Optimalizace zdraví Performance lifestyle

Trávicí soustava jako klíč ke zdraví

Stará moudrost tradičních lékařských systémů praví, že zdraví Vašeho trávení odráží zdraví celého Vašeho těla. A jako vždy, má pravdu.

Pochopením souvislostí mezi Vaším zažívacím traktem a ostatními tělesnými systémy získáte náhled na to, proč příčina většiny nemocí skutečně začíná v žaludku a střevech.

Nadměrný stres, vysoká expozice toxinům, konzumace intolerantních potravin, nadměrné množství některých živin a nedostatečné množství jiných, zneužívání léčiv (zejména antibiotik), alkoholu a drog. To vše komprimuje správnou funkci Vašeho trávení, která se následně může manifestovat v miliónu a jedné zdravotní komplikaci (zvýšena únava, špatné soustředění, zvýšená bolestivost svalů a pojivých tkání), chorobě a nemoci. Od těch přímo souvisejících s trávicí soustavou (jako Crohnova choroba), přes kožní onemocnění (akné, ekzémy) až po autoimunitní onemocnění (diabetes mellitus 1. typu, revmatoidní artritida) a některé typy rakoviny (rakovina tlustého střeva).

Zdraví trávicí soustavy totiž souvisí s

 1. Zdravím imunitního systému (jehož 2/3 jsou situovány do oblasti kolem našich střev).
 2. Zdravou psychikou (GIT je přímo spojeno s mozkem a souvisí s produkcí neurotranmisterů).
 3. S hormonální optimalizací (souvisí s vylučováním hormonů regulujících příjem potravy a zpracování živin v těle).
 4. S detoxikací organismu (tlusté střevo je jedním z pěti detoxikačních orgánů, pomocí kterého dostáváte z těla inaktivované toxiny, pokud nemáte striktně pravidelnou a pevnou stolici, je velice pravděpodobné, že Vaše tělo v zakončení detoxikace selhává).
 5. S absorpcí živin, minerálů a vitamínů (špatné zdraví GIT je nejrychlejší cestou ke vzniku vitamínové nebo minerální deficience, což například v případě magnésia může mít i trvalé následky).
 6. Se snahami o přeměnu postavy. Jak můžete chtít efektivně spalovat tuk nebo budovat svalovou hmotu, pokud díky sníženému zdraví GIT nedostanete do těla potřebné živiny? V takovém případě potom nemá smysl utrácet za drahé doplňky stravy a kvalitní potraviny, dokud zdraví GIT neobnovíte.

A z těchto důvodů je proto optimalizace zdraví trávicí soustavy vždy na prvním místě jakýchkoliv snah o přeměnu postavy, zvyšování výkonu nebo léčbu nemocí.

V knize PL 3.0 Optimalizace zdraví představuji nejčastější příčiny sníženého zdraví GIT a konkrétní protokol (na 4-8) týdnů, jak je odstranit. Díky němu dostanete konečně možnost zbavit se příznaků nedostatečného zdraví, které Vás sužují, stejně jako konečně nastartovat přeměnu Vaši postavy.
PS: Dle posledních vědeckých zjištění má 40-50% populace sníženou funkci trávicí soustavy. Z osobní praxe mohu zmínit, že toto číslo je minimálně v našich zemích spíše na hodnotě 80-90%. K možnosti objektivně reflektovat zdraví GIT se musí člověk dopracovat procvičováním vlastní introspekce a naslouchání tělesným signálům a většina lidí proto nedokáže své problémy (které často již berou jako běžnou součást života a ani si neuvědomují, že to problémy jsou) spojit právě s trávením.

 

Může se Vám také líbit

2 komentáře

 • Odpovědět
  Pavel
  14.3.2017 at 16:49

  Zdravím,
  Jak se díváte, v souvislosti s trávením, na konzumaci obilí? Nemyslím teď na koblihy a housky ze supermarketu, ale na chléb upečený v domácí pekárně s minimem kvasnic, nebo lépe z vlastního kvásku, bez přidaného cukru (případně pouze med) a ze špaldové bio pšenice, pěstované v ČR, případně jiné jednozrnky pečený na max. 90 stupňů? Děkuji za odpověď.

 • Odpovědět
  Lukáš Kučavík
  26.4.2017 at 6:25

  Zajímalo by mě jestli nemáte nějakou náhradu za GI revive, dostupnou v Česku. Za odpověď předem děkuji

 • Napsat komentář

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.