Potraviny Zdravé střevo

Jak vybrat kvalitní chléb

Výběr dobrého chleba není nic jednoduchého – zvlášť v poslední době, kdy se doslova roztrhl pytel s kváskovými chleby.

A je to dobře, protože pravý kvasový chléb může měnit pravidla hry konzumace pečiva a pokud je dobrý, může být vhodný pro celou řadu lidí, kteří si pečivo do té doby nemohli z mnoha důvodů dovolit konzumovat.

 

Jaký je ale ten správný?

V běžném supermarketu seženete obrovské množství různých chlebů – od klasické balené i nebalené šumavy (o toustovém chlebu ani nemluvě!), přes různé fancy chleby z exotických muk a s rozličnými přísadami až po takzvaný kváskový chléb.

Bohužel je ale nutno podotknout, že i přes obrovské cenové rozpětí těchto výrobků se jedná v podstatě vždy o to samé – výrobky ze zmraženého polotovaru, kde je základem pšeničná mouka a droždí a složka, která figuruje v názvu, je zastoupena v naprosté minoritě. To se právě často týká i kvásku.

Mnohem lepší volbou je tedy nakupování chleba v řemeslné pekárně, kde se ale ceny často šponují velmi vysoko (jsou ale výjimky a není jich málo), nebo jeho výroba doma, kde máte jistotu složení. To by totiž mělo být velmi minimalistické – žitná mouka, voda, kvásek (což není nic jiného než zase žitná mouka a voda) a sůl.

Další záležitosti, jako kmín, bylinky a jiné přísady, nebo pšeničná mouka, jsou už čistě na vás.

 

 

Proč ho vyhledávat?

Tradiční výroba chleba kvašením žitné mouky přináší celou řadu výhod – od eliminace potenciálně intolerantních složek obilnin, přes lepší stravitelnost, až po lepší konzistenci a chuť i vůni. Pokud je chléb čistě žitný, bez zbytečných aditiv a droždí, může být vhodný i pro osoby se zvýšenou citlivostí na lepek a jinými problémy na úrovni střeva.

 

!!!! Neustále čtěte složení chleba, který kupujete!

Dle současné legislativy je totiž možné za kváskový chléb schovat i výrobky s obsahem droždí a jen minimálním podílem kvasu, resp. výrobky ze stabilizovaného – mrtvého kvasu.

 

PS: Nutno dodat, že chléb uvedený na obrázku vlevo ještě zdaleka nepatří mezi to nejhorší, co v obchodě běžně seženete, rozhodně ale od něj ale nemůžete čekat velký chuťový zážitek.

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.