Performance training

Efektivní silová příprava pro sport

Na poli sportovní přípravy se v ČR bohužel až příliš často setkáváme se dvěma základními miskoncepcemi:

1. Sportovní příprava = příprava na maratón.
Tento typ tréninku se vyskytuje především u sportů, kde je delší hrací doba a předpokládá se tak, že by měl být sportovce schopen podávat dlouhodobý a stabilní výkon. U nás zde patří například příprava na fotbal, florbal a řadu dalších týmových sportů včetně hokeje.

2. Sportovní příprava = příprava do cirkusu.
Tento typ tréninku, který připomíná cirkusové vystoupení a používá se u něj spousta extravagantního vybavení jako jsou běhací žebříky, padáky, zátěžové vesty, plastové kettlebelly, bossu a růžové jednoručky, vychází ve většině případů z předpokladu:
Silový trénink musí mít formu napodobování pohybů, které jsou typické pro daný sport (jako odpaly u golfu) + přidaná zátěž + nestabilita povrchu + trocha freestyle švitoření do toho.

Oba dva tyto koncepty tréninku jsou přitom zastaralé, kdy sportovní věda i letitá praxe prokázaly, že nemají přímý přenos do provozovaného sportu ba dokonce vedou k častějšímu vzniku zranění (cirkusový trénink) a zbytečně vyčerpávají regenerační kapacity (trénink na maraton).

Přesto jsou oba tyto styly tréninku ve sportovní přípravě profesionálních i amatérských sportovců v ČR do dnešních dní považovány za všeobecně platné a nezpochybnitelné.

V rámci systému Performance training využíváme ke zvyšování sportovního výkonu silový trénink, silově-vytrvalostní trénink, sprinty, intervaly a další metody, které se opakovaně osvědčily jako vedoucí ke zvýšení sportovně-specifické výkonnosti.

Záleží přitom nejen na zvoleném způsobu tréninku, ale tak na vyladění jednotlivých proměnných, a především dlouhodobé progresi.

Z hlediska zvyšování sportovní výkonnosti jsou v rámci PT tyto protokoly:
Fat burning – zvyšování dlouhodobého efektivního výkonu (fotbal, florbal, atd.)
Maximal strength – zvyšování maximálního výkonu (hokej, atletika, americký fotbal, atd.)
Maximal performance – příprava pro bojové sporty (MMA, BJJ, thaibox, box, atd.)

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.