Optimalizace zdraví Performance lifestyle

Vztah mezi zdravím a přeměnou postavy

Existují lidé, sami sebe považující za výjimky (ale přitom je jich velká spousta), kteří ať dělají cokoliv, ať dodržují jakkoliv striktní režim či dietu, tak dlouhodobě selhávají v dosahování svých cílů. Problém pak často vidí ve svých trenérech, v neefektivnosti diet nebo tréninkových plánů. Příčina přitom spočívá jinde: V nich samotných. V nedostatečnosti jejich zdraví. Pojďme se společně podívat na to, jak ve skutečnosti zdraví našeho těla rozhoduje o tom, zda dokážeme spalovat tuk nebo nabírat svalovou hmotu a co udělat pro jeho optimalizaci.


 

Muž, který jedl příliš mnoho

Určitě ze svého okolí někoho takového znáte: Muž, tak tlustý, že když vstoupí do výtahu, rozsvítí se hláška o překročeném maximálním počtu osob. Po setkání se svým doktorem, který jej označí jako pravděpodobně poslední, se rozhodně změnit svůj život od základů a zhubnout. Začne docházet k výživové poradkyni, dodržovat její jídelníček, vážit si makra, počítat kalorie, vyhýbat se nezdravým věcem, zařazovat snídani, modlit se večer před spaním.

Zhubne prvních 5-10 kg a svůj nový přístup k životu si zamiluje. Už se začne vidět, jak nakupuje oblečení v obchodě pro běžné smrtelníky a nemusí pokaždé kupovat do Pendolina dva lístky, ale pak se pokrok zastaví. Váha přestane jít dolů, poradkyně ordinuje jiné svačinky, jiné poměry, jiné modlitby, ale nic nepomáhá. Fat bastard, teda klient, začne na její doporučení nakonec docházet do posilovny. Zaplatí si trenéra a po úvodní konzultaci, během které trenér soustavně wassapuje s tou holkou z minulé středy, se s ním vrhne na nový program: Tuny kardia, nějaké to protahování a hodně lehké jednoručky.

Posuneme se o dva roky dopředu: Muž už dávno trenéra nemá, do posilovny nechodí, výživové poradkyni jednou měsíčně zavolá z anonymního čísla a sípavým hlasem ji vyhrožuje nabodnutím na větrník. Své snahy totiž dávno vzdal, protože ani po 12ti měsících s trenérem (a vyzkoušel jich za tu dobu hned několik), po několika výživových poradcích, asi pěti dietách, které našel na internetu a zázračných hubnoucích preparátech a injekcích, se pořád ještě nevleze do konfekční velikosti, nedokáže vyjít schody, aniž by se zadýchal a hlavně – nemá postavu, jakou by si přál! A to měl svědomí čisté: Dodržoval vše do puntíku přesně. Necheatoval, odpíral si večerní žravky, vše si kupoval a vážil, jedl pravidelně malé porce, nosil si s sebou do práce přepravky s jídlem, koupil si čivavu, zaplatil za rady nemalé peníze. A nic nepomohlo.

Jak je to možné? Názory se mohou různit: Někdo řekne, že za to může prostě jen to, že nevyzkoušel tu jedinou správnou dietu a trénink, které tam někde venku existují a člověk je musí pouze najít. Jiný pak zase, že takový člověk to má prostě v genech a nemůže s tím pranic udělat. Že prostě musí žít co nejvíce zdravě a počítat s tím, že až do konce života bude vláčet desítky kilogramů mrtvé hmoty.

Žena, která získala více, než chtěla

Další příklad jistě také mnoho z Vás pozná ze svého okolí: Žena, která chce shodit tuk a nabrat nějaké ty svaly, aby zpevnila svou postavu. Začne chodit na skupinové lekce funkčního tréninku ve svém lokálním fitku, přečte si několik blogů o paleu, začne pravidelně sledovat instagramové profily s fitrecepty, o víkendech protestuje před poslaneckou sněmovnou proti lepku.

Na první pohled žije 100% zdravým životním stylem, nedělá dietní chyby, vyvarovává se dokonce i nejčastějších mýtů o stravě. Vaření ji baví a naplňuje, jí jak sama chce, nedodržuje žádné restriktivní diety, cítí se relativně dobře a v posilovně si s ostatními vytvořila úžasný kolektiv, se kterým chodí na Crossfit pro začátečníky, spinning, jumping a funkční tréninky. Kromě toho chodí do posilovny také sama a cvičí s činkami: základní cviky i na strojích. Ráda také chodí běhat a používá tu skvělou aplikaci, která vykreslí její trasu i se vzdáleností na mapě, takže se potom může na Facebooku všem pochlubit (hned po tom posledním raw bezlepkovém receptíku).

Jejím problémem ovšem je, že i přesto, že nabrala na ramenou, zádech i pažích svaly a vyrýsovala je, tak se její tuk na stehnech a hýždích skoro nehnul a stále více si uvědomuje, že pod ním akorát nabírá svalovou hmotu, díky čemuž její spodní polovina těla stále mohutní a nepoměr mezi vrchem a spodkem se zvětšuje.

Už je zoufalá, protože neví, co by z jídla ještě vyřadila nebo jak by jedla méně, aby ten tuk spálila, a neví které cvičení má vyřadit, ze kterého ji ty nohy tak rostou. Začne tedy místo dosavadního cvičení běhat na páse a dodržovat restriktivní dietu, protože ji to trenér poradil jako zaběhlou a fungující taktiku. Musí se odtrhnout od svého cvičícího kolektivu, začít jíst velké porce sacharidů a jídlo se pro ni z požitku stane povinností.

Je psychicky na dně, protože po několika měsících nového režimu nejenže nevidí výsledky, ale její váha šla znovu nahoru. Tam kde předtím neměla problémy (břicho, boky), se jí začal ukládat nový tuk. Vrátí se tedy ke svému starému režimu a řekne si, že když už jí dala příroda do vínku mít velké boky a stehna, alespoň bude cvičit a jíst tak, aby ji to bavilo a naplňovalo.

Taková žena bude mít vždy tendence bezhlavě skákat po každé nové, zázraky slibující dietě. Po každém novém trenérovi či trenérce, na které uslyší kladné ohlasy a po každém zázračném tréninkovém plánu na hýždě a stehna. Nic ale nebude fungovat nebo to nebude fungovat dostatečně dlouho. Problém je totiž někde jinde.

 

Muž, který ve snaze být velký a silný, toho dělal příliš

A pro naši  poslední případovou studii nemusíme chodit příliš daleko, pozná ji většina z nás: Mladý muž, šlachovitý, nízké procento tělesného tuku, ale tak hubený, že vždycky když si nedá pozor, propadne mříží na kanálu. Jeho jediným snem vždy bylo a je být velký a svalnatý. Chtěl by budit respekt, mít postavu alespoň takovou, jakou mají profi Crossfiteři.

Začínal jako každý na kulturistické dietě, cpal do sebe jídlo horem spodem, cvičil 4x týdně pumpu na kladkách a po večerech sjížděl stránky o kulturistice a hledal zázračné rady a suplementy. Svaly nějaké přibyly, váha šla lehce nahoru, ale čas od času, když si naleje čistého vína, uvědomí si, že to je pouze tuk.

Postupem času, jak se v Česku začal zájmu těšit silový trénink, přešel k silovým rutinám, základním cvikům, nízkému počtu opakování a víře, že silový trénink je tím skrytým principem, který jej přivede k vysněné postavě. To obdobné se pak opakovalo u vzpírání, kalisteniky a nakonec došel až ke Crossfitu. Za ty roky se mu na všem podařilo přibrat trochu té svalové hmoty, zvýšit svou výkonnost, ale když se nad tím zamyslí, váží v podstatě pořád plus mínus stejně a stejně i vypadá.

Neustále jej straší obsedantní myšlenky, že když chvíli nebude cvičit, okamžitě ztratí svalovou hmotu. Nakonec se dostane až k tréninkovému systému Performance training a už tři týdny pravidelně spamuje email Adama Česlíka s otázkami, jak co nejideálněji propojit všech šest specializačních protokolů tak, aby pokud možno stihl během týdne ještě dalších pět tréninků Crossfitu a zda není kontraproduktivní cvičit před spaním doma jenom biceps.

Suplementuje snad všechny existující zvyšovače výkonu a regenerace, vitamíny i minerály, jí kdykoliv má jen trochu času, v jídle se neomezuje a cpe tam v podstatě vše, co mu přijde pod ruku. I přesto všechno má stále méně energie, vypadá jako chodící mrtvola a hubne. Na jakékoliv varování o tom, že  trénuje příliš hodně, reaguje zlověstným hadím syčením a dokola opakuje, že kdyby tak hodně necvičil, bylo by to ještě horší.

Takový muž má tendence neustále měnit svůj trénink a hledat ten zázračný rozpis, který mu konečně pomůže. Kulturistika, silový trénink, vzpírání, kalistenika, Crossfit a Performance training se u něj budou střídat v pravidelných intervalech. Vždy, když začne s něčím novým, bude se mu zdát, že konečně našel ten ideální trénink a začal nabírat svaly a vše ostatní, co zkusil předtím, bude znevažovat. Tato euforie bude mít vždy pouze krátkého trvání a vystřídá jí rychlé vystřízlivění a skepse. V oblasti stravy pak může zkoušet cokoliv od kulturistického velkovýkrmu až po přerušované hladovění, ale na ničem nebude jeho tělo efektivně nabírat svalovou hmotu.

 

Odolnost na přeměnu postavy

Kolik znáte ze svého okolí takových lidí? Lidí, kteří dělají vše správně, makají na 110%, nedělají dietní chyby a přesto ani po letech svého snažení nemají viditelné výsledky? Nefunguje na ně žádná dieta, žádné stravování, žádné snahy odborníků, žádný typ tréninku?

Za celou svou praxi jsem se opakovaně setkával s případy takových lidí a byli to oni, kdo mě neustále hnali za snahami objevit onen svatý grál tréninku a stravování, který by fungoval vždy a na všechny, který by vedl ke 100% výsledkům.

Po deseti letech tohoto hledání jsem si uvědomil, že nic takového neexistuje. A že to není trénink a stravování, které se musí změnit, ale lidé sami.

Tři případové studie, které jsme si představili výše, představují základní prototypy toho, jak vypadá odolnost na přeměnu postavy v praxi. Takoví lidé mohou dělat vše dle svého nejlepšího svědomí a vědomí, pídit se celé dny po nových informacích a efektivních postupech, užívat nejdražší doplňky stravy, a přesto nedosáhnou očekávaných výsledků. Množství takových odolných případů se přitom rok od roku zvyšuje.

Klasické postupy počítání mikro a makroživin, vyřazování potravin a manipulace s počtem jídlem a kalorií zde nefungují. To mě zavedlo na cestu hlubokého studia celé problematiky, která trvala posledních 16 měsíců.

Mé cesty vedly od seminářů s nejlepšími trenéry po celém světě a následné kritické konfrontaci jejich poznatků s aktuálními vědeckými výzkumy, přes studium biochemických procesů lidského těla, hormonů a neurotransmiterů, až po bádání na půdě tradičních lékařských systémů s tisíciletou tradicí a hledání opory v celoživotních dílech významných doktorů z oblasti celostní medicíny. Nakonec jsem zvolal bájné heuréka ve chvíli, když jsem plně pochopil a konečně si uvědomil, že neschopnost spalovat tuk, nabírat svalovou hmotu nebo zvyšovat svou výkonnost spolu sdílejí společného jmenovatele: ZDRAVÍ.

 

Zdraví a přeměna postavy

Každá cesta, kterou jsem se při mém výzkumu vydal. Každý krok, který jsem učinil, mi stále dokola potvrzovaly pravdu, pro kterou jsem byl slepý, přestože jsem se na svět díval otevřenýma očima:

Vše začíná a končí od zdraví.

Na základě mého výzkumu jsem si opakovaně potvrdil, že nedostatečnost zdraví se nejprve manifestuje v  podobě ukládání tuků (respektive odolnosti na jejich spalování) a snižující se výkonnosti (respektive neschopnosti nabírat svalovou hmotu) a až v konečné podobě potom ve formě zdravotních obtíží a vzniku onemocnění.

Pokud nebude některý z Vašich tělesných systémů fungovat tak jak má, můžete volit sebelepší strategie pro přeměnu postavy, ty nejdražší suplementy a podstupovat ten nejintenzivnější trénink a přitom nebudete dosahovat výsledků, jaké byste požadovali.

Mezi nejčastější příčiny neschopnosti přeměnit svou postavu patří v první řadě špatný stav trávicí soustavy a imunitního systému, na druhém místě potom nedostatečná detoxikace a na třetím je to narušení hormonální rovnováhy.

Pokud například chcete nabírat svalovou hmotu, ale Vaše trávení je komprimováno nadmírou antinutrientů v potravě, můžete jíst hodně, jak budete chtít, ale Vaše tělo nedokáže potravu řádně natrávit, vstřebat a tedy ani využít a vy tak budete nemalé peníze splachovat do záchodu. A logicky pak nebudete mít z čeho budova svaly.

Na druhé straně pokud chce člověk spalovat tuk, ale bude mít zahlcené detoxikační orgány, například nezdravým životním stylem, plným pravidelného večírkování a konzumace alkoholu, nemůže se pak divit, že jeho snahy a hodiny v posilovně připadnou vniveč, protože nadměrná toxická zátěž povede k narušení hormonální rovnováhy například v podobě utlumení tuk spalujících hormonů.

A obdobně, pokud chce člověk zvyšovat svou výkonnost, ať již fyzickou při tréninku nebo psychickou v práci, ale zároveň bude pod dopadem neustálého akutního i chronického stresu (vlivem současného hektického životního stylu), který narušuje všechny tři pilíře zdraví, nebudou žádné postupy pro zvyšování výkonu adekvátně fungovat.

 

Optimalizace zdraví

Výsledky mého studia a cesty za poznáním, jak obnovit jednotlivé pilíře zdraví a nastartovat tak opět snahy za přeměnou postavy, jsem zpracoval do knihy Performance lifestyle 3.0: Optimalizace zdraví, která obsahuje na svých 180 stranách trojici stravovacích a suplementačních protokolů, zaměřených na:

 1. obnovení zdraví trávicí soustavy a imunitního systému
 2. zefektivnění detoxikace a tělesnou očistu
 3. restartování hormonální rovnováhy a navýšení stresové adaptace

Je to přitom velice jednoduché: Pokud jste až doteď měli jakékoliv dlouhodobé problémy s přeměnou postavy nebo stagnací, je téměř 100% pravděpodobnost, že Vám tyto protokoly pomohou odstranit jejich příčinu, díky které ani sebelepší strategie nefungovaly.

Není tak výjimkou, že po obnovení zdraví trávicí soustavy přibere hardgainer během několika týdnů 5 kg svalové hmoty, protože jeho tělo prostě konečně po letech dokáže vstřebat všechny ty živiny a drahé suplementy a využít je k proteosyntéze. Nebo že fat bastard z ničeho nic zhubne 5 kg jen tím, že vyčistí svůj organismus od xenoestrogenů a nakopne tak zpátky své tuk spalující hormony. Anebo že člověk, který se poslední měsíce potýkal s neustálou únavou během dne a špatnou regenerací restartováním své hormonální rovnováhy najednou zvedne svou produktivitu o 50% a bude se cítit pln nekonečné energie.

 

Cesty za přeměnou postavy jsou různé, ale jejich společným jmenovatelem je, že fungují pouze za přítomnosti adekvátního zdraví našeho těla. Chtěl jsem Vám ukázat, jak ty nejčastější případy odolnosti na přeměnu postavy mohou mít svou příčinu ve skutečnosti v nedostatečnosti zdraví a jak je lze jeho optimalizací vyřešit.

Mgr. Adam Česlík


PERFORMANCE LIFESTYLE 3.0: OPTIMALIZACE ZDRAVÍ

OPTIMALIZACE ZDRAVÍ SPALOVÁNÍ TUKŮ NABÍRÁNÍ SVALOVÉ HMOTY
Kniha o stravování: 2000kč* Zakoupit

pl3-neurospace-male-sirokouhle

 

Může se Vám také líbit

6 komentářů

 • Odpovědět
  Zuza
  13.6.2016 at 20:36

  Zaujimavy clanok, nasla som sa v nom uplne presne (okrem teda raw kolacikov a skupinovych treningov). Akurat ma zaujima (kedze mam investovat do protokolu 70eur) co obsahuje? Nie su potrebne nejake lekarske testy, aspon zakladne? Ci je to nieco ako univerzalne riesenie pre vsetkych nechudnucich? Potrebovala by som k tejto investiciu viac info, lebo 70 e za knihu nie je malo…

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   16.6.2016 at 16:41

   Zdravím, o obsahu knihy se dočtete například zde: http://risebyperformance.cz/pl3/ Jedná se o soubor tří protokolů, které jsou pro všechny stejné (jen se může lehce lišit jejich podoba, což je v knize rozděleno).

   • Odpovědět
    Ivan Moznik
    19.6.2016 at 19:07

    Akym sposobom je mozne vasu knihu objednat? Dlhu dobu je redukcia hmotnosti, objemov a celulitidy ako aj zmeny stravovacich navykov mojou pracou a stretol som po dobu 15 rokov mnozstvo podobnych pripadov kedy to malo fungovat a nefungovalo. Vas pohlad ma velmi zaujal.

    • Odpovědět
     Adam Česlík
     20.6.2016 at 16:24

     Zdravím, na konci článku je tlačítko k zakoupení 🙂

 • Odpovědět
  Nejčastější chyby ve stravování žen – Rise by Performance training
  11.7.2016 at 6:05

  […] oblastech. Proto musí být vždy na prvním místě optimalizace zdraví (více v článku Vztah mezi zdravím a přeměnou postavy). Této problematice se věnuje kniha Performance lifestyle 3.0: Optimalizace zdraví, která na […]

 • Odpovědět
  Psychická nemoc a cesta ke zdraví – Rise by Performance training
  15.11.2016 at 19:19

  […] Pod nátlakem současného hektického životního stylu vystresovaní a unavení rodiče, zneužívající alkohol, cigarety a produkty průmyslového potravinářství (i.e. junk food), jsou vystavování zvyšujícímu se množství toxinů z okolí, přičemž svým tělům nedodávají potřebné vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné sloučeniny (jako rostlinné polyfenoly a alkaloidy a živočišné nasycené tuky a omega 3 mastné kyseliny), díky čemuž dochází ke zhoršení jejich zdraví. To se přitom nemusí manifestovat hned jako nemoc (klasifikovaný soubor symptomů a syndromů), ale třeba jako odolnost na přeměnu postavy či ukládání rezistentní tukové tkáně.  […]

 • Napsat komentář

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.