Performance training

Striktní tlak nad hlavu – 4. základní cvik

V rámci systému Performance training rozlišujeme na úrovni 1.0 ne tři, ale celkem čtyři základní cviky, kdy se ke dřepu, bench-pressu a mrtvému tahu přidává ještě striktní tlak nad hlavu neboli military press.

Ten je totiž vzhledem ke své podstatě, kdy nemůžete použít setrvačnost, stretch reflex, ani dynamiku celého těla skvělým ukazatelem síly Vaší horní poloviny těla (nejen svalů tlakových, ale i svalstva zad a středu těla) a současně slouží jako skvělý diagnostický nástroj, poukazující na mobilitu Vašich ramen, rovnováhu mezi vnějšími a vnitřními rotátory a mezi horními a spodními fixátory lopatek.
Není proto divu, že u velké spousty lidí je to právě military-press, který je jejich Achillovou patou, nejslabším cvikem, který proto odmítají trénovat nebo se mu záměrně vyhýbají. Vzhledem ke své nejen diagnostické, ale také rehabilitační a nápravné podstatě je to však velká škoda, protože je to právě správně prováděný military-press a prerekvizity postavené kolem něj, který má schopnost stabilizovat lopatky, potažmo ramena, do fyziologicky správné pozice a předcházet tak zranění ramene, které se velice často vyskytuje u bench-pressu, a zabraňuje snižování mobility ramen a vytváření dysbalancí (v naší terminologii narušování strukturní rovnováhy), které mohou ovlivňovat performance na všech dalších cvicích od dřepu, přes cviky ze vzpírání, po cviky ze silové gymnastiky.

Pokud jsou však na tom Vaše ramena špatně už nyní, nebude stačit provádět nápravu v rámci klasického tréninku a musí se sáhnout po specializaci na ramena (a záda), která je zahrnuta v protokolu PT 3.0 Overhead press and delts. Zde je jeho specifikace:

 

Protokol je dostupný pro členy odboje v klientské sekci.

Protokol je dostupný pro členy odboje v klientské sekci.

Na 82 stranách obsahuje:

  • Jak maximalizovat tvorbu svalové hmoty ramen.
  • Neurofyziologické principy rozvoje maximální síly v tlaku nad hlavu.
  • Rozbor 6ti příčin toho, proč silově stagnujete v tlaku nad hlavu a jejich řešení.
  • Elaborát o tréninkových proměnných a jak jejich hodnoty ovlivňují Vaše výsledky.
  • 8mi týdenní specializační plán pro trénink ramen, tlaku nad hlavu a zad (každý týden nový tréninkový rozpis).
  • V každé fázi rozbor použitých tréninkových principů a základních cviků.
  • Příručku 66ti cviků na ramena a záda: Vyobrazení provedení, zapojené svaly, popis techniky, jak z nich vytěžit co nejvíce.

 

IMG_2882

Viktor 6 měsíců po zranění ramene předvádí military-press se 100kg.

Aplikace tohoto protokolu vede nejen k ozdravení ramen a vytvoření potřebné strukturní rovnováhy, v důsledku které se zlepší Vaše výkonnost na všechny ostatní cviky, ale také k rapidnímu navýšení Vaší svalové hmoty na deltech a zádech a zvýšení Vaší maximální síly na tlak nad hlavu.

Specializační protokol je na 8 týdnů, kdy se zaměřujete primárně na trénink ramen (tlaku nad hlavu) a zad a zbytek těla cvičíte v max 1-2 dalších trénincích doplňkově a lehce (tzn. na udržení).

Specializační protokoly NENÍ VHODNÉ kombinovat mezi sebou navzájem ani s žádným dalším protokolem (leda ve smyslu, že pojedete zbytek těla doplňkově z tréninků, které si vytáhnete z dříve odcvičených protokolů).

Vzhledem ke stupni své pokročilosti, a aby se zabránilo přetrénování, jsou specializační protkoly určeny až pro pokročilé klienty Performance training a nejsou proto veřejně prodejné (vyjímkou je specializace na paže).

V rámci standardní progrese se v systému Performance training začíná od protokolů PT 1.0, po kterých si volíte specializaci dle silového sportu (pwl, vzpírání, silová gymnastika, sportovní výkon) či cíle (spalování tuků, hypertrofie, maximální síla, maximální performance). Rozdělení protokolů dle cílů zde.

Mgr. Adam Česlík

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář