Optimalizace zdraví Performance lifestyle

Detoxikace a podzimní očista

Jarní a podzimní očista je něco, co možná považujete za relikt dobý předcházející, odkaz našich babiček, pro který v dnešní vědecké společnosti, disponující nejnovějšími farmaky, již není čas a ani místo. Jak se však pletete! Naše životy jsou spjaty se stále zvyšující se toxickou zátěží, hektickým životním stylem a rostoucím výskytem civilizačních onemocnění. A právě tak banální věc, jako je jednou za rok provést podzimní očistu, Vám dokáže ušetřit nejen spoustu času a peněz, ale hlavně i zdraví.

Začněme ale pěkně popořadě tím, co to vlastně detoxikace je a jak funguje. Není totiž nic horšího, než nedostatek informací o našem vlastním těle, čehož se pak velice jednoduše zneužívá.


 

Co je to detoxikace?

S pojmem detoxikace se váže jeden problém, je to marketinkově strašně zprofanovaný termín. Kamkoliv se v dnešní době hnete, jste detoxikací zasahováni: Z instagramu na Vás pomrkávají lepé děvy, propagující nejnovější detoxikační čaje, na Facebooku vyskakuje reklama na „džusový detoxikační půst, kterým vyčistíte nejen svá játra, ale i peněženku“ a Vaše drahá polovička/kamarádka si právě ve vedlejší místnosti tiskne nejnovější světový bestseller: „Osmidenní detoxikační kůra, pomocí kávových zrn defekovaných cibetkami a nahřátého ručníku.“

Zaručenou cestou, jak mi zkazit den, je proto začít vytahovat ve společné konverzaci příběhy o tom, jak se právě zázračně detoxikujete pomocí pití zeleného čaje / veganství / džusů z hlíny a mrkve / satanistických rituálů Rohaté krysy. Detoxikace totiž není něco, co by bylo potřeba aktivovat vědomým úsilím, konzumací specifické potraviny nebo zlatou kreditní kartou Mastercard.

Dámy a pánově, přátelé, pohodlně se usaďte, to co Vám právě řeknu možná otřese základními postuláty Vašeho Vesmíru:

Detoxikace probíhá v našich tělech 24 hodin denně, 7 dní týdně, 365 dní v roce. A pokud by tomu tak nebylo, znamenalo by to velice rychlou smrt.

V procesu evoluce si lidské tělo vytvořilo mechanismy přirozeného zbavování se všemožných škodlivin, odpadních produktů a patogenů, říkejme jim třeba toxiny. Těmto procesům se souhrnně říká detoxikace. Detoxikace je součástí normálních metabolických procesů, kdy jsou nebezpečné substance (toxiny) z vnějšího i vnitřního prostředí, použité hormony a další byprodukty zpracovány na méně nebezpečné metabolity a následně vyloučeny z těla ven.

Hlavními detoxikačními orgány lidského těla přitom jsou:

 1. Játra
 2. Ledviny
 3. Plíce
 4. Tlusté střevo
 5. Pokožka.

 

Toxiny a průběh detoxikace

Naše tělo v rámci zdravého metabolismu produkuje odpadní produkty, jako jsou amonné ionty, volné radikály, použité hormony, zánětlivé markery a  další molekulární metabolity, kterých se pak v procesu tělesné detoxikace zbavuje. Jejich množství se zvyšuje, pokud nějakým způsobem naše tělo zatěžujeme (příliš mnoho cvičíme, jíme moc bílkovin nebo potravin, které nám nedělají dobře). Tyto látky označujeme jako toxiny vzniklé z našeho vnitřního prostředí.

Kromě toho však na denní bázi do našich těl dostáváme také celou řadu toxinů z prostředí vnějšího: Z jídla které jíme (např. těžké kovy z ryb v konzervách nebo bakterie ze špatně tepelně zpracovaného masa, pesticidy z neumytého ovoce a tak dále), z vody, kterou pijeme (těžké kovy, chlór, rez), ze vzduchu, který dýcháme (cigaretový a výfukový kouř, zplodiny z továren) a dokonce i z předmětů denní potřeby, se kterými se dostáváme do kontaktu skrze naši pokožku (xenoestrogeny v čistících prostředcích, parfémech, kosmetice, plastech).

A s těmi všemi se naše tělo musí na denní bázi umět vypořádávat.

Tělesná detoxikace probíhá tak, že tyto odpadní produkty jsou z těla staženy do jater, kde jsou v procesu detoxikace deaktivovány a přeměněny na neškodné substance, které jsou následně některou z cest (vydechnutím, přes moč, stolici nebo pokožku) odvedeny z těla ven.


 

Rozdíly a problémy s detoxikací

Existují geneticky dané rozdíly mezi mírou detoxikace u různých lidí. Přirozeně silní detoxikátoři, jejichž těla zvládnou ustát neskutečný nápor toxinů, Vám budou donekonečna tvrdit, že jakákoliv eliminace toxinů je zbytečná. Naopak přirozeně slabí detoxikátoři, kteří projdou kolem molekuly cigaretového kouře a ihned dostanou rakovinu, budou psát na Facebooku obsáhlé manifesty o tom, jak prostředí kolem nás je prošpikováno skrytými hrozbami.

3028124-poster-p-dnaKromě genetiky pak stejnou měrou hraje v míře detoxikace úlohu i prostředí. A to jak vnější (jak velkému množství toxinů jsme vystavování), tak i to vnitřní (jakému zdraví se těší naše detoxikační orgány).

Pokud jste až doposud žili typickým životním stylem konzumní západní společnosti, kde se nešetří alkoholem, tabákovými výrobky, nekvalitními potravinami, fast foody, smaženými jídly, používáním antibiotik, kortikosteroidů a dalších léků, nadměrným stresem a hektickým životním stylem, nedostatkem spánku a relaxace, tak je docela velká pravděpodobnost, že Vaše detoxikační orgány již dávno nepracují na 100%, proces tělesné detoxikace nefunguje zcela efektivně a že už Vám v těle toxiny dělají nějakou tu neplechu.

Což se může manifestovat jako ten neústupný tuk v určité oblasti, kterého se nemůžete žádnou dietou zbavit, jako ta ranní únava, na kterou nepomáhá ani dostatečně dlouhý spánek, jako ta neustále špatná nálada a nízká motivace do výkonu, stejně jako ty chronické kožní a trávicí problémy, se kterými jste se naučili tak nějak už žít.

Je řešením nadměrná potravinová selekce? Snaha eliminovat veškeré toxiny ze svého okolí a najít ztracené pouto s přírodou? Život v kyslíkové komoře a pěstování výhonků na půdě hnojené vlastními výkaly?  Provolávání hesel o konci světa před Poslaneckou sněmovnou, oděni v hávu z listí? Nebo snad sbírání vycpaných zvířat?

Nikoliv přátelé. Východiskem z pochopení problematiky vztahu toxinů a sníženého výkonu/zdraví by neměly být nadměrně restriktivní opatření,  ale naopak snahy zefektivnit procesy tělesné detoxikace a 1-2x ročně provedení tělesné očisty.


 

Zefektivnění detoxikace a tělesná očista

herbsO jarních a podzimních očistách jste jistě někdy něco zaslechli. Pravděpodobně se Vám o nich zmiňovala babička, prateta nebo jste na ně narazili při náhodném setkání se s časopisy Kořenářka nebo Žena a život. Jedná se v podstatě o metody zefektivnění detoxikace a tělesné očisty, prováděné v dobách, kdy jsou nejvíce potřeba: Před a po náročné zimě tak, abyste utužovali Vaše zdraví a předcházeli nemoci.

Pravidelná tělesná očista má na našem území kulturní tradici, která se prolíná celou historií naší země a je odkazem tradiční Evropské medicíny, postavené na léčivé síle bylin – herbalismu.

Léčení pomocí rostlin bylo předchůdcem dnešního lékařství a objevovalo se již ve starobylém Egyptě, Řecku, Římě, Indii (Ajuvérda), Číně (Tradiční Čínská medicína) a Amazonii, svou formu měli také Inkové a Aztékové. Na našem území jej užívali Keltové.

Látky, obsažené v řadě běžně dostupných a rostoucích bylin, mají mimo jiné právě schopnost optimalizovat tělesnou detoxikaci, zvyšovat zdraví detoxikačních orgánů, napomáhat aktivovat přirozenou tělesnou očistu (odvádět toxiny uložené v tkáních, lymfatických uzlinách a orgánech). A právě na nich stoji lidová moudrost našich babek kořenářek, kterou můžete do dnešních dní nepřímo načerpat ve skrytých krámcích a bylinkářstvích.

Abyste však neřekli, že tady pouze mlátím prázdnou slámu, že se chvástám cizím peřím, případně, že si tady z Vás pouze dělám dobrý den, poradím Vám již nyní několik u nás tradičně používaných bylin, které mají široce-spektrální účinek a lze je velice efektivně použít k podzimní očistě během nadcházejících sychravých a chladných říjnových dní.

img_7389_snapseedJsou jimi v našich podmínkách pro regeneraci ledvin tradičně užívaná tolice vojtěška, kterou už starověcí Arabové považovali za superlék na všechny obtíže, dále starý známý ostropestřec mariánský pro regeneraci jater (ideální používat s červenou řepou) či tužebník jilmový, vhodný k optimalizaci zdraví trávicího ústrojí. Široce-spektrální očistný efekt na játra, ledviny, slinivku, slezinu, jakožto i lymfatické žlázy a uzliny má na našem území na loukách a při plotech volně rostoucí Svízel přítula, plevel, o který většina lidí ani nezavadí pohledem. Existuje i celá řada dalších bylin jako fenykl, pampeliška, lopuch, kopřiva, máta, které mají pro naši krev, lymfu, tkáně a orgány očistný účinek, zde jsem však chtěl vyjmenovat pouze ty nejefektivnější.

Na závěr bych pak chtěl ještě zmínit bylinu s podivným názvem, ale až neuvěřitelnými účinky. Jedná se o lichořeřišnici, která působí protizánětlivě na močové cesty, tradičně se používala k hojení hnisavých ran, kruhům pod očima, k léčbě ječného zrna, posílení imunity a proti lupům. Její pravý potenciál však tkví v tom, že se ukázala velice efektivní při léčbě stafylokokových infekcí.

A to je přátelé pro dnešek vše. Doufám, že se mi podařilo obohatit Vaše znalosti o detoxikačních procesech našich těl, o tradičním herbalismu a léčivé síle bylin a možná Vám dát i inspiraci na provedení Podzimní očisty. 

Mgr. Adam Česlík

 

Může se Vám také líbit

5 komentářů

 • Odpovědět
  Dave
  3.10.2016 at 11:48

  Ty byliny se užívají ve formě čajů?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   4.10.2016 at 17:51

   Čaje nebo tinktury.

 • Odpovědět
  Jakub Jelínek
  4.10.2016 at 6:32

  Účinky lichořeřišnice mohu potvrdit. Při nemoci mi vždy stačí den až dva užívat lžičku 3x až 4x denně a vše je ok!

  • Odpovědět
   Lukáš
   2.10.2017 at 21:33

   Lichořešnice je skvělý matroš. Už si bez těchto bylin nedokážu představit život. Díky za lidi jako je Adam.

 • Odpovědět
  Snižte svou toxickou zátěž – okamžitě! – Rise by Performance training
  5.1.2017 at 16:51

  […] nebo po tom, co si na ní dostatečně zvyknete a přestane Vám chybět jedení z krabiček, je zefektivnění Vaší tělesné detoxikace a následná tělesná očista. K těm slouží protokol Optimalizace zdraví, jehož druhá část se zaobírá právě touto […]

 • Napsat komentář

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.