Coronavirus Optimalizace zdraví Performance lifestyle

Antivirální působení zinku (Zn2+)

Jedním z hlavních důvodů, proč s nastupujícím podzimem užívat zinek, je jeho méně známý, ale neskutečně důležitý efekt na zesilování naší imunity. Naše adaptivní i vrozená imunita jej v podstatě potřebují ke své funkci, a je to právě jeho chronický deficit napříč populací, kterým se často vysvětluje snížená imunita populace.

Zinek má kromě toho i přímé antivirální působení, které vědci zkoumají posledních 50 let. Posledních 10 let se přitom různé formy zinku efektivně testovaly proti virovým onemocněním.

 

🔬 Hlavní antivirální efekty zinku:

1. Zinek je potřeba pro vývoj imunitních buněk vrozené i adaptivní imunity. A oslabená imunita, jak víme, je jednou z nejčastějších příčin těžké průběhu i smrti na covid-19. Zajímavostí přitom je, že největší deficit zinku se objevuje u skupin lidí, které jsou současně nejvíce rizikové (důchodci, diabetici…).

2. Zinek ovlivňuje integritu plicní bariéry i vrstvu mukusu nad ní, která obsahuje protektivní imunitní buňky. Snižuje také expresi ACE-2 receptorů, skrze které koronavirus vstupuje do těla.

3. Zinek zabraňuje množení virů, protože blokuje schopnost přepisovat RNA na proteiny (inhibice RNA polymerázy).

4. Vysoká koncetrace zinku uvnitř buňky (intracelulárního Zn2+) je navíc pro viry toxická. Na tomto mechanismu funguje lék na malárii chloroquine, o jehož využití proti koronaviru se na jaře hodně mluvilo.

5. Zinek také pomáhá snižovat zánětlivost (přes NF-kB) a tím limituje riziko vzniku cytokinové bouře, na kterou se většinou umírá.

6. A v neposlední řadě, ztráta chuti a čichu, která je pro onemocnění typická i u bezpříznakových lehkých průběhů, je současně jedním z projevů silného deficitu zinku. Tyto negativní důsledky tak nemusí být projevem napadení mozku ani zničení neuronů, ale prostě jen vyčerpáním zásob zinku v boji s patogenem.

 

 

Zinek je příkladem jednoho z esenciálních mikronutrientů, který je potřebný pro naší imunitu i odolnost na virové infekce. A je současně částí skládačky k tomu, jakým směrem můžeme jako společnost optimalizovat svou imunitu.

Virus je tady, aby nás naučil, že je potřeba starat se o své zdraví a imunitu. Proto je škoda, že se o nových studiích a poznatcích vědy nikde moc nedočtete a nedozvíte, byť o rouškách už toho víme více než je potřeba.

Odpověď neleží ve vakcíně, která obdobně jako u té proti chřipce nikdy nebude reflektovat nové mutace viru (které probíhají neustále), ale o přirozeném zesílení imunity a zeslabení viru.

Adam Česlík

 

POUŽITÉ ZDROJE:

Zinc and respiratory tract infections: Perspectives for COVID‑19 (Review) (2020)

The Potential Impact of Zinc Supplementation on COVID-19 Pathogenesis (2020)

 

PS: Podívejte se také na článek o tom, jak prakticky užívat zinek správně:

ČLÁNEK: 10 tipů, jak užívat zinek pro maximální efekt (formy, testosteron, imunita)

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..