Neurotransmitery a psychika Performance lifestyle

Zařazovat snídani nebo se ráno postit? (video-článek)

Existují lidé, kteří na snídani nedají dopustit, a nemohou bez ní fungovat, a stejně tak lidé, kteří budou přísahat, že pokud se nají, tak se jim nikdy nepracuje dobře. Jaká je odpověď na odvěkou otázku o tom, zda zařazovat snídani nebo se postit? Výsledek Vás možná překvapí.

Cílem není jedna odpověď, co je dobře nebo špatně, ale nutnost posoudit individuální stav člověka.

V praxi existují tři základní typy lidí:

  1. První skupina funguje přes den lépe na katecholaminech a stresových hormonech, a snídaně je tak může ráno skutečně tlumit (zejména sacharidová). Toto jsou lidé, kteří efektivněji fungují v režimu sympatiku.
  2. Druhá skupina lidí pak naopak potřebuje ke stabilní dodávce energie pravidelně během dne jíst, a pokud si snídani nedají, objeví se brzy propad energie a vlčí hlad. Toto jsou lidé, kteří efektivněji fungují v režimu parasympatiku.
  3. No a pak máme třetí skupinu lidí, kteří po probuzení nemají chlad ani chuť k jídlu, proto si dají jen kafe, a hlad potom dostanou až o 2 – 3 hodiny později. To jsou většinou lidé s narušeným cirkadánním rytmem (posunutým o několik hodin).

Řešení je pak jednoduché: První skupina uchopí svou individualitu, a přestane se nutit do snídaně. Druhý skupina bude zařazovat snídani a nebude nadávat té první že nejí. A třetí skupina si srovná cirkadiánní rytmus, a pak se rozhodně, kam patří 😀 

Rozdíly mezi fungováním dvou skupin jdou snadno vysvětlit, předpovídat, a nastavit jim vhodné stravování i pracovní režim, prostřednictvím teorie Performance neurotypů.

Neurotyp je jakýsi komplexní balíček genů (a jejich variant), které rozhodují o základním nastavení naší mozkové biochemie, a tedy i tom, co budeme potřebovat přijímat z vnějšího i vnitřního světa ke své optimalizaci, a co na nás bude naopak působit negativně.

Další příklad o tom, jak nás ovlivňuje neurotyp se můžete dozvědět ve video-článku o kávě. 

S pozdravem

Adam Česlík

Pro porozumění jednotlivým neurotransmiterům a jejich optimalizaci můžete využít některou z našich video-přednášek nebo se zúčastnit té, která bude 6. června naživo.

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.