Performance training

Kdy je nejvhodnější zvolit tlustý úchop?

Existují různé proměnné úchopu při cvičení. Jednou z nich je jeho tloušťka. Ta může variovat od extra tenké jako u tréninkových os pro ženy nebo klasických V adaptérů, až po extra tlusté osy, které lze držet jen tzv. opičím úchopem. V praxi však existuje jakýsi standard toho, čemu se říká klasický úchop a tlustý úchop (fat grip, thick grip).

Když jsem před třemi roky vybíral vybavení do silového centra v Ostravě, věděl jsem, že tam chci mít tlusté osy, které jsem znal ze zahraničí. Od té doby mi přišly desítky možná i stovky dotazů po tom, k čemu vlastně takový tlustý úchop je. 

Tlustý úchop má řadu výhod. Je však, stejně jako cokoliv jiného v silovém tréninku, pouze nástrojem, který musíte umět využít ve svůj prospěch.

Z mého pohledu má největší přínos při tréninku pro svalovou hypertrofii, kdy se dá využít u cviků tlakových i tahových, velkých os i jednoruček, cviků komplexních i izolovaných. Ve všech těchto případech zvyšuje náročnost prováděného cviku, čímž vytváří větší stimul pro rozvoj svalové hmoty (jedná se o efekt pramenící primárně z nervové soustavy). Cvičení s tlustým úchopem by tedy mělo být implementováno do všech tréninků pro rozvoj svalové hmoty a setkáte se s ním i v rámci nové specializace Hypertrophy.

Otázkou však je, jak můžete tlustý úchop zařadit do vlastního tréninku, když Vaše fitko nedisponuje speciálním vybavením s tlustým úchopem (jako je tomu u Pražského Wolfs gate na videu)? Odpovědí je, že stačí jednoduše na jakýkoliv standardní úchop přidat speciální násadu fat gripz, kterou seženete například zde: http://bit.ly/2gd2NDY

Nehledejte výmluvy, proč něco necvičit, hledejte způsoby, jak to odcvičit!

 

Mgr. Adam Česlík

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.