Hormonální optimalizace Optimalizace zdraví

Jaké zvolit přírodní adaptogeny pro posílení?

Ve chvíli, kdy člověk vyčerpá potenciál stimulantů pro práci, a základních vitamínů a minerálů pro zdraví a energii, tak se postupem času dostane až ke kategorii přírodních látek, pocházejících z rostlin nebo medicinálních hub, kterým říkáme Adaptogeny.

Ty přitom otevírají nové pole možností, protože na rozdíl od běžné suplementace působí na naše tělo a zdraví na řadě úrovní a pomáhají nám dostávat se do vnitřní rovnováhy, jejíž narušení je většinou podkladem toho, že lidé hledají něco na energii, zvýšení imunity, proti stresu a takové ty další klasické problémy dnešní doby.

V tomto článku odhalíme kouzla několika nejznámějších adaptogenů, které se v rámci tradičních medicín užívají s tisíciletou tradicí, ale za kterými v posledních letech stojí také robustní věda.


Co jsou to adaptogeny?

Než se společně pustíme do toho, jak adatogeny vlastně fungují a jaké látky do této kategorie spadají, mi nejprve dovolte uvést pár zajímavých informací o tom, jak termín adaptogen vlastně vznikl a co se za tímto skoro až tajemným pojmem skrývá.

Přestože jsou adaptogenní byliny v tradičních systémech, jako je Ajurvéda či tradiční čínská medicína užívány od doby tisíců let před naším letopočtem, tak termín „adaptogen“ byl zaveden poměrně nedávno ruským vědcem-toxciologem N. V. Lazarevem v roce 1947.

Ten jej začal používat k označení látky, která vykazovala účinky ve formě zvýšení odolnosti živých organismů vůči nepříznivým vlivům a stresu, se schopností navracet nebo udržovat stav rovnováhy (homeostázy). (R)

Jednou z motivací N. V. Lazareva bylo, najít látky, které by mohly být využívány jako pomoc pro vojáky v tehdejším Sovětském svazu během studené války. Jeho bádání bylo inspirováno už tehdy získanými poznatky z tradičního způsobu života obyvatel Sibiře, kde například využívali adaptogenní bylinu s název Shisandra.

Hlavní část výzkumu, do kterého Sovětský svaz investoval, bylo směřováno k studiu Sibiřské varianty Ženšenu (Eleuthero), který byl dokonce sovětským ministerstvem zdravotnictví prohlášen za oficiální rostlinný lék, díky jeho účinkům testovaných na obyvatelstvu SSSR, sportovcích, kosmonautech či vojácích.

Používání pojmu adaptogen přetrvalo až do dnešních dní, kdy sice není uznáván klasickou západní medicínou, ale je hojně používán ve vědě popisující a studující působení účinku mnoha přírodních sloučenin izolovaných z proslulých tradičních bylin či hub, a to až na buněšnou a molekulární úroveň, kde se působení stresu manifestuje.

Pokud není termín adaptogen ve studiích zkoumající tyto látky používán, tak je nahrazován pojmy jako jsou: antioxidanty, imunomodulátory či tonika, které se ale mohou od skutečných adaptogenů mírně lišit.


Jak adaptogeny fungují?

Preparáty z rostlin a med. hub, které řadíme mezi adaptogeny fungují na principu, kdy v nich obsažené látky (což někdy můžou být i komplexy stovek sloučenin), naše tělo začlení do svého metabolismu a dokáže jimi ovlivňovat základní hormonální osy, imunitu, trávení nebo třeba právě i stresovou osu a adaptaci na stres.

Ta je přitom velice důležitá: Jste-li konfrontování se stresovou události (ať už fyzickou či mentální), tak dojde k její aktivaci, v čele s vyplavením hormonů produkovanými nadledvinkami (adrenalin, noradrenalin, kortizol), které vedou k mobilizaci energie, zvýšení síly nebo soustředění, které vám pomohou se s danou situací vypořádat.

Problém nastává, pokud působení stresu trvá příliš dlouho nebo je stimul příliš intenzivní. V takovou chvílí pak dochází k narušování důležitých tělesné systémů počínaje imunitním systémem, snížením energie (vyčerpání), ale například taky produkcí negativním emocí, signalizující, že je potřeba dostat se zpět do rovnováhy.

Adaptogeny tedy v kostce fungují způsobem, že vytvářejí vlivem modulace HPA osy, a dalších hormonálních os a tělesných systémů, tělu lepší možnost adaptovat se na nepříznivé podmínky a vyjít z nich jako vítěz (zatímco v minulosti to mohla být dlouhodobá fyzická námaha nebo období nedostatku jídla, tak dnes jsou to spíše faktory spojené s moderním životním stylem jako nutnost pracovat dlouhodobě psychicky, snížená imunita a další).

Nyní již máte základní povědomí o tom, co to adaptogeny jsou a jakým způsobem fungují. Pojďme se proto přesunout k představení jednotlivých zástupců této kategorie:


1. Panax ginseng – Ženšen pravý:

Původní divoký ženšen z Chanbaiských hor je pravděpodobně nejsilnější adaptogenní tonikum na této planetě (zejména, pokud je starší 10ti let), které se v Čínském tonickém herbalismu užívá již tisíce let. S tím, jak přibývaly studie zkoumající ženšen a jeho efekt na lidské tělo, dostal se do merku komerčního prodeje, a cena tohoto původního ženšenu tak začala strmě stoupat nahoru, a stal se z něj v podstatě ohrožený druh.

V dnešní době proto pochází 98% kultivarů z umělé vysazené produkce (kde existují různé formy od vysazení v divoké přírodě – nejlepší, až po umělé pěstováni ve fabrice – nejhorší), a s tím se samozřejmě snižuje také celková potence ženšenu (zejména pokud je velice mladý). V současné době je na trhu většina ženšenů v takové kvalitě, že je v podstatě ani nepocítite (a zvyklo se je přidávat do absolutně čehokoliv, včetně předtréninkovek a energetických drinků). Stále je ale možné najít poměr cena výkon, kdy jde efekt cítit, ale nestojí to přitom tisíce korun.

Pravý ženšen (panax ginseng) se tradičně používá jako silné Qi (životní energie) tonikum, ale dle tradice působí také na mysl a Vědomí (které otevírá). Podporuje činnost nervové soustavy, jak pro výkon, tak regeneraci. A jeho hlavní efekt je také spojen s naší imunitou a celkovou adaptací na životní příkoří (stres, patogeny, psychika).

Obsahuje mnoho účinných látek, ale nejdůležitější jsou saponiny zvané ginsenosidy. Tyto látky a jejich efekt byly nejvíce prozkoumány, a vyplatí se ploto hledat extrakty standardizované právě na určité množství ginsenoidů.

 • Stimulant nervové soustavy.
 • Zvyšuje celkovou životní energii.
 • Pomáhá s adaptací imunity + imunoprotektivní.
 • Kardiovaskulární tonikum.
 • Protizánětlivý.
 • Tonikum pro podporu meridiánu ledvin a plic.
 • Na adrenální přepětí a chronickou únavu.
 • Tradičně také jako spirituální bylina (očista energetického těla od neg. vlivů).

2. Rhodilola Rosea – Rozchodnice růžová

Rhodiola je adaptogenní bylina, která s sebou nese řadu legend, mezi které patří například, že byla v dávných dobách hojně využívaná obávanými Vikingy, kteří ji užívali pro zvyšování vytrvalosti a síly.

Mezi hlavní účinné látky této byliny patří zejména: Tyrosol, salidrosid, rosaviny a viridosid. (R)

Kromě její schopnosti zvyšovat adaptaci na stres, je Rhodiola skvělou bylinou pro podporu motivace a duševní jasnosti, díky její schopnosti zvyšovat efekt dopaminu a serotoninu. K tomu přitom dochází nepřímo, protože působí na enzym, který je za odbourávání těchto důležitých neurochemikálii zodpovědný. (R)


3. Lékořice lysá a její formy

Lékořice je oblíbenou adaptogenní bylinou pro její schopnost podporovat hormonální rovnováhu, zejména u lidí s chronickým vyčerpáním. Její efekt je ale dle její formy širší, může nám totiž efektivně pomáhat s podporou jaterní detoxikace či podporou zdraví střev a zažívacího ústrojí.

Tradice jejího užívání sahá až do doby roku 2300 před naším letopočtem a patří do pestrého rezervoáru tradiční čínské medicíny.

POZOR: Extrakt z lékořice pomáhá s přepětím a únavou právě tím, že zvyšuje náš vlastní kortizol (nepřímo). Pokud je tedy člověk unavený a bez životní energie – lékořice mu pomáhá. Pokud jste ale na druhé straně neurotyp, který má přirozeně hodně kortizolu, tak ji užívejte (i nevinně jako např. v rámci komplexu Brainmax 1.5) pouze pokud trpíte např. nedostatkem energie po ránu (a tedy ráno). Pokud máte tedy přirozeně více kortizolu, a začali byste ji užívat, tak se snadno dostanete do fáze, kdy budete díky ní sice energizovaní, ale konstantně v napětí, které půjde buď do úzkostnosti nebo hostility (nepřátelskosti a podrážděnosti) podle Vašeho typu osobnosti.

Využití lékořice přitom nekončí pouze u efektu na obnovu adrenál a energie (za což může především v ní obsažená látka s krkolomným názvem – glycyrrhizin, na který je potom dobré mít opět std. extrakt).

V rámci holistické poradenství s ní pracujeme také pro obnovu výstelky žaludku a správné produkce HCl, kdy je pak ale ideální použít její speciálně upravenou formu, bez glycyrrhizinu.


4. Schisandra chinensis – Klanopraška čínská

Zástupce pravých adaptogenů, který je vhodný zejména pro ty, kteří se potýkají se zvýšenou úrovni stresu, ale taky pro ty, kteří hledají silné tonikum pro podporu fyzické energie, zlepšení soustředění, navyšování antioxidační kapacity nebo podporu jaterní detoxikace.

Jak už to bývá u adaptogenů zvykem, jejích efekt je nespecifický a působí na řadu fyziologických systému modulačním efektem a Schisandra není výjimkou.

Z hlediska obsahu účinných látek stojí za zmínku zejména: Schizadrin, Schizadrin B a C, Gaba Schizadrin a další. (R)


5. Příklad využití adaptogenů v praxi:

V dnešní době řada lidí, ale i praktiků funkční medicíny, využívá adaptogeny ve snaze o „samospásné“ řešení. Tak ale nefungují. Na prvním místě (a mnohem efektivnější) bude vždy podpora základních pilířů životního stylu, jako je učíme např. v Holistickém protokolu (od světla a spánku, přes optimalizaci biorytmů, kvalitu vody a rehydratace, práce s dechem a samozřejmě složení stravy). Adaptogeny je pak vhodné použít buď pro překlenutá periody, než člověk na takový životní styl přejde, nebo posléze jako doplnění snažení o další úrovně progresu.

Adaptogeny nejsou samospásné, nicméně při správném užívání Vám mohou pomoci překlenout problematické období v životě nebo období, kdy jste vystaveni zvýšené míře stresu (např. projekt v práci, oslabení po prodělané nemoci (pozor nikoliv během nemoci) a další).

Z hlediska praxe, můžete například vyzkoušet:

 • Panax Ginseng – V období, kdy potřebujete podpořit svou fyzikou i duševní aktivitu a odolnost na stres, je vhodné užívat extrakt z ženšenu ráno společně s vaším oblíbeným elixírem (např. pravým peruánským kakaem). Dávka by se měla pohybovat v rozmezí 200 – 500 mg extraktu, v závislosti na kvalitě a individuální toleranci pro pocítění účinku. Využít můžete ideálně tinktury.

 • Rhodiola Rosea – Na Rhodiolu přichází čas zejména v době, kdy se cítíte že na vás doslova všechno padá a jste pod návalem stresu a vypětí. Svůj význam má i při pochmurné náladě nebo ve chvílích, kdy potřebujete podpořit kognitivní či fyzický výkon ve stylu bájného Vikinga. Z hlediska dávkování má smysl využívat extrakty v dávce v rozmezí 100 – 500mg. Tady ji můžete využít ráno nebo (pokud tam máte ženšen), tak po obědě pro pokračování v práci.

 • Lékořice lysá – Pokud ráno necítíte energii, nebo máte rychlý propad energie během dopoledne, tak to může být spojené s nedostatkem kortizolu. Jako první je ale dobré pojistit si spánkový režim a cirkadiánní rytmus. Užití extraktu v množství v rozmezí 200-500mg, dle míry a závažnosti únavy, by mělo být více než dostačující. Pokud začnete pociťovat nezvyklou vznětlivost, tak lékořici nepotřebujete užívat.
 • Pokud ani to nepomáhá využijte lékořici. Pokud už máte problém s příznaky adrenální únavy / chronického vyčerpání, můžete ji zkusit a pozorujte reakci. Pokud by nepomáhala nebo by Vás zvýšený kortizol dále unavoval, tak může být problém spíše na úrovnii poničených mitochondrií (např. i po prodělaném Covidu). Pak je lepším řešením, když mrknete na kurz Bioregenesis.

 • Shizandra chinensis – Posledního zástupce zmiňovaných adaptogenů, můžete využít pro oddalování únavy ať už při práci nebo při sportu a současně pro podporu kognitvního výkonu. Při jejím samotném užívání se účinná dávka pohybuje okolo 500mg, ale pokud Schizandru užíváte v kombinaci s jinými adaptogeny, tak stačí menší množství, díky synergickému efektu.

TIP: KOMPLEX ADAPTOGENŮ: BRAINMAX 1.5 ADAPTOGENIC HEGEMONY

Z hlediska pokročilé optimalizace je vhodné užívat jednotlivé adaptogeny jednotlivě a ve formě tinktur / elixírů (najdete je např. v Dark season protokolu.

Pokud ale potřebujete rychlé, efektivní a ekonomicky přijatelné řešení, využijte klidně nějakou předchystanou kombinaci adaptogenů, jen ale pohlídejte kvalitu extraktů, jejich množství a celkový obsah dalších látek.

Pokud ale potřebujete rychlé, efektivní a ekonomicky přijatelné řešení, využijte klidně nějakou předchystanou kombinaci adaptogenů, jen ale pohlídejte kvalitu extraktů, jejich množství a celkový obsah dalších látek.

A právě, aby tohle lidé nemuseli řešit, tak jsem před asi pěti lety, pomohl pro Brainmarket navrhnout takové adaptogenní řešení (v té době se o nich u nás ještě ani neuvažovalo).

V BRAINMAX 1.5 ADAPTOGENIC HEGEMONY najdete panax i sibiřský ženšen (o tom jsme tu nepsali), rhodiolu, schizandru, a pozor – i lékořici. Hlavním záměrem tohoto produktu bylo tedy cílení na ty, kteří se potýkají s chronickým oslabením a ztrátou životní energie. Ne jako řešení pro ty, kteří jsou na tom dobře a chtějí se cítit ještě lépe.

Za tým Performance lifestyle

Adam Česlík a Lukáš Rusek

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..