Optimalizace zdraví Performance lifestyle

Konvenční vs funkční medicína – co nám mohou nabídnout?

Často se u mě můžete setkat s pojmy funkční medicína a jejím protikladem, tedy konvenčním, u nás  ale i ve světě bohužel stále většinovým, zdravotnickým systémem. V následujícím krátkém článku ozřejmím, co se za těmito pojmy skrývá, a to se všemi paradoxy, omyly a nedostatky, které se k nim váží.

 

Možná znáte zatím pouze klasické dělení na moderní vědeckou racionální medicínu a jakési podivínské alternativní směry, které léčí bylinami, vyvoláváním duchů, čakrami a s vědou a objektivními fakty nemají příliš společného. Nebo vás napadne dělení na moderní medicínu, která člověka nevnímá jako celek (fyzické tělo + vliv psychiky), pohlíží na tělo jako stroj z jednotlivých součástek, které opravuje většinou až, když je pozdě a celostní medicínu, která vnímá člověka v kontextu s jeho psychikou a prostředím a často vychází z moudrosti východních učení, dbá na prevenci.

 

Funkční medicína – skutečná medicína

Kde si stojí funkční medicína? Funkční medicína je tzv. “science based” nebo “evidence based” a zakládá si na tom, že vychází z aktuálních vědeckých poznatků a studií. Uvádí tedy nejnovější vědu ihned do praxe, pracuje s objektivními fakty o lidském těle (nespadá tedy do oblasti drmolení zaklínadel a ovíjení pacienta barevnými kouři).

 

Funkční medicína ale zároveň léčí, protože chce vyléčit – pátrá po skutečných příčinách onemocnění. Neléčí tedy symptomy, ale systém. Z toho vyplývá, že velmi zdůrazňuje prevenci, tedy stravu a životní styl (cvičení, psychiku – stres a prostředí), přičemž strava má na celkovém zdraví či propuknutí nemoci drtivou váhu.

Psychiku a stres ale nepodceňuje, právě naopak – pouze odmítá výmluvy konvenčního zdravotnictví, že pokud není nalezen objektivní nález nebo klasické medikamenty nezabírají, tak si nemoc způsobujete sami ve své hlavě a bezradně vás přeloží na psychiatrii. Funkční medicína se přiklání k tomu, že zcela jasné změny ve vnitřním prostředí lidského těla (na úrovni buněk, tkání, orgánů – a to ve většině případů ve střevech, která jsou skrze nervové buňky a vlastní nervový systém přímo napojená na mozek) působí jako spouštěč psychických obtíží až závažných psychických onemocnění, které potom následně samozřejmě negativně působí na náš fyzický stav a dále ho zhoršují. Je to tedy začarovaný kruh, který je potřeba podchytit u správného konce – a to náš běžný zdravotnický systém neumí.

Ještě stojí za zmínku, že při léčbě už rozinutých nemocí se funkční medicína nevyhýbá použití klasických léků po určitou dobu, nicméně jejich vedlejší účinky silně potlačí právě vhodnou stravou, režimem, účinnou bylinnou léčbou či suplementací vitamínů/minerálů, a jak už bylo zmíněno, pátrá při tom po příčině nemoci a tedy následném úplném vyléčení či výrazném dlouhodobém zkvalitnění života.

Příčin všech nemocí je ve skutečnosti pouze pět:

1. Antinutrienty (vč. potravinových intolerancí).

2. Disfukční trávicí systém (zejména velice častá bakteriální nerovnováha ve střevě – SIBO; popř. kvasinky a paraziti).

3. Toxiny a biotoxiny (z prostředí, ze stravy, z kosmetiky).

4. Nekvalitní strava (tzn. strava moderní doby – průmyslové produkty, nadbytek sacharidů zejména z jednoduchých cukrů a obilovin, nedostatek kvalitních tuků, bílkovin a vlákniny, deficit vitamínů a minerálů, pravidelná konzumace alkoholu a stimulačních látek).

5. Stres (psychický, fyzický, emoční).

Jako šestou vidím hormonální nerovnováhu, která je však jasným důsledkem předchozích pěti. Funkční přístupy se nevymlouvají na genetiku ani na nepřející osud jako hlavní příčinu nemoci. Pracují spíše s epigenetickým přístupem; tedy že ony genetické predispozice k nemocem (pokud nějaké vůbec existují) můžeme sami zásadně ovlivnit naší stravou, životním prostředím a životním stylem jako takovým (tzv. „spouštění a vypínání“ genů).

 

 

Konvenční medicína (moderní zdravotnictví)

Na základě předchozích informací se tedy vykreslí poměrně jasné srovnání s běžným zdravotnictvím – tedy takovým, jak je dnes praktikováno ve většině zařízení. Velkou chybou je samozřejmě ignorování prevence, hašení požáru (nemoci) léčivy (podpořeno hojně výnosným byznysem farmaceutických firem) bez hledání skutečné příčiny, absence celostního pohledu na člověka se všemi jeho stránkami a rozebírání těla na jednotlivé součástky bez širšího kontextu.

Největší paradox a bohužel také příčina tragického neúspěchu v léčbě (tím myslím trvalou optimalizaci zdraví, ne dočasnou úlevu po spolknutí ibuprofenu nebo snížení cholesterolu statiny) je však tato: současná většinová medicína se snaží tvářit vědecky, tj. vycházet z “tvrdé” vědy a objektivních faktů či zohledňovat především pouze ono exaktní “fyzično” člověka. V pořádku, budiž, je to jedno z paradigmat.

Hlavním problémem přitom nicméně je, že většina lékařů u nás nevychází z aktuálních vědeckých poznatků, zejména při léčbě vleklých chronických nemocí. Ve své agendě je rozhodně nemá a pacienti přitom věří, že se na svého vědoucího lékaře, který chce jen jejich dobro a uzdravení, mohou spolehnout.

Šokující? Tvrdé?  Použiji teď slova MUDr. Ludmily Elekové[1], jedné z mála lékařek vychazející u nás z funkční medicíny: lékařská praxe má u nás zpoždění za vědou asi 20 let. Celou jednu generaci trvá, než se nový poznatek dostane ze zahraničních vědeckých laboratoří k Vašemu lékaři. Platí to zejména, když onen lékař neovládá dobře angličtinu (naprostá většina lékařů středního a vyššího věku u nás), sám od sebe si nevyhledává aktuální informace na internetu a spoléhá se jen na kurzy akreditované Českou lékařskou komorou (také platí pro naprostou většinu), kde dostane zkreslené a zastaralé informace, navíc ovlivněné farmaceutickým lobby.

 

A co Vaše střeva?

Mimochodem, zeptal se vás lékař, když jste mu zmínili v ordinaci JAKÉKOLI obtíže, na stravu, denní režim, a co především, vyprazdňování? Jak vypadá Vaše stolice a jak je pravidelná? Pokud ne, tak je to zásadní chyba. Zdravé trávení a střevní flóra je podceňovaný základ všeho – fyzických a psychických obtíží i snah o přeměnu postavy (hubnutí/příbírání). Sídlí zde až 70% buněk tvořících imunitní systém, probíhá zde vstřebávání živin, stav střeva ovlivňuje produkci hormonů (např.inzulínu), určité hormony a neurotransmitery se tvoří také přímo zde (vč. 95 % serotoninu), střevu se  říká “druhý mozek” (tenké střevo má svůj vlastní nervový systém s obrovským množstvím neuronů, které mezi sebou pomocí neurotransmiterů komunikují a ovlivňují tělesné funkce, je zde také neustálá vzájemná komunikuje s mozkem) a mnoho dalšího. Z toho je jistě patrné, jakou zásadní roli ve Vašem životě stav střevního prostředí a dále disbalance v komunikační ose střevo-mozek sehrává.

Více o tomto tématu se dozvíte v chystané sérii článků Zdravé střevo – podceňovaný základ všeho, kde se budu věnovat na obecné úrovni postupně IBS (syndrom dráždivého tračníku – chronické střevní potíže), SIBO (přemnožení “zlých” bakterií v tenkém střevě) a problematice potravin s vysokými FODMAP, přičemž všechny spolu úzce souvisí a i přes to, že jste o nich možná nikdy neslyšeli, jsou původci velkého množství onemocnění od těch jednodušších, až po ty velmi závažné, často na první pohled s trávením nesouvisející – a tím se vracíme zpět k funkční medicíně. Konvenční medicína (včetně specializované gastroenterologie) si s jejich efektivní léčbou neví rady nebo jim nevěnuje pozornost a bohužel je často nechát dojít příliš daleko…

Nevíte kde začít nebo kudy se posunout dál? Můžete mě kontaktovat na www.eliyoga.com nebo FB stránkách EliYoga

Eliška Sluková.

[1]V ČR na sebe MUDr. Eleková upozornila především jako kritička očkování; málokdo ovšem ví, že ve své praxi vychází z moderní funkční medicíny, klade velký důraz na stravu a životní styl (sama je zastánkyní nízkosacharidové stravy a silového tréninku), praktikuje individuální přístup a celostní pohled (věnuje se také psychoterapeutickým metodám).

Může se Vám také líbit

1 komentář

  • Odpovědět
    Tonda
    28.10.2017 at 7:37

    Adame děkuju!!!! Strašně moc děkuju za plánovanou sérií článků „Zdravé střevo – podceňovaný základ všeho“ !!! Přesně to potřebuju – praktický lékař mi diagnostikoval IBS a dál se semnou nebaví (mám chronické problémy se střevem už dva roky) a pravděpodobně i pokročilou střevní dysbiozu, na kterou nestačila ani dvou a půl měsíční aplikace nejstriktnější úrovně protokolu PL3.0 Optimalizace zdraví – Obnova zdraví GIT…strašně se na články těším!!

  • Napsat komentář

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.