nesčetně krát receno…
  Úspěšné uzdravení přeji všem ))

 • Napsat komentář