Performance lifestyle Spalování tuků

12 rad pro efektivní spalování tuků

Lidé se při snahách o spalování tuků dopouštějí stále dokola stejných chyb: Jedí moc sacharidů nebo naopak nejedí skoro vůbec, jí potraviny, které jejich tělo netoleruje a zahlcují se přitom toxiny, tím narušují své hormony a podkopávají svým snahám nohy.

Protože se plavková sezóna kvapem blíží, přináším Vám nyní 12 faktorů, které ovlivňují efektivní spalování tuků a 12 rad, jak je aplikovat v praxi. Enjoy:

 

Není kalorie jako kalorie

1. Není kalorie jako kalorie: Vaše výsledky se neodvíjí pouze od toho, kolik konzumujete kalorií, ale také z jakých potravin pocházejí. Metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin se totiž liší. Pokud budete přijímat většinu svých kalorií ve formě sacharidů (především ve fitness tolik oblíbené bílé rýže), budete tloustnou více než když bude větší část kalorií rozdělena mezi bílkoviny a tuky.

Rada 1: Nedívejte se pouze na počet kalorií, které jíte, ale také jak jsou rozděleny mezi jednotlivé makroživiny. Pokud větší podíl Vaší stravy budou tvořit tuky a bílkoviny než sacharidy, okamžitě poznáte rozdíl.

2. Zatímco tuky a bílkoviny tělo využívá jako primární zdroj energie a na syntézu hormonů, enzymů a obalů buněk, sacharidy jsou pro něj daleko méně důležité a potřebuje je zejména pro doplnění glykogenu ve svalech a játrech po fyzické aktivitě a v normálním režimu jako palivo pro mozek. Mozek potřebuje cca 150 g denně, játra a svaly podle typu tréninku a množství svalové hmoty akutně 40-80 g. Pokud tedy konzumujete denně více než 250 g sacharidů, má to více negativních než pozitivních vlivů na Vaše zdraví. Běžná fitness doporučení jsou přitom často 300 i více sacharidů denně.

Rada 2: Pokud chcete spalovat tuk, vyhněte se vysoce-sacharidovému stravování, které paradoxně doporučuje klasický fitness přístup i dietologie, protože tělo tolik sacharidů v praxi nepotřebuje a ukládá si je pak do tukové tkáně.

 

Ne všechny zdroje makroživin jsou si rovny

3. Doporučení dostat do sebe denně určitý počet makroživin nestačí, protože ne všechny zdroje makroživin jsou si rovny. Jejich efekt se v těle může velice lišit. U rýže byste si třeba řekli, že bude dobrým zdrojem komplexních sacharidů. Klasická parboiled a jasmínová rýže přitom mají glykemický index kolem 91 (cukr má 100), zatímco basmati rýže má bez ohledu na to, že vypadá a chutná téměř stejně, glykemický index pouze 52. Už jen takový detail, jako vhodně zvolený typ rýže může ovlivnit, zda budete na daném stravování hubnout či nikoliv.

Rada 3: Pokud chcete skutečně zhubnout, omezte svou konzumaci rýže na 3-4 porce týdně max! Rýže skutečně není zdravou potravinou (velká nálož sacharidů, BPA ze sáčků, arsen z půdy, oryziny – antinutrienty). A když už ji jíte, jezte Basmati. 

4. Některé potraviny pak mohou mít navíc opačný efekt, než byste čekali: Příkladem může být fruktóza, která je sice jednoduchým cukrem, ale tělo ji nedokáže efektivně využít na energii, takže ji pak ukládá do tukové tkáně nebo na druhé straně kokosový olej, který je sice tvořen nasycenými tuky, jedná se však o typy, které tělo naopak preferuje pro tvorbu okamžité energie a neukládá si je. MINDF*CK! .

Rada 4: Snižte svůj příjem fruktózy na minimum (viz obrázek s největšími zdroji, shame on you agáve!) a jako zdroj energie i pro celkové zdraví zařazujte 1 polévkovou lžíci kokosového oleje před tréninkem.

 

Skryté příčiny nehubnutí: Antinutrienty a toxiny

5. Řada potravin, které jsou považovány za zdravé a vhodné do diety, přitom zdravé vůbec nejsou. Pokud se na ně budete dívat z měřítka makroživin, tento problém neodhalíte. Svůj pohled totiž musíte zaměřit o úroveň níže, na mikroživiny, které obsahují. Překvapením pak pro Vás může být, že mezi nezdravé potraviny patří celozrnné (ale i bílé) pečivo nebo například sója. Pečivo snižuje vstřebávání mikroživin a narušuje trávení, takže pak máte bachor jako těhule a sója kromě obdobného efektu ještě brání i vstřebávání bílkovin a snižuje činnost štítné žlázy.
Obecně těmto zlomyslným mikroživinám říkáme antinutrienty, což jsou látky, které plní v těle rostlin obrannou funkci.

Rada 5: Vyhněte se největším zdrojům antinutrientů jako je sója a sojové výrobky (mléko, maso, proteiny), které nejenže brání vstřebávání živin, ale ještě přímo snižují činnost Vaši štítné žlázy, takže pak spalujete tuk pomaleji.

6. Kromě antinutrientů do těla často dostáváme s potravou také jiné nebezpečné látky, které jak prokázaly výzkumy, mají schopnost napodobovat naše hormony a říkáme jim proto endokrinní disruptory. Jednou z nich, jejíž zvýšená hladina byla v USA prokázána u 80% populace, je Bisfenol A neboli BPA. Toho mají ve svém těle paradoxně nejvíce proponenti fitness stravování, protože je obsažen v plastových krabičkách na jídlo, do kterého se pak dostává. BPA obecně snižuje testosteron a vede k ukládaní tukové tkáně (u mužů i u žen).

Rada 6: Přestaňte ohřívat jídlo v plastových krabičkách, studené nechutná o tolik hůře, udělá Vašemu zdraví o dost lépe.

 

Hormonální stránka spalování tuků

7. Kalorie a makroživiny jsou pro spalování tuků to samé, co cihly a další stavební materiál pro secesní dům: Jsou nepochybně potřeba a nešlo by to bez nich, o konečném výsledku však rozhoduje někdo, kdo jim dá smysl. Architekt v případě domu a hormony v případě spalování tuků. . Spalování tuků na energii v buňkách i jejich uvolňování z tukové tkáně je totiž řízeno hormonálně.

8. Mezi tuk nejvíce spalující hormony patří hormony štítné žlázy a mezi tuk nejvíce ukládající hormony pak inzulín. Jedná se přitom o dva hormony, které se dají do největší míry ovlivnit přímo prostřednictvím zvoleného stravování.
Kalorická restrikce na straně jedné a vysoce-frekvenční (papkáme každé 3 hodiny) vysoce-sacharidové (ke každému jídlu rýži) stravování na straně druhé jsou dva příklady stravování, které jsou z hlediska těchto hormonů nejhoršími strategiemi pro spalování tuků, přesto jsou často využívány dokonce i obě najednou.

Rada 7 a 8: Při snahách o spalování tuků jezte 3x denně, vyhněte se velkému množství sacharidů, ale také přísné kalorické restrikci. Pokud budete jíst příliš často během dne (a navíc sacharidy) a/nebo pokud budete jíst paradoxně příliš málo, Vaše spalování tuků se zastaví stejně jako Váš ex při placení v restauraci.

 

A když nic nepomůže, udělejte si testy

9. Zatímco někomu stačí k získání vysněné postavy začít 3x týdně cvičit, jiní z Vás budou muset hlídat všechny předešlé kroky s až obsesivními tendencemi. Rozdíl je jak ve Vaší genetice (jak snadno nabíráte a držíte si tuk), tak v působení prostředí (jak moc špatně jste se stravovali celý život).

Rada 9: Bez ohledu na to, zda Vám jde spalování tuků rychleji nebo pomaleji, tak pokud se budete řídit předešlými radami, vždy nakonec dojdete cíle. Proto nezoufejte, pokud výsledky nevidíte hned!

10. Jednou ze skrytých příčin odolnosti na spalování tuků je narušení Vaší hormonální rovnováhy. K jejímu opětovnému nastolení pak používáme přírodní látky a doplňky stravy v rámci suplementačních protokolů, které doplňují vhodně zvolené stravování, trénink a základní suplementaci.

Rada 10: Pokud se přitom řídíte  výše zmíněnými radami a nepomáhá to, je dobré nechat si udělat hormonální testy z krve. Podrobné vysvětlení všech hormonů i toho, jak je ovlivňuje Váš životní styl pak zjistíte z knihy PL 3.0 Efektivní postupy pro přeměnu postavy.  

 

Hledání vlastní individuality

11. Při snahách o spalování tuků NEZAČÍNAJÍ všichni lidé na stejné startovní čáře a je pošetilé myslet si, že existuje nějaká dietní strategie či stravovací styl, které povedou k výsledkům u všech. V rámci systému Performance lifestyle proto rozlišujeme 5 somatotypů, kde se pro spalování tuků u každého z nich liší vhodný stravovací styl, suplementační protokoly i trénink (viz kniha Efektivní postupy).

Rada 11: Bez ohledu na Váš skutečný cíl, pokud máte vyšší procento tělesného tuku (nad 8% u mužů a 15% u žen), je dobré jako první zhubnout a optimalizovat tím své hormony.

12. A na závěr přichází ke slovu genetika. Ta rozhoduje o rozdílech v trávení, detoxikaci i hormonech, především pak ale hovoří, na jakém typu stravování budete fungovat a dosahovat výsledků a na jakém se budete trápit a budete nemocní. Zatímco někomu se bude skvěle dařit na ketogenní dietě a dožije se 101 let, jiný člověk na ní velice rychle dostane infarkt. A stejně tak, zatímco pro jednoho bude fitness strava cestou k vysněné postavě, pro jiného se bude jednat pouze o jednosměrnou jízdenku k cukrovce. Hledání vlastní individuality je proto velkým tématem celého systému PL 3.0, potažmo nově vzniklé Univerzity Performance lifestyle. Pokud Vás zajímá nejen praktické JAK, ale také PROČ doporučuji zúčastnit se jejího studia, které startuje na podzim 2018.

Rada 12: Řiďte se předešlými 11ti radami, zhubněte tuk a pak začněte naslouchat Vašemu tělu. Začne Vám samo našeptávat co potřebuje nejvíce a jak se máte stravovat a to lépe než jakýkoliv doktor či poradce.

 

To bylo 12 bodů o spalování tuků, 12 faktorů, na které je vhodné myslet a 12 praktických rad, které můžete ihned zařadit do svého běžného života. Pokud jste z takového kvanta informací poněkud zmateni tak nezoufejte, není potřeba trávit roky studiem této problematiky ani zkoušet desítky diet jako jakousi zvrácenou formu ruské rulety. Všechno toto a mnoho dalšího je prakticky zařazeno na 200 stranách PL 3.0 Fat burning protokolu, kde zjistíte vše od konkrétních potravin, které jíst, jaký trénink cvičit, až po odhalení Vaší genetiky a jak se stravovat, abyste s ní byli v souladu. Jako bonus pak obsahuje i vzorové jídelníčky a celý Keto protocol (ketogenní stravování postavené na vědeckých základech).

Adam Česlík

 

 

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.