Hormonální optimalizace Performance lifestyle

Jak postupovat při hormonální diagnostice

V minulých týdnech jsem napsal dva články o tom, jak souvisí narušení hormonální rovnováhy se vznikem odolnosti na přeměnu postavy, respektive vznikem nemoci (od diabetu po rakovinu). Po jejich přečtení se začala řada lidí ptát, jak lze tyto informace uchopit v praxi a využít k léčbě či přeměně postavy.

 

První otázkou je: Jak zjistit, které hormony u Vás mohou dělat neplechu?

Existuje řada možností: Od subjektivní diagnostiky (na základě toho, jak se cítíte, vypadáte, atd.), přes stanovení na základě distribuce tukové tkáně (značně nepřesné a nedostačující), až po objektivní krevní diagnostiku, kterou osobně považuji za nejlepší cestu.

K jejímu provedení potřebujete jediné: Zajít si na odběr krve. Ten může provést Váš endokrinolog či známý lékař nebo si jej můžete zaplatit sami (po celé ČR a SR jsou odběrová pracoviště). Pozor! Obvodní lékař má ve své pravomoci možnost předepsat test pouze některých hormonů, což je pro naše účely nedostatečné.

 

Druhou otázkou je: Které hormony či další zdravotní markery si nechat změřit?

V rámci knihy PL 3.0 Efektivní postupy pro přeměnu postavy uvádím základní hormonální panel, který tvoří 13 položek a kompletní hormonální panel, který tvoří 18 položek. Jednu z těchto variant je vhodné při prvním měření zvolit, aby byl zachycen kompletní hormonální obraz i další možné souvislosti. V následných testech (vždy po několik fázích protokolu obnovy) se už pak měří jen hormony, které byly problematické.

A po otázkách JAK (změřit hormony) a CO (změřit za hormony) přichází třetí otázka:

 

Jak následně své výsledky vyhodnotit (interpretovat)?

V Efektivních postupech je dopodrobna probráno celkem 21 různých hormonů našeho těla a u 15ti z nich je uvedena česká laboratorní norma (pro muže i ženy), stanovená Ústavem biochemie a laboratorní diagnostiky VFN v Praze.

Protože však nemusí být vždy hormon mimo normu, aby se již začaly projevovat znaky narušené hormonální rovnováhy, obsahuje kniha také informace o tom, jak hormony interpretovat v rámci normy a především pak mezi sebou navzájem.

No a finální otázkou následně zůstává:

 

Jaké zásahy následně podniknout k obnovení své hormonální rovnováhy (jakou zvolit intervenci)?

Příklad: Pokud člověk zjistí, že má hodnoty hormonů štítné žlázy mimo normu, najde si v knize příslušnou kapitolu, kde se dočte, jakou plní dané hormony v našem těle funkci, kdy jsou vylučovány a především, jak je negativně ovlivňuje špatná strava, životní styl i prostředí ve kterém žijeme.

Pokud pak k jejich obnově nestačí prostá eliminace těchto negativních faktorů, je potřeba přistoupit k některému ze specializačních protokolů, které se věnují obnově příslušného hormonu prostřednictvím stravy, suplementace, regeneračních procedur či přímo využitím léčivé síly přírody v podobě fytoterapie.

Protože však tyto specializační protokoly nejsou zatím vydány (aktuálně pracuji na jednom z nich), vypsal jsem na tento víkend přednášky, kde budou jednotlivé specializační protokoly popsány dostatečně tak, aby je člověk mohl začít ihned aplikovat. V sobotu to je veřejná přednáška, v neděli pak soukromý seminář o hormonální optimalizaci, kde mají klienti možnost nechat si poradit individuálně (dle svých krevních výsledků).

Uvědomuji si, že postup zjišťování hormonů z krve a jejich následné interpretace a intervence může být pro řadu z Vás zatím příliš velké sousto, i proto svým klientům, pokud mi zašlou krevní výsledky, pomáhám s tím, jak postupovat dále.

Objektivní diagnostika hormonů není potřebná pro všechny z Vás a pro spoustu lidí může být zbytečná. Pokud však trpíte dlouhodobou odolností na přeměnu postavy či nějakou nemocí, je vždycky dobré  tento postup podstoupit.

Mgr. Adam Česlík

VIDEO: Záběry z mého vlastního odběru krve, který provádím každé cca 4 týdny, abych mohl stanovit, jak zabírají jednotlivé suplementy, které testuji pro potřeby svých protokolů. Protože sám sloužím jako testovací ovečka, stalo se mi předtím několikrát, že jsem po chybné diagnostice (např. Bioprintem) užíval suplementaci, která mi paradoxně více uškodila než pomohla. Právě z toho důvodu se nic nevyrovná objektivní diagnostice. 

 

KNIHA:

PL 3.0 Efektivní postupy pro přeměnu postavy

 

ČLÁNKY O HORMONECH:

Proč lze současně nabírat svalovou hmotu a spalovat tuk?

Hormonální optimalizace jako lék na civilizační nemoci?

 

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.