Coronavirus Optimalizace zdraví Performance lifestyle

Antivirální působení zinku (Zn2+)

Jedním z hlavních důvodů, proč s nastupujícím podzimem užívat zinek, je jeho méně známý, ale neskutečně důležitý efekt na zesilování naší imunity. Naše adaptivní i vrozená imunita jej v podstatě potřebují ke své funkci, a je to právě jeho chronický deficit napříč populací, kterým se často vysvětluje snížená imunita populace.

Zinek má kromě toho i přímé antivirální působení, které vědci zkoumají posledních 50 let. Posledních 10 let se přitom různé formy zinku efektivně testovaly proti virovým onemocněním.

 

🔬 Hlavní antivirální efekty zinku:

1. Zinek je potřeba pro vývoj imunitních buněk vrozené i adaptivní imunity. A oslabená imunita, jak víme, je jednou z nejčastějších příčin těžké průběhu i smrti na covid-19. Zajímavostí přitom je, že největší deficit zinku se objevuje u skupin lidí, které jsou současně nejvíce rizikové (důchodci, diabetici…).

2. Zinek ovlivňuje integritu plicní bariéry i vrstvu mukusu nad ní, která obsahuje protektivní imunitní buňky. Snižuje také expresi ACE-2 receptorů, skrze které koronavirus vstupuje do těla.

3. Zinek zabraňuje množení virů, protože blokuje schopnost přepisovat RNA na proteiny (inhibice RNA polymerázy).

4. Vysoká koncetrace zinku uvnitř buňky (intracelulárního Zn2+) je navíc pro viry toxická. Na tomto mechanismu funguje lék na malárii chloroquine, o jehož využití proti koronaviru se na jaře hodně mluvilo.

5. Zinek také pomáhá snižovat zánětlivost (přes NF-kB) a tím limituje riziko vzniku cytokinové bouře, na kterou se většinou umírá.

6. A v neposlední řadě, ztráta chuti a čichu, která je pro onemocnění typická i u bezpříznakových lehkých průběhů, je současně jedním z projevů silného deficitu zinku. Tyto negativní důsledky tak nemusí být projevem napadení mozku ani zničení neuronů, ale prostě jen vyčerpáním zásob zinku v boji s patogenem.

 

 

Zinek je příkladem jednoho z esenciálních mikronutrientů, který je potřebný pro naší imunitu i odolnost na virové infekce. A je současně částí skládačky k tomu, jakým směrem můžeme jako společnost optimalizovat svou imunitu.

Virus je tady, aby nás naučil, že je potřeba starat se o své zdraví a imunitu. Proto je škoda, že se o nových studiích a poznatcích vědy nikde moc nedočtete a nedozvíte, byť o rouškách už toho víme více než je potřeba.

Odpověď neleží ve vakcíně, která obdobně jako u té proti chřipce nikdy nebude reflektovat nové mutace viru (které probíhají neustále), ale o přirozeném zesílení imunity a zeslabení viru.

Adam Česlík

 

POUŽITÉ ZDROJE:

Zinc and respiratory tract infections: Perspectives for COVID‑19 (Review) (2020)

The Potential Impact of Zinc Supplementation on COVID-19 Pathogenesis (2020)

 

PS: Podívejte se také na článek o tom, jak prakticky užívat zinek správně:

ČLÁNEK: 10 tipů, jak užívat zinek pro maximální efekt (formy, testosteron, imunita)

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.