Performance lifestyle Výkonnost

Cold Brew jako nootropikum

☕️Káva je nootropikum, které zkoušel pravděpodobně každý z Vás. Výzkum mapující jeho pozitivní vliv na výkon, psychické zdraví a dokonce i spolu-léčbu neurodegenerativních onemocnění hovoří poměrně přesvědčivě o benefitech pití kávy. 📈

Tak, jak je u nás káva běžně konzumována, se však ze zdroje benefitů stává daleko častěji zdroj problémů.

Největší prohřešky při pití kávy jsou tyto:

🔻přidávání cukru a/nebo mléka do kávy (antinutrienty, snižují dostupnost kofeinu)

🔻pití z plastových kelímků nebo víček (nejen ekologie, ale také uvolňování plastů do kávy)

🔻pití instantní kávy (odpadní zbytky zrn) nebo různých kapslí (těžké kovy)
Ani pokud si dáte tradiční italské espresso nebo si uděláte kávu z French-pressu, nemáte ještě vyhráno. Dalšími dvěma problémy, o kterých se u kávy příliš neví jsou:

➖Antinutrienty obsažené v kávovém zrnu (ty jsou problematické jen pro někoho).

➖Plísně, které rostou na kávových zrnech a nebo na druhé straně pesticidy použití k jejich ošetření, které se díky metodě extrakce vysokou teplotou dostávají do nápoje a následně působí v mozku neurotoxicky.
Plísně byly důvodem toho, proč jsem dlouhá léta kávu nepil. Nedělala mi dobře. Po asi 20ti minutovém boostu energie se u mě totiž dostavil brain fog, zhoršení kognitivního výkonu a neschopnost se soustředit. Tento efekt nemusí pocítit všichni (závisí na individuální citlivosti a propustnosti mozkové bariéry), plísně však zdravé pro nikoho.

JAKOU SI DÁVAT KÁVU?

Jedním z řešení je vybírat pouze výběrovou organickou kávu nejvyšší kvality 🌿(nebo si ji dávat v těch nejvíce hipsterských bistrech, kde je nabízena) a vyhýbat se klasickým restauracím a kafetériím, jejichž zrna jsou často infikovány.

Druhým řešením je pak typ přípravy kávy za studena neboli 🥃Cold brew, kdy na hrubo mletou kávu necháte louhovat ve studené vodě 12 hodin a pak přefiltrujete.

Taková káva má nižší kyselost, obsahuje minimum antrinutrientů, plísní a pesticidů a je proti-zánětlivá. Díky dlouhé době extrakce (a vysokému objemu kapaliny) pak také obsahuje až 200 mg kofeinu (klasické espresso má sotva 40 mg), takže pak působí také jako velice silný životabudič. 🌪

Káva může působit jako silné nootropikum, je však potřeba dávat pozor na původ a kvalitu kávových zrn, metodu přípravy a také z čeho a jak kávu pijete. Není proto divem, že obdobně jako pití čaje by i pití kávy mělo být potěšujícím rituálem a nikoliv plastovým kelímkem, který do sebe obrátíte při spěchu do práce.

 

Může se Vám také líbit

4 komentáře

 • Odpovědět
  Dominik
  31.7.2018 at 21:06

  Zdravím,
  kofeín znižuje cerebrálny krvný prietok.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19219847
  Z mojej osobnej skúsenosti mi kofeín pomáha sústrediť sa na jednoduché a monotónne úlohy, ako aj zvyšuje fyzický výkon, no kognitívne funkcie ako napr. pamäť, logické myslenie, a kreativita sa nezlepšia, na rozdiel od niektorých iných nootropík. Práve naopak. Ako keby „zužoval“ vedomie.
  Uznávam, že to môže znieť mierne ezotericky, toť však jeden z efektov vylaďovania funkčnosti a citlivosti organizmu.
  Máte tip, ako mitigovať tento efekt – teda aby kofeín stále pôsobil stimulačne, no zároveň nie „limitujúco“?
  Vopred vďaka.
  Dominik

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   1.8.2018 at 10:33

   Zdravím, ano ten efekt kofeinu na snižování kog. výkonu vzniká právě tou restrikcí krve a kyslíku do mozku (je tomu tak ale pouze u některých jedinců na základě individuality). Pak je potřeba současně užívat nootropika, která průchod krve do mozku zvyšují. Mluvit o nich budeme právě na přednášce Neurohacking. Adam

 • Odpovědět
  Markéta
  8.10.2018 at 18:27

  Dobrý den, z jakého důvodu by měla mít za studena extrahovaná káva méně pesticidů a plísní? Děkuji

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   9.10.2018 at 9:48

   Protože je do kávy uvolňuje teplo. Stejně jako plastové krabičky uvolňují při ohřívání plasty ale jinak ne, nebo jako když uvolňuje čaj do horké vody katechiny.

  Napsat komentář

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.