Coronavirus Imunita Performance lifestyle

Covid-19 Protokol pro ohrožené populace

Před týdnem mi volal kamarád, který pracuje v nemocnici na post-ARO péči, a emotivně mi vyprávěl, že jim tam umírá až 85 % lidí, kteří se k nim dostanou, především díky pobytu na plicní ventilaci, která je pro tělo (především starších lidí) zničující. Co ale s tím?

Během telefonátu jsme se tak dostali ke kořenu problému, který nespočívá v nedostatcích plicní ventilace, ale v tom, že se lidé do nemocnic dostávají až příliš pozdě, až v příliš vážném stavu, kdy už je každá rada těžká. Čekání na vakcínu v takové chvíli nikoho nespasí, a místo zkoušení experimentálních léků (kdy se už testuje fakt všechno, aby to ty lidi udrželo na životě), tady máme sbírku extrémně efektivních, a tělu vlastních či naturálních látek, které perfektně fungují nejen pro optimalizaci naší imunity, nejen proti virům obecně, ale na základě studií, které vycházely po celý rok 2020, mají velice pozitivní vliv také přímo na Covid-19.

Jejich efektivita přitom nespočívá ani tak v jakékoliv z nich, ale právě v jejich vzájemné kombinaci. Následně dochází ke kumulativnímu efektu, kdy jsou posilovány a obnovovány naše imunitní buňky, minimalizují se negativní dopady viru a přehnané imunitní reakce na naše tělo, a co je hlavní, dochází ke spuštění řady procesů, které zdravé tělo přirozeně ovládá, a které pomáhají zabránit šíření viru v těle, selektivně ničit buňky napadené virem, a postupně navrátit tělesné zdraví do homeostázy.

Tento článek je mou odpovědí na telefonát se zmíněným kamarádem, je finálním verdiktem přesně rok trvajícího studia tohoto nového viru a jeho mutací, je součástí mé spirituální praxe ve snaze pomoci lidem v současné situaci. 

Každý se snaží pomoci tím, co umí. A mou specialitou je sbírání informací, vytváření protokolů a překládání do takové podoby, aby je dokázali využít běžní lidé. Využijte tyto protokoly moudře, věřím, že se dostanou i mezi ty z Vás, kdo pracují v nemocnicích. Nečekejte, a využijte je. Jinak to bude pouze teorie.

Adam Česlík
Praha – 19. března 2021

 

Covid-19 Management protokol pro ohrožené populace:

I. Profylaxe / prevence rozvoje onemocnění – u ohrožené populace


 

Jako ohrožené skupiny můžeme označit nejen lidi staré a nemocné, a dále ty, kteří trpí diabetem, obezitou či kardiovaskulárními obtížemi, ale obecně každého, kdo má nějaké chronické zánětlivé onemocnění, včetně autoimunitních obtíží, rakoviny, chronických problémů s plícemi a podobně. 

Cena všech uvedených doplňků stravy, v odpovídající kvalitě (nejdražší je glutathion, ale extrémně důležitý) je cca 2572 Kč, v průměru na 80 dávek (80 dní). Cena na den pak vychází cca 32 Kč / den.

 

II. Při nastupující nemoci


 

Pokud patříte do ohrožených a rizikových skupin, tak je potřeba začít se ihned s prvními příznaky izolovat (případně se ohlásit do nemocnice / objednat si test domů) a začít užívat tento protokol. Ideální je v takovém případě necestovat do nemocnice / na odběrové místo kvůli testům, aby nedošlo k případné reinfekci. 

Dalším velice důležitým bodem je podporovat adekvátní okysličení těla, a tedy doma často a hodně větrat a ideální provádět dechová cvičení určená k okysličení. Na druhé straně je pak logické, že asi nebude vhodné trávit někde hodiny v respirátoru, který snižuje přívod kyslíku (stejně by měl být člověk doma).

 

Nasycení kyslíkem lze měřit pulzním oximetrem (není vyžadováno).

Cílem tohoto protokolu je podchytit nemoc v počátku a dodat tělu vše co potřebuje k boji s virovou náloží i za předpokladu suboptimálních podmínek (které jsou u rizikových populací přítomny).

 

Cena tohoto protokolu (při zařazení levnější varianty klasického vitaminu C, viz poznámka k užívání) vychází na cca 59 Kč / den. Všechny látky pokračují jako při prevenci, přidává se bromelain a melatonin v tabletách. 

 

III. Hospitalizovaní pacienti v nemocnici:


 

Při hospitalizaci v nemocnici je potřeba neprodleně zařadit následující protokol, který po dobu několika dní (5 – 7 nebo dokud nedojde ke zlepšení) využívá extra vysoké dávky jednotlivých látek. Jedná se přitom o první úroveň protokolu, která je administrována ošetřujícími lékaři v nemocnici.

 

Dříve než mě ukamenujete za to, že doporučuji takhle vysoké dávky vitamínů, a navíc ještě hospitalizovaným pacientům, tak věřte, že všechny byly v podobném kontextu testovány v rámci studií i klinické praxe (viz info u jednotlivých látek níže), a nejsou pouze výmyslem mé choré mysli, ale součástí něčeho, čemu se říká Marikův protokol (který se ve starších verzích aplikuje i v některých našich nemocnicích). 

 

To, co vidíte výše je jeho verze bez přidaných léků a lékařských zákroků a intervencí, které jsou samozřejmě součástí léčby. Odkaz na kompletní protokol i s doplněním o léky (jako je i ivermectin) najdete ke stažení zde: MARIK Critical Care Covid-19 Management protokol – update 30. 11. 2020.

 

V rámci našeho protokolu je přitom několik důležitých změn. Patří mezi ně vyšší dávka kvercetinu, navíc s bromelainem, který zvyšuje jeho využitelnost a efekt, a dále přidání vysoké dávky glutathionu (na této úrovni se už dá použít i IV terapie), který zatím uniká pozornosti lékařů.

 

IV. Jednotka intenzivní péče / post-ARO


 

Smyslem a cílem všech tří předchozích úrovní tohoto protokolu je, aby se nenechalo onemocnění Covid-19 dojít do fáze, kdy se objevuje hypoxie a potíže s dýcháním, a člověk pak musí být umístěn na plicní ventilátor. V takové fázi už je totiž naděje na rekonvalescenci poměrně nízká (u rizikové populace, především starých lidí), a často pak umírají na post-ARO péči.

I přesto se podle Marikova protokolu dá zařadit zvýšené množství jednotlivých látek uvedených výše (prim zde dostává intravenózní podání, především, pokud je pacient ventilován) v kombinaci s léky a vhodně zvolenou terapií (viz pdf s celým protokolem).

 

Hlavním doplněním z naší strany, je zde zvýšení dávky melatoninu a přidání glutathionu, který se nyní aplikuje intravenózně ve vysoké dávce (ampule s IV glutathionem mívají 600 – 1500 mg), který se aplikuje obden. Vhodné je opět přidat kvercetin (tentokrát bez bromelainu) v dávce 2 – 3 gramy.


 

UPOZORNĚNÍ (DISCLAIMER): Tyto protokoly jsou zde umístěny pro edukační a výzkumné účely z hlediska osvěty ohledně potenciální terapie Covid-19. Nemají nahrazovat běžnou lékařskou péči, diagnostiku ani léčbu. Využití prvních dvou úrovní protokolu je na každém člověku, jedná se o běžně dostupné látky, které mají řadu prokázaných benefitů na zdraví a imunitu. Využití druhých dvou protokolů je kompetenci nemocnice / léčebné jednotky / lékaře, který rozhodne o přesném dávkování + je samozřejmě vhodné přidat i klasické léky a léčbu.

 

UPOZORNĚNÍ 2:  Do tohoto protokolu, stejně jako do článku níže záměrně nedáváme odkazy na doplňky stravy, aby článek nebyl vnímán jako reklamní. Každý si tak může objednat uvedené doplňky stravy po svém. Pro naše klienty umístíme v Telegramové skupině odkazy na všechny produkty. Pokud byste si nevěděli rady, napište na lukas@risebyperformance.com – předmět rada.

 

Přehled jednotlivých látek a mechanismus jejich působení proti SARS-CoV-2 (Covid-19):

1. VITAMÍN D3 a VITAMIN C


Vitamin C a vitamin D jsou většinou jediné dvě látky na jejichž doplňování se v rámci prevence či během léčby nemoci covid-19 shodnou nové vědecké studie s oficiálními informacemi ministerstev a zdravotních institucí. ⁠ ⁠ O jejich širocespektrálně pozitivním působení na naší imunitu existují doslova stovky studií, přesto se během posledního roku objevilo docela dost důkazů z klinické praxe o souvislosti mezi hladinou vitaminu D a rizikovostí covid-19 nebo na druhé straně možnost využít terapii intravenózním vit. C, která se používá jako základ řady protokolů v nemocnicích. ⁠

Mechanismy antivirálních účinků:

 • Díky vědě dnes víme, že obě tyto látky velice efektivně podporují funkce imunitního systému a vykazují antivirální účinky.
 • Vitamin D
  • Aktivuje přes 1000 genů ovlivňujících naší imunitu.
  • Posiluje buňky vrozené i získané imunity (aktivací VDR receptoru).
  • Stimuluje uvolňování imunitního peptidu katelicidinu. Ten je důležitý pro budování celkové odolnosti proti bakteriálním i virovým infekcím. (R)
  • Vitamin D pomáhá regulovat systémovou zánětlivost, a tím i snižuje poničení vlastních tělesných orgánů a tkání nadměrným zánětem vyvolaným bojem s virovou infekcí.
  • V řadě studií bylo prokázáno, že při deficitu vitaminu D hrozí horší průběh onemocnění Covid-19.
 • Vitamin C:
  • Chrání plíce před napadení patogeny.
  • Vitamín C stimuluje produkci bílých krvinek a zvyšuje jejich funkci detekovat a pohlcovat patogeny, které mohou napáchat v organismu škody.
  • Podporuje NK buňky vrozené imunity a zvyšuje produkci interferonů, kterými ničí virovou hrozbu.
  • Svým antioxidačním potenciálem snižuje infekcí vyvolaný oxidativní stres a podporuje rychlejší zotavení z nemoci. (R)
  • Zesiluje efekt působení vitaminu D, kvercetinu, melatoninu i dalších látek posilujících imunitu.

Vitamín D3, vitamín C a COVID-19:

 • U pacientů s těžkým průběhem onemocnění SARS-COV-2, jsou nejčastěji deficitní právě zinek a vitamín D, které nezajistí správnou obranu před patogenem. (R)(R)
 • Terapeutické podávání vyšších dávek vitamínu D vedlo až k 25-násobnému snížení pravděpodobnosti potřeby převést pacienta na jednotku intenzivní péče! (R)
 • Využití vitamínu C u onemocnění virem COVID-19 v intravenózní podobě a ve vysokých dávkách, vede ke snížení zánětlivých cytokinů, zmírnění těžkého průběhu infekce a tudíž i k snížení délky pobytu na jednotce intenzivní péče. (R)
 • Ve španělské studii zjistili, že podáváním vitamínu D3 (kalcifediolu) hospitalizovaným pacientům v kombinaci se standardní péči vedlo k výraznému snížení nutnosti přesunou pacienta na jednotku intenzivní péče a hlavně snížilo úmrtnost. ⁠ U pacientů tak nedocházelo k hyperzánětlivému stavu (cytokinové bouři), která je častou příčinou smrti na tuto infekci. (Castillo, 2020). ⁠
 • Pro snížení rizika infekce se dle některých studií doporučuje u rizikových starších skupin užívání 10 000 UI vitamínu D3 po dobu několika týdnu během temné části roku, pro zvýšení jeho krevních hladin a následně 5000 UI dlouhodobě, kdy cílem by mělo být zvýšit koncentraci vitamínu D nad 150 nmol/l. U lidí již trpících infekcí SARS-COV-2 mohou být účinné dávky násobně krát vyšší! (B. Grant, 2020)
 • Ukazuje se, že velmi účinnou prevencí, jak před infekcí, tak před těžkým průběhem (cytokinovou bouří), může být kombinace vysokých dávek vitamínu D3 s vitamínem C.
 • Vitamín C ve vysokých dávkách dokáže velice efektivně stimulovat funkce imunitního systému, sám o sobě vykazuje antivirální efekt a co je klíčové, tak pomáhá vychytávat volné radikály, čímž efektivně snižuje masivní akumunaci pro-zánětlivých cytokinů a chrání tak před hyperzánětlivým stavem. (Hoang, 2020)

 

Rozšiřující články, které jsme o nich napsali:


 

2. ZINEK


Podle studií je tělesný status zinku přímo spjat s efektivitou Vaší imunity a odolností na bakteriální a virové infekce. Extrémně důležité je pak ale také vnitrobuněčné množství zinku.

Zinek působí proti virům na mnoha frontách: Zlepšuje integritu plicní bariéry, brání vstupu virů do buněk, snižuje jejich schopnost replikace (inhibuje RNA polymerázu), je extrémně důležitý pro silnou a zdravou vrozenou i adaptivní imunitu, a jeho hladina je přímo spojená s mírou odolnosti, respektive průběhem bakteriálních a virových infekčních onemocnění.

Zinek je zásadní pro správnou funkci T-lymfocytů, které jsou zodpovědné za ničení patogenů a regulaci imunitních odpovědí, kdy při jeho nedostatku dochází k dysregulaci těchto buněk nebo dokonce snížení jejich počtu. (R)

Z pohledu antivirálního potenciálu, zinek dokáže snižovat expresi ACE-2 receptoru, který je vstupní bránou viru do buňky, čímž snižuje jeho možnost účinně se replikovat.

Na schopnost zinku ovlivňovat ACE-2 receptor přitom poukazovala studie z roku 2004 po epidemii SARS. Aktuálně se pracuje s hypotézou, že u nového koronaviru bude docházet k stejnému efektu. Právě probíhají první klinické studie, které by tento efekt měly prokázat. (Turner, 2004), (R, R)

Je důležité připomenout, že i bez podrobných klinických studií víme, že u lidí, kteří mají těžké průběhy infekce SARS-COV-2, bývá přítomnost deficitu zinku a proto může být jeho pravidelná suplementace efektivní prevencí. (R)

IONOFORY ZINKU:

Pro maximální antivirový efekt zinku jej přitom potřebujeme dostávat v ionizované formě Zn2+ do buněk. Zvýšená koncentrace zinku v buňce je totiž pro viry toxická. Na tomto mechanismu přitom pracuje lék hydroxychloroquine (který se efektivně používá např. v Indii). Existují přitom ale také naturální substance, které fungují jako ionofory zinku, a dokáží tedy dostávat zinek z krve do buněk a tím tam zvyšovat jeho koncetraci. Mezi tyto ionofory zinku patří podle aktuálních studií především látka jménem EGCG (získává se extrakcí ze zeleného čaje) a dále rostlinná látka Kvercetin (Quercetin). (R)

Rozšiřující články k těmto látkám:


 

3. Kvercetin


Příroda je bohatá na celou řadu látek, které dokážou ovlivňovat naše zdraví na té nejnižší možné úrovni a jednou takovou látkou je bezesporu Kvercetin. Kvercetin je rostlinný flavanoid, který se běžně vyskytuje v potravinách, jako je brukvovitá zelenina, cibule, česnek, jablka a řadě dalších. Jedná se o silný rostlinný antioxidant, jehož působení je epigenetické, tzn. dokáže ovlivňovat projev řady podstatných genů ovlivňujících naše zdraví. 

Kvercetin a jeho působení proti virům:

Tento flavanoid vykazuje antivirální aktivitu proti virům chřipky tím, že snižuje jejich replikaci skrze interakci s HA2 hemaglutinovým proteinem, skrze něj se viry chřipky mohou dostávat do buněk.

Dalším zajímavým a velice významným efektem tohoto flavanoidu (a některých dalších), je že dokáže zvyšovat intracelulární hladiny zinku. Zjistilo se totiž, že kvercetin je takzvaným inoforem zinku, což v praxi znamená, že pomáhá zinku v transportu skrze buněčnou membránu. (R)

A jak již víme, tak zinkem nasycené buňky jsou pro viry toxické a zabraňují jeho replikaci.

Ve studií na myších se dokonce ukázalo, že kvercetin má silný inhibiční efekt na virus Ebola. (R)

Kvercetin a COVID-19:

 • Kvercetin patří mezi látky, které mají schopnost velice účinně snižovat pro-zánětlivé cytokiny, jako je například IL-1 a IL-18. Díky působením na signální dráhy ovlivňující zánětlivost a antioxidační kapacitu, se tak jedná se tak o další potenciální ochranu před těžkým průběhem onemocnění SARS-COV-2.
 • Dalším potenciálním efektem, jak může Kvercetin přispět k mírnějšímu průběhu infekce virem COVID-19, je schopnost snižovat jeho replikaci, navázáním se na ACE-2. (R)
 • Zajímavostí je, že se o Kvercetin věda zajímala i v roce 2003 během epidemie SARS a zjistila, že má vliv na snižování jeho replikace působením na spike protein. (R)
 • Díky tomu Prof. Dr. Hasan Önal se svým týmem začali zkoušet využívat Kvercetin v kombinaci s vitamínem C a bromelainem v otevřené randomizované kontrolní studie v Turecku.
 • Ve studii dostávalo 95 pacientů s COVID-19 dávku 1000mg Kvercetinu a 113 zdravotnických pacientů dostávalo dávku 500mg jako ochranu před onemocněním.
 • Do března se žádný z pracovníku nenakazil virem COVID-19 a žádný z pacientů neumřel.
 • Nutno podotknout, že studie nebyla nijak kontrolovaná a nebyla v ní přítomná placebo skupina. (R) + odkaz na článek (R)

Dávkování Kvercetinu:

V protokolech sepsaných výše si můžete všimnout dvou  zajímavostí z hlediska dávkování kvercetinu:

1. V rámci preventivního protokolu stačí samotný kvercetin v kombinaci vitaminem C (dají se koupit v rámci jednoho produktu, ale stejně je dobré céčko ještě přidat ve vyšší dávce).

2. V rámci terapeutických protokolů je potřeba kombinovat kvercetin s bromelainem, a to v poměru 4 : 1 a užívat celou dávku 3x denně. Na tohle mě upozornil Milan Calábek, který dlouhodobě zkoumá antivirové působení naturálních látek v kontextu nových mutací covid-19 s tím, že právě na tuto kombinaci opakovaně upozorňuje jako na velice efektivní pro všechny (i ty úplně nové) mutace. 

 

4. Glutathion


Glutathion je náš hlavní endogenní antioxidant, který je produkován v každé buňce našeho těla. GSH je tedy tělu vlastní látka, kterou si samo vyrábí z tří různých aminokyselin a proto se taky označuje jako tripeptid.

GSH je pro náš organismus nesmírně důležitý, protože pomáhá udržovat takzvanou redoxní homeostázu. To znamená, že se podílí na tom, aby nedocházelo k zvýšeným hladinám reaktivních forem kyslíku (ROS), které mohou poškozovat naše buňky a mitochondrie. Snižuje tak riziko vzniku systémové zánětlivosti a její progrese. (Tato skutečnost je taky důvodem, proč je GSH ve výše zmíněných protokolech naprosto zásadní látkou).

Svou antioxidační sílu GSH uplatňuje hlavně v intracelulárním prostoru, s výjimkou plic, kde se ve vysoké míře vyskytuje i v extracelulární tekutině. Tam je zodpovědný za snižování oxidativního stresu, který je způsobený vdechováním toxických látek a napomáhá k správné funkci průdušnice.

Je taky zásadní pro správnou funkci naší jaterní detoxikace a imunitního systému, kdy podle některých zdrojů GSH zvyšuje funkce imunitních buněk v boji proti patogenům až dvojnásobně! (R)

Jaké jsou mechanismy GSH v boji proti virům?

 • Zjistilo se totiž, že glutathion zvyšuje schopnost NK buněk být cytotoxickými a to až dvojnásobně, což umožnuje efektivnější obranu proti vnějším hrozbám, jako jsou viry nebo bakterie, na které musí  imunitní systém včas a efektivně reagovat. (Lutr, 2015)
 • V některých studiích měl GSH vliv i na snižování replikace viru (R).
 • Nutno podotknout, že GSH není molekulou, která by měla přímý antivirální efekt, ale o látku, která podporuje správnou funkci buněk, včetně imunitních a „hasí“ škody oxidativního stresu vyvoleného infekcí, kouřením, dlouhodobým zánětem apod.

Glutathion a COVID-19:

 • GSH podobně jako melatonin funguje jako „optimalizér“ antioxidační kapacity, která je díky virové infekci snížená nebo v horším případě, z důvodu chronických zdravotních problému nebo nezdravého životního stylu, zcela vyčerpaná.
 • Je to právě kombinace snížených antioxidačních kapacit pacientů s infekcí virem COVID-19, která v drtivě většině případů vyvolává život ohrožující zánětlivou reakci, kterou vlastní endogenní antioxidanty nedokážou snižovat.
 • Aby se tomuto závažnému stavu zabránilo, tak je zapotřebí mít své endogenní antioxidační systémy v co možná nejlepší kondici, protože se jedná o rozhodující faktor určující, jakou míru oxidativního poškození nám napadení tímto virem způsobí!
 • Aktuální hypotéza naznačuje, že SARS-COV-2 představuje nebezpečí pro lidi s nižšími hladinami glutathionu, které mohou být způsobeny nezdravým životním stylem, věkem nebo individuálními faktory (genetika, prostředí).
 • Některá zjištění poukazují na skutečnost, že pacienti trpící těžkým průběhem infekce, mají nízké hladiny tohoto antioxidantu, čímž dochází k akumulaci zánětu a rychle zhoršujícímu zdravotnímu stavu. (Polonikov, 2020)
 • Glutathion se tak stává jedním z potenciálně nejefektivnějších nástrojů, jak i u oslabené populace s chronickými problémy, můžeme zvyšovat jejich odolnost a podporovat prevenci proti vzniku těžkého průběhu infekce.
 • Tato hypotéza se stává o to víc relevantnější, když zohledníme desítky výzkumů zkoumajících vliv N-ACETYL-CYSTEINU (prekurzoru GSG), na léčbu chřipky i jiných virových onemocnění. (R)

Vhodná forma glutathionu pro covid-19 protokol:

Zajímavostí z hlediska suplementace v případě covid-19 (a tohoto protokolu) je, že NENÍ vhodné využívat jinak skvělou formu S-Acetyl-Glutathionu (který má paradoxně nejlepší vstřebatelnost do buněk a je efektivní v každé jiné situaci, kdy chceme glutathion doplňovat), ale musí se jednat o liposomální glutathion, ideálně ve formě, která se dává pod jazyk (tzn. v tekuté formě ne pouze redukovaný glutathion v tabletách).

Při hospitalizaci je pak vhodné využití intravenózní glutathion, který u nás není příliš dostupný, ale dá se sehnat. Sám jsem několikrát na této infuzi byl z hlediska tělesné regenerace a podpoření anti-agingu.

 

Rozšiřující informace o glutathionu:


 

5. Melatonin


Jedná se o náš důležitý cirkadiánní hormon, který je během noci vyplavován v mozku v epifýze a sekundárně v každé buňce našeho těla. 

Mnoho lidí o něm má představu, že se jedná jen o pouhý spánkový hormon, ale opak je pravdou! Díky zájmu vědy o tuto velice strukturně jednoduchou molekulu, došlo k zjištění, že se jedná o náš nejsilnější antioxidant, který každou noc obnovuje naše mitochondrie a buňky, včetně těch imunitních a napomáhá s obranou organismu proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Jaké jsou známe mechanismy melatoninu v boji proti virům?

Jak již bylo nastíněno, tak melatonin hraje významnou roli v podpoře našeho imunitního systému. Dokáže se totiž vázat na receptory imunitních buněk (NK buňky, T-lymfocyty…) a zvyšovat tím jejich účinnost v boji s nepřítelem.

Ukazuje se taky, že melatonin má sám o sobě silné antivirální působení. V prvé řadě stimuluje imunitní buňky pro boj s patogeny, tak taky dokáže cílit na receptor ACE-2, který slouží jako vstup virů na buněk, čímž znemožní jeho replikaci. (R)

Navíc díky svému antioxidačnímu potenciálu pomáhá eliminovat poškození napadených buněk a mitochondrií volnými radikály. To znamená, že snižuje tzv. oxidativní stres a zvýšenou systémovou zánětlivost. Dokáže taky ničit senescentní buňky, rakovinné buňky nebo buňky napadené virem a podporuje proces autofagie.

Melatonin a COVID-19:

 • Melatonin díky svému antioxidačnímu a protizánělivému efektu pomáhá chránit před těžkým průběhem infekce virem COVID-19.
 • Ty bývají často způsobené nadměrnou imunitní reakcí tzv. cytokinovou bouří, která bohužel ve většině případů vede ke smrti pacientů.
 • Velkou nadějí je využití intravenózního melatoninu, jako to probíhá v některých soukromých klinikách v USA pod vedením Dr. Neela.
 • Ten svým pacientům podává vysoké dávky (až 72mg) v kombinaci se standardní léčbou a těší se ze skvělých výsledků. Například průměrná délka hospitalizace lidí, kteří dostali melatonin se snížila o 6 dnů oproti lidem, kteří melatonin nedostali. (R)
 • Důležitým benefitem melatoninu je, že se jedná o tělu vlastní látku, která ani při vysokých dávkách nepřináší vedlejší účinky, kromě zvýšené ospalosti. Jedná se tak o potenciálně velice účinný a bezpečný terapeutický nástroj pro léčbu pneumonie vyvolané COVID-19. (R)

Zvyšování melatoninu jako prevence:

 • Zdravý člověk do cca 60ti let: Blokace modrozeleného světla před spaním, nejíst před spaním 3 hodiny, spát v naprosté tmě.
 • Člověk do 60ti let trpící obezitou, diabetem, rakovinou, chronickým zánětlivým onemocněním (vč. autoimunity): 1 – 2 x stříknout liposomální melatonin ve spreji pod jazyk – 90 minut před spaním.
 • Člověk nad 60 let / nad 50 let s chronickým onemocněním: Využívat pravidelně melatonin ve spreji / tabletách před spaním.

Terapeutické využití melatoninu:

 • Při nastupujícím onemocnění covid-19: Užít melatonin v tabletách 6 – 10 mg od první noci, kdy se objeví podezření na onemocnění (i nadále dodržovat světelnou optimalizaci).
 • Při léčbě v nemocnici: Dávat pacientům 10 mg před před spaním každou noc, dokud nebudou propuštěni.
 • Pacient na ARO: 15 – 20 mg před spaním / v noci.

Pozn.: Všechny uvedené množství a hodnoty jsou orientační a vycházejí z některých uveřejněných protokolů, studií a praxe běžného užívání. Nejedná se o odborné lékařské doporučení, použití konzultujte s lékařem. 

Další doplňující informace o melatoninu najdete:


 

Závěr: Smutný odkaz dnešní doby

 

Ze statistiky vyplývá, že většina lidí nedojde až na konec tohoto extrémního článku. Pokud tedy čtete tyto řádky, znamená to, že jste extrémně oddaní problematice nebo cítíte potřebu nějakého závěru a ukončení.

Nabídnout mohu pouze zamyšlení nad tím, že současná situace nám nastavuje mnoho tváří a odrazů dnešní doby. Poukazuje na nedostatky na úrovni společnosti, sociálních sítí a médií, politiky, ale především – poukazuje na nedostatky ve zdraví naší společnosti.

Posledních několik dekád lidé v moderní společnosti podléhají devoluci, chřadnou, slábnout a stávají se stále více nemocnými. Civilizační onemocnění a rakovina, kdysi metla lidí v pozdním věku, se dnes nevyhýbají žádné generaci. 

A virus nám proto aktuálně nastavuje zrcadlo společnosti s tím, že ukazuje slabiny lidského zdraví. Desítky let trvající obhajování se, že nevadí kouření, přemíra alkoholu, všechen ten junk food a toxiny kolem nás, že nevadí koukat večer do mobilu a spát ponořený do nenativních frekvencí. To vše dostává v kontextu toho, jak takové oslabené tělo následně působí virus, úplně jiný rozměr. 

Velkou nadějí do budoucna je, že se část populace z tohoto probudí a uvědomí si, jak funguje kontext našeho zdraví, a že je potřeba nečekat pouze na nemoc, nepracovat pouze na prevenci, ale skutečně se věnovat rozvoji radiálního zdraví,

Mějte nejlepší den ever

S pozdravem
Adam Česlík

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..