Super článek. Souhlasím s tebou. Já sám se snažím dodržovat Warrior diet a vybírat ty správné potraviny. Samozřejmě někdy ujedu. Ale cítím se báječně a jsem se sebou spokojený, ale jedu pořád dál, můj boj nikdy neskončí.
Pokud by nebyli naturálové, o to více by to byly dobré výsledky, protože by se ukázalo, že i kutlturisté na džusíku by mohli mít lepší výsledky na méně frekventované stravě.
My se známe? Ja jen,že si dovolujes o mě tvrdit,ze jsem na¨ juice“. Tohle mě vždycky pobaví. Dneska je každej expert na steroidy a pouhým okem je mu jasne,že na něčem frčí…
Pokud je vylučován inzulín snižují se detoxikační a samoopravné mechanismy organismu, tzn. v těle zůstává více volných radikálů, více cizorodých látek a díky nim umírá více buněk – odumírání buněk = stárnutí 🙂
Tak to je tak dlouhý seznam úkonů a tak dlouho trvajících, že si tu hodinu radši přispím a budu na tom mnohem líp.
„Snídaně otupí Vaše smysly“: co je to zase za módu kritizovat a vynechávat snídaně? Ještě nedávno jste všichni přísahali na to, že bez snídaně umřeme, budeme slabí, nemocní….Asi je to individuální, ale já mám otupené smysly právě když se nenasnídám (práce v kanceláři). A bez snídaně mám opravdu dopoledne jako dravou eskapádu. Protože myslím jen na to jak se konečně najím.
Mýtu o snídani se bude věnovat některý z následujících článku. Zkráceně nic jako potřeba snídaně neexistuje a pro člověka pracujícího hlavou (práce v kanceláři) je lepší nesnídat. To že myslíte pouze na jídlo a cítíte obsesivní potřebu snídaně nevypovídá o tom, že byste ji doopravdy pro práci potřeboval, ale že je na ni Vás mozek zvyklý. Obdobně jako mozek narkomana mu říká, že ten heroin prostě potřebuje. 🙂
[…] mýty o stravě jsou známy spíše jen úzké části cvičící populace (jako minule zmiňovaný mýtus o objemové fázi), jiné jsou součástí toho, čemu se obecně říká common sense („zdravý […]
Pěkné statistické zamyšlení:) Hned jsem si vzpomněl na VŠE, kde by rozhodně článek také zapadal – ekonomie je plná podobných mýtů stejně jako stravování.
Stejně by mě zajímalo, jak je ta snídaně (či spolu-se-vyskytující jev:) )pro mě škodlivá/ý.
Výborně napsáno! Když jsem se stravoval vysokofrekvenčně ( 6 jídel a více), připadal jsem si jako otrok jídla. Skoro každé 2 hodiny hlídat, abych něco snědl, nedej bože, abych byl bez jídla. Co jsem se postupně začal řídil těmito pravidly a poslouchat své tělo, cítil jsem se volnější a svěží. Snídaní zařazuji už jen, když potřebuji superkompenzaci po těžkém tréninku.
Takze misto snidane,ktera by nam mela dodat energii, si dat suplementy, ktere nas „nabudi“? Nevim, ale neprijde mi moc zdrave zacinat den vypitim energetickeho napoje… :/
Dobre a tvrzeni „Může to být třeba i energetický nápoj“ a „pokračujte v ranním rituálu a nachystejte a zkonzumujte potřebnou suplementaci“ mam rozumet jak?
Já viděl jen komentář a myslel, že patří k novému článku o mýtu o snídani. Normálně tedy potřeba nejsou, ale tento článek je psán z hlediska nocí, kdy je spánku nedostatek a nervovou soustavu je proto po probuzení aktivovat. Energetické nápoje nejsou nejzdravější, ale v těchto nouzových případech jsou třeba. Na druhou stranu je lépe než po nich sáhnout po zmíněném gelu. Suplementy uvedené dále pak slouží k obnovení energetických zásob na buněčné úrovni, k čemuž Vám klasické jídlo tak dobře neposlouží.
[…] se ukáží jako nepravdivá, není jiné možnosti než označit je jako mýtus. Jak ale víte z úvodního článku i příkladu výše, aby mohlo dojít k vyvracení mýtu, musí být názor o jeho neplatnosti […]
1) vyznam korelace je jiny nez popisujete, jedna se o vzajemnou souvztaznost nikoli o dva deje, odehravajici se v jednu chvili. Navic jednim ze zakladnich znaku korelace je, ze kauzalitu urcit nelze, takze prace se slovy sice pekna a na nektere udelala jiste dojem, ale co jste zde uvedl nedava vubec zadny smysl
2) zcela nesymslne vyvracite mytus o tom, ze pojidanim snidane „dochazi ke snizovani hmotnosti“, ktery ale neexistuje! Nejde o snizovani hmotnosti, tim ze lide budou snidat, ale snida se kvuli tomu, aby se hmotnost naopak nezvysovala a to da i ten vami zminvany selsky rozum. Cim dele clovek hladovi, tim vetsi ma pak tendence snist vyrazne vice nez kolik by bylo treba a hlavne si vybirat nespravna jidla s vysokym obsahem rychlych cukru a tuku. A na toto tema je studii na stovky a vsechny bez vyjimky toto tvrzení potvrdily.
Takže je sice pěkné, že jste vyvrátil mýtus o tom, že snídaní člověk hubne, ale je třeba si uvědomit, že jste si ten mýtus taky sám vymyslel 😀
Alžběto bohužel se kompletně pletete. V rychlosti:
1) korelace je na příkladu vysvětlena zjednodušeně, aby to dokázal pochopit každý. Děje se v jedné chvíli neodehrávají, to jste špatně pochopila.
2) to že na základě korelace nelze určit kauzalitu bylo smyslem celého článku, právě díky tomu nejsou pravdivé ony závěry o snídani, které byly postaveny na základě kauzality vyvozené z pouhé korelace. Takže mi opět vyčítáte to, co sám říkám
3) meta-analýza zkoumala desítky studií, které zjišťovaly pozitivní vliv snídaně na snižování hmotnosti. Takže se pletete.
4) to co jste napsala je oním zářným příkladem, kdy se snažíte vyrovnat psychické napětí, vzniklé tím, že někdo napsal něco, co je proti Vašemu přesvědčení (kognitivní disonance). V tomto případě jste se snažila použít metodu racionalizace, ale to co bylo racionálně postaveno nelze racionálně vyvrátit.
5) vzhledem k tomu, že 99% lidí snídá špatně (byť si myslí, že to je zdravá snídaně), nemá zařazování snídaně nic společného z uchováním hmotnosti. A kdybyste znala biochemický účinek inzulínu, kortizolu, růstového hormonu a jak funguje hypothalamo-hypofyzární-adrenální komplex, nikdy byste to nenapsala.
6) ale bohužel to nevíte, takže žijete v přesvědčení, které ve Vás vzniklo stejným procesem, jako jsem zmiňoval v článku: špatně interpretované studie a veřejně přijímaný názor (zaštítěný autoritami) vytvořily pevné základy Vašeho (mylného) přesvědčení o snídani, které si hájíte i navzdory objevujícím se důkazům proti.
Takže se usmějte a buď to dále neřešte nebo rozšiřte své paradigma 🙂
Dobrý deň, dúfam že nevadí ak sa vyjadrím hlavne k tomu, že ľudia sa majú tendenciu prejedať keď veľmi hladujú. Tu by som povedal že treba rozlišovať ako je človek metabolicky flexibilný, resp. ako vie využívať svoje zdroje energie. Ak niekto funguje na cukroch = „sacharidový metabolizmus“ a nasilu hladuje, tak samozrejme je tam väčšia šanca, že sa preje nesprávnymi potravinami, pretože jeho mozog je navyknutý len na „cukor“. Ak je človek ale na „tukovom metabolizme“, vtedy mu nespôsobuje hladovanie žiaden problém a vôbec sa nepreje cukrom, keďže jeho citlivosť na dôležité hormóny je veľmi dobrá. Takže všetko to záleží aj od individuality človeka a jeho metabolického nastavenia. A navyše, keď sa bavíme o „prejedaní“, je jedno či človek zje určitý počet kalórii v dvoch väčších jedlách za deň, alebo ten istý počet kalórií v 6 malých jedlách, takže keď cez deň čiastočne hladujete a večer sa aj dajme tomu prejete, ale správnymi potravinami, tak by to nemal byť problém.
Ahoj, Adame, díky za super článek, ale chtěl bych se tě zeptat, jaký máš názor na to, proč Charles Poliquin neustále brojí proti IF? Říká, že nárazové zvyšovaní hladiny inzulínu dělá lidi hloupějšími (myslí to dlouhodobě). Krátkodobě si připadám v půstu bystřejší, více se soustředím, ale jelikož je pro mě má hlava všechno, tak se nechci ohrožovat.
Nejradši bych se stravoval malá svačina po práci (cca v 10), oběd po cvičení/sportu a večeře.
Což znamená, že budu každý den 12 – 14 hodin hladovět a nechci, abych si tímto dlouhodobě ubližoval.
Děkuji za odpověď, možná to je námět na další článek. 🙂
Ahoj, Charles je tzv. stará škola, proto i přes jeho radikalismus některé koncepty apriory odsuzuje. Najít vědy pro nebo proti jakémukoliv tvrzení pak v jeho pozici není nic obtížného. Dlouhodobě tě neotupí, samozřejmě krátkodobě po hladovění, když se napereš, tak budeš mít intelekt šimpanze na dovolené.
Chcem sa opytat. Celkom ma zaujala informacia o priberani na bruchu a estrogene ? Je to niecim podlozene ? Viem ze ci Poliquin v Biosignature alebo Bjorntorp v studiach alebo Dr. Hertoghe v knihe Hormonal Solution popisuje priberanie v bruchu ale zvysovanie hrubky brusneho skinfoldu s cortisol a drviva vecsina hovori o nohach (bedrach,hamstringu a quadricepse) a estrogene. A odkial mas tolko informacii ze prednasat o hormonoch, rad by som vedel o tom kde sa take kvalitne a rychle zdroje informacii nachadzaju.
Ano, v tomhle by se mnou Poliquin a jeho následovatelé tvrdě nesouhlasili, nicméně je to ve shodě s tím, co se objevuje ve výzkumech nedostatku androgenů (spolu s tukem na prsou či tricepsu) a co potvrdí každý steroidový uživatel, kterému během kůry nebo po ní vyletí estrogeny nahoru, přičemž kortizol je nízko. Obdobnou zkušenost mám pak za řadu let i z empirie – svých klientů. Kortizol jistě je jedním z důvodů tuku na břiše, generalizace „tuk na břiše = kortizol“ by ale byla přílišné zjednodušení. Všechno může mít řadu příčin a stačí se zamyslet: Opravdu by měl každý pivní pupek být z důsledku kortizolu? Každé tlusté břicho ze stresu? Znám spoustu tlustých lidí, kteří žijí jako králové a jejich maximální stres je, kterou zmrzlinu si dát v Ben and Jerrys 🙂
S tím jsem se nesetkal. Většinou právě bojovníci proti lepku v klidu konzumují oves a rýži, byť obě tyto obilniny také obsahují lepku podobné antinutrienty, které pouze nemají tak zprofanovaná jména.
Ovsene vlocky neobsahuju gluten ale dovod preco na vlockach pisu ze gluten (lepek) obsahuju je kvoli proteinu avenin ktory je podobny lepku a moze u niektorych celiatikov (ludi s alergiou alebo silnou intoleranciou na lepok) vyvolet reakciu. Je to napisane len kvoli pravnej ochrane produktu.
Vladimír Štindl
14.2.2016 at 14:30
Oves obsahuje Endosperm jenž se chová stejně jako lepek a otevira spojeni ve střevě a díky tomu vzniká řada autoimunitnich onemocnění.
Adam Česlík
15.2.2016 at 18:56
Jedná se o bílkovinu podobnou lepku, která je ve všech obilninách, nicméně prozánětlivá reakce je dána individuálními dispozicemi a nelze tedy přímo tvrdit, že oves způsobuje u všech lidí narušování střevní sliznice a autoimunitní onemocnění.
Super článok,
už dávno som pochopil, že tie lacné gainery za nič nestoja. No predtým ako som sa dozvedel o hydrolyzovanom keseíne, som si objednal proťák. Aký názor máte na whey gold standard?
Mna by zaujímalo, co doporučujete pit, keďže čistú vodu z vodovodu ste odsúdili. Protože sem sa zas nekde dočítal, že minerálka prekysluje orgnaizmus, takže ju pit ve veľkém množstve asi neni bohví co. Rád bych mal v tejto problematike jasno. Díky
Normálně bych si řekl: “sakra, jak jsem mohl doteďka takhle žít?? na vodě z kohoutku?? To snad ne… a dokonce ji pila i matka a otec před početím….. je můj testosteron navždy zatracen? Radši si hned koupím přednášku, to mě vyléči“ Ale nejsem idiot a je mi jasný že jde v první řadě o zisk než o zachování plodnosti mužů, koupím si za tu tisícovku radši brokolici 🙂
Voda z kohoutku, tou myslíte vodu z městského vodovodního řádu nebo jakoukoliv vodu z kohoutku?
Ptám se protože mám vlastní studnu „napíchlou“ na pramen, údajně z podzemního jezera s kvalitou kojenecké vody, podle rozboru..
To jsou mi bludy. Co za 10 dní zhubly testované subjekty? Nataženou vodu ve svalech? 😀 😀 Cca po 14ti dnech se teprve začínají rozvíjet plusy tohoto stravování. Za 10 dnů se tělo těžko přepne do té blahodárné fáze..
To si asi s něčím pleteš. Benefity postění se i přerušovaného se začínají objevovat od prvního dne. Nebo si myslíš, že až po 14ti dnech půstu? 🙂 To vydrží málokdo.
Maximálně to lze částečně řešit proteinovými pulzy, ale trénink ráno během WD není nikdy optimální.
Dave
14.12.2016 at 14:43
Mně při dodržování PL2.0 spíše vyhovovalo chodit cvičit ráno, kdy tělo nebylo tak vyhladovělé. Ke konci půstové fáze jsem neměl na trénink vůbec chuť a energii. Navíc trénink by začínal vždy zhruba okolo hodiny, kdy už bych mohl začít jíst, což mi půst ještě prodloužilo (+ doprava z posilovny domů, příprava večeře atd.). Obecně se hladovění po tréninku.
Měl bych ještě dotaz. Lze benefity WD jako zvýšení proteinové a inzulínové senzitivity a regenerace trávícího ústrojí udržet zařazením pravidelného půstu 1x týdně (obvykle držím až 36 hodin)?
[…] Estrogeny z vnitřního prostředí jsou však pouze částí děsivé estrogenní pravdy. Na její zbytek se podíváme příště, v pokračování tohoto článku, s názvem: Testosteronové války – estrogen se probouzí. […]
Adame díky za super článek. WD není vhodný pro cvičící ráno, protože není vhodné cvičit ve stavu sympatiku? Podle mých informací, pokud jím naposled v 19 hod, tak v cca 7 hod ráno (po 12 hodinách) začíná teprve stav postění se = sympatikus (kdy jsem vše strávil a překonal po-trávicí stav). Ten trvá celé dopoledne nebo déle dokud se nerozhodnu opět jíst.
Mám specifický harmonogram (ráno studium/cvičení/relax na střídačku) a odpoledne psychicky náročná mentální práce (obchodování na burze). Kde dle výzkumů je optimální PSNS, kde je vysoká frekvence HRV, tedy lepší regulace emocí, schopnost mít sebe kontrolu, jednat objektivně, atd. Zatímco sympatikus způsobuje opak.
Mohl byste mi prosím poradit, případně mě opravit, doplnit či navrhnout nějaké řešení? Mám odcvičeno PT ZERO a dalším cílem je narůst sval. hmoty tedy Tesosterone update + Raise the bar. Taky jsem zaznamenal lepší výkonnost v obchodování v dny, kdy dopoledne necvičím a to i přesto, že jsem před tradingem krátce spal.
Hledám nějaké optimální řešení, které by vyhovovalo oběma cílům a udrželo mě v dobrém mentálním i fyzickém stavu. Snažím se experimentovat, mám ale pocit nedostatku know-how a určité informace se mi zdá, že si protiřečí, zkouším štěstí, třeba budete mít chuť poradit. Díky Petr.
Zdravím Petře, cvičení by mělo být právě v sympatiku, proto je až na konci fázi postění se. Problém se cvičením v režimu postění se je ten, že po cvičení potřebuješ snížit kortizol a katecholaminy a doplnit živiny pro regeneraci, což v postění samozřejmě nejde a kortizol je pak zvýšen do konce půstu nadmíru. To se rovná katabolismus, má to imunosupresivní funkci a celkově to snižuje zdraví. Zbytek tvé otázky je velice zajímavý, napiš mi ji však na email, kam patří. Díky.
Zdravím, zajímavý článek. Akorát nevím co si myslet o těch vločkách. Většinou je všichni doporučují a dokonce právě na nárůst testos. Ne že bych bez nich nemohl žít, ale vůbec nevím čím bych je mohl nahradit.
Je to moje zdaleka nejoblíbenější snídaně, s máslem, tvarohem a ovocem. A ne nejsem kulturista, jen mi ty vločky chutnají a skvěle se po nich cítí můj zažívací trakt. :-))) Snídaně typu vejce s avokádem po ránu prostě nesnesu.
No, fazole jsem taky jedl hodně, kvůli bílkovinám. Nechci jíst maso x krát denně.
Dobrý den, jestli to chápu správně není problém ve cvičení nalačno, ale v tom, že potom ještě cca 5 hodin nejím (posilování od 6,20 – 7,20; jídlo ve 12 hod.).
Díky
Celý článek chápu a plně s Vámi souhlasím.
Jen ale řeším velké dilema – chtěla bych začít cvičit efektivně přesně podle vašich rad, ale na druhou stranu mě cvičení na orbitreku strašně moc baví a je to fajn výplň času. Pokud bych totiž vypustila právě toto, tak bych v posilovně byla jen tak cca 30 minut.
Po 30 minutách cvičení v posilovně mě totiž už tak strašně moc bolí všechny svaly (dalo by se říct, že mě bolí celý člověk), že už prakticky nemám co dělat dalšího. Orbitrek proto pro mě byl vždycky takovou fajnou výplní času… Je ale pravda že výsledky se už dlouhodobě nedostavují a už mě to přestává vůbec bavit chodit do posilovny. Poradíte mi tedy, co mám dělat, abych nějak substituovala ten orbitrek (běžící pás, rotoped apod.)?
Díky
Cílem je tělo vytrénovat tak, aby zvládlo brutální trénink s činkami v délce 45-60 minut a abyste tedy nemusela vyplňovat čas na páse. 🙂 Doporučuji vyzkoušet tréninkový plán PT: La femme – trénink Vás bude zase jednou bavit a uvidíte i nové výsledky. Odkaz je v článku. Adam Č.
Ahoj Adame,
zajímavý článek…koukala jsem i na Tvou diplomku. Mě zajímá vliv IF na ženy…což je i jeden z možných dalších výzkumných bodů v Tvé práci. Tady v tom článku u Marka Sissona jsem narazila na informace, díky nimž si pozitivním přínosem IF na ženy nejsem moc jista…http://www.marksdailyapple.com/women-and-intermittent-fasting/#axzz3xc2WsZ5k
Ale i tak teď na sobě IF zkouším. 16-17 hod. půst, první jídlo oběd po tréninku, pak večeře mezi 18 a 19 hod. Někdy malý snack (makadam.ořechy například s kouskem jablka).
Díky a pokračuj v zajímavém psaní.
Již řadu let se IF pro ženy obecně nedoporučuje. S tím přístupem jsem šel i do svého výzkumu, abych s překvapením zjistil, že ani s nejstriktnější formou 20/4 neměly problém (odpadlo zhruba stejně mužů jako žen pro stejné důvody) a došlo u nich jak ke ztrátě hmotnosti, tak k psychickému zlepšení. Jenže hovoříme o krátkodobé aplikaci a u žen, které si to dobrovolně zvolily. To je nejpodstatnějším faktem toho, zda člověk na IF vydrží nebo ne: Možnost svobodné volby. Pokud nebude IF svobodně přijato, bude zakoušeno jako stresor, bude převažovat kortizol a člověk na něm nebude prosperovat psychicky ani fyzicky. Při dobrovolném rozhodnutí a pozitivním přístupu přestane být hladovění pro tělo krizovým stavem a začne být stavem přirozeným. Nicméně u mužů i žen, dle převažujících neurotransmiterů a dle hormonálního nastavení, budou vždy jedinci, kteří prostě na IF nevydrží a je nesmysl se k němu přemáhat. Co však smysl má je vždy vyzkoušet ho (Včetně jednodušších variant) a sám se rozhodnout, jaké to bylo. S tím operuje protokol Performance lifestyle 2.0. A proto je pro důležité, že jste jej zkusila a sama musíte posoudit, jak se cítíte a zda Vám přináší výsledky.
Bohužel musím potvrdit to, na co odkazuje Magdalena a to bohužel z vlastní bolestné zkušenosti. Warrior diet jsem podstoupila zcela dobrovolně a s nadšením již 2 roky nazpět, když ještě tady ještě o tom moc lidé nevědělo a účinky na ženy ještě nebyly tak prozkoumané. Asi 2 měsíce na Warrior diet mi bylo naprosto skvěle, zvýšila se mi síla, vytvrvalost, zažívala jsem stavy euforie, každému to doporučovala… Bavila mě ta svoboda a že nemusím pořád vařit a přemýšlet co nachystat na celý den do krabiček. Dodržovala jsem vše dle protokolu podle knížky Oriho! Pak přišel oborvský propad až do adrenálního vyčerpání – hypoglykemie, kolísavý krevní tlak, alergie na jídlo (jakékoli), nespavost, vyčerpání, hyperpigmentace, totálně zpomalený metabolismus… No, nechce se mi to tu všechno popisovat, ale byl to boj a abych se dala do pořádku, trvalo to asi rok a ještě teď nemám metabolismus co dřív a musím si dávat sakra pozor na to co a kolik toho sním a jak často cvičím, protože když to přeženu, má tendence se to vracet. Pak jsem narazila na pár článků, kde se psalo, že byl pozorován negativní vliv na ženy a že to u nich funguje jinak, protože máme jiný hormonální systém. Stalo se to hodně ženám, byly jsme spolu ve FB skupině zaměřené na tuto dietu… Mnohé z nich ztratily i menstruaci a to zdaleka nebyly pod 10% tuku, ale třeba na pohodových 20%. Není to o tom, že bychom neměli pozitivní přístup, nebavilo nás to nebo to chtěli vzdát. Přála bych si abych to vzdala mnohem dřív, než došlo k totálnímu klapsu… S doporučení na Warrior diet pro ženy bych byla opravdu velmi velmi opatrná!!! Každopádně IF pro ženy doporučuju, ale maximálně 14/10 jak to teď asi rok sama dodržuju, to už problémy nedělá.
Michaelo, děkuji za Vaši zkušenost. Ono opravdu déletrvající dodržování WD by mělo být pouze pod dohledem odborníka nebo u pokročilých. Důležité je tam právě naslouchání vlastnímu tělu a dokázat to případně stopnout při prvních známkách negativních příznaků. Stejně tak důležité je však zmínit, že stejně jako existují ženy se zkušenostmi jako vy, tak stejně existují ty, které na WD či IF obecně fungují dlouhodobě a bez problémů. A stejně tak existují muži, kteří zažijí podobné problémy jako vy. Já jsem jeden z nich, při prvním déletrvajícím WD jsem došel také neuronálního přepětí, stejně tak ale existuji muži, kteří na tomto stravování dlouhoročně fungují a já na základě své zkušenosti tedy nemohu tvrdit, že WD je nevhodné pro muže. Jestli se chápeme. Každopádně, když jsem ho před nedávnem zařazoval znovu, už jsem si po letech dokázal daleko více ohlídat signály organismu a reagovat na ně a jako hlavní důvod proč nyní mi stravování fungovalo a tehdy ne bylo to, že jsem tentokrát více jedl – dokonce jsem toho spořádal více než normálně za celý den. Tak jako tak IF je něco s čím ve svých stravovacích operuji opatrně a muži ani ženy jej nemají nikdy předepsané povinně ani dlouhodobě. PS: Nejčastější chybou při dodržování WD je právě dodržování pravidel Oriho knihy, které osobně vidím jako velice povrchní, nedostatečné a vědou překonané. Pokud máte ještě nějaké problémy i nyní, napište mi na email adam@risebyperformance.com.
Pane Česlíku, potýkám se s tzv. Moon face, ledviny vše je v pořádku, stravu si hlídám, chodím cvičit pilates a pak také elliptical…je nějaké cvičení vhodné pro mně? Kdysi jsem bojovala s přejídáním pak náslendé 3dny hladovění…můj organismus je totálně v háji…nevím jak mám začít…..výsledky prostě nevidím….děkuji.
Osobně mám alergii na laktozu takze obyčejný protein nepřipadá v úvahu, hovězí nemohu ani cítit, co si teda vybrat? (Ryzovy chutná jak Písek a konopny to ani nejde popsat, jediný co se da pozřít je ten sojovy)
Klasické syrovátkové proteiny vyšší kvality obsahují pouze stopové množství laktózy (ani ne gram na 100g) tam bych neviděl problém. Rýžové, konopné ani sojové nebrat všechno hnus. Ještě přípustný je vaječný albumin.
Dobrý den,
článek mi přijde velmi zajímavý, ale co když ženy nerady chodí do posilovny? Já ráda běhám, plavu, jezdím na kole – vše venku (krom toho plavání) a velmi mě baví pilates (u nás ho vede cvičitelka, která má hodiny takové energetičtější s posilováním vlastní váhou)..Ve Vašem článku jsem nenašla žádnou radu pro tento typ sportování…
Tyto aktivity jsou pro zdraví (psychické i fyzické) prospěšné, navíc pomocí nich můžete budovat kondici. Vhodným nastavením parametrů odpočinku a zátěže jimi lze velice efektivně spalovat tuk a nabírat svalovou hmotu (plavání záda, kolo nohy). Pilates je zase efektivní jako zdravotní cvičení. Článek je však spíše psán pro ty ženy, které prahnou po postavě závodnic bikiny fitness, tedy s velice nízkým procentem tělesného tuku a adekvátním rovnoměrným osvalením.
Zdravím Vás,
přes rok se věnuji crossfitu a cca půl roku jsem našla zálibu i ve vvzpírání. Sem tam když mi zbyde čas, hodinka běhu na trenažéru.
Urcitý fakt, že ženské tělo jinak reaguje na dané sporty než mužské je pravdou.
Nevím kde se stala u me chyba, vypadám čím dál hůř, než jsem vypadala kdysi.
Moje svaly po tréninku nejsou, na druhý den jsou zalité, nateklé.
Ráno mam problém si cokoliv obléci, všechno mi je těsné, na rozdíl od mych kolegů, kde vidím viditelne změny.
Crossfit se mi líbí už jen z důvodu, že to není jako v posilovně. Samozřejme, že bych si přála nějak vypadat, svaly jako chlap urcite nikdy mít nebudu.
Stačíilo by mi, , kdybych se aspon vytvarovala
Myslím, že jsem právě nějakou úplnou náhodou narazila na blog, kde se zájmem zhltnu článek během chvilky a nedočkavě otevírám další. Myslím, že návštěvu nějaké z přednášek si napíšu tlustým písmem do diáře. 😊
A co estrogeny a lněné semínko? Jinými slovy je lněné semínko OK nebo také není doporučované, pokud chci zhazovat? (obsah estrogenů je v něm také významný)
Awesome and very inspiring ! 🙂 Hned jsem si vzpomněl na podobný článek, který jsem před několika roky četl na Vašem starém blogu. Neskutečné na jakou úroveň jste se za tu dobu posunul a jsem velmi rád, že jsem na Vás v té době narazil. Podle mě se začínáte řadit mezi světové špičky. 😀 Jen tak dále !!
Tělo to sice vydrží, ale za jakou cenu. Já když se nenasnídám, tak mě to dost výkonostně omezuje. Naopak bohatá snídaně mi dodá energii. Kdybych jedl první jídlo dne až po poledni, budu v práci naprosto nepoužitelný. Navíc by to vedlo k tomu, že by se u mě dostavil vlčí hlad a snědl bych potom na co si vzpomenu. Rád bych jedl třeba jen 1 nebo 2 pořádná jídla denně, ale myslím si, že by to v mém případě i řady dalších lidí byla cesta do pekel. Netvrdím, že u někoho to nemůže fungovat. Nebral bych to ale jako dogma.
Zdravim, zajimave pořteni. Na kazdy clanek cekam nedockave, jen jeden maly zadrhel… Vase clanky produkuji vic otazek nez odpovedi. Pokazde cekam na link na vedecky vyzkum, kde si budu moct sam podtvrdit vase fakta. Ve vetsine vasich produktu jsem je(linky) bohuzel nikdy nenalezl (jsem hrdina odboje). Mluvim pouze o stravovacich protokolech. U vetsiny vasich tvrzeni jsem je nalezl. Ted mě zajima toto: „Princip spalování tělesného tuku není postaven na zákonu zachování energie, ale je dán mnohem komplexnějšími ději našeho těla.“ Doufam, ze si najdete cas na odpoved, z vlastni zkusenosti vim, že jste hodne zanepraznen.
S pratelskym pozdravem Matej
články na blogu většinou představují problematiku a říkají co je špatně a řešení pouze naznačují. Protože odpovědi se nalézají v protokolech a na mých přednáškách. Vědecké výzkumy nelinkuji, nejsem odborná publikace a je s tím neuvěřitelná práce, užil jsem si to dost na vysoké škole a už to nikdy více dělat nebudu. Kdo má zájem o studie, musí si udělat svůj výzkum pramenů sám. Princip spalování tělesného tuku je dán hormonální optimalizací. Tak jak je probírána na přednášce Performance lifestyle 3.0: Nabírání svalové hmoty a hormonální optimalizace 🙂
Ahoj, krasny clanok! Dobre fotky a i napady..Mohol by som si vypytat na email orientacne co taky vylet moze stat s letenkou a bez letenky?
A tych 6 variant ma niekde Wolfgang popisanych?
Vsetko dobre
Nemá, jedná se již o skryté know how, já ho představuji v protokolu Training for warriors 1. Letenka stála 25 000, ubytování lze sehnat od 3000 na noc, já měl trochu dražší 🙂 Semináře stály 16 000 dohromady.
Zdravim. V clanku sa pise ze je mylna predstava, ze cim viac toho zjem, tym viac svalov vybudujem. Zaujimal by ma teda Vas nazor, resp. vysvetlenie z coho rastu svaly ak nie zo stravy (nebavime sa tu o fastfoodovej strave). Lebo vo svojich clankoch hovorite o strave len vseobecne, ale nikde som tu nevidel konkretny priklad toho, aka strava podla Vas vedie k vybudovaniu svalovej hmoty. Dakujem vopred za odpoved.
Je možné protokol kombinovat s tréninky crossfitu? A jaký protokol by byl pro mne vhodný (La Femme či Queen of Shape)? Mám zkušenosti s posilováním se závažím (mrtvý tah, dřepy…i stroje) a nyní docházím asi 2 měsíce na lekce crossfitu 🙂
Zdravím, chtěl bych se zeptat na ten kefír, je velký rozdíl mezi kefírem a acidofilním mlékem? Acid mléko má více tuku a chutná mi víc. A děláte někdy přednášky i v Brně?
Dobrý den. Dobře napsaný článek. Jen u toho MY PROTEIN -Impact whey protein nechápu, proč se jedná o „sr…“, když složení je 96% syrovátka a zbytek sojový lecitin (když bude bez příchutě) ?
Výborný článok! Keby ludia venovali viac energie získavaním informácii tak by to bolo iné ale radšej uveria reklame a premôže ich lenivosť. Ja som ich začal testovať sam na sebe, momentálne skúšam Carnivor od Musclemeds prvy týžden, ale na 99% mam pocit, že je to nepríjemne chutná voda, zatial so este neviem utvoriť názor. Čo si o tom myslite Adam?:-) Ďakujem
Dobrý den, z článku jsem pochopil, proč je kombinace s vápníkem „absolutní zhovadilost“. Proč je však zhovadilost také kombinace se zinkem a/nebo vitaminem B6?
Zinek sdílí s magnesiem stejné transportní receptory, takže je lepší brát je odděleně. A ten vit. B6, protože je vždycky v moc velkých dávkách a jak jsem psal je potom toxický.
„Zinek sdílí s magnesiem stejné transportní receptory, takže je lepší brát je oddělen.“ Pak tedy nerozumím proč se používá ZMA a dokonce má mít i studie, které prokazují jeho efekt?!
Prodává se spousta neúčinných doplňků stravy, pravdou ovšem je, že tyto minerály mají opozitní účinek (energizující vs zklidňující) a neměly by tedy být brány současně.
Můžete prosím úvést zdroj, že by se hořčík neměl suplementovat se zinkem. Nemohu takovou informaci nikde dohledat. Naopak jsem našel doporučení je suplementovat společně před spaním.
Dobrý den, doporučujete výše vypsanou suplementaci (hydrolyzovaný protein, kreatin, ribózu, Brainmax) jako standardní (ať už místo snídaně či jako její doplněk), nebo je vhodná pouze jako nakopávač ve dnech, kdy musím vstát dříve než obvykle?
Je možné nahradit PeptoPro jiným typem proteinu? Pokud ano, tak jakým? Nemůžu mu přijít na chuť, ani lžička příchutě nepomáhá. Jediné, v čem se dá vypít, je džus. :-/
Nazdar, čo tak horčík, ktorý si aplikujem priamo na pokožku? Údajne je vstrebatelnost 6- násobne lepšia ako orálne podávaný Mg. Ja to osobne cítim, že funguje. Ďakujem.
Ano, tak to dělali všichni jeho atleti. Nicméně výzkum i praxe za těch 13 let ukázal, že kompletní mrtvý tah nejenže není nebezpečný, ale dokonce zdravější a správné začlenění snižuje míru zranění vzniklých při sportu.
V protokolu PL2,0 je uvedený jak tenhle hořčík od myproteinu, tak jeden z lékarny, právě s obsahem vit B. Takže jsem z toho teď trošku zmatená 😀
Ten doporučený v PL2.0 má ještě přijatelnou dávku vit. B a nepřiotrávím se a nebo už se informace od vydání PL2.0 posunuly a mám si vzít raděj myprotein?
Předem moc díky za odpověď
Skvělé články!!! Akorát se zeptám…Neměl by pohyb u trhových výtahů končit se vzpřímeným tělem a propnutými špičkami? Každopádně články jsou opravdu top!
Zdravím, nechci být hnidopich, ale chci se zeptat na uvedený dávkování u Magnesium Citrate od MyProtein – v článku je nejdřív 2/3 odměrky necvíčící/cvičící, ale pak dál je napsáno 2-3g čistého Mg. Magnesium Citrate od MyProtein (aspoň balení co mám já) uvádí na obalu, že jedna odměrka je 400mg čistého Mg – takže mi to nějak nesedí, 2 odměrky by byly jen 800mg čistého denně, takže pokud bych se měl dostat jen na dolní uvedenou hranici 2g denně, musel bych do sepe nasypat odměrky 4.
Mám pravdu nebo sem něco špatně pochopil ? díky moc
Čau Adame, chci se zeptat, při zvyšování rychlosti resp. v běhu ( potřebuji mít co nejlepší čas na 1500 m ( do 5 minut a 35 sekund). Zařazovat do tréninku Dead-lift širokým úchopem Silovějšího charakteru? Doteď jsem cvičil v silovém tréninku základní cviky – Dřep, Mrtvolu, Bench – různých variant – Expandéry, úchopy atd. Vždycky jsem se držel tak do 5 sérii po 1-5 op. A to u všech cviků v tréninku, mimo shyby a doplňkové cviky. Má otázka zní: Teď když potřebuji natrénovat na ten běh, mám dávat raději více opakovaní, výbušnější?? Nebo je to mýtus? Nezpomalí mě ten silový trénink s těžkými vahami? A mám se držet silového tréninku jako doposud, akorát bokem trénovat běh ve formě sprintu – intervalu, délky na čas atd.? Popřípadě jak bys tomu přizpůsobil trénink ty.
Dík za odpověd.
[…] a neustále hledají onen zlatý grál vyrýsované a svalnaté postavy. Tento článek navazuje na první díl a podíváme se v něm tentokrát na nejčastější chyby ve stravování, kterých se ženy […]
[…] Stačí se logicky zamyslet: Ženy mají 15-20x méně testosteronu než muži, připočtěme k tomu estrogenovou dominanci a můžeme lehce odvodit, že při velkovýkrmu (v objemu) nemají být přebytečné kalorie jak využity k budování svalové hmoty. Naopak jejich nadbytek snižuje inzulínovou senzitivitu, což vede sice k nabírání váhy, ale pouze v podobě tuku. Není proto divu, že ženy naturálky končí po objemové fázi jako fat bastardky s nulovými vyhlídkami na světlou budoucnost. Je přitom potřeba nezapomínat, že tuk se distribuuje podél svalové hmoty a proto lze při řádném zatnutí (většinou se jedná o vytočení kyčle pod správným nasvícením) na instagramu uměle vytvářet dojem pevných, mohutných a žensky vypadajících objemů. Měření tělesného tuku kvalitními nástroji ale nikdy nelže. Více o nevhodnosti objemové fáze pro muže i ženy a jejich efektech se dočtete ve článku Mýtus č. 1 – Objemová fáze. […]
[…] Počítání kalorií je součástí dávného mýtu, v dnešní době je reliktem doby předcházející a jakousi městskou legendou. Přesto se s poučkou, že pro spalování tuků musíte být v kalorickém deficitu, setkáte častěji než s fakturou za internet. Pravda je taková, že kalorický deficit je celkovým tělesným katabolismem. Tělo při kalorickém deficitu (byť můžete jíst 8x denně) začne jako první katabolizovat energeticky nejvíce náročnou tkáň, což je svalová hmota. Primární efekt kalorického deficitu je tedy snižování váhy v důsledku snižování množství svalové hmoty. Zároveň však tento dlouhodobý katabolismus vede ke zpomalování bazálního metabolismu, který stojí za největším přirozeným využíváním tuků na energii a současnému ukládání tuků do zásoby a zvyšování pocitů hladu ve snaze doplnit chybějící kalorie. Tedy přesně to, co proponenti fitness stravování přisuzují málo-frekventovanému stravování. Více o negativních účincích redukčních diet se dočtete ve článku Mýtus č. 3 – Redukční diety. […]
[…] se logicky zamyslet: Ženy mají 15-20x méně testosteronu než muži, připočtěme k tomu estrogenovou dominanci a můžeme lehce odvodit, že při velkovýkrmu (v objemu) nemají být přebytečné kalorie jak […]
Zdravím, je to dobrý článek, ale bohužel patřím mezi ty slabochy co to neovládnout a sacharidovou snídani potřebují:/ i když ovesnou kaší to zrovna neřeším, ale například jogurtu, mugcake se neubráním..
Zdravím, jak problematické je efektivní vstřebávání magnesia pro člověka s Morbus Crohn/ulcerózní kolitidou? A byl by režim užívání stejný i v případě práce v noci (doba spánku v globále 7AM-15PM), ba nebylo by dokonce vhodné v mém případě užívat magnesia ještě větší množství? Díky za odpověď.
velice problematické. V takovém případě je vhodné využít magnesiové injekce nebo koupele v magnesiové soli. Dlouhodobé řešení je pak obnovit zdraví Vašeho GIT, bude probíráno na přednášce 30.4. v Praze.
Zde bych jen dodal, ze prilisna sterilita taky neni uplne zdrava. Treba dnes jiz se vi (a mohu poskytnout i studie z pubmedu) o vlivu prilis sterilni stravy na vznik Crohnovy choroby a ulcerativni kolitidy. Take s clanku prilis neplyne, jake ,,detoxikacni mechanismy,, mate na mysli, ale polemizovat nebudu do doby, nez bych si pripadne na vasi prednasce overil, jestli mluvite o podlozenych faktech. Nicmene v celku s clankem jako lekar souhlasim a hladiny estrogenu, tezkych kovu a cela rada karcinogenu muze v dlouhodobym meritku zpusobit zdravotni problemy. Za osvetu palec nahoru, fandim vam.
Zdravím, právě proto je důležité, aby lidé vodu před konzumací ve snaze zbavit ji nežádoucích látek nepřevařovali nebo nedestilovali. Potom je její přílišná sterilita opravdu škodlivá a pro tělo je taková voda nevyužitelná. Voda musí obsahovat přirozeně se vyskytující minerály. Ad detoxikační mechanismy, ani z článku plynout neměli, právě proto, že o nich přednáším. Díky za názor, mějte se.
Zajímávé, že píšete důvody proč jsou určité výrobky špatné a zmiňujete zde sponzoring. Proto mě zaráží, že ve vašem protokolu Queen of shape se objevuje pouze značka My Protein, to trochu zavání sponzoringem nezdá se vám? Zajímalo by mě, které další značky mají kvalitní produkty například protein aniž by nechutnal odporně.
Zdravím, Myprotein doporučuji, protože se u nich setkává cena a kvalita v příznivém poměru a prodávají velkou spoustu surovin, které ostatní výrobci doplňků stravy neprodávají. Mají přísné kontrolory kvality a jejich doplňky stravy se prodávají neochucené a bez příměsí. Když člověk odhlédne od několika jejich marketingových low end výrobků, nakoupí u nich opravdu věci, které v ČR jinak nesežene a v zahraničí vyjdou až jednou tak draho. Proto doporučuji jejich doplňky a neuvádím značky, které u nás třeba nejsou známé, dostupné, jsou dražší a jejich dovoz je obtížnější. Ty odkazy na konkrétní výrobky tam jsou pro Vás, protože kdysi, když byly v protokolech uvedeny pouze druhy doplňků, měl jsem neustále email zahlcený dotazy, kde se má který doplněk koupit a zda ho lze nahradit tím a tím. Takže si toho važte a nebrblejte mi tu 😉
To je popsaná asi polovina zimní přípravy dospělého sprintera. Síla je základ, ale sama o sobě kýžený efekt nepřinese. S článkem souhlasím snad ve všem, jen je třeba uvádět tyto rady v kontextu.
1) Silovy trénink ano, ale jen pro dospělé. Mladým sprinterum do ruky těžké činky nepatří. Musí se naučit správnou techniku provedení cviku, které budou v budoucnu jezdit s těžkou váhou, to ano, ale dokud jsou ve vývinu je třeba u nich rozvíjet právě onu hbytost.
2) Aby člověk uměl běhat, tak musí běhat! To sem tu nikde napsané neviděl a laik by mohl nabýt domnění, že po půl roce v posilovně se postaví na start a udělá česky rekord 😀
3) Tento silově zaměřený trénink patří převážně do období mimo závodní sezónu. Z jednoho prostého důvodu: před vrcholem sezóny je třeba toho hodně naběhat (myšleno krátké úseky) a tuto intenzivní dynamickou činnost nelze kombinovat s intenzivní činnosti v posilovně, z toho by smrdělo zranění. Posilovat lze i v sezóně, ale výrazně méně.
4) Základem získání výbušné síly je plyometrie. Takže žabáky, metkalfy a další odrazy a vyskoky a odhody medicimbalem. To bych viděl jako klíčové a pokud by někdo chtěl více síly, může použít olověnou vestu jako má JJ68 😀 zde bych pouze upozornil, že aby klouby, svaly a vazy snesly žabáky s 10kg vestou, je třeba mít nadřepováno a nataháno, jinak si koledujete o zranění.
PS: určitě můj koment neberte jako kritiku, ale spíš jako doplnění.
Zdravím, díky za názor:
Ad 1) ano o mladých sportovcích (obecně) jsem nemluvil
Ad 2) pokud mluvíte o sprinterech tak samozřejmě, to je ale sportovně specifický trénink, o kterém článek nebyl
Ad 3) 1-2 silové tréninky týdně během sezóny jsou základem pro udržování nabrané síly a výbušnosti, jedná se o standard dodržovaný všude ve světě
Ad 4) možná pro děti do 15ti let, které by neměly cvičit s činkami. Tyto metody patří do hodin tělesné výchovy nikoliv do přípravy sportovců. Výbušnost budují nejvíce cviky převzaté ze vzpírání protože zrychlujete váhu větší než je váha Vašeho těla. Zařazování plyometrie s vlastní váhou jako hlavní trénink pro rozvoj výbušnosti je bohužel komunistický neduh tréninku sportovců v ČR.
Mějte se.
[…] všechny jim pořádané kurzy po celém světě) a tak měl každý u sebe neustále dostatek magnesia, elektrolytů, aminokyselin a spousty dalších suplementů pro regeneraci (včetně mé […]
Dobrý den, jedna odměrka MyProtein MC = 4g (400mg čistého magnesia). Zde uvádíte dávkování 2g ČISTÉHO magnesia, které v tomto případě odpovídá pěti odměrkám (20g). Doporučená denní dávka jsou již zmíněné 4g (400mg čistého magnesia). Neměly by to v tom případě být jen 2-3 PŮL odměrky denně, které se mimochodem uvádí i v protokulu PL2.0TU. Předem děkuji za odpověd.
Díky za parádní článek. Na začátku cvičení jsem vůbec netušil, že by se měla cvičit i zadní část ramen, o aktivaci lopatek nebylo běžně ve fitku známo. Poté jsem se na to začal zaměřovat, předsazení ramen vymizelo, bolest je už jen částečná a těším se na plné vymizení při projití protokolu Training for Warriors 🙂
Nazdar, je tam spominane video trenera z HAwaiie ale nie je tam nic ak je mozne rad by som ho videl a tiez zdielal s ludmi ktori to potrebju. Diki
Prajem vyzivny den
Veľmi dobre napísané a chvalabohu nemám skúsenosť s bolesťami ramien. Aspoň nie pri cvičení, ale pri volejbale som to zažil. No úplne súhlasím s dôrazom na správnu techniku cvičení, aktiváciu svalov celého tela, nielen tých zaťažovaných. Zo skúsenosti môžem potvrdiť, že sa oplatí investovať čas do správnej techniky, naučiť sa aktivovať svaly na celom tele, v kombinácii s dýchaním. Potom je cvičenie naozaj bezpečné, zvýšenie sily je rýchlejšie, výraznejšie, je tam aj pocit kontroly nad telom a pohyb je lepšie ovládaný. Nemá význam sa porovnávať s ostatnými a zvyšovať si ego. Ako si spomínal, chceme sa tomu venovať čo najdlhšie a nie sa odrovnať.
Skvelý článok.
Diky! Uz pul roku se s problemem potykam a v anglickych zdrojich jsem nenasel uceleny a konzistentni postup, jak se s tim vyporadat. Jestli nepomuze tohle, jdu se zastrelit 😀
Ahoj, potykam se s bolestí ramene také. Je to už chronické a v noci mě to budí. Snažím se s gumou rameno procvičovat všemožnými rotacemi a cviky, které mi byly doporuceny trenerem, ale bohužel nic. Je tu někdo, kdo by mi mohl individuálně pomoct na základě vlastní zkušenosti? Děkuji, Radka 🙂
Ve snaze neposrat se je nejvodnější forma doplňování Mg povrchem kůže – tedy mimo trávicí trakt. Vhodné= jsou buď kloupele nebo postřiky, já používám hořčík se sírou, tedy síran hořečnatý. Metoda je navíc neuvěřitelně levná.
Ano, epsomská sůl je vhodnou metodou k regeneraci a uvolňování svalstva, magnesium se však nedostane a není v této formě využitelné pro biochemické tělesné pochody a orgány. Jediná stejně (ba dokonce někdy i více) efektivní metoda doplňování Mg, která obchází omezení trávicího traktu, jsou injekce magnesia přímo do svalu (což provádí neurolog).
Zdravím,
ty kontraindikace jsou převzaté. Nicméně si nejsem jist zda by hladovění neovlivňovalo jeho produkci ve smyslu snižování, protože hladovění tělo interpretuje vždy jako stresor. Čehož se využívá v pozitivním smyslu, ale zrovna u laktace by to mohlo být kontraproduktivní.
S článkem lze celkem lehce polemizovat. Ona totiž není každá voda z kohoutku takové svinstvo, jak popisuje autor. Jsou oblasti, v jedné z nich bydlím, kde se kohoutková voda získává z vrtů do bohatých zdrojů podzemních vod. Tyto vody jsou nejen prosté znečištění pesticidy, hnojivy, hormony, fekáliemi a nevím čím ještě. Navíc jsou pouze slabě mineralizované. Takže si nepřivodíte ledvinové kamínky, nebo písek, jako při nadměrném pití minerálek. Další výhodou je, že mineralizace je ideální k prevenci arteriosklerózy. Staří doktoři – praktici znali pod příslovím, čím tvrdší voda, tím měkčí cévy. Jenže dnes každý věří totálním bludům, stačí se na jaře detoxikovat, pít je vodu z ledovce a jíst syrovou stravu a pak celý den proležet u PC..
Dobry den, zajimavy clanek a s negativními dopady dlouhodobé kalorické restrikce asi nezbyva nez souhlasit.
Ja držím střídavý půst, takze ve dnech: pondeli,streda,patek jim pouze jedno jidlo do 500kcal a piju vodu.
Ostatní dny jim uplne normalne.
Vychazím z dokumentu BBC Eat, Fast & Live Longer (http://www.dailymotion.com/video/xvdbtt_eat-fast-live-longer-hd_shortfilms)
Na přednášce Optimalizace zdraví a spalovani tuku, jse postění uvadel jako obcasne prinosne.
Zajimal by me Vas nazor na stridavy pust, ale selským rozumem 🙂 si dovolim predpokoladat ze diky stridani dnů půstu a hojnosti by se nemel projevit negativni efekt.
Děkuji a těším se na PL 3.0
Zdravím, takový druh postění se je v pořádku, protože v rámci týdenní periodizace udržujete dynamickou rovnováhu mezi kalorickým nedostatkem a nadbytkem.
Zdravim, moze sa gynekomastia upravou stravy zmensit? resp. uplne vytratit? Upravou stravy myslim ze sa upravia aj hormony. Gynekomastiu som si zacal uvedomovat ze mam az teraz.. doteraz som myslel ze to je normalne.. Vdaka za odpoved-
A ako by ste skombinovali WD s prácou na stavbe od 7:00 do 17:00 ? Je vhodné dať si počas dňa 2-3 proteinové shejky pozostávajúce z 20g bielkovín a 0g cukru , a 2-3x kafe + zelený/čierny čaj , po práci tréning cca 30-40min a potom začať jesť od dajme tomu 18:00 do 22:00 ? Aký máte názor na toto ??
Počas manuální nebo fyzicky náročné práce bych doporučil WD pouze 1 týden v měsíci. Pak může vypadat jak popisujete (nebude to však přerušované hladovění pokud tam budou ty shaky, ale to nemusí vadit, protože spálíte kalorie prací). Zbylé týdny se stravovat normálně.
To jsem tak jednou přišel do obchodu koupit protein a od prodávajícího jsem si vyslechl poucku ze nejdůležitější je stejne strava, tak jsem prikyvnul ze to mam vyřešené, zeptal se me kolik teda jídel jim denně, odpověděl jsem 3. A na to mi řekl, že to vyřešené nemám, protože musím jist nejdřív aspon 7 jídel denně, aby melo pry tělo porad z ceho brat energii a potom řešit protein. Trochu mě zpochybnil zda jdu správnou cestou, stravuji se s přerušovaným pustem 16/8. Přemýšlel jsem nad tím a dospěl jsem k názoru, že mi rekl nesmysl. Přečtením nejen tohoto clanku jsem si to potvrdil, a ještě rozšířil pohled na věc. Děkuji za tento článek 🙂
Dobrý deň, prosím o radu, ktorý program by bol pre mňa vhodný? Som 8 mesiacov po pôrode, už dva mesiace chodim do Fitka cvičiť s trénerom s činkami, ale chcela by som už sama. Pred pôrodom som behala 1/2 maratóny a trénovala kruháče 3-4 x týždenne. Chcem sa primárne zbaviť tuku, svalov mám podľa inbody nadpriemerne, ale viac ich určite neuškodí 🙂 zaujíma ma aj strava. Ďakujem.
Co mam prosim delat, kdyz po mg od myproteim mam stale strevni potize,prijem i zapach i kdyz uberu davkovani jen na dve odmerky, po mesici jsem si furt nezvyknul. Nebyla by dobra detox dieta?
Zdravím, s přerušovaným hladověním už nějakou dobu experimentuju – má to pro mě velký přínos, ale vždycky to někde trochu ošidím a to se vrací potom dvojnásob. Nicméně chci se zeptat jak je to v undereating fázi? Je dobré nejíst nic vůbec, nebo si něco klidně „zobnout“? Jedl jsem přes den hodně ořechy (150-200g), ale po přečtení tohoto článku jsem zjistil, že pro to zřejmě nemám logický důvod, spíš mám jen zakódováno, že musím prostě něco sníst i když nemám hlad, mám vypustit i ořechy a v této fázi nejíst vůbec? Nemám problém to vydržet, ale je to správně? A ještě prosím jeden dotaz – ve „žravé“ fázi – je problém, když budu mít jen jedno jídlo? Během jednoho jídla dokážu sníst i 1kg masa s tím problém nemám, ale opět – je to správně? Děkuji za odpověď
1. jíst každý den 200g ořechů je velice nezdravé
2. o přerušovaném hladovění může být řeč jen pokud nebudete jíst nic
3. sníst kilo masa najednou taky není zdravé, není to potřeba
4. pokud chcete provést přerušovaným hladověním tak, abyste to nedělal blbě a neubližoval si tím, doporučuji protokol Performance lifestyle 2.0.
Zajímavý článek, dal mi porozumět všemu s čím bojuji už roky – děkuji moc! Nabírání tuku na břiše u mě začalo, když jsem šel do Prahy na školu a začal pít vodu z kohoutku jak jsem byl zvyklí z domu, jenže doma máme vlastní studni (tím asi odbočuji k jinému článku, ale předpokládám, že to spolu souvisí). Lze doporučit pití Magnesie místo kohoutkové vody? (pochopitelně když nenechám láhev předtím hodinu na sluníčku) Děkuji za odpověď.
Díky za skvělý článek, myšlenka WD je lákavá a hodlám ji vyzkoušet. Jsem přesně ten typ člověka, který se nepotřebuje pást celý den a nemá problém vydržet do večera. Jen mi není jasné – toleruje se celodenní popíjení silného zeleného čaje?
Něco na tom bude. Od loňska, od prosince běhám kvůli úporným bolestem kolen, podkolení, třísel, dostala jsem 2 x
antibiotika, hraniční borelie, chlamydie a zvýšené ANA, vždy se mi ulevilo tak na 2-3 týdny po injekci magnezia /od neurologa na zablokovanou krční páteř/ říká tomu, pan doktor, „prohřívací injekce“, do žíly. A přitom magnezium 500
užívám každý den 2 x . od loňska a NIC
[…] už není spolehnutí (díky čemuž ostatně vznikl tento seriál článků o mýtech o stravě: Mýtus 1, Mýtus 2, Mýtus 3, nejčastější chyby ve stravování […]
[…] enzymů, souvisejících zejména s udržováním hormonální rovnováhy a zdravím tkání) a magnesia (které je součástí více než 300 biochemických pochodů a jeho nedostatek může vést ke […]
[…] V neposlední řadě se pak dostáváme také ke snahám o spalování tuků, protože veganská skladba stravy (zejména v podobě ovse, fazolí a sóji (včetně fermentované)) je bohatým zdrojem phytoestrogenů, které přispívají k estrogenové dominanci, spojené s odolností na spalování tuků, ale i řadou onemocnění (více o tématu ve článku Estrogeny se probouzí). […]
Jistě zajímavé a napsané jinak než mainstreamová doporučení, pohled z jiné strany je vždycky osvěžující. Na druhou stranu by mě zajímalo z čeho tedy tělo takového top sportovce/vaše s nízkým procentem tuku po nočním hladovění čerpá energii na zátěž do prvního jídla dne.. Pokud jste uvedl že třeba dopoledne trenujete a přitom jíte klidně až potom někdy kolem poledne…. Není tu riziko nastartování glukoneogeneze ze svalové hmoty? Protože se možná trochu mýlíte v tom, že existují nějací sacharidoví a nesacharidoví lidé resp. co se týče zdroje energie pro některé celkem podstatné orgány (mozek) tak to je prostě jen a jen glukoza, mozek jiné palivo prakticky nevužívá i díky bariéře bránící v průnuku složitějších látek do nej atd atd… POkud jí nedodáte a zároven nemáte tukové zásoby abyste ji vyrobil z tuku tak se logicky musí dost neefektivně vyrobit z proteinů anžto záaoby jaterního glykogenu prostě do dalšího jídla v poledne nevytsačí pokud vím…. jinak hodně zdaru v dalším bádání ohledně mýtů a podobně…ne se vším samo souhlasím i tak je to docela inspirativní…
Ne, tělo čerpá ze svalového a jaterního glykogenu, případně z tukových zásob. Takové rozdíly skutečně existují. Mozek dokáže na energii užívat i ketony (vzniklé z mastných kyselin z potravy a tukových zásob). Každý má tukové zásoby i já.
No, musim uznat, ze narozdil od ostatnich „vyzivovych expertu“ bylo v clanku jizlivych reci jen pomalu :). Moc se mi ale libila poznamka, ze kazdy si vybira s dostupnych infomaci jen to, co se mu hodi. To jsem se musela sebekriticky zasmat, ano, je to pravda, clovek na netu hleda to, co potvrdi tezi, se kterou sympatizuje. Doufam, ze mi teda bez ironie odpovis na moje otazky, ktere bych k tematu mela. Dokazu si jeste nejak logicky/historicky/biologicky zduvodnit konzumaci masa, ale mliko proste ne….jak by to „v prirode“ probihalo? Clovek by si lehl pod otelenou kravu, tele odhodil a zacal sam cucat z vemena? Existuje v prirode nejaky druh, ktery by v dospelosti konzumoval materske mleko jineho savce? Dalsi otazka – za jak dlouho (tydny, mesice, roky?) se muzou projevit symptomy, ktere v clanku popisujes? Ja jsem vyradila zivocisne produkty rekneme z 90% za posl. pul roku, maso omezuji dele. Zatim vidim same pozitivni aspekty – zlepsene traveni, imunita, kvasinkove infekce v krku a kasel (i presto, ze jim v rozumne mire tu zlou mouku a cukr) a hlavne kuze a akne, ekzem, co me nejvice trapilo. Jak vysvetlis tato zlepseni?
Existuji i dalsi antinutrienti potraviny, které mohou zpusobovat senzitivity, mohou to byt jak mleko, tak mlecne vyrobky, vejce atd. Pokud je pak clovek ma a prejde k veganstvi, muze pocitit zazracnou zmenu a zlepsene zdravi, to pak ale nelze generalizovat jako veganstvi = obecne zdrave stravovani. Je to v takovem pripade pouze dusledek odstraneni pro daneho cloveka intolerantni potravy. Jinak mleko obecne nedoporucuji kvuli pasterizaci konzumovat nikomu (mlecne vyrobky ano).
Kupodivu bylo v přírodě pozorováno, jak opice, myslím že to byli makakové, chodili dojit krávy patřící Masajům.
Člověk se přizpůsobil na konzumaci mléka během doby, kdy se z potulných lovců-sběračů stali zemědělci. V té době prostě proběhl jeden z mnoha evolučních kroků, které probíhaly vždy, když se naskytla nová potrava (třeba během stěhování z jedné klimatické zóny do jiné). Byl to naprosto přirozený proces.
Někteří jedinci mají sice i dnes intoleranci na mléko, ale člověk jako druh všeobecně už je na jeho konzumaci přizpůsoben. Možná že ty zrovna patříš k těm, co mají intoleranci.
Ano někdo to těm veganům „vysvětlil“ a Vy Filip Grznár by jste to „vysvětlit jistě asi taky dokázal? Nebo? Až zjistí ti kdo stále hledají chyby na druhých (i co se týče různých druhů stravovaní) že podstata toho všeho je stejně jinde, tak se asi možná, budou divit…
Nikdo nezná svoje tělo a i duši lépe, než člověk který si sám zvolil a volí svojí cestu a hlavně, který nabyl těmi všemi znalostmi a zkušenostmi moudrost která nic neodsuzuje a ví, že co je v ten moment dobré pro jednoho, může být špatné pro druhého… 🙂
Ano, individualitu je nutno postihnout, ve všem existují rozdíly. Právě proto nemám rád, když vegané hlásají, že by se jako oni měl stravovat každý, třeba jen na základě toho, že jim osobně takové stravování vyhovuje.
stejně to neznamená, že člověk je víc než zvíře. Myslím si, že zvířecí utrpení je stejné jako to lidské a proto mi nepřijde správné….. Každej ví jak to probíhá, co se s něma děje. Ale pár nadřazenejch člověků se jim od televize směje a nadává a vůbec s ním ten holocaust nedělá..
Adame, skvělý článek.
Jde z něj cítit, že se klaní spíše ke konzumaci živočišných výrobků, což nesympatizuje s mým přesvědčením, ale i tak klobouk dolů.
Jsem zastáncem toho názoru, že se dá jíst zdravě jak s masem, tak bez masa. Obojí má své pro i proti.
Já už jsem veganem nějaký ten pátek a už to beru jako samozřejmost. Vím, že k živočišným výrobkům už nikdy nesklouznu, protože moje morální přesvědčení je natolik silné, že bych si to prostě nedovolil.
Ještě jednou díky a hodně zdaru!
Dobrý den,
také by mě zajímalo, jak to je u ektomorfů. Jaký protokol je pro to určený?
PT 1.0 – Raise the bar + PL 2.0 (nabírání svalové hmoty), nebo PT 1.0 – Raise the bar + Testosterone update?
Doufám v brzkou odpověď, ať můžu začít co nejdřív 🙂
Vážený pane magistře. Nevím, zda jsem nehledala dostatečně dlouho, ale nikde nevidím jaké máte vzdělání. Jaká studia jste za svůj život absolvoval. Vidím jen pojmy typu Proprietor, performance coach, psychologist, a také informaci o nějakém vašem 16 měsíčním výzkumu. Nechci nějak znevažovat vaše informace, ale… Na začátku píšete, že si každý najde to, čeho se může zastat a že zde bude spousta negativních komentářů od veganů. Ale viděl jste někdy hrubost komentářů, které dávají běžní strávníci ke článkům o veganství? 😀 Vegani navíc ve svých komentářích se často snaží předložit nějaké opodstatněné informace, ovšem masožravci si je ani nepřečtou a již odsuzují. Naopak u masožravců je jediným argumentem pro maso bílkovina. Já tedy nejsem vegan, nějakou dobu jsem byla vegetarián, ovšem poslední čas jsem se k masu částečně vrátila a naopak vyloučila mléčné výrobky, protože způsobují větší zlo (jak u dojnic, tak v těle). Zda je to dobře či nikoliv ukáže čas. Nicméně dokumenty, které jsem na dané téma viděla měly myslím velkou vypovídací hodnotu, kdy studie prováděl například lékař a vědec (dokument Raději vidličky než nože), kteří oba od mlada zastávali konzumaci masa a mléka a teprve v dospělosti změnili svůj názor například při dlouholetém srovnání konzumace živočišných bílkovin versus konzumace rostlinných bílkovin při náhražce živočišných v zemích Afriky, kdy zjistili, že u těchto lidí se nevyskytují civilizační choroby. Naopak státy, kde je větší konzumace mléka vykazují větší problémy s osteoporozou například. Opravdu jsem se musela usmát, když jsem četla vaši větu, že lidské dítě po narození není vegan a saje mléko. Jenže, za prvé saje mléko své matky, nikoliv krávy, a za druhé např. i telátko saje mléko a není masožravec… Četl jste si někdy také srovnání fyzických znaků masožravců, býložravců atd.? viz http://maso.skrabalek.cz/ To je velice zajímavá věc a také si myslím že o lecčems vypovídá. Když už píšete o spoustě zdravotních komplikací veganů, ať již v průběhu nebo až ve stáří, můžete prosím na nějakého vegana ukázat a tvrzení prokázat? Který dlouhodobý vegan měl takové a makové zdravotní problémy, či zemřel na rakovinu apod.? A veganem myslím nikoliv laika, ale někoho kdo skutečně problematiku veganství (zejména B12) zná a ovládá. Tyto otázky vám nekladu proto, abych vás na něčem nachytala, ale naopak – protože já osobně o nikom takovém nevím, a pokud skutečně vegani mívají vážné zdravotní problémy, ráda bych to věděla – ovšem na skutečných příkladech, nikoliv na teorii o tom, co jaká potravina způsobuje. A když už jsme u toho obilí, obilí konzumují i běžní lidé ve všech možných potravinách, to není výsadou jen veganů. Co se týká spalování tuků, nějak si neumím představit obézního vegana 😀 Nicméně ať má ve finále pravdu kdokoliv, všechny živočišné druhy od přírody vědí, čím se mají živit. Jen člověk to neví a je neustále zmítán tím nebo oním názorem a neví kde hledat pravdu. Přirozenost v tomto směru člověku naprosto chybí. Je naučený na to, co je mu od malička vštěpováno, je závislý na chutích, ale to neznamená, že je to tak správně. Zrovna v tom srovnání fyzických znaků vidím velkou logiku i směr správné cesty. Také si vzpomínám, že jako dítě jsem nechtěla jíst maso a myslím, že tímto trpívá vícero dětí, než je k tomu rodiče donutí… A ještě by mě zajímala jedna věc, ale to nebude otázka pro vás – zda nějaké divoké zvíře (zajíc, srna, medvěd, lvi, žirafy atp.) – žijící a stravující se ve svém přirozeném prostředí bez vlivu člověka, někdy umírají na rakovinu, náhlé selhání orgánů apod. – pokud tedy mají to štěstí a dožijí se delšího věku než jim přisoudí člověk či jiný predátor. A nemohu si odpustit ještě jedno srovnání. U každého, kdo se zastává konzumace masa (tedy myslím tím, že se ho zastává vědomě – já sice maso konzumuji, ale jsem si vědoma že to není dobře a snažím se to omezovat) – a zrovna vy jak jsem pochopila jste zastáncem jeho konzumace pokud je ze „zdravých chovů“. Tak pokud bychom vašeho psa nebo kočku umístili na místo, kde by se měl krásně, užíval si života, ovšem po 1 roce by se uznal jako dostatečně vykrmený a dostal by ránu do hlavy, plyn, nebo podřízlý krk, naservíroval byste si ho s chutí na talíř? Každé zvíře má duši, city i strach. A je jedno, zda je to váš domácí mazlíček nebo 1 z miliard krav, které se nemusíte dívat do očí 🙁 S jakou chutí by si asi lidé kupovali maso v regálech obchodů, kdyby nad ním vykukovala hlava živého zvířete a na obrazovce by byly záběry z převozu na jatka a z jatek…
Zdravím, jsem magistr psychologie, posledních 10 let se věnující na plný úvazek studiu a hledání toho, jak naše tělo doopravdy funguje. Na rozdíl od ostatních lidí a profesí tak nečiním po večerech, ale v rámci náplně své hlavní pracovní doby, 8-10 hodin denně 🙂 Zajímavé, že já jsem viděl dokumenty a četl studie přesně opačné 🙂 A pak čemu má člověk věřit že. Lidské tělo milá paní Jano, je na rozdíl od býložravých zvířátek, vybaveno v žaludku sekrecí kyseliny chlorovodíkové, která jej geneticky předurčuje k tomu, trávit maso. Je nutno rozlišovat pasterizované (legislativně povolené) a nepasterizované mléko. Pasterizované mléko jsem nikdy nikomu nedoporučil a obecně jsem proti jeho konzumaci (na rozdíl od mléčných výrobků). Opakovaně v mé praxi, stejně jako v praxi trenérů a doktorů od kterých se učím, se objevují případy veganů se zničeným zdravím. Existují totiž geneticky dané rozdíly v tom, jak bude tělo na veganskou stravu reagovat a zatímco někdo na ní bude žít a prosperovat, jiný bude trpět a pomalu umírat. Nerespektování tohoto pravidla ze strany veganů a bezbřehé rozdělování na dobré vegany a zlé nevegany je jednou z věcí, která mi na veganství hodně vadí. Osobně vegana, který by se stravoval zcela v souladu s poznatky prezentovanými v článku (tedy například se vyhýbal geneticky zpracovaným obilovinám, řepce, sóji a kukuřici) neznám, ale určitě nějací existují. Naopak většina veganů, které jsem měl možnost poznat, tak jedli prostě cokoliv na čem bylo napsáno veganské a nějakou stravu a výživu neřešili. Jak je ve článku psáno, tak většina těch bodů se týká nejen veganů, ale i běžné populace a stojí za příčinou vzniku většiny civilizačních onemocnění (proto se jejich počet neustále tak rapidně zvyšuje a přibývá onemocnění bez jasné příčiny a léčby). Psa ani kočku nemám, ale tam je rozdíl v tom, že jsou roztomilí a člověk si s nimi může hrát a mazlit je :X
Děkuji vám za reakci i názor, nicméně ještě mám dotaz – jaký je prosím rozdíl mezi konzumací mléka a mléčných výrobků? Mléčné výrobky se snad nevyrábějí z pasterizovaného mléka? Slyšela jsem dosti názorů v tom směru, že mléko (i maso) lidský organismus okyseluje a tělo se následně brání vylučováním vápníku z kostí, tedy tíhne k osteoporoze. Nejhůře jsou na tom údajně tavené sýry. A promiňte, ale pocit že se můžete pomazlit jen s kočkou či psem je trošku mylný. Možná jste se k hospodářským zvířatům nikdy nedostal blíže, ale i na Youtube lze najít spoustu videí s tím, jak se dokáže mazlit, kráva, koza, prase, dokonce i slepice… Tomuto striktnímu dělení zvířat bych se raději vyvarovala. A ikdyby se se zvířetem nedalo mazlit, neznamená to, že je díky tomu méněcenné, pokud má nervovou soustavu, cítí a trpí. Ještě k těm dokumentům a studiím. Ono je docela pochopitelné, že existují dokumenty, které doporučují maso i mléko, naopak zavrhují veganský přístup apod.. Nicméně bylo by také velice pochopitelné odůvodnění, že je tomu tak například proto, aby prosperoval farmaceutický průmysl. Pokud by se lidé stravovali zdravě, bylo by málo nemocných a to není v jejich zájmu. Navíc kdyby najednou všichni začali odmítat maso a mléko, musel by se zrušit chov hospodářských zvířat, jatka, dovoz a vývoz a vše s tím související, to by byl průšvih že? 😉 A to prostě není v zájmu vícerých odvětví… Zrovna tak jako se tají lék na rakovinu, zrovna tak jako se odstranili všichni, kteří se zabývali výrobou volné energie… Atd atd. 😉
Irelevantní blábol. Totéž, co píšeš o lobby masného a mléčného průmyslu se dá říct i o lobby průmyslu sojového, banánového, obilného atd. Víš vůbec, kdo je hlavním producentem soji? Navíc geneticky modifikované? MONSANTO! Takže „děkuji vřele“ veganům za podporu takových šmejdů! Cpete se sračkama, které ničí životní prostředí mnohem víc než nějaké pasení krav, ale máte plnou hubu rádobyvznešených žvástů. A za jakých podmínek se pěstuje exotické ovoce, chia semínka a podobné nesmysly, které z evolučního hlediska vůbec nemají v jídelníčku Evropana co dělat, je vám asi taky jedno, že? Tak pro tvé info – vykácí se prales, zvířata se zabijí nebo ochytí a ilegálně se s nimi obchoduje na „mazlíčky“ nebo do laboratoří na pokusy, udělá se plantáž např. banánovníků, otročí tam místní lidé, i děti, a stříkají to jedy, které jsou v Evropě dávno zakázané. Pak to putuje přes půl světa, aby si nějaký pokrytecký vegan mohl dát banán uprostřed zimy a mohl se cítit jako nadřazený nadčlověk, který „vůbec neubližuje“ zvířatům a přírodě.
OMG! Ty znaky jsou dobrý úlet, nesedí tam v podstatě nic. 😀 Ale to pochopí jen člověk, který se vyzná v anatomii zvířat, jako např. veterinář nebo biolog. Očividně si tam někdo vybral vždy jiný živočišný druh, který má náhodou takový znak, aby se to hodilo. 😀 Je to ponekud trapné. Tu málo koncentrovanou moč třeba takového osmáka, morčeta nebo tarbíka bych přála čistit blbečkovi, který to vyplodil. 😀 A který býložravec se chladí pocením, to bych taky ráda viděla. 😀 Žádné chlupaté zvíře se nepotí, zničilo by si srst. Jenom lysý člověk se potí, protože srst nemá. Slon je lysý býložravec, a nepotí se – máchá ušima. Člověk nemá tenké střevo 11-12násobek délky těla, proboha! Člověk nepotřebuje drápy a dlouhé zuby, protože už miliony let zná nástroje a oheň. Všežravce s žaludkem tvořícím 70% trávícího traktu bych taky chtěla vidět, pokud to vůbec existuje 😀 Malé a velké otevírání úst neznamená nic – ani není definováno, co to je malé nebo velké otevírání. BTW největší úhel rozevření čelistí měl vakovlk (šelma). Morče a potkan mají tak asi stejné, ale morče je býložravec, potkan všežravec. Obličejové svaly má člověk vyvinuté, protože má mimiku obličeje ke komunikaci. Pes má taky dobrou mimiku, medvěd v podstatě žádnou. Poněkud to nesedí, spíš je to o náhodě nebo prostě o tom, jak který druh komunikuje.
Autor toho blábolu si vybral jenom to, co se mu hodí, a ještě to má blbě. Spíš si to úplně vymyslel. Proč mlčí o velikosti slepého střeva? Proč mlčí o jiných přizpůsobeních různých býložravých druhů, která se u člověka vůbec nevyskytují?
Ve skutečnosti neexistuje žádný úplně býložravý druh. I zdánlivě naprosto býložravá zvířata jako krávy nebo kozy získávají celých 20% bílkovin tím, že tráví svou vlastní střevní mikrofaunu. Mají 3 předžaludky, které vůbec nevylučují trávicí kyseliny, ale mají jen střevní bakterie. Pak vrací zčásti natrávenou potravu do tlamy, přežvýkají a až poté znovu polykají, a až pak jde potrava do vlastního žaludku, který + – odpovídá našemu žaludku. Taky mají všichni býložravci obrovské slepé střevo, zatímco člověk se obejde i bez něho (viz. operace).
Býložravci, kteří nemají složený žaludek, mají jiná přizpůsobení. Morčata a králíci pojídají vlastní trus (také s přídavkem střevních bakterií) a znovu ho tráví.
Sloni musí jíst 20 hodin denně. Vůbec všichni býložravci mají společné to, že musí neustále přijímat potravu, nesmí se postit. Morčeti se po jediném dni půstu zastaví trávení a rozjede se metabolická řetězová reakce, která ho zabije. Člověk půst snese, ještě lépe ho snesou šelmy, které neuloví kořist každý den. Dokonce je pro ně půst prospěšný.
Člověk má prostě všechny znaky typického všežravce. I naši nejbližší příbuzní, šimpanzi, jsou všežravci. Také všechny vymřelé druhy lidí a opolidí (neandrtálec, Australopithecus, Gigantopithecus apod.) byli všežravci.
Zdravím, na videu v tomto článku z konferencie na Hawai si ukazoval príťah na hrazde. Chcem sa spýtať či v spodnej fáze zhybu je lepšie vždy úplne uvoľniť svaly ktoré spôsobujú retrakciu lopatiek (rhomboidei major et minor) a teda úplne uvoľniť chrbát alebo je lepšie ostať v aktívnom vyse teda v spodnej časti zhybu mať stále mierne aktivované rhomboidei. Inak super článok 😉
Dobrý den, zaujal mě váš článek. Estrogen versus testosteron. Tímto bojem prochází náš poberťák (14let). Ale bohužel asi estrogen vyhrává, protože se mu objevila gynekomastie. Doufám, že by se daly příznaky díky jídelníčku zmírnit. A nebo ne?
Zdravim Adam, chcem sa len opytat na problematiku tzv. nafuknuteho brucha – vystrcenej panvy. Elliot Huls ma o tom zaujimave video kde vysvetluje ze clovek ktory ma McDuck typ postavy – vystrcene brucho ma prave vzpriamovace a spodny chrbat silny a naopak svaly spodneho brucha su slabsie a svaly v okoli panvy su postahovane.
Neviem ci si to video videl, ale aky mas na toto nazor ?
Zdravím. Zde i ve svých protokolech doporučujete Magnesium Citrate od Myproteinu. Sám ho užívám, ale jeho účinkem si nejsem jist, protože se mi ho zatím nepodařilo v ničem rozpustit. A předpokladem vstřebání do organismu je rozpuštění látky v rozpouštědle. Co si o tom myslíte? Vám hořčík tento problém nedělá? Děkuji
[…] i když už provozujete „obyčejný“ magazín, můžete u článků zvýšit návštěvnost. Třeba změnou typ příspěvků. Místo suchého všeobecného článku zkuste rozsáhlý vysoce odborný příspěvek či seznam, seriál článků na atraktivní téma nebo trochu kontroverze a rozbíjení mýtů; […]
Měl bych dotaz: trénink 3 x týdně, vždy dopoledne od cca 10:00 hodin. Takže poslední jídlo večer kolem 22:00 hodin, další kolem 14:00 druhý den. Dopoledne silově-objemový trénink. Jak je to s potréninkovým nápojem, můžu dát hned po cca 20 g hydra + 30 g sacharidů (glukopur nebo maltodextrin). Toto by bylo mezi 11:30 až 12:00 od. DĚKUJI.
Rozmýšlela jsem se, zda zkusit program queen of shape, ale po tom, co jsem se tu dočetla, jak je veganství a vegetariánství nezdravé, asi zkusím něco jiného… Smutný a zavádějící…
No když vidím, jakých výsledků dosahuje Katy Blažčíková (Veganza) i bez masa a dalších živočišných bílkovin (jí jen vejce, ale ani ta ne ve velkém množství), tak jsem si celkem jistá, že existuje více cest k cíli 😉
Tak to je skvělé. O tom, že Vás tréninkový systém funguje, nemám vůbec pochybnosti. Chtěla jsem tím říct, že Katy je důkazem, že lze jíst vegansky/vegetariánsky a dosáhnout vysněné postavy i bez masa 🙂
Zdravím, bylo by možné do přípravy basketbalistů zařadit místo snatchů kettlebell swing? Přibližně se třetinou tělesné hmotnosti? I když je snatch na videu bezpečnější, tak 2m člověk na něj většinou nemá potřebnou mobilitu, což je škoda, ale taková je realita.
[…] toho 3x v USA. Pobyty v Manchesteru (nabírání svalové hmoty a spalování s Ch. Poliquinem), na Hawaii (zisk mistrovství v základních cvicích s Edem Coanem a Poliquinem, kongres o sportovním […]
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, ve Warrior Diet článku kde Jste psal že
,, tělo přechází do katabolického stavu Tělo se přepne z režimu trávení a anabolismu do režimu katabolismu, kdy tělo začne na energii využívat cukry ve svalech a játrech a triglyceridy z viscerálního (útrobního) a podkožního tuku.“
a tady Jste psal že to vede akorat k ukládání tuků a spomalení bazálního metabolismu a ztrátě svalové hmoty protože tělo v kal. deficitu jako první začně katabolizovat svaly.
Není to protiřečení nebo to chápu špatně? Věřím, že špatně, tak bych poprosil o upřesnění, moc to ocením ! Díky, skvělá práce jinak!
Teoreticky, pokud by člověk využil více forem najednou (tablety, koupel, krém, injekce) tak se může předávkovat a omdlít nebo dojít k zástavě srdce. Při orální formě se však nejde předávkovat, protože tělo dokáže najednou absorbovat jen určité množství mg a zbytek způsobí průjem.
Dobrý den, od gynekologa jsem jako kojící matka dostala přípravek Magnosolv. Je tento přípravek také nevhodný pro doplnění hořčíku. Předem moc děkuji za odpověď.
Zajímavý článek. Zajímalo by mě co by na to řekly ty stovky veganských sportovců a doktoři kteří tento způsob stravování zkoumají už celé roky. A jaký máte názor na lidi jako je Ivan Blazquez? Viz.: Youtube. Nebo také Liferegenerator. A mnoho dalších. Řekl bych že veganství zas takový mýtus nebude.
Nebál by jste se vyzvat třeba „vegana“ Patrika Baboumiena na strength wars?
Velice si budu cenit případné odpovědi, jelikož o koupi protokolů silně uvažuji.
Steroidy, pozdní přejití k veganství, znalost problematiky a suplementace deficientních živin a doktorská zaslepenost a intervenující proměnné jsou odpovědi na všechny Vaše otázky.
Oni ale zřejmě ti lidé nebyli vegany celý život, a navíc vegani stejně do sebe perou různé léky a doplňky stravy. Pokud je vege strava tak přirozená pro lidi, tak proč vůbec musí existovat nějaké doplňky stravy pro vegany? Poněkud tady chybí logika. 🙂 Navíc nedostatek některých látek se projeví až po letech. Potom je to ale velký skok ze stavu „cítím se super“ do stavu “ Asi umřu!“ To je ještě zákeřnější, protože kdyby to šlo nějak postupně, člověk by to mohl zvrátit.
Ještě si vybavuju takový dokument, kde byl nějaký chlap, který se myslím stravoval právě vegansky, a nechal se u toho dlouhodobě testovat lékaři na různé zdravotní problémy. Zajímavé bylo, že měl pak sice nějaké orgány v lepším stavu než průměrný vrstevník, ale jiné měl zas zničené jako důchodce. A člověku je prd platné, že má něco v těle v super stavu, když něco jiného mu naopak selhává. Nejzdravější musí být už z normální selské logiky všežravý člověk, který si dává pozor na to, aby jedl zdravé kvalitní potraviny (nikoli všežravec žeroucí opravdu všecho včetně Mc Donald´s a supermarket „kvality“).
A proč je tolik bývalých vege lidí, co se zase vrátili k normální stravě? Asi jim to až tak neprospívalo, jak se někteří fanatičtí vegani snaží tvrdit. Znám vege holku, která vypadá, že kažou chvíli umře, ale tvrdí, že se cítí fajn. Asi to bude tvrdit i na smrtelné posteli, jen aby nemusela přiznat, že uvěřila nesmyslné propagandě vege „sekty“.
Ze zkušenosti má pak velice silné abstinenční příznaky (jeho tělo je závislé na jídle a sacharidech a těžko se jich zbavuje) plus takový přístup většinou vnímá jeho tělo jak stres a WD pak paradoxně nefunguje.
Ty snáď nebereš doplnky? Vit C, horčík, mliečne výrobky s extra vápnikom? Whey protein? Creatine? Rôzne aminokyseliny (ktoré by bežný všežravec mal mať v strave až dosť však) ? Toto sú všetko doplnky stravy. Myslím si že väčšina veganov by radšej bralo denne B12 ako v neskorších rokoch trpieť rôznymi chorobami. Nie som vegan, ale myslím si že niektoré argumenty (hlavne v komentároch) sú neskutočne slabé. Ja poznám kopu chorých všežravcov ktorí trpia rôznymi chorobami. Vidíš? Slabý argument.
Osobne si myslím že zdravé veganstvo je možné, bohužiaľ tak ako pri všetkom, človek ktorý si nenaštuduje problematiku skončí tak ako si vravel. Vráti sa späť k tomu čo pozná. Chválim prístup Pána Česlíka. Je tu len jediná vec. Veganstvo ako tak nie je zamerané na zdravie, performance(ako stravovacie odvetvia typu Paleo,Keto) a pod. ale na znižovanie „animal suffering“. Vegan ktorý prechádza na „veganstvo“ a tlačí do seba vegan junk food a pod. sa zas nemôže brániť s tým že sa stravuje zdravšie ako človek ktorý tieto veci eliminuje ale konzumuje riby, mäso z voľného chovu atď. Píšem na mobile tak možno tam budú nejaké chyby v texte.
Dobrý den Adame,
musím uznat, že po stránce faktické je článek poměrně vyvážený, podložený reálnými argumenty, které vycházejí ze současných vědeckých poznatků o výživě, což je téma, které je alfou a omegou dnešního lidstva. Pokud nejíš, v tomto světě neexistuješ. Takže když vynecháme pro mnohé sporné breathariánství, jíst musíme. Otázkou je co a za jakou cenu. Vývoj ukázal, že člověk je schopen poměrně neuvěřitelným způsobem přizpůsobit svou stravu okolním podmínkám, které se neustále měnily nejen vlivem podnebí, ale i zejména společenského uspořádání.
Když přišla doba ledová, příklon k převážně masité stravě se stal nevyhnutelným. Přestože lidský trávicí systém není oproti šelmám ideálně naprojektován na trávení masa, člověk se přizpůsobil, protože tak žádal zákon přežití. Jak doba ledová odezněla, nastoupilo pěstování plodin, které vyvážilo předchozí razantní příklon ke konzumaci masa.
Lidský trávicí systém se opět musel přizpůsobit. V dnešní době již nemusíme lovit, ani sami pěstovat plodiny, vše máme na dosah ruky. Stačí se v marketu jen natáhnout. Fyzické nároky na naše tělo se rovněž změnily – těžká fyzická práce je výjimečná, převažuje sedavé zaměstnání nebo opakovaná jednotvárná manuální práce v montovnách.
V současné době pracujeme jako společnost převážně více mentálně než fyzicky. Podle výhledů do budoucnosti bude s nástupem robotických technologií převaha mentální práce sílit.
Abychom byli schopni zvládat stres z takové práce, budeme nuceni se více zaobírat sami sebou, svým vnitřním přístupem k životu. Jinak bude přibývat depresí a frustrací, což člověk, který pracoval výhradně těžce manuálně, prakticky neznal. Zátěž na něj byla tak vysoká, že na nějaké duševní problémy mu již nezbýval čas, mohl by říct laik.
V souvislosti s příklonem k mentální práce bude sílit poptávka po nových druzích stravování, které jsou velmi lehké a neutlumují duševní činnost. Je nasnadě, že s minimálním či vůbec žádným podílem masa. Vzhledem k výše zmíněnému člověku nezbude než se přizpůsobit.
Ostatně i těžkou fyzickou prací nahrazujeme cvičením ve fitness centrech. Je taková námaha pro lidské tělo přirozená? Nemohu odpovědět, vím jen, že kdysi posilovny nebyly, dnes jsou, abychom dorovnali to, co nám dnešní doba vzala.
Takže je nasnadě, že vývoj stále pokračuje. Ono to ani není jinak možné, protože v opačném případě by náš svět postupoval směrem k entropii, tedy k úpadku, i když o tom jsou stejně mnozí z nás přesvědčeni. Někdo by řekl, že svět se nevyvíjí, ale pouze kultivuje, protože vyvíjet se může pouze úzká menšina, která tím inspiruje a tahá většinu, protože ta má ve svém programu zakódován příkaz Následuj příkladu.
Ovšem pro masu nebylo nikdy jednoduché hned od počátku přebírat něco, co bylo často v přímém kontrastu s tím, co jim bylo překládáno doposud. Konat v životě změny je pro většinu z nás nepřekonatelný problém. Obzvlášť pokud může narušit naše pohodlí, zvyky a konformitu, kterou bychom museli opustit, abychom vystoupili z davu. To opravdu není jednoduché.
Tím spíše to není jednoduché pro ty, kteří nový směr vývoje určují. Vyžaduje totiž oběti nejen ve prospěch společnosti, ale i vlastní. Ano, vegetariánství je po stránce výživy náročnější stravovací systém, protože nutí nad tím, co jíme, přemýšlet. Konzumace masa toto krajně zjednodušuje, přestože se to nedotýká úzké skupiny aktivních sportovců, kteří o tom zkrátka přemýšlet musí.
Jenže oběť vegetariánů a veganů nespočívá jen v přemýšlení o vlastním přístupu k životu, ale v něčem jiném. Aby se svět mohl dále kultivovat, je zapotřebí směřovat k harmonii ve světě. Ta ovšem nemůže nikdy nastat, pokud bude existovat velkoprodukce masa, vajec a mléka, jelikož dochází k přenášení stresu od zvířat směrem k nám. Drtivá většina lidí, kteří ke svému životu dosud živočišné produkty vyžadují, nemá dostatek financí, aby si mohla kupovat produkty z malých ekologických farem s jejich každodenní konzumací.
Ano, v tom je problém. Nejde o to, že člověk konzumuje maso, ale v jaké míře. Naši dědečkové a babičky měli mnohem více fyzické námahy, ale jedli maso jednou týdně – v neděli. Na víc neměli. My tolik námahy nemáme, a přesto vyžadujeme maso minimálně jedno denně, což již považuji za extrém, který se dříve či později projeví v propuknutí jedné z civilizačních chorob.
Takže abych to shrnul, ano vegetariánská a veganská strava má rozhodně svá rizika, ale oproti klasické konvenční stravě, která vybízí k nepřemýšlení nad ní a její nezřízené konzumaci, jsou prakticky zanedbatelná. A pokud nastanou, je to v zájmu oběti vlastního sobectví pro vyšší princip.
Jeho podstatou je soucit.
Soucit je schopnost si uvědomit pocity, které má jiná živá bytost. Pokud má radost, cítíme rovněž radost. Pokud trpí, rovněž cítíme utrpení. Pokud umírá, cítíme její strach z umírání.
Pokud zároveň víme, že živá bytost umírá jen proto, abychom ji mohli sníst, ačkoliv bychom bez toho hladem neumřeli, získáváme kromě soucitu rovněž uvědomění, jaké důsledky přináší naše konání.
Čím více soucitu, tím více vědomí.
Čím méně soucitu, tím méně vědomí.
Z historie vyplývá, že vývoj civilizace, která soucit téměř či zcela vůbec postrádá, stále doprovází konflikty, spory, vraždění, války.
A právě uvědomění výše zmíněného z nás činí lidmi láskyplnějšími, soucitnějšími.
Čím více takových nás bude, tím více míru a skutečné bezpodmínečné lásky bude ve světě.
To je podstatou vegetariánství – láska ke zvířatům.
Pokud nejsme schopni lásky ke zvířatům, jak bychom pak mohli mít rádi lidi?
Ano, dostáváme se k jádru – svobodná vůle.
Každý si můžeme zvolit, zda budeme soucitnější, láskyplnější anebo naopak sobečtější, agresivnější.
Zatímco první cesta je vědomá, druhá nevědomá.
Pokud by tomu tak nebylo, proč by jinak války, jejichž podstatou je ukrást to, co nám nepatří, včetně životů jiných bytostí, existovaly?
amber
Pekny clanek….velmi uzitecny! Nejen jako 14leta vegetarianka,ale i jako odbornik (lekar) to potvrzuji. Ja osobne jsem maso presala jist v puberte kvuli litosti nad zviraty,po cca 14-15 letech se moje zdravi rapidne zmenilo. B12 si picham do svalu injekcne nekolikrat do roka,mam poruchu tvorby trombocytu (autoimunitni trombocytopenickou purpuru laicky receno ),ktera se mi tedy zatim projevuje jen obcas,takze si zatim nezada nasazeni medikace. Dal napr.kdyz se pri holeni riznu tak krvacim i z mini ranky,tak ze si pritel klepe na celo. Barva me kuze ma cim dal svetlejsi barvu s vyjimkou rukou,prstu,kolen a kotniku ty maji barvu do modra,kdyz se me znami nekdy letmo dotknou sili z toho jak jsem ledova,ja to lokalne moc nepocituji,ale treba zahrat se je pro me opravdu problem a ted za posledni rok mi hodne ochably svaly,ze si prijdu na 60let minimalne. Je tezke se s timto strav.navykem naucit jist co nejpestrejsi ostatni stravu,to bych pak ani nedelala nic jineho nez jedla a jedla. Svym zpusobem si za to muzu sama (pritel mi to denne vycita) ,ale neumim si predstavit zacit jist maso nebo cokoli co bylo predtim zive. Ale pokud chce nekdo byt vegetarian ci dokonce vegan jen tak (par mych znamych treba proto,ze je to moderni ) ,tak je to opravdu na povazenou.
Paní Anno, samozvaný odborníku 🙂 Je mi líto Vaší nemoci, ale jistě tedy víte, že Váš problém může mít mnoho příčin, ale ani jednou z nich není vegetariánství. Na světě je jedna miliarda vegetariánů, z nichž většina prospívá již dlouhé generace (viz Indie). Stejně tak je množství veganů, a opravdu nemají Vaše potíže. Tak nešiřte bludy.
Tady se opět dopouštíte několika chyb:
1. hned někoho osočujete / shazujete = málo dopaminu.
2. na základě vlastního názoru/zkušenosti podáváte obecné závěry vhodné pro všechny.
3. argumentem s Indií podřezáváte sama sobě větev, protože na základě genetického testování dnes bezpečně víme, že mají varianty genů, díky kterým lépe prosperují na rostlinném stravování. My tyto geny nemáme (pokud nejste Indka, to nemohu posoudit). Proto nás nemůžete srovnávat. Stejně tak jejich mikrobiom je zcela odlišný než náš, a proto je efektivnější ve vytváření některých potřebných mikroživin.
Velice zajímavý článek mel bych zajem o kontakt na autora,memu blizkemu člověku který trpí take poruchou bych chtel pomoci, a diky tomuto článku se my více otevřel obzor.
Dakujem za tento clanok.tiez bojujem s psychickymi poruchami prave v dosledku nadmerneho stresu a tuzbe po nejakej nedosiahnutej dokonalosti. Je to velmi tazke v dnesnej dobe a snazim sa to naucit aj svoje dieta. Urcite budem zdielat.stoji to za to.ked nie pre nas tak pre nase deti.
Má smysl doplňovat hořčík i přesto, že nepociťuji na sobě konkrétní příznaky jeho nedostatku? Některé příznaky např. bolesti hlavy,poruchy soustředění, spavost případně nespavost,nevolnost, nechutenství, průjem atd jsou dost obecné příznaky, jejíchž příčinou mohou být mnoho dalších věcí. Když půjdu na měření, tak běžné testy jsou založené na analýze krevní plazmy, která je velmi nepřesná a neobjektivní. Potom zbývá zvolit způsob měření přes červené krvinky. Vím, že tato metoda není úplně standardní a nevím. jak moc je v ČR dostupná. Určitě je ale více vypovídající. Jak tedy zjistit opravdu její deficit, abych zbytečně nesuplementoval něco, co stejně nevyužiji? Tvrzení, že v dnešní době se snižuje kvalita potravin a v důsledku toho i množství minerálů v nich obsažených je sice pravda, ale stále to není pro mě dostatečný důvod automaticky přidávat látky formou suplementace, pokud to ještě nemám jasně něčím podložené.
Je to jednoduché, hořčík je potřeba suplementovat vždy a u všech 🙂 Takže testy dělat netřeba a deficit poznáte se symptomatologie. Je ale efektivnější jeho vytváření předcházet, protože náprava potom může být dlouhodobá.
Dobrý den, chtěla jsem jednat poděkovat za vaše informace , bez nich bych asi doteď brala magnosolv nebo jiné formy hořčíku, které mi stejně nepomáhaly. Už na základní škole mi zjistili latentní tetanii teď po pár týdnech braní magnesium citrate najednou test na latentní tetanii negativní. Ale stále mám napětí a cukání ve svalech, neurologická vyšetření nic nezjistila zatím, a já mám pořád takové tušení že je to hořčíkem, moje problémy totiž začaly po porodu , kojení a dlouhodobějším stresu, tehdy jsem hořčík nedoplňovala. A teď k dotazu jakmile si dám dvě odměrky magnesium citrate (od myprotein) dostaví se průjem, a nevím tedy zda se to vůbec vstřebá , co s tím? existuje ještě jiná forma vstřebatelného hořčíku?
Dobrý den, slečna se v komentáři výše zmiňuje o potlačení/vyléčení nemoci suplementací magnesia, avšak u ní přetrvává cukání svalstva.
Sám mám problém s cukáním/záškuby/bezbolestnou křečí svalstva, ke které dochází naprosto náhodně během dne, někdy přetrvává pár minut, někdy se během dne cyklus opakuje, střídá se intenzita i všechny možné svalové partie a strany. Trpím tím však pouze nějaké období, někdy cukání po týdnu vymizí na další půlrok, někdy přetrvává i týdny.
Nedokáži si vysvětlit, čím to je, magnesium citrát od myprotein suplementuji !pravidelně! již 2 měsíce a cukání se opět vrátilo (koncem léta poslední). Nezkusil jsem ještě zvýšit dávky, měl bych? Trávení po raním příjmu magnesia rozmíchaném v teplém čaji mi problém nedělá.
Prosím Vás, jakožto vzdělaného člověka s obdivuhodným selským rozumem o pomoc.
Předem mockrát děkuji a přeji naprosto skvělý nový rok 🙂
Zdravím, cukánín nemusí být pouze nedostatkem magnesia jako celkovou elektrochemickou nerovnováhou, proto zkuste více doplňovat všechny elektrolyty (především draslík).
O tom jak funguje trávicí trakt se zajímám už delší dobu vzhledem k tomu že různé stravovací styly nebyli odpovědí na mé problémy. Vaše kniha mi pomohla utřídit informace, za což jsem velice vděčný.
Mám dotaz. Zajímalo by mě jestli jsem schopen opravit svůj trávicí trakt i přes to, že dělám noční? Zdá se mi to nemožné když vezmu v potaz jaký důraz kladete na spánek, tedy na hormonální optimalizaci. Upřímně hodlám změnit nejpozději do roka zaměstnání jen abych mohl zahodit všechen ten chtíč pro mou vášeň. A mohl začít konečně žít jak si představuji. Resp. Co mohu dělat pro zlepšení mého zdraví i přes to že nemám momentálně možnost mít pravidelný režim a spát přes noc až na výjimky? Dělám krupiéra a za každou denní kdy mohu ulehnout po půl noci jsem vděčný. Nechtěl jsem psát email jelikož mám nárok momentálně jen na 1. Za odpověď předem děkuji Náčelníku
Zdravím, můžete pro sebe udělat to, že projdete protokolem Optimalizace zdraví. Pokud máte noční pravidelně (pracujete primárně v noci – tzv. hrobníkova směna) tak se Vám rytmus přetočí a problém pak paradoxně bude způsobovat příležitostná denní směna. Pokud se však střídají prostě jako denní a noční, tak je to opravdu velice nezdravé, ve výzkumech prokázané jako snižující zdraví a zvyšující riziko civilizačních onemocnění i rakoviny. Proto čím dříve změníte práci, tím lépe.
Dobrý den,
co říkáte na kohoutkovou vodu doplněnou o CDS2 a CDS2 jako takové?
Na internetu jsou dva rozhádané tábory ohledně této problematiky a pořádně nevím, kdo má pravdu.
[…] nebo po tom, co si na ní dostatečně zvyknete a přestane Vám chybět jedení z krabiček, je zefektivnění Vaší tělesné detoxikace a následná tělesná očista. K těm slouží protokol Optimalizace zdraví, jehož druhá část se zaobírá právě touto […]
stačí základní na kohoutek, v lepším případě reverzní osmóza a nové technologie jsou na cestě (čištění ultrazvukem). PET nevadí u magnésky je nezávadná.
Zdravím, takže pokud mám v lednici bily jogurt v klasickém plastovém kelímku z Lidlu (:D), na které je symbol pro recyklaci 6, tak ho ani nemam otvírat, že ano?
Plastové láhve tedy na každodenní použití zavrhnout úplně? Koupil jsem si na trénink láhev Contigo a na pití přes den v práci mám od Myprotein, kam si točím filtrovanou vodu. Obě jsou BPA free. Myprotein má označení plastu číslem 1. Contigo nemá toto označení.
Také mě zajímají ty petlahve. O jaké číslo se konkrétně jedná? Na dne láhve jsou dve. Jedno je v takovým osipkovanym trojúhelníku pod kterým je napsáno pet a druhé je samostatně. Příklad láhev Magnesie, v trojúhelníku je 1 a volně je číslo šest.
[…] Bisfenol A (BPA) působí́ v těle jako endokrinní disruptor, tedy narušuje hormonální rovnováhu: ovlivňuje mozkové hormony (zejména dopamin), pohlavní hormony (snižuje testosteron a deaktivuje androgenní receptory, takže snižuje anabolismus a vede ke tvorbě neplodnosti a erektilní dysfunkce, u žen pak také snižuje progesteron), ovlivňuje sekreci thyroidních hormonů (hormonů štítné žlázy) a především má estrogenům podobné vlastnosti (díky podobnosti chemické struktury s estradiolem), proto jej řadíme k tzv. xenoestrogenům (viz článek Testosteronové války: Estrogeny se probouzí). […]
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jak jste přišel na následující tvrzení : Některé byly s vápníkem (který je obecně vhodné nesuplementovat, protože vede paradoxně k vyššímu odbourávání uloženého vápníku plus snižuje vstřebatelnost magnesia), vápník snižuje vstřebatelnost magnesia ? Nevím, jaké máte zdroje, ale jako farmaceuta mě učili následující : Hořčík je antagonistou vápníku a jeho samotný příjem zvyšuje vylučování kalcia z těla. Proto je nutné použít suplementum v kombinaci obou minerálních látek.
Neberte to jako hanu, zajímá mě jen odkud máte tyto informace a na čem jsou založeny. Děkuji za odpověď.
Zdravím, jsou založeny na západní moudrosti, kdy se zjistilo, že suplementace běžných forem calcia je biologicky nedostupná a nevyužitelná, a tedy se jedná o vyhozené peníze. Pro zvýšení vápníku v těle se tak paradoxně používá právě magnesium, což je všeobecně přijímaný předpoklad, na němž stojí např. léčba tetanie. Obecně vědecký výzkum je několik dekád napřed před tím, co se učí ve farmacii a současně několik let za aplikovanou praxí.
Vápník nikdy nesuplementovat, není biologický dostupný a využitelný a zvyšuje odbourávání vápníku v těle. Pro zdraví kostí je kombinace vitamínu D3 a K2 (http://shoppt.cz/index.php?id_product=16&controller=product) + suplementace magnesiem.
Měl bych dotaz ohledně sardinek a tresčích jater, která pokud vím se v obchodě dají sehnat pouze zakonzervované znamená to tedy, že se jim mám obloukem vyhnout, i když to jsou potraviny pro tělo velice přínosné ?
Pít vodu přehnanou skrz reverzní osmozu? A že je remineralizivana? To budou nějaké chyby v textu. Takto upravena voda je demineralizovaná, v podstatě je velmi podobná destilované vodě. A zkuste pít delší dobu destilovanou vodu.
A také bych se přidal s dotazem co je špatného na filtračních konvicích?
[…] faktorem pro adekvátní pokrok a regeneraci po tréninku a magnesium, které je obecně nejvíce deficientní minerál v našem těle (vzhledem k počtu biochemických reakcí, na kterých se podílí nebo je u nich […]
Pouze drobná oprava z biologického hlediska… elektrolyty způsobují změnu napětí na buněčných membránách, nikoliv stěnách (ty mají např. rostlinné buňky). Jinak díky za přínosný článek.
Ahoj, ženský světový rekord není 22,11 a nedrží ho ani Allyson Felix svým jiným výkonem. Tato pasáž i s onou chybou vypadá jako čerpaná z knihy Čtyřhodinové tělo, což by asi mělo být uvedeno ve zdrojích. Jinak částečný souhlas s Tomasem Ch výše, vadí mi i vyvolávání dojmu přímé úměry síly na mrtvolu a přemístění s tím, jak kdo bude rychle běhat (a délka kroku není jediným faktorem, který se dá, aspoň do určitýho věku, dlouhodobě zlepšovat). Za ostatní čtení tady na blogu děkuju, je to velká spousta dobrých podnětů.
Ahoj Mirku, v textu je odkazováno na juniorský světový rekord v té době (správně by nejspíš mělo být uvedeno, že se vztahuje k roku 2004, doplněno). Z knihy 4hodinové tělo čepáno není, ale je to ze stejného zdroje, jako čerpal Tim Ferriss, tedy z tohoto článku přímo od Barryho Rosse, kde popisuje zákonitosti svého tréninkového přístupu: http://www.dragondoor.com/articles/the-holy-grail-in-speed-training/
Jaký je tedy obecně doporučovám protein v rámci Performance lifestyle? Peptopro? Nebo lze protein vynechat zcela a užívat např. jen komplex aminokyselin? Koukal jsem, že protein už není v základní suplementaci na performancetraining.cz
Ano můžete denně. Já osobně na této kombinaci funguji nepřetržitě už skoro půl roku 🙂 Nejkrásnější na tom je, že každý den funguje jako by to bylo poprvé 😉
Výborný článek, benefitů Yerby už nějaký ten pátek po vzoru Argentinců užívám. Nicméně 2 polévkové lžíce, ačkoli jako adaptační dávka, jsou strašně málo (na téhle dávce jen málo zachytíš ten správný „yerba efekt“)
Taky mi vždycky přišlo, že dneska doktoři léčí pouze příznaky, objeví se jiný příznak nasadí další léky, ale to že jsou způsobeny předešlými léky už nevidí.. Příčiny je nezajímaj, neřeší a neléčí je. Přitom si myslim, že by to ušetřilo spoustu peněž, jenomže na tom prostě big pharma nemá zájem. Je to smutný, že jako lidstvo tak postupujeme, ale v oblasti zdravotnictví z velké části jen přešlapujeme na místě. Pěkný článek Adame, dobrý podnět k zamyšlení.
co pohled Gary taubese na to, že na tělo bylo pohlíženo komplexně i v evropě do 1.sv.v. hlavně v rakouskouhersku, ale po válce když vědci z těchto zemí byli ostrakizováni a prosadili se ti specialisté?
Zdravím Adame, na stránkách myprotein.com je na Magnesium citrat dost negativních recenzí. Myslíte, že jsou to jen subjektivní pocity a stále ho doporučujete? Nevíte jestli to magnesium prodávané u nás je stejného složení jako pro britský trh? Prozatím beru Magnosolv, ale pomalu dochází 😉 Díky
Jistě že jsou subjektivní. ..nevím, jaké jsou konkrétně ty komentáře na myprotein. ..ale předpokládám, že obdobné jako psala tu v komentářích paní Barbora o svém problému…po přečtení článku od Adama a všech komentářů je zcela jasné…kde je problém. ..I to v některých odpovědích je zmíněné. ..
Proto dává smysl sestavení čaje z bylinek přesně na míru. Každá z nich obsahuje minerály, kovy, některé dokonce zlato a to všechno se uvolní do vody. Tělo ty látky dostane v té nejjemnější a nejčistší formě, pro tělo snadno využitelné a v podstatě nastartuje okamžitou regeneraci a čištění. Na stejné symptomy potřebuje každý něco úplně jiného, protože i příčina je různá.
[…] nemoci, kde skrytou příčinou nejčastěji bývá deficience magnézia nebo narušení elektrolytické rovnováhy). Setkal jsem se dokonce i s případy lidí, kteří skončili v nemocnicích jen proto, že jim […]
Já pořád nechápu, proč WD není doporučitelné pro lidi, kteří trénují ráno. Okno pro overeating mám od 7: 00 do 11:00. Vstávám v pět ráno, pak mám trénink, pak snídani v práci pak velký oběd a nejím už celý den a celou noc. Nemám s tím žádný problém. Největší část půstu prospím a cvičím na konci půstu, což je pro mě ráno po probuzení, takže se hned poté najím. Je to špatně? Všude totiž narážím na to, že overeating musí být večer. Jenže mi přijde, že je to hlavně z důvodu, kdy mám i trénink večer. A pokud chce někdo trénovat ráno, zase je to prý špatně. Mi můj režim naprosto vyhovuje. Přes den jsem sytá.
Zdravím, z filogenetického hlediska je u zvířat i lidí přirozený denní rytmus postaven na zvýšující se konzumaci jídla během dne směrem k večeru, s tím souvisí potom i naše hormony. Proto takový režim silně nedoporučuji z hlediska toho, že vede k narušování hormonální rovnováhy a tedy i zdraví.
Co je horší:
Pít filtrovanou vodu z kohoutku s tím, že antikoncepce se filtrem neodstraní a bude snižovat testosteron?
Pít balenou vodu s tím, že budu trvale vystaven plastu?
Zdravím,
dokážete mi prosím odpověďet, který z těchto výrobků by jste doporučil na doplnění potřebných vitamínů a minerálů?
1) Nexgen® PRO
2) Solgar Formule VM-75
3) Multivitaminóvý prášek Myprotein
Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o názor na „klasické dilima“…kohoutková voda versus balená v plastových lahvích. Už několik let piji kohoutkovou, protože mi přijde vhodnější pokud vím, že je prováděna laboratorní analýza několikrát denně a měří asi 150 různých hodnot (minerálů atd), kohoutková je relativně čerstvá (pár hodin), ve tmě. Oproti tomu vodu v plastu pít nechci z několika důvodů, např. to, že na obalech je uvedeno jen pár hodnot (tak 5??), nejspíš jen uz první šarže…dále skladování v plastovích lahvích bůh ví kde…pak v obchodě v teple, na světle…To jsou mé argumenty, jak si to vysvětluji, sama pro sebe 🙂 Je mi jasné, že v určitých zemích (i řadě vyspělých) je lepší se kohoutkové vyhnout…tak v takových případech dočasně pořídím v plastu z obchodu…
Jak to řešíte s vodou Vy? Používáte třeba nějaký filtr nebo tak?
Děkuji.
koukám, že je lepší si po sobě zprávu ještě přečíst před odesláním 🙂 pardon za překlepy…jako dilima, plastovích…Asi jsem rozhozená ještě z toho dnešního ranního tabata tréninku 🙂
Zdá se mi že tu Adam má článek o kvalitě pitné vody z kohoutku. Nevím v jaké souvislosti, ale kdo hledá ten najde.
A zrovna dvakrát nedoporučuje pít nepřefiltrovanou vodu.
Zdravím, chtěl bych poděkovat za skvělý článek. Maté Green objednano a těším se na první dojmy. Mám ještě otázku ohledně brainmaxu 2.0.. Podle nabídky na vašem shopů jsem si všimnul, že už máte novou verzi brainmax 3.0 . Doporučuje teda pít maté green s první verzi brainmaxu nebo tou novou ? Děkuji předem s pozdravem Lukáš
Ahoj,je fat burning protokol určený aj pre ľudí ktorí majú menej ako 10% tuku a priorita je pre nich naberat svalovu hmotu? či je tam aj nejaky jedálniček prípadne štýl stravovania na primarne naberanie svalovej hmoty
Adame děkuju!!!! Strašně moc děkuju za plánovanou sérií článků „Zdravé střevo – podceňovaný základ všeho“ !!! Přesně to potřebuju – praktický lékař mi diagnostikoval IBS a dál se semnou nebaví (mám chronické problémy se střevem už dva roky) a pravděpodobně i pokročilou střevní dysbiozu, na kterou nestačila ani dvou a půl měsíční aplikace nejstriktnější úrovně protokolu PL3.0 Optimalizace zdraví – Obnova zdraví GIT…strašně se na články těším!!
Jenom reklama k fat burning protocolu.. taky jsem si bezmyslenkovite myslel jak je spatne hladoveni ale mam dost znamych kteri tak zhubli a nenabrali po diete zpet.. je to jen o genetice.. a o sach vlnach ani nemluvim, pred soutezi jsou super, high carb daye krasne naplni glykogen a nastartuje metabolismus a udrzi hormon leptin aby se clovek tak netrapil..
Zdravím, byl jsem jeden z prvních lidí, kteří již v roce 2013 psali obsáhlé články o různých formách přerušovaného hladovění veřejně pro velké publikum (dohledáte na ronnie.cz), dokonce jsem autorem prvního experimentu přerušovaného hladovění v přirozených podmínkách na světě (dohledáte v mé diplomové práci na performancetraining.cz) a ve zkrácené formě jim prošlo několik set klientů Performance lifestyle 2.0 (a podali mi zpětnou vazbu). Na základě toho jsem tedy mohl poměrně přesně vyvodit, že IF funguje pouze na určité procento populace, tvořené kombinací genetiky a jejich prostředí. Na druhou stranu sacharidové vlny bych nedoporučil nikomu (naturálnímu), protože kombinují nevýhody kalorické restrikce (katabolismus svalů a mozku) s rozvíjením závislosti na sacharidech (tělo nemá důvod pálit tuky). Více o této problematice píši ve článku ve Fat burning protokolu 🙂
[…] Cvičení, dýchání, jóga a meditace sami o sobě k vyléčení nestačí (to platí nejen u IBS), zůstávají však mocným nástrojem podpory k uzdravení a zvládání stresu. […]
Dobrý den, mám větší formu akné na zádech, po mém otci. Může to s lepkem souviset? I když jsem jej vyřadil, nikdy jsem nezaznamenal žádné změny, nejspíš je to především hormonální nerovnováha/toxiny. Obsahuje Optimalizace zdraví od Vás něco pro mne užitečného v tomto směru? Díky
Akné je multifaktoriální problém, zálěží kde přesně se nachází a jak vypadá. Troufám si tvrdit, že většina forem je z příčiny zatíženého trávení / nedostatečné kapacity jater a ledvin a je tedy odstranitelná přes protokoly z knihy PL 3.0 Optimalizace zdraví. Ten zbytek je dán hormonálně (nadměrná konverze T na DHT u mužů) a pak jej lze zvrátit optimalizací hormonů, respektive uzavřením receptorů DHT v pokožce.
Dobrý večer, zajímalo by mne tedy, kde jednoduše čerpat sacharidy, kdyz jsem vytrvalec a ektomorf. Při extrémních trenincich okolo 4-5 hod. je glykogen na nule. Které obiloviny jsou nejmenším zlem a mají nejméně antinutrientu. Jaky je tedy nej zdroj sacharidu, kdyz ovoce ma hodne zavadne fruktozy a v zelenine je minimum sacharidu. Jsou dobrou volbou brambory a bila ryze? V italii se ji semolinove těstoviny kazdy den a patri mezi nejzdravejsi národy a treba v mexiku ji hodně luštěnin plných antinutrentu a jsou též poměrně zdraví. Děkuji za odpoveď!
[…] Imunita je na druhé straně klíčovým faktorem vypovídajícím o tom, zda budete trpět potravinovými alergiemi a intolerancemi nebo budete schopni konzumovat potraviny bohaté na antinutrienty dlouhodobě a bez obtíží. U celiaků například nalézáme některé mutace genů, které při přítomnosti lepku vedou k nadměrné tvorbě protilátek namířených proti tenkému střevu (více viz článek Jakým způsobem škodí lepek). […]
[…] Vy, kteří už mě znáte, možná tušíte, že se dozvíte i mnoho dalších užitečných informací přesahujících oblast FODMAP 🙂 Pokračujte prosím ve čtení zde. […]
A pro některé . …..chtěli byste rychle odpovědi a ptáte se tu několikrát na obdobné věci. ..většinou si stačí vše pořádně přečíst CELÉ i s komentáři od ostatních a s odpovědí na ně a dozvěděli byste se co potřebujete. ..ušetřilo by to Adamovi spoustu času si myslím. ..představte si, kolik lidí mu musí denně psát a ptát se ho pořád na to samé, co už bylo nesčetně krát receno…
Úspěšné uzdravení přeji všem ))
Díky za článek,
za mě jeden z nejlepších z poslední doby, spoustu informací a hlavně praktických tipů. Formát typu „5 věcí, které jsem se naučil“ je velmi povedený, jen tak dál 😊
Dobrý den, existují zákony o nadbytku amimokyselin a o limitních aminokyselinách, takže asi nemá smysl uměle navyšovat příjem vybraných aminikyslein jen tak během dne. Na druhou stranu některé aminokyseliny si navzájem konkurují, tak proč je přijímat všechny? Avšak při dlouhém a těžkém tréninku (cyklistický závod), kdy dojde glykogen ve svalech, může přece tělo využít glutamin-kys. asparágovou-BCAA jako zdroj energie. Není tedy levnější vyhnout se spotřebováním glykogenu přijmem glukozy spolu s ionty při samotném tréninku, případně co má tedy smysl (citrulin, beta alanin, tyrosin)? Děkuji za Vaše články a odpovědi!
Zdravím, ve Vašem příspěvku se objevuje několik velice častých a v naši společnosti zakořeněných mýtů:
1. ty zákony které máte na mysli neexistují. Aminokyseliny lze suplementovat i odděleně a těžit z jejich specifického efektu nebo dohromady v rámci EAA, kdy je pak tělo využívá jako plnohodnotnou bílkovinu.
2. při déletrvající fyzické zátěži využívá tělo na energii mastné kyseliny z tukové tkáně. Používat BCAA jako zdroj energie je drahé a neefektivní.
3. při klasickém tréninku v posilovně je dobré glukozu přijmout až po tréninku, jinak předčasně tlumí aktivační hormony.
4. z hlediska anabolismu / regenerace má pro 85% populace největší smysl přijímat během tréninku esenciální aminokyseliny s elektrolyty. Pro zbytek pak BCAA a po tréninku kvalitní zdroj bílkovin. Z toho důvodu jsme také vyvinuly vlastní produkt, který je jediný tohoto typu na trhu (komplet EAA + 6 elektrolytů) – elektrolytkomplex.cz
Dobrý večer, bohužel většinu článků na internetu píší „jen“ běžní trenéři, kteří čerpají z podobných zdrojů a šíří tak stále dokola omýlané mýty. Chce to informace od kompetentních osob, které se hodlají neustále vzdělávat, případně od velikánů jako jsou biochemici. Vás beru jako relevantní zdroj… Pokud jsem vytrvalec a při těžkém závodě či tréninku se vyskytuju 2-4 hodiny nad aerobním prahem (průměrný tep i okolo 170 + několikaminutové špičky) doporučíté mi elektrolytkomplex, případně s čím? Předpokládám však, že je vhodné během výkonu užívat i rychlé cukry například 50g/h, protože i když mám asi 8% tuku, nevěřím že jedu převážně na tuk… Děkuji!
Adame, super článek, a asi chápeš jak se na mně lidi dívají, když jim podobné informace říkám a odkazuju i na mnohé cz či eng články na netu. Prostě BCAA = na ty nám nikdo nebude šahat 🙂
Moc dobry clanek a jdu se mrknout na eshop. Mám tady doma klasickou kosmetiku a co se týká úklidu domácnosti, tak trpím, někdy mě dokonce až bolí hlava z té chemie. Pryč s tím z baráku zavčasu
Pořídila jsem si zmiňovanou verzi Yerba Mate Green a dnes je druhý den, kdy jsem si připravila lahodný nápoj. Začínám na doporuč.dávce 2 lžic a zajímalo by mě, kolik dávek denně je optimální? Počítám, že se zvyšujícím se počtem množství Yerby bude optimální denní dávku snižovat 🙂 Určutě budu současně kombinovat s BrainMax 3.0 v poloviční dávce pro ženy :))moc děkuji!
Zdravím Adame,
se vším souhlasím. Držel jsem 6 týdnů CKD před soutěží. Jak píšeš je potřeba držet se striktních potravin. Což na jednu strnu jsi strašně omezenej.
Na rozdíl od přípravy na sacharidových vlnách je to rozdíl 100:1. Takže za mě určitě ano, ale ne na dlouhou dobu, stejně jako jiné „diety“ Lepší je LC cca do 100-200g sach a denně to měnit podle pocitů aby si nebyl vyždímanej jak houba 🙂
Výborná práce co tvoříš. Jen tak dál
objem může být i 500 kalorií nad normál, kde k žádnému extrémnímu zatučnění nedochází.
Že jídlo každé 2-3 hodiny není optimální? Já když se nenajím každé 2 hodiny, tak umírám hlady a nikdy bych nenabral ani gram svalu.
Uvádíte vždy extrémní případy kdy lidé jedí 5000 kalorií či co.
Zdravím Filipe, nemám bohužel čas si tady s tebou příliš vypisovat, ale jako člověk, kterému prošly „rukama“ tisíce a tisíce klientů už vidím některé opakující se „vzorce“.
Máš pouze 2 možnosti:
1. Veřit a zkusit to.
2. Nevěřit a odejít v pokoji pryč.
Cestu, kterou si zvolíš nechám na tobě.
Adam Česlík
Díky za článek článek, maté piju už několik let a účinky mohu potvrdit. Opačnou zkušenost mám ale s Mate Green od Oxalisu (také jsem na něm začínal). Jejich produkt je rozvážený do sáčků, takže nikdy nemáte jistotu, jak je staré a kolikrát je to poznat na chuti. Nejlepší si koupit „originál“ balení, které je kvalitativně jinde a třeba to jemně pomleté kolikrát víc nakopne! V neposlední řadě vyjde ve výsledku i levněji. např. tradiční značky Pajarito, Amanda, Selecta… Dá se sehnat i v Česku.
To je jako byste se ptala, z jakého zdroje jsem vycházel, že tvrdím, že okna jsou ze skla. Prostě se tak ty plechovky vyrábějí, dávají se tam epoxidové pryskiřice, aby se nedostalo jídlo do kontaktu s hliníkem. Jinak po 10 s googlení např. zde: Dtsch. Lebemnsm. Rdsch. Concentration of bisphenol A in highly consumed canned foods on the U. S. market. J. Agric. Food Chem., 59, 2011, č. 13, s. 7178-7185
Zdravím,
kofeín znižuje cerebrálny krvný prietok. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19219847
Z mojej osobnej skúsenosti mi kofeín pomáha sústrediť sa na jednoduché a monotónne úlohy, ako aj zvyšuje fyzický výkon, no kognitívne funkcie ako napr. pamäť, logické myslenie, a kreativita sa nezlepšia, na rozdiel od niektorých iných nootropík. Práve naopak. Ako keby „zužoval“ vedomie.
Uznávam, že to môže znieť mierne ezotericky, toť však jeden z efektov vylaďovania funkčnosti a citlivosti organizmu.
Máte tip, ako mitigovať tento efekt – teda aby kofeín stále pôsobil stimulačne, no zároveň nie „limitujúco“?
Vopred vďaka.
Dominik
Zdravím, ano ten efekt kofeinu na snižování kog. výkonu vzniká právě tou restrikcí krve a kyslíku do mozku (je tomu tak ale pouze u některých jedinců na základě individuality). Pak je potřeba současně užívat nootropika, která průchod krve do mozku zvyšují. Mluvit o nich budeme právě na přednášce Neurohacking. Adam
Díky za článek. Nebyl by prosím nějaký tip na konkrétní kávu, která bude dostupná pro širší veřejnost? Stejně jako u Yerby ta z Oxalisu. Na mě právě kafe nikdy moc nabuzující účinky nemělo, tak to chci zkusit dle vaší rady.
Ahoj, mam od tebe koupene vsechny protokoly a jsem i aktivni ucatnik tvych prdnasek. Podarilo se mi ji zhubnout 16 kg. HIIT trenink a kontrolovane hladoveni zarazuji pravidelně a tim je spojen i muj dotaz. Zarazeni HIIT treninku rano na lačno je ku prospěchu či naopak? Děkuji
Ahoj, může být ráno nalačno, ale následované normálním stravováním (nebo např. max s vynecháním snídaně). Kombinovat ho s IF teoreticky jde, ale až v odpoledních hodinách a potom se najíst. Pro záznam je potřeba zmínit, že ženám jej příliš nedoporučuji, samozřejmě ale existují výjimky, které na něm dokáží fungovat a prosperovat.
Niektoré články tohto blogu chválim a vítam. Tento mi však príde ako priveľa tvrdení na primálo dôvodov, pričom hypermaskulínna reakcia autora na spochybnenie jeho slov (PAVEL, 7.12.2015 at 13:58) privádza k zamysleniu, či niektorí nemáme testosterónu priveľa. Keďže teda autor prehlásil, že pre nás článok o vode zadarmo písať nebude (k zdvorilosti čoho by som aj ja mal pár srdečných slov), než padne ban aj na moju IP, pripájam informáciu (či už pre vás hodnovernú alebo nie) ohľadne pitnej vody na Slovensku (neviem nakoľko sa situácia mení či nemení v Čechách, skúste pogúgliť):
„Čo sa týka možného výskytu ženských hormónov vo vodách, tie by sa v pitných vodách na Slovensku je treba zdôrazniť, že pre hromadné zásobovanie sa u nás využívajú vo veľkej väčšine podzemné vody, na Východnom Slovensku sa pitná voda vyrába v cca 45% -ách z povrchových zdrojov- chránených vodárenských nádrží alebo horných tokov riek, neznečistených ľudskou činnosťou .Vypúšťanie odpadových vôd do zdrojov pitnej vody je prísne zakázané a zo strany správcov tokov sa dodržiavanie takýchto legislatívne upravených opatrení dôsledne kontroluje. Z toho dôvodu nie je z hľadiska ochrany zdravia obyvateľstva žiaden predpoklad výskytu hormonálnych látok ani v tzv. surovej vode, určenej na úpravu na pitné účely…“
Zdravím Pluto,
já jsem mu nepsal, že článek nebude, ale naoapak že bude a zadarmo, asi jste si to špatně přečetl (to je tak, když už je Vás postoj ke mě negativně emočně zabarvený, nevědomí Vás pak může takto ovlivnit – viz Freud). Článek o vodě vyšel v březnu 2016 – http://risebyperformance.cz/2016/03/voda/ Moje reakce byla „hypermaskulinní“ z důvodu toho, jak Pavel odpovídal.
Já pevně doufám, že estrogeny ve vodě v ČR také nebudou takovým problémem, protože se nedají na rozdíl od jiných nečistot odfiltrovat ani domácím filtrem.
Jinak další články o xenoestrogenech:
BPA – http://risebyperformance.cz/2017/01/bpa/
Parabeny – http://risebyperformance.cz/2018/02/paraben/
Dobry den,chtela bych si zakoupit PT:La Femme, ale odkaz po kliknuti na zaplatit hlasi error. Zacla jsem cvicit ca 3-4 tydne (sem beh jak pas tak venku,lehke posilovani s vlastni vanou,nejake HIIT) a zmenila stravovani od ledna 2018 (vice bilkovin, orechu, ryb,mene sacharidu), par kilo (ca 7,5) slo dolu a ale vice znat jsou cm, avsak ted jiz dlouho stagnace a oblast bricha, boku porad s nejakym tim tukem,ktery ne a ne sundat. Cvicit potřebuji doma, bohuzel bydlim na vesnici,nejblizsi posilovnu mam hodinu cesty a pracovni dobu min 10 hod denne(7-17:00 zavrena v kancelari v miste bydliste), takze dojizdet do fitka je bohuzel casove nerealne(vybavila jsem si tedy trochu domacnost- behaci pac,cinky,posilovaci vez) a stale se snazim najit nejakou schudnou cestu jak zvladnout vse od prace,pece o domacnost,manzela 🙂 tak i najit cas se venovat sobe…
Protože je do kávy uvolňuje teplo. Stejně jako plastové krabičky uvolňují při ohřívání plasty ale jinak ne, nebo jako když uvolňuje čaj do horké vody katechiny.
Zdravím, ten je zařazen v rámci této specializace. Každý měsíc máte nové články o nabírání svalové hmoty, od nastavení makroživin, přes potraviny, příkladové jídelčníky i recepty + podrobné popisy suplementací, úpravy životního stylu a vše dalšího. Informace jsou dávkovány postupně každý měsíc, aby to člověk hned mohl aplikovat v praxi.
Děkuji, za reakci. Tedy ve formě PL3 knihy v sérii Optimalizace zdraví + Efektivní postupy + Fat burning protokol, kde právě ještě očekáváme Hypertrophy a Maximal Performance, již nebudou? Škoda 🙁 Zkusím pospat proč…
Vyhovuje mi právě možnost si knihu vzít ven na tabletu, číst ve formě strukturované knihy se začátkem a koncem, kde si mohu přeskočit na konkrétní kapitolu dle potřeby… (a spousta dalších výhod knihy) a snadno se v tom orientuji.
Aktualizace ve formě článků na blogu jsou super, ale na orientaci už to tak příjemné není. Když vyjde nový článek tak je to ještě fajn, ale jakmile mám hledat v historii nebo najít konkrétní článek nebo zjistit, které všechny patří pod Protokol pro zlepšení spánku (což v knize během pár vteřin najdu stranu 161), tak bez šance. Buď ho vůbec nemám k dispozici nebo chaos jako když otevřu gmail s 1000+ maily bez složek (a ještě bych viděl prvních deset). Chápu, že někomu ten chaos-přístup „všechno na jedné hromadě, pak se to fulltextem najde“ vyhovuje, pro mne je to s mým lehkým OCD stresující až prohibitivní.
Navíc jestli jsem si po registraci na stránky správně všiml, je k dispozici pouze možnost PT + PL, bez možnosti se zabývat samostatně PL, pokud trénuji něco vlastního, jako bylo doposud možné s knihami?
Přístup není úplně za hubičku – nadstandardních amerických $30 měsíčně s českým příjmem (vs jednorázová investice za konkrétní protokol), což už tak dost nákladný zdravý život (strava, sport, suplementace) ještě prodražuje, navíc obsah je zaměřen na tréninky (tj. poměrem 2-4 PT na 1 PL?), tak mne těch několik článků měsíčně zaměřených na PL (a to ještě nemusí být k oblasti, kterou hledám, např. spánku) vyjde zatraceně draho.
Co variantu „PL-only“ přístupu do odboje? Dostupné všechny napsané vydané články a jejich placení formou kreditu za přečtení (± odpovídají skutečnému poměru PT vs PL a frekvenci publikace)? Měl bych k dispozici přehledně vše ve struktuře a k dispozici kdy to chci/potřebuji a současně by bylo z čeho platit další rozvoj a obsah.
Dobrý den,
naprosto s Tomem souhlasím. Už mi to přijde jen jako těžký business, který chce z klientů vyždímat maximum. Škoda, že začátky Performance training jsou pryč…
Adam Česlík
7.11.2018 at 16:46
Zdravím Marku, nový systém obsahuje 48 tréninkových protokolů, 200 článků a 800 cviků, kde 90% z toho jsou zcela nové informace. Celý vývoj nového systému stál rok času, kdy na něm pracovalo osm lidí a stálo to přes 1,5 milionu korun. Sám tedy uznáte, že je potřeba nastavit ceny takovým způsobem, aby se investice splácela a vyplatila. Většinu vydělaných peněz navíc investuji do dalšího rozvoje systému, tak aby se v něm klienti cítili stále lépe. Proto mě mrzí, když do toho nevidíte a napíšete něco takového, zejména pokud vezmeme, jak snadno se dá 700 Kč měsíčně uštřit jinde. Chápu, že to není pro každého, ale oproti tomu že za stejnou cenu máte večeři pro 2 (v menším městě) nebo 1 trénink s trenérem v Praze, tak mi to hodně nepřijde. Adam Česlík
Ahoj Tomáši, chápu, že pokud nechceš podle systému cvičit (což je to hlavní), tak to může být zbytečně drahé. Některá témata budou vycházet samostatně jako ebooky, takže pak budeš určitě uspokojen a časem přibude možnost si i některé informace ze systému zaplatit zvlášť. Aktuálně šlo o to, že chtěli klienti systému PT napojit na trénink samotný i informace o stravování, suplementaci atd.
Adame díky za článek a za nový suplement! Chtěl bych se zeptat, zda se nějak liší dávkování v případě vytrvalostního sportovce. Jestli je lepší suplementovat před tréninkem nebo radši ráno na lačno.
Díky Jakub
Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, jaký je váš pohled na následující studie, které zase dokazují, že zvýšené hladiny sérového cholesterolu zvyšují tvorbu plaků na stěnách cév a tím výrazně podporují vznik aterosklerózy, tedy je zde přímé riziko kardiovaskulárních onemocnění. Oproti tomu zase snižování sérového cholesterolu vede k prokazatelnému snížení rizika aterosklerózy.
Zdravím Radime, cholesterol je téma na knihu, minimálně na část přednášky (a budu o něm mluvit v únoru na přednáškách). Tady Vám tedy alespoň napíši pár bodů:
1) krevní cholesterol (což není cholesterol ale lipoproteiny) nesouvisí s konzumovaným cholesterolem (který tělo používá na obnovu).
2) existují různé druhy LDL a různé geny, které ovlivňují jeho využití, pokud nejsou ve studii tyto faktory zohledněny, nemá vypovídající hodnotu, protože pak v podstatě nepoukazuje na nic.
3) stejně tak existují studie, které říkají přesný opak. Je na každém člověku, který postoj si tedy vybere a je potřeba jej respektovat. Např. zde meta-analýza více než 70ti studií https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24723079
Ten článek je super! Velice si vážím vaší publikace – Nemoc začíná ve střevech, protože mi to v lecčems pomohlo otevřít oči!
Chci se zeptat na jednu věc. Jak řešit to, že si člověk koupí 0,7l kvalitního červeného vína, které zmiňujete v článku a které je mnohdy celkem vcelku drahé (kolem 250-750,- Kč), Otevře ho a měl by vypít denně pouze 0,2l v rámci zdravé konzumace. Jenže tady narážíme na problém. Co s tím 0,5l zbytkem? Druhý den už jeho kvalita přeče jen kolísá a další dny už by se pít nemělo vůbec a navíc vyčichne a ztratí svojí chuť, kouzlo a nejspíš i zdravotní benefity které v článku zmiňujete. Jak řešíte tenhle fakt? Díky za odpověď.
Existují různé metody od vakuových uzávěru, přes coravin, až po nejlevnější možnost: Vrátit zpátky korek, zakrýt vrch lahve alobalem, utěsnit gumičkou a dát do lednice. Takto se dá víno v pohodě konzumovat až pět dalších dní.
Zajimavý článek, avšak nespočet studií dokazuje, že víno i v takovém množství narušuje REM spánek, včetně správné produkce melatoninu. Není to trochu kontraproduktivní si ničit REM spánek?
A dále se chci zeptat, zda dvě deci denně nejsou rizikové například k vzniku závislosti na alkoholu. Není potom lepší užívat pouze Epigenetic complex a nepíšu víno vůbec ?
S pozice „lajka“ na mě tenhle článek působí dost chaoticky, je tu sice odvolání na nějakou studii , popis zpochybnění proč je snídaně mýtus, nicméně každé tělo je jiné, má určitý somatotyp a hlavně jiný metabolismus, ovlivněný do jisté míry genetikou a stravovacími navyky… např. moje tělo dobře spaluje cukr, ale s tukami to mám horší.
Tak nějak si nedovedu představit vydržet do oběda bez snídaně(jídla), ikdyž je fakt že za mých studentských let sem to praktikoval tak nějak běžně, jenže tam sem byt efektivni mohl ale i nemusel když na to přišlo.
Momentálně potřebuju být ráno efektivní i dobře nalazen a jestliže nesnidám, tělo si řekne že má hlad… jsem nervozní (kručí mi břiše) a efektivita je pryč. tenhle pocit nemám jen za předpokladu vydatné večeře předchozí den.
Také by mě zajímala otázka co se týče mýtusu č.1, konkretně existují různě studie které uvádějí kolik je tělo schopno přijmout bilkovin ze stravy(rozumněj z 1.jídla). podle těch studii člověk se 3. jídly denně nepřijme zdaleka tolik bílkovin jak kdyby si ty jídla rozdělil na 5-6 menších…. a právě lidé rozdělující jídlo na 5/2 nebo 6/1 mají většinou nejlepší výsledky, proč tomu tak je?
Zdravím, smyslem článku nebylo to, že by měli všichni přestat snídat, ale že by se na ní nemělo odvolávat jako na zázračné jídlo pro spalování tuků. Určitě se snídat může a mělo by.
Ano, vino je sice do nějaké miry prospesne pro kardiovaskularni system, ale zapomněl jste zmínit, ze kromě srdce a cev mame v tele i další orgány, kterým takove piti byt v malem množství (jak uvadite) neprospiva a naopak je poskozuje, coz pokud jak pisete, ze jste cerpal z evidence based studii, jste se mohl docist.
Prijde mi trochu sporne ve vasem pripade kdyz vedete blog o zdravém zivotnim stylu psat článek o alkoholu, který navic obsahuje jen ty pozitivní informace, tudiz to z vaseho clanku působí opravdu jako kdyby alkohol(vino) byl opravdu ten nejlepsi lek u nas.
Diky Vasem clanku nam mozna naroste pocet adiktologickych pacientu.
Zdravim Hani, s alkoholem mate pravdu a je to uvedene dole pod clankem, ale male mnozstvi cerveneho vina, ktere splnuje pozadavky uvedene ve clanku, je skutecne bezneho cloveka zdravi prospesne. Akutne nemocny clovek jej samozrejme jako lek pouzivat nebude pak uz je pozde. Vzdycky zalezi, jak na tom clovek je, aby posoudil, zda si ho muze dat (telo si rekne samo). Kazdopadne kdyby vsichni lide vymenili opijeni se za spetku cerveneho vina (k cemuz clanek vede), tak by alkoholismus vymizel;)
Ale tělo si nedokáže vyrobit esenciální amina samo a to ani ze svalů, takže když si dám BCAA, tak jdou přímo do krve a stanou se drahým energetickým zdrojem. Jak tedy může svayl rozložit na chybějící EAA a pak je společně s BCAA využít na stavbu svalu? Pošetřím tak glykogen a svaly… Navíc tělo má údajně až 100 g zásoby EAA, což je samotřejimě nic…
Takhle to nefunguje 😀 Vždycky budeš mít v krvi pro energii cukry nebo ketony. Pro tělo byly a jsou BCAA svátostí (přeci jen jsou to esenciální amina), proto by pro něj evolučně nemělo smysl používat je na energii. Naopak vytvořilo si z nich signál pro spuštění svalové hmoty. Evoluce bohužel nevěděla, že opice časem ovládnou technologie natolik, že si je budou syntetizovat odděleně od plnohodnotné bílkoviny a popíjet celý den 🙂
Dobrý den, kromě toho že v článku máte hodně nepodložených subjektivních informací (lidé nenamáčí luštěniny, nevaří je s mořskou řasou či bylinkami, nekonzumují kváskové pečivo..? ), tak i množství zavádějících informací (zde je vzhledem k obrovské nadspotřebě masa jasné, že průměrný smrtelník konzumuje několik porcí masa a mléčných výrobků denně, ovšem ne od pasoucích se zvířat, stejně tak mnohem více alergenů z obilovin – bílé pšeničné pečivo), ale to si každý přebere. Nejvíce mě ale zaujaly ty fytáty, antinutrienty, vzhledem k tomu že tyto informace jsou zastaralé, dnes se již uvádí větší přínos těchto látek, než jejich negativní vliv. Zejména jako významná prevence rakoviny střeva a osteoporozy. Na osteoporozu má zjevně největší vliv acidobazická rovnováha, která se zhoršuje konzumací masa a mléčných výrobků, cukru.. V zemích kde se mléčné výrobky nekonzumují, prakticky osteoporoza neexistuje. Ono tělo je složitejší, než si načtete z článků vy nebo i opravdoví „odborníci“ . Lepší je řídit se zkušeností a pokud si opravdu myslíte, že bez množství doplňků to nejde, tak je opravdu něco špatně, vzhledem ke generacím lidí kteří se převážně nebo úplně rostlinně stravují. A jinak moje konkrétní zkušenost – tendence k chudokrevnosti, po výrazném omezení živ. produktů a pestřejším rostlinném jídelníčku, železo v normě, i po měsících kojení.
Zdravím Evi, nemáte pravdu a pletete se:
1. fytáty, antinutrienty – tyto informace nejsou zastaralé naopak, dnes o nich víme daleko více než kdy dříve, napsal jsem na toto téma knihu Nemoc začíná ve střevech, ve které najdete odkazy na 400+ vědeckých studií. Možná si to s něčím plete (fytoestrogeny?).
2. acidobazická rovnováha ve střevech i krvi je ovlivňována homeostatickými mechanismy lidského těla, nikoliv konzumací „kyselinotvorných“ a „zásadotvorných“ potravin. Krevní lze ovlivnit například hyperventilací, infekcí, narušením elektrolytické rovnováhy nebo napětím na buňkách. Nikoliv masem a mlékem.
3. V zemích, kde se mléčné výrobky nekonzumují se většinou stravují s ohledem na své geny a lokálnost, takže pak máte falešné pozitivní zkreslení (btw mléko osobně nikomu nedoporučuji, ale uvádím to jen pro správnost).
4. Generace lidí, kteří se rostlinně stravují tak činí především proto, že žijí více k rovníku nebo v teplejším klimatu, kde se jejich genom a mikrobiom během evoluce na tuto stravu adaptovali (např. Asie), pokud z toho budete vycházet v našich podmínkách, kde je část roku zima (= nebyla možnost rostlinné stravy, protože v zimě plodiny nerostly), tak můžete přes léto fungovat ale v zimě si budete podkopávat zdraví.
5. Pokud chce být vegan dlouhodobě zdravý a mít dobrou náladu, skutečně potřebuje doplňovat některé mikroživiny (stejně jako člověk, který se stravuje běžnou západní stravou). Patří mezi ně především omega
6. Při veganské stravě se většinou objevuje nedostatek neurotransmiteru dopaminu, který se pak projevuje mimo jiné tím, že vegané jsou více popudliví a mají zvýšené tendence hádat se v diskuzích na internetu míst plnohodnotné diskuze 🙂
Problém je, že HIIT aby bylo intenzivní, se dá provádět 2x-3x týdně, pokud to člověk zvládne dlouhodoběji vícekrát, tak necvičí dost intenzivně… kdežto obyčejné pomalé kardio se dá provádět každý den, tak proč to nezkombinovat? 2x hiit, 1x posilovani a 1-2x cardio?
Dokonce to jde kombinovat ještě efektivněji (a je to tak udělané v nových protokolech pro jednotlivé somatotypy), ale ano v podstatě máte pravdu. Proto je taky hned jako další den uvedeno kardio (akorát venku) a běžný trénink se samozřejmě bere, že je součástí.
[…] Když máte tyto problémy, ať už se střevní mikroflórou nebo různými intolerancemi a problémy vzniklé z jídla, je na místě vyzkoušet eliminační a terapeutické metody jako je GAPS, autoimunitní protokol nebo FODMAPs či ketodietu. […]
Mně pomohly před lety s depresemi nejprve léky, a nakonec Bachovy květové esence, které transformují negativní emoce na pozitivní. Jsem za jejich pomoc nesmírně vděčná. O mé zkušenosti s léky i tětmito esencemi píši v článku na stránkách mé poradny zde: https://www.klarabachovky.cz/bachovy-esence-a-antidepresiva/
Nemá být u Pankreatického polypeptidu, že zvyšuje leptin? Myslel jsem, že leptin se při pocitu sytosti zvyšuje, že je antagonistou Ghrelinu. Nebo to mám špatně? Díky za zpětnou vazbu
Mělo tam být pravděpodobně, že ho zvyšuje, ještě se zeptám Janči, z jaké studie to měla. Každopádně leptin nefunguje jako přímá antagonista ghrelinu protože to není „střevní“ hormon, ale produkují ho tukové buňky ve chvíli, kdy potřebuje mozek informaci o tom, kolik energie máme uloženo v tukové tkáni.
Zdravím Adame, prvně díky za článek!
U bodu 5 jsem se nedočetl jaká je tedy správná dávka zinku (50 mg zinku), tak můžu-li poprosit o doplnění. A zajímal by mě „citran zinečnatý“ (nikoliv citrát), který se poměrně často objevuje v běžných doplňcích stravy.
Dobrý den, musím vám dát za pravdu. Chtěla bych se podělit se zkušenostmi s úpravou střevní mikroflóry. Od kamaráda jsme dostali tip na doplňkovou výživu a dceři které je 5 se výrazně zlepšil ekzém a taťka má lepší kondičku né, že by měl obří svaly ale hodně energie. Pokračujeme v jídelníčku od vás a je to úžasná nirvána. Děkuji Vám za lepší pohled na zdraví
Dobrý den, přes všechny ty placené kurzy jsem se nikde nedoklikal k vaší domácí úpravě vody.Sveho času jsem s Ing Z.Janeckem mimo Junga vydával i práce Masaru Emota a při cestách za nákupem autorských práv jsem ve Frankfurtu viděl knihu i přístroj na tzv levitovanou vodu,proto mne zajímá s čím převratným od dob Schauberga jste přišli…
S díky za odpověď Antonio Blažek
Zdravím, předpokládám, že Vás zajímá mé osobní řešení, a ne obecně zařízení Stabfor, o kterém je podcast. O levitované vodě jsem neslyšel (pokud se tím nemyslí právě vejce V. Schaubergera, jehož jsem btw. fanoušek, Emotovy práce už tak moc ne). Každopádně já o svém přístupu k vodě natočil video – https://risebyperformance.cz/2021/07/water/ Ve zkratce piji pouze hlubinnou primární vodu (už cca 5 měsíců), kterou případně dále upravuji a energizuji.
Justin
7.9.2015 at 18:50Skvěle napsáno! Uz se tesim na ten bulking😂 Konečně někdo povstal
Michal Hanč
8.9.2015 at 11:19Moc hezky a hlavně výstižně napsané!
MV
10.9.2015 at 19:27Dal sis teda velmi náročný cíl:) Good luck!
Mýtus č.1 – Objemová fáze – Rise by Performance training
11.9.2015 at 13:54[…] jste si mohli přečíst v úvodním článku, mýty o stravě a tréninku vznikají z několika opakujících se příčin. V tomto případě […]
Fest
11.9.2015 at 14:28Pěkně napsané! 🙂
Honza
11.9.2015 at 15:17Moc dobře napsanaj článek. Jako klient Performance Lifestyle 2.0 tyto poznatky již aplikuji na sobě a pod vše co je výše popsané se mohu podepsat.
Jakub
11.9.2015 at 19:20Super článek. Souhlasím s tebou. Já sám se snažím dodržovat Warrior diet a vybírat ty správné potraviny. Samozřejmě někdy ujedu. Ale cítím se báječně a jsem se sebou spokojený, ale jedu pořád dál, můj boj nikdy neskončí.
David Gryc
13.9.2015 at 11:07Docela dobrej článek, něco na nem bude, ale nelibi se mi, že davas na fotkach za příklad lidi jak píšeš „on juice“. Jak Kiro tak Stindl
Adam Česlík
16.9.2015 at 23:50Pokud by nebyli naturálové, o to více by to byly dobré výsledky, protože by se ukázalo, že i kutlturisté na džusíku by mohli mít lepší výsledky na méně frekventované stravě.
Vladimír Štindl
17.9.2015 at 17:17My se známe? Ja jen,že si dovolujes o mě tvrdit,ze jsem na¨ juice“. Tohle mě vždycky pobaví. Dneska je každej expert na steroidy a pouhým okem je mu jasne,že na něčem frčí…
student
14.9.2015 at 14:33Velice by me zajimalo, jakym zpusobem se inzulin chova jako ,,hormon starnuti,,. Doporucuji autorovi otevrit fyziologii.
Adam Česlík
16.9.2015 at 23:52Pokud je vylučován inzulín snižují se detoxikační a samoopravné mechanismy organismu, tzn. v těle zůstává více volných radikálů, více cizorodých látek a díky nim umírá více buněk – odumírání buněk = stárnutí 🙂
Cheap Nike Air
15.9.2015 at 5:54I enjoy the efforts you have put in this, thanks for all the great posts.
Kuba
17.9.2015 at 11:25skvělý článek 🙂 na přednášce se toho člověk ale určitě dozví mnohem více, plánujete udělat přednášku také v Ostravě? díky
siev
20.9.2015 at 19:10Wow!
Radim
21.9.2015 at 6:54Krása až na tu ribózu a uvolnění zad to tak dělám. Super článek
Petr Novák
22.9.2015 at 6:37Tak to je tak dlouhý seznam úkonů a tak dlouho trvajících, že si tu hodinu radši přispím a budu na tom mnohem líp.
„Snídaně otupí Vaše smysly“: co je to zase za módu kritizovat a vynechávat snídaně? Ještě nedávno jste všichni přísahali na to, že bez snídaně umřeme, budeme slabí, nemocní….Asi je to individuální, ale já mám otupené smysly právě když se nenasnídám (práce v kanceláři). A bez snídaně mám opravdu dopoledne jako dravou eskapádu. Protože myslím jen na to jak se konečně najím.
Adam Česlík
26.9.2015 at 16:18Zdravím.
Mýtu o snídani se bude věnovat některý z následujících článku. Zkráceně nic jako potřeba snídaně neexistuje a pro člověka pracujícího hlavou (práce v kanceláři) je lepší nesnídat. To že myslíte pouze na jídlo a cítíte obsesivní potřebu snídaně nevypovídá o tom, že byste ji doopravdy pro práci potřeboval, ale že je na ni Vás mozek zvyklý. Obdobně jako mozek narkomana mu říká, že ten heroin prostě potřebuje. 🙂
Petr Nový
23.9.2015 at 7:14Můžu se zeptat proč jste smazal můj příspěvek?
Adam Česlík
26.9.2015 at 16:19Musím to vždycky první schválit a chodím do stránek jen čas od času, když zrovna není článek.
Tomáš
23.9.2015 at 11:06Doporučil byste jako nakopávač MYPRE a Pulse V4 od Myprotein?
Adam Česlík
26.9.2015 at 16:19Ano.
Pepa
30.9.2015 at 4:41Pěkně napsané jen by me zajímalo kdyz je inzulín hormon stárnutí tak co si dávat po tréninku?
Adam Česlík
30.9.2015 at 15:10K rychlému stárnutí vede pouze pokud je vyplavován neustále. Takže v případě potřeby po tréninku cukry doplnit samozřejmě můžeš.
Pepa
1.10.2015 at 5:58Díky tak po tréninku protein zvedne taky inzulín i bez cukru
Adam Česlík
2.10.2015 at 15:17Proteiny a tuky jej zvedají minimálně, proto je vhodná nízkosacharidová strava.
Pepa
7.10.2015 at 10:59Co by si teda doporučil po tréninku místo proteinu?
Adam Česlík
8.10.2015 at 0:1640-60 minut po pevné jídlo.
Mýtus č.2 – Nutnost snídat – Rise by Performance training
2.10.2015 at 15:51[…] mýty o stravě jsou známy spíše jen úzké části cvičící populace (jako minule zmiňovaný mýtus o objemové fázi), jiné jsou součástí toho, čemu se obecně říká common sense („zdravý […]
Matyas
2.10.2015 at 16:09Pěkné statistické zamyšlení:) Hned jsem si vzpomněl na VŠE, kde by rozhodně článek také zapadal – ekonomie je plná podobných mýtů stejně jako stravování.
Stejně by mě zajímalo, jak je ta snídaně (či spolu-se-vyskytující jev:) )pro mě škodlivá/ý.
Adam Česlík
3.10.2015 at 16:05Spíše bych asi použil slovo kontraproduktivní. Záleží ale na konkrétních cílech.
Marek
2.10.2015 at 17:00Výborně napsáno! Když jsem se stravoval vysokofrekvenčně ( 6 jídel a více), připadal jsem si jako otrok jídla. Skoro každé 2 hodiny hlídat, abych něco snědl, nedej bože, abych byl bez jídla. Co jsem se postupně začal řídil těmito pravidly a poslouchat své tělo, cítil jsem se volnější a svěží. Snídaní zařazuji už jen, když potřebuji superkompenzaci po těžkém tréninku.
Adam Česlík
3.10.2015 at 16:05Správná strategie.
Marek Lenárd
18.2.2016 at 11:37Řídí se to nějak tím, jestli byl ten trénink předešlý den ráno, dopoledne, odpoledne nebo večer?
Adam Česlík
18.2.2016 at 22:40Ne.
Dominik Piskor
3.10.2015 at 7:02Bude tento typ semináře jestě někdy v Ostavě do půl roku? Diky
Adam Česlík
3.10.2015 at 16:06Teď na podzim to bude jen v Praze. Taky tam dojíždím z Ostravy 🙂
Jan
3.10.2015 at 8:26Takze misto snidane,ktera by nam mela dodat energii, si dat suplementy, ktere nas „nabudi“? Nevim, ale neprijde mi moc zdrave zacinat den vypitim energetickeho napoje… :/
Adam Česlík
3.10.2015 at 16:07O energetickém nápoji ani suplementech nikdo nemluví. Tělo nepotřebuje ráno přidat energii na nabuzení. Odpočívalo celou noc 🙂
Jan
3.10.2015 at 18:41Dobre a tvrzeni „Může to být třeba i energetický nápoj“ a „pokračujte v ranním rituálu a nachystejte a zkonzumujte potřebnou suplementaci“ mam rozumet jak?
Adam Česlík
3.10.2015 at 19:06Já viděl jen komentář a myslel, že patří k novému článku o mýtu o snídani. Normálně tedy potřeba nejsou, ale tento článek je psán z hlediska nocí, kdy je spánku nedostatek a nervovou soustavu je proto po probuzení aktivovat. Energetické nápoje nejsou nejzdravější, ale v těchto nouzových případech jsou třeba. Na druhou stranu je lépe než po nich sáhnout po zmíněném gelu. Suplementy uvedené dále pak slouží k obnovení energetických zásob na buněčné úrovni, k čemuž Vám klasické jídlo tak dobře neposlouží.
Mýtus č.2 – Nutnost snídat – Rise by Performance training
3.10.2015 at 15:58[…] se ukáží jako nepravdivá, není jiné možnosti než označit je jako mýtus. Jak ale víte z úvodního článku i příkladu výše, aby mohlo dojít k vyvracení mýtu, musí být názor o jeho neplatnosti […]
Adam Nemčík
3.10.2015 at 20:48Pekné zhodnotenie a príjemná zmena kedže na rôznych fórach stále vidím len tie isté bludy dookola, teším sa na ďalšie články. :like:
Alzbeta
4.10.2015 at 21:311) vyznam korelace je jiny nez popisujete, jedna se o vzajemnou souvztaznost nikoli o dva deje, odehravajici se v jednu chvili. Navic jednim ze zakladnich znaku korelace je, ze kauzalitu urcit nelze, takze prace se slovy sice pekna a na nektere udelala jiste dojem, ale co jste zde uvedl nedava vubec zadny smysl
2) zcela nesymslne vyvracite mytus o tom, ze pojidanim snidane „dochazi ke snizovani hmotnosti“, ktery ale neexistuje! Nejde o snizovani hmotnosti, tim ze lide budou snidat, ale snida se kvuli tomu, aby se hmotnost naopak nezvysovala a to da i ten vami zminvany selsky rozum. Cim dele clovek hladovi, tim vetsi ma pak tendence snist vyrazne vice nez kolik by bylo treba a hlavne si vybirat nespravna jidla s vysokym obsahem rychlych cukru a tuku. A na toto tema je studii na stovky a vsechny bez vyjimky toto tvrzení potvrdily.
Takže je sice pěkné, že jste vyvrátil mýtus o tom, že snídaní člověk hubne, ale je třeba si uvědomit, že jste si ten mýtus taky sám vymyslel 😀
Adam Česlík
5.10.2015 at 11:25Alžběto bohužel se kompletně pletete. V rychlosti:
1) korelace je na příkladu vysvětlena zjednodušeně, aby to dokázal pochopit každý. Děje se v jedné chvíli neodehrávají, to jste špatně pochopila.
2) to že na základě korelace nelze určit kauzalitu bylo smyslem celého článku, právě díky tomu nejsou pravdivé ony závěry o snídani, které byly postaveny na základě kauzality vyvozené z pouhé korelace. Takže mi opět vyčítáte to, co sám říkám
3) meta-analýza zkoumala desítky studií, které zjišťovaly pozitivní vliv snídaně na snižování hmotnosti. Takže se pletete.
4) to co jste napsala je oním zářným příkladem, kdy se snažíte vyrovnat psychické napětí, vzniklé tím, že někdo napsal něco, co je proti Vašemu přesvědčení (kognitivní disonance). V tomto případě jste se snažila použít metodu racionalizace, ale to co bylo racionálně postaveno nelze racionálně vyvrátit.
5) vzhledem k tomu, že 99% lidí snídá špatně (byť si myslí, že to je zdravá snídaně), nemá zařazování snídaně nic společného z uchováním hmotnosti. A kdybyste znala biochemický účinek inzulínu, kortizolu, růstového hormonu a jak funguje hypothalamo-hypofyzární-adrenální komplex, nikdy byste to nenapsala.
6) ale bohužel to nevíte, takže žijete v přesvědčení, které ve Vás vzniklo stejným procesem, jako jsem zmiňoval v článku: špatně interpretované studie a veřejně přijímaný názor (zaštítěný autoritami) vytvořily pevné základy Vašeho (mylného) přesvědčení o snídani, které si hájíte i navzdory objevujícím se důkazům proti.
Takže se usmějte a buď to dále neřešte nebo rozšiřte své paradigma 🙂
Benjamín Szabó
7.10.2015 at 12:29Dobrý deň, dúfam že nevadí ak sa vyjadrím hlavne k tomu, že ľudia sa majú tendenciu prejedať keď veľmi hladujú. Tu by som povedal že treba rozlišovať ako je človek metabolicky flexibilný, resp. ako vie využívať svoje zdroje energie. Ak niekto funguje na cukroch = „sacharidový metabolizmus“ a nasilu hladuje, tak samozrejme je tam väčšia šanca, že sa preje nesprávnymi potravinami, pretože jeho mozog je navyknutý len na „cukor“. Ak je človek ale na „tukovom metabolizme“, vtedy mu nespôsobuje hladovanie žiaden problém a vôbec sa nepreje cukrom, keďže jeho citlivosť na dôležité hormóny je veľmi dobrá. Takže všetko to záleží aj od individuality človeka a jeho metabolického nastavenia. A navyše, keď sa bavíme o „prejedaní“, je jedno či človek zje určitý počet kalórii v dvoch väčších jedlách za deň, alebo ten istý počet kalórií v 6 malých jedlách, takže keď cez deň čiastočne hladujete a večer sa aj dajme tomu prejete, ale správnymi potravinami, tak by to nemal byť problém.
Matěj
5.10.2015 at 10:39Ahoj, Adame, díky za super článek, ale chtěl bych se tě zeptat, jaký máš názor na to, proč Charles Poliquin neustále brojí proti IF? Říká, že nárazové zvyšovaní hladiny inzulínu dělá lidi hloupějšími (myslí to dlouhodobě). Krátkodobě si připadám v půstu bystřejší, více se soustředím, ale jelikož je pro mě má hlava všechno, tak se nechci ohrožovat.
Nejradši bych se stravoval malá svačina po práci (cca v 10), oběd po cvičení/sportu a večeře.
Což znamená, že budu každý den 12 – 14 hodin hladovět a nechci, abych si tímto dlouhodobě ubližoval.
Děkuji za odpověď, možná to je námět na další článek. 🙂
Adam Česlík
5.10.2015 at 11:28Ahoj, Charles je tzv. stará škola, proto i přes jeho radikalismus některé koncepty apriory odsuzuje. Najít vědy pro nebo proti jakémukoliv tvrzení pak v jeho pozici není nic obtížného. Dlouhodobě tě neotupí, samozřejmě krátkodobě po hladovění, když se napereš, tak budeš mít intelekt šimpanze na dovolené.
Vladimír Štindl
9.10.2015 at 17:30Krásná práce.! Bude mi ctí si to taky zkusit,abych již nikdy neukapl ani slzu 🙂
Filip Grznár
11.10.2015 at 10:39Na pááááána! Ale salutovat budeš ty mě 🙂
Zdenek
4.11.2015 at 0:29Dobrý den, rád bych se zeptal v kolik vstáváte – když máte první jídlo ve 12h nebo 14h – do té doby vážně nemáte hlad? Děkuji!
Adam Česlík
5.11.2015 at 23:256-8 a tělo vydrží bez jídla až 3 dny, takže proč by nevydrželo jedno dopoledne.
Daniel Mitera
2.12.2015 at 16:13Chcem sa opytat. Celkom ma zaujala informacia o priberani na bruchu a estrogene ? Je to niecim podlozene ? Viem ze ci Poliquin v Biosignature alebo Bjorntorp v studiach alebo Dr. Hertoghe v knihe Hormonal Solution popisuje priberanie v bruchu ale zvysovanie hrubky brusneho skinfoldu s cortisol a drviva vecsina hovori o nohach (bedrach,hamstringu a quadricepse) a estrogene. A odkial mas tolko informacii ze prednasat o hormonoch, rad by som vedel o tom kde sa take kvalitne a rychle zdroje informacii nachadzaju.
Adam Česlík
3.12.2015 at 0:18Ano, v tomhle by se mnou Poliquin a jeho následovatelé tvrdě nesouhlasili, nicméně je to ve shodě s tím, co se objevuje ve výzkumech nedostatku androgenů (spolu s tukem na prsou či tricepsu) a co potvrdí každý steroidový uživatel, kterému během kůry nebo po ní vyletí estrogeny nahoru, přičemž kortizol je nízko. Obdobnou zkušenost mám pak za řadu let i z empirie – svých klientů. Kortizol jistě je jedním z důvodů tuku na břiše, generalizace „tuk na břiše = kortizol“ by ale byla přílišné zjednodušení. Všechno může mít řadu příčin a stačí se zamyslet: Opravdu by měl každý pivní pupek být z důsledku kortizolu? Každé tlusté břicho ze stresu? Znám spoustu tlustých lidí, kteří žijí jako králové a jejich maximální stres je, kterou zmrzlinu si dát v Ben and Jerrys 🙂
Adam Vasica
2.12.2015 at 18:51Dobry den,
a co trebas gluten free ovens vlocky ?
Adam Česlík
3.12.2015 at 0:11Vločky neobsahují lepek, takže jsou všechny gluten free 🙂 Ale obsahují jiné antinutrienty.
Tonda
3.12.2015 at 6:29Zajimavy je, jak vsude pisou, ze vlocky lepek obsahuji 😀
Adam Česlík
3.12.2015 at 11:43S tím jsem se nesetkal. Většinou právě bojovníci proti lepku v klidu konzumují oves a rýži, byť obě tyto obilniny také obsahují lepku podobné antinutrienty, které pouze nemají tak zprofanovaná jména.
Daniel Mitera
6.12.2015 at 13:30Ovsene vlocky neobsahuju gluten ale dovod preco na vlockach pisu ze gluten (lepek) obsahuju je kvoli proteinu avenin ktory je podobny lepku a moze u niektorych celiatikov (ludi s alergiou alebo silnou intoleranciou na lepok) vyvolet reakciu. Je to napisane len kvoli pravnej ochrane produktu.
Vladimír Štindl
14.2.2016 at 14:30Oves obsahuje Endosperm jenž se chová stejně jako lepek a otevira spojeni ve střevě a díky tomu vzniká řada autoimunitnich onemocnění.
Adam Česlík
15.2.2016 at 18:56Jedná se o bílkovinu podobnou lepku, která je ve všech obilninách, nicméně prozánětlivá reakce je dána individuálními dispozicemi a nelze tedy přímo tvrdit, že oves způsobuje u všech lidí narušování střevní sliznice a autoimunitní onemocnění.
Adam Vasica
28.2.2016 at 23:05Dobry den,
tak to jste me popravde ted dostal. Porad jsem zil s tim vedomim ze je to plne lepku 😀 🙂
dano
2.12.2015 at 23:33Super článok,
už dávno som pochopil, že tie lacné gainery za nič nestoja. No predtým ako som sa dozvedel o hydrolyzovanom keseíne, som si objednal proťák. Aký názor máte na whey gold standard?
Adam Česlík
3.12.2015 at 0:12Má pěkný obal a dobrou chuť 🙂
Tomáš
3.12.2015 at 11:03Pokud se mezi laciné parfémy řadí třeba Old spice, tak je to úsměvné vzhledem k jejich „mužné“ kampani.
Adam Česlík
3.12.2015 at 11:19Vše, co se dá koupit v drogérii v hypermarketu. A ano to mě ani nenapadlo 🙂
Roman
3.12.2015 at 15:34Mna by zaujímalo, co doporučujete pit, keďže čistú vodu z vodovodu ste odsúdili. Protože sem sa zas nekde dočítal, že minerálka prekysluje orgnaizmus, takže ju pit ve veľkém množstve asi neni bohví co. Rád bych mal v tejto problematike jasno. Díky
Adam Česlík
3.12.2015 at 21:05Nic jako překyselení organismu minerálkou neexistuje. Oproti tomu voda z vodovodu Vás může i zabít 🙂
Roman
4.12.2015 at 13:59Tak ale jak sa dopracovat ke kvalitnej vode, ked človek nechce nonstop pit minerálku? I have no idea
dano
4.12.2015 at 17:46Existujú rôzne filtre na vodu z vodovodu 😉
Kuba
6.12.2015 at 13:52Jo znal jsem par lidí co zabila voda z kohoutku. Trochu silná slova ne? Minerálky nejsou dobré pít jako primární zdroj vody.
Adam Česlík
6.12.2015 at 23:53Povíme si.
Pavel
7.12.2015 at 13:58Normálně bych si řekl: “sakra, jak jsem mohl doteďka takhle žít?? na vodě z kohoutku?? To snad ne… a dokonce ji pila i matka a otec před početím….. je můj testosteron navždy zatracen? Radši si hned koupím přednášku, to mě vyléči“ Ale nejsem idiot a je mi jasný že jde v první řadě o zisk než o zachování plodnosti mužů, koupím si za tu tisícovku radši brokolici 🙂
Adam Česlík
9.12.2015 at 22:57V žádné přednášce o vodě nic není, budu o tom psát článek zadarmo. Ale tobě dám ban na tvou IP adresu abys ho neviděl za ty kecy 🙂
Marek
9.12.2015 at 13:22Pamätám si obdobia, kedy som do seba sypal gainer (samozrejme lacný) a časom začal na mňa pôsobiť ako preháňadlo a to do slova.
Radek
16.12.2015 at 9:35Voda z kohoutku, tou myslíte vodu z městského vodovodního řádu nebo jakoukoliv vodu z kohoutku?
Ptám se protože mám vlastní studnu „napíchlou“ na pramen, údajně z podzemního jezera s kvalitou kojenecké vody, podle rozboru..
Adam Česlík
22.12.2015 at 19:33Tak potom samozřejmě se obávat nemusíte 🙂
Jiří SOUKUP
24.12.2015 at 8:04Taky přeju veselé Vánoce. Všechno nejlepší do nového roku, ať se daří! 🙂
Aleš
24.12.2015 at 12:17To jsou mi bludy. Co za 10 dní zhubly testované subjekty? Nataženou vodu ve svalech? 😀 😀 Cca po 14ti dnech se teprve začínají rozvíjet plusy tohoto stravování. Za 10 dnů se tělo těžko přepne do té blahodárné fáze..
Adam Česlík
24.12.2015 at 13:45To si asi s něčím pleteš. Benefity postění se i přerušovaného se začínají objevovat od prvního dne. Nebo si myslíš, že až po 14ti dnech půstu? 🙂 To vydrží málokdo.
Filip Široký
24.12.2015 at 16:19Jaký je prosím vás název té skladby? Je super!
Adam Česlík
26.12.2015 at 19:17Pruit Igloe
Radek
25.12.2015 at 18:04WD je bezvadná, existuje nejaký jednoduchý princip jak to uplatnit při ranním cvičení ?
Adam Česlík
26.12.2015 at 19:17Bohužel ne.
Radek
30.12.2015 at 18:34A co tedy dělat když chodím cvičit pravidelně ráno? Teď jím od 12:30 do 20:30. Mám protokol PL 2.0 a chci začít fungovat podle něj. Díky
Adam Česlík
6.1.2016 at 22:30Maximálně to lze částečně řešit proteinovými pulzy, ale trénink ráno během WD není nikdy optimální.
Dave
14.12.2016 at 14:43Mně při dodržování PL2.0 spíše vyhovovalo chodit cvičit ráno, kdy tělo nebylo tak vyhladovělé. Ke konci půstové fáze jsem neměl na trénink vůbec chuť a energii. Navíc trénink by začínal vždy zhruba okolo hodiny, kdy už bych mohl začít jíst, což mi půst ještě prodloužilo (+ doprava z posilovny domů, příprava večeře atd.). Obecně se hladovění po tréninku.
Měl bych ještě dotaz. Lze benefity WD jako zvýšení proteinové a inzulínové senzitivity a regenerace trávícího ústrojí udržet zařazením pravidelného půstu 1x týdně (obvykle držím až 36 hodin)?
Estrogeny : Testosteron – Rise by Performance training
28.12.2015 at 11:35[…] Estrogeny z vnitřního prostředí jsou však pouze částí děsivé estrogenní pravdy. Na její zbytek se podíváme příště, v pokračování tohoto článku, s názvem: Testosteronové války – estrogen se probouzí. […]
Petr Neugebauer
29.12.2015 at 18:42Adame díky za super článek. WD není vhodný pro cvičící ráno, protože není vhodné cvičit ve stavu sympatiku? Podle mých informací, pokud jím naposled v 19 hod, tak v cca 7 hod ráno (po 12 hodinách) začíná teprve stav postění se = sympatikus (kdy jsem vše strávil a překonal po-trávicí stav). Ten trvá celé dopoledne nebo déle dokud se nerozhodnu opět jíst.
Mám specifický harmonogram (ráno studium/cvičení/relax na střídačku) a odpoledne psychicky náročná mentální práce (obchodování na burze). Kde dle výzkumů je optimální PSNS, kde je vysoká frekvence HRV, tedy lepší regulace emocí, schopnost mít sebe kontrolu, jednat objektivně, atd. Zatímco sympatikus způsobuje opak.
Mohl byste mi prosím poradit, případně mě opravit, doplnit či navrhnout nějaké řešení? Mám odcvičeno PT ZERO a dalším cílem je narůst sval. hmoty tedy Tesosterone update + Raise the bar. Taky jsem zaznamenal lepší výkonnost v obchodování v dny, kdy dopoledne necvičím a to i přesto, že jsem před tradingem krátce spal.
Hledám nějaké optimální řešení, které by vyhovovalo oběma cílům a udrželo mě v dobrém mentálním i fyzickém stavu. Snažím se experimentovat, mám ale pocit nedostatku know-how a určité informace se mi zdá, že si protiřečí, zkouším štěstí, třeba budete mít chuť poradit. Díky Petr.
Adam Česlík
6.1.2016 at 22:29Zdravím Petře, cvičení by mělo být právě v sympatiku, proto je až na konci fázi postění se. Problém se cvičením v režimu postění se je ten, že po cvičení potřebuješ snížit kortizol a katecholaminy a doplnit živiny pro regeneraci, což v postění samozřejmě nejde a kortizol je pak zvýšen do konce půstu nadmíru. To se rovná katabolismus, má to imunosupresivní funkci a celkově to snižuje zdraví. Zbytek tvé otázky je velice zajímavý, napiš mi ji však na email, kam patří. Díky.
Vojta
30.12.2015 at 9:59Da se WD aplikovat pri smennem provozu…(kratky, dlouhy tyden,12hrs smena). Hadam, ze ne/pravidelny spankovy rezim muze byt potiz?
Adam Česlík
6.1.2016 at 22:29Je to problematické, ale jde to. Obecně však při noční směně WD nedoporučuji (lze ty dny tedy střídat).
Filip Grznár
4.1.2016 at 19:20Jako vždy kvalitní počteníčko 😉
Martin Kulhánek
6.1.2016 at 10:43Dobrý den,
všude se dočítám, že lněné semínko díky obsahu lignanů má vliv pouze na estrogen. Jak to tedy je???
Adam Česlík
6.1.2016 at 22:31Má vliv na metabolizaci estrogenů a jejich zbavování se + vliv na zlepšování celkového zdraví díky obsaženému ALA.
Petr Nový
11.1.2016 at 12:03Zdravím, zajímavý článek. Akorát nevím co si myslet o těch vločkách. Většinou je všichni doporučují a dokonce právě na nárůst testos. Ne že bych bez nich nemohl žít, ale vůbec nevím čím bych je mohl nahradit.
Je to moje zdaleka nejoblíbenější snídaně, s máslem, tvarohem a ovocem. A ne nejsem kulturista, jen mi ty vločky chutnají a skvěle se po nich cítí můj zažívací trakt. :-))) Snídaně typu vejce s avokádem po ránu prostě nesnesu.
No, fazole jsem taky jedl hodně, kvůli bílkovinám. Nechci jíst maso x krát denně.
Petr Nový
11.1.2016 at 13:46Dobrý den, jestli to chápu správně není problém ve cvičení nalačno, ale v tom, že potom ještě cca 5 hodin nejím (posilování od 6,20 – 7,20; jídlo ve 12 hod.).
Díky
Natty
18.1.2016 at 13:12Celý článek chápu a plně s Vámi souhlasím.
Jen ale řeším velké dilema – chtěla bych začít cvičit efektivně přesně podle vašich rad, ale na druhou stranu mě cvičení na orbitreku strašně moc baví a je to fajn výplň času. Pokud bych totiž vypustila právě toto, tak bych v posilovně byla jen tak cca 30 minut.
Po 30 minutách cvičení v posilovně mě totiž už tak strašně moc bolí všechny svaly (dalo by se říct, že mě bolí celý člověk), že už prakticky nemám co dělat dalšího. Orbitrek proto pro mě byl vždycky takovou fajnou výplní času… Je ale pravda že výsledky se už dlouhodobě nedostavují a už mě to přestává vůbec bavit chodit do posilovny. Poradíte mi tedy, co mám dělat, abych nějak substituovala ten orbitrek (běžící pás, rotoped apod.)?
Díky
Adam Česlík
18.1.2016 at 17:38Cílem je tělo vytrénovat tak, aby zvládlo brutální trénink s činkami v délce 45-60 minut a abyste tedy nemusela vyplňovat čas na páse. 🙂 Doporučuji vyzkoušet tréninkový plán PT: La femme – trénink Vás bude zase jednou bavit a uvidíte i nové výsledky. Odkaz je v článku. Adam Č.
Magdalena
18.1.2016 at 17:09Ahoj Adame,
zajímavý článek…koukala jsem i na Tvou diplomku. Mě zajímá vliv IF na ženy…což je i jeden z možných dalších výzkumných bodů v Tvé práci. Tady v tom článku u Marka Sissona jsem narazila na informace, díky nimž si pozitivním přínosem IF na ženy nejsem moc jista…http://www.marksdailyapple.com/women-and-intermittent-fasting/#axzz3xc2WsZ5k
Ale i tak teď na sobě IF zkouším. 16-17 hod. půst, první jídlo oběd po tréninku, pak večeře mezi 18 a 19 hod. Někdy malý snack (makadam.ořechy například s kouskem jablka).
Díky a pokračuj v zajímavém psaní.
Adam Česlík
18.1.2016 at 17:48Již řadu let se IF pro ženy obecně nedoporučuje. S tím přístupem jsem šel i do svého výzkumu, abych s překvapením zjistil, že ani s nejstriktnější formou 20/4 neměly problém (odpadlo zhruba stejně mužů jako žen pro stejné důvody) a došlo u nich jak ke ztrátě hmotnosti, tak k psychickému zlepšení. Jenže hovoříme o krátkodobé aplikaci a u žen, které si to dobrovolně zvolily. To je nejpodstatnějším faktem toho, zda člověk na IF vydrží nebo ne: Možnost svobodné volby. Pokud nebude IF svobodně přijato, bude zakoušeno jako stresor, bude převažovat kortizol a člověk na něm nebude prosperovat psychicky ani fyzicky. Při dobrovolném rozhodnutí a pozitivním přístupu přestane být hladovění pro tělo krizovým stavem a začne být stavem přirozeným. Nicméně u mužů i žen, dle převažujících neurotransmiterů a dle hormonálního nastavení, budou vždy jedinci, kteří prostě na IF nevydrží a je nesmysl se k němu přemáhat. Co však smysl má je vždy vyzkoušet ho (Včetně jednodušších variant) a sám se rozhodnout, jaké to bylo. S tím operuje protokol Performance lifestyle 2.0. A proto je pro důležité, že jste jej zkusila a sama musíte posoudit, jak se cítíte a zda Vám přináší výsledky.
Michaela
24.1.2016 at 11:31Bohužel musím potvrdit to, na co odkazuje Magdalena a to bohužel z vlastní bolestné zkušenosti. Warrior diet jsem podstoupila zcela dobrovolně a s nadšením již 2 roky nazpět, když ještě tady ještě o tom moc lidé nevědělo a účinky na ženy ještě nebyly tak prozkoumané. Asi 2 měsíce na Warrior diet mi bylo naprosto skvěle, zvýšila se mi síla, vytvrvalost, zažívala jsem stavy euforie, každému to doporučovala… Bavila mě ta svoboda a že nemusím pořád vařit a přemýšlet co nachystat na celý den do krabiček. Dodržovala jsem vše dle protokolu podle knížky Oriho! Pak přišel oborvský propad až do adrenálního vyčerpání – hypoglykemie, kolísavý krevní tlak, alergie na jídlo (jakékoli), nespavost, vyčerpání, hyperpigmentace, totálně zpomalený metabolismus… No, nechce se mi to tu všechno popisovat, ale byl to boj a abych se dala do pořádku, trvalo to asi rok a ještě teď nemám metabolismus co dřív a musím si dávat sakra pozor na to co a kolik toho sním a jak často cvičím, protože když to přeženu, má tendence se to vracet. Pak jsem narazila na pár článků, kde se psalo, že byl pozorován negativní vliv na ženy a že to u nich funguje jinak, protože máme jiný hormonální systém. Stalo se to hodně ženám, byly jsme spolu ve FB skupině zaměřené na tuto dietu… Mnohé z nich ztratily i menstruaci a to zdaleka nebyly pod 10% tuku, ale třeba na pohodových 20%. Není to o tom, že bychom neměli pozitivní přístup, nebavilo nás to nebo to chtěli vzdát. Přála bych si abych to vzdala mnohem dřív, než došlo k totálnímu klapsu… S doporučení na Warrior diet pro ženy bych byla opravdu velmi velmi opatrná!!! Každopádně IF pro ženy doporučuju, ale maximálně 14/10 jak to teď asi rok sama dodržuju, to už problémy nedělá.
Adam Česlík
24.1.2016 at 15:40Michaelo, děkuji za Vaši zkušenost. Ono opravdu déletrvající dodržování WD by mělo být pouze pod dohledem odborníka nebo u pokročilých. Důležité je tam právě naslouchání vlastnímu tělu a dokázat to případně stopnout při prvních známkách negativních příznaků. Stejně tak důležité je však zmínit, že stejně jako existují ženy se zkušenostmi jako vy, tak stejně existují ty, které na WD či IF obecně fungují dlouhodobě a bez problémů. A stejně tak existují muži, kteří zažijí podobné problémy jako vy. Já jsem jeden z nich, při prvním déletrvajícím WD jsem došel také neuronálního přepětí, stejně tak ale existuji muži, kteří na tomto stravování dlouhoročně fungují a já na základě své zkušenosti tedy nemohu tvrdit, že WD je nevhodné pro muže. Jestli se chápeme. Každopádně, když jsem ho před nedávnem zařazoval znovu, už jsem si po letech dokázal daleko více ohlídat signály organismu a reagovat na ně a jako hlavní důvod proč nyní mi stravování fungovalo a tehdy ne bylo to, že jsem tentokrát více jedl – dokonce jsem toho spořádal více než normálně za celý den. Tak jako tak IF je něco s čím ve svých stravovacích operuji opatrně a muži ani ženy jej nemají nikdy předepsané povinně ani dlouhodobě. PS: Nejčastější chybou při dodržování WD je právě dodržování pravidel Oriho knihy, které osobně vidím jako velice povrchní, nedostatečné a vědou překonané. Pokud máte ještě nějaké problémy i nyní, napište mi na email adam@risebyperformance.com.
Linda
18.1.2016 at 18:57Pane Česlíku, potýkám se s tzv. Moon face, ledviny vše je v pořádku, stravu si hlídám, chodím cvičit pilates a pak také elliptical…je nějaké cvičení vhodné pro mně? Kdysi jsem bojovala s přejídáním pak náslendé 3dny hladovění…můj organismus je totálně v háji…nevím jak mám začít…..výsledky prostě nevidím….děkuji.
Adam Česlík
18.1.2016 at 21:44Dobrý den,
Váš problém spočívá v hormonální nerovnováze, doporučuji navštívit některou z přednášek Performance lifestyle (brzy budou vypsány termíny).
Nela
20.1.2016 at 0:24Osobně mám alergii na laktozu takze obyčejný protein nepřipadá v úvahu, hovězí nemohu ani cítit, co si teda vybrat? (Ryzovy chutná jak Písek a konopny to ani nejde popsat, jediný co se da pozřít je ten sojovy)
Adam Česlík
20.1.2016 at 17:28Klasické syrovátkové proteiny vyšší kvality obsahují pouze stopové množství laktózy (ani ne gram na 100g) tam bych neviděl problém. Rýžové, konopné ani sojové nebrat všechno hnus. Ještě přípustný je vaječný albumin.
Terez
20.1.2016 at 9:26Dobrý den,
článek mi přijde velmi zajímavý, ale co když ženy nerady chodí do posilovny? Já ráda běhám, plavu, jezdím na kole – vše venku (krom toho plavání) a velmi mě baví pilates (u nás ho vede cvičitelka, která má hodiny takové energetičtější s posilováním vlastní váhou)..Ve Vašem článku jsem nenašla žádnou radu pro tento typ sportování…
Adam Česlík
20.1.2016 at 17:30Tyto aktivity jsou pro zdraví (psychické i fyzické) prospěšné, navíc pomocí nich můžete budovat kondici. Vhodným nastavením parametrů odpočinku a zátěže jimi lze velice efektivně spalovat tuk a nabírat svalovou hmotu (plavání záda, kolo nohy). Pilates je zase efektivní jako zdravotní cvičení. Článek je však spíše psán pro ty ženy, které prahnou po postavě závodnic bikiny fitness, tedy s velice nízkým procentem tělesného tuku a adekvátním rovnoměrným osvalením.
Petra
20.1.2016 at 9:58Zdravím Vás,
přes rok se věnuji crossfitu a cca půl roku jsem našla zálibu i ve vvzpírání. Sem tam když mi zbyde čas, hodinka běhu na trenažéru.
Urcitý fakt, že ženské tělo jinak reaguje na dané sporty než mužské je pravdou.
Nevím kde se stala u me chyba, vypadám čím dál hůř, než jsem vypadala kdysi.
Moje svaly po tréninku nejsou, na druhý den jsou zalité, nateklé.
Ráno mam problém si cokoliv obléci, všechno mi je těsné, na rozdíl od mych kolegů, kde vidím viditelne změny.
Adam Česlík
20.1.2016 at 17:31Takže crossfit děláte primárně s úmyslem spalovat tuk?
petra
20.1.2016 at 18:35Ano, spalovat i tvarovat 🙂
petra
20.1.2016 at 18:32Crossfit se mi líbí už jen z důvodu, že to není jako v posilovně. Samozřejme, že bych si přála nějak vypadat, svaly jako chlap urcite nikdy mít nebudu.
Stačíilo by mi, , kdybych se aspon vytvarovala
Barbora Sloupová
23.1.2016 at 19:06Myslím, že jsem právě nějakou úplnou náhodou narazila na blog, kde se zájmem zhltnu článek během chvilky a nedočkavě otevírám další. Myslím, že návštěvu nějaké z přednášek si napíšu tlustým písmem do diáře. 😊
Adam Česlík
24.1.2016 at 15:31Díky 🙂
Maria
27.1.2016 at 20:11Dobry, v clanku ste spomenuli kolegynu Olgu,ktora je v Manchestri. Venuje sa tu trenovaniu ludi? Dakujem
Adam Česlík
9.2.2016 at 0:06Zdravím, je v Praze, tam pouze byla semnou.
Honza
30.1.2016 at 14:48Dotaz.. Může snížení testosteronu způsobovat ukládání viscerálního tuku?? Díky za odpověd.
Adam Česlík
9.2.2016 at 0:05Ano samozřejmě.
Petr
30.1.2016 at 20:09A co estrogeny a lněné semínko? Jinými slovy je lněné semínko OK nebo také není doporučované, pokud chci zhazovat? (obsah estrogenů je v něm také významný)
Adam Česlík
9.2.2016 at 0:06Lněné semínko pomáhá jejich metabolizaci, byť je samo phytoestrogen.
Pepa
8.2.2016 at 12:24Parádní dovolena jenom ta cena bude mazec👍
pashynskyy
8.2.2016 at 13:41jseš skvělej! A sotva jsi se vrátil hned mi zašleš protokol =) Performance holidays je TOP!
Kuba
8.2.2016 at 17:22Awesome and very inspiring ! 🙂 Hned jsem si vzpomněl na podobný článek, který jsem před několika roky četl na Vašem starém blogu. Neskutečné na jakou úroveň jste se za tu dobu posunul a jsem velmi rád, že jsem na Vás v té době narazil. Podle mě se začínáte řadit mezi světové špičky. 😀 Jen tak dále !!
Adam Česlík
9.2.2016 at 0:05Díky, tehdy to byla dovolená ryze tréninková. Ať se Vám daří.
Mýtus č. 3 – Redukční diety – Rise by Performance training
15.2.2016 at 22:21[…] článku o nejčastějších chybách v ženském tréninku jsem zmiňoval jako tu vůbec největší tréninkovou chybu zařazování aerobního tréninku […]
Pavel
16.2.2016 at 9:53Tělo to sice vydrží, ale za jakou cenu. Já když se nenasnídám, tak mě to dost výkonostně omezuje. Naopak bohatá snídaně mi dodá energii. Kdybych jedl první jídlo dne až po poledni, budu v práci naprosto nepoužitelný. Navíc by to vedlo k tomu, že by se u mě dostavil vlčí hlad a snědl bych potom na co si vzpomenu. Rád bych jedl třeba jen 1 nebo 2 pořádná jídla denně, ale myslím si, že by to v mém případě i řady dalších lidí byla cesta do pekel. Netvrdím, že u někoho to nemůže fungovat. Nebral bych to ale jako dogma.
Adam Česlík
17.2.2016 at 20:06Toto je velice častá miskoncepce, Vaše tělo je pouze závislé na sacharidech a neumíte optimalizovat svou výkonnost.
Matěj Ondr.
17.2.2016 at 11:09Zdravim, zajimave pořteni. Na kazdy clanek cekam nedockave, jen jeden maly zadrhel… Vase clanky produkuji vic otazek nez odpovedi. Pokazde cekam na link na vedecky vyzkum, kde si budu moct sam podtvrdit vase fakta. Ve vetsine vasich produktu jsem je(linky) bohuzel nikdy nenalezl (jsem hrdina odboje). Mluvim pouze o stravovacich protokolech. U vetsiny vasich tvrzeni jsem je nalezl. Ted mě zajima toto: „Princip spalování tělesného tuku není postaven na zákonu zachování energie, ale je dán mnohem komplexnějšími ději našeho těla.“ Doufam, ze si najdete cas na odpoved, z vlastni zkusenosti vim, že jste hodne zanepraznen.
S pratelskym pozdravem Matej
Adam Česlík
17.2.2016 at 20:08Zdravím,
články na blogu většinou představují problematiku a říkají co je špatně a řešení pouze naznačují. Protože odpovědi se nalézají v protokolech a na mých přednáškách. Vědecké výzkumy nelinkuji, nejsem odborná publikace a je s tím neuvěřitelná práce, užil jsem si to dost na vysoké škole a už to nikdy více dělat nebudu. Kdo má zájem o studie, musí si udělat svůj výzkum pramenů sám. Princip spalování tělesného tuku je dán hormonální optimalizací. Tak jak je probírána na přednášce Performance lifestyle 3.0: Nabírání svalové hmoty a hormonální optimalizace 🙂
Peto
17.2.2016 at 18:38Ahoj, krasny clanok! Dobre fotky a i napady..Mohol by som si vypytat na email orientacne co taky vylet moze stat s letenkou a bez letenky?
A tych 6 variant ma niekde Wolfgang popisanych?
Vsetko dobre
Adam Česlík
17.2.2016 at 20:10Nemá, jedná se již o skryté know how, já ho představuji v protokolu Training for warriors 1. Letenka stála 25 000, ubytování lze sehnat od 3000 na noc, já měl trochu dražší 🙂 Semináře stály 16 000 dohromady.
Karol
17.2.2016 at 21:09Zdravim. V clanku sa pise ze je mylna predstava, ze cim viac toho zjem, tym viac svalov vybudujem. Zaujimal by ma teda Vas nazor, resp. vysvetlenie z coho rastu svaly ak nie zo stravy (nebavime sa tu o fastfoodovej strave). Lebo vo svojich clankoch hovorite o strave len vseobecne, ale nikde som tu nevidel konkretny priklad toho, aka strava podla Vas vedie k vybudovaniu svalovej hmoty. Dakujem vopred za odpoved.
Adam Česlík
18.2.2016 at 22:39Rostou ze stravy, ale více neznamená lépe ba naopak.
Michaela
18.2.2016 at 11:34Je možné protokol kombinovat s tréninky crossfitu? A jaký protokol by byl pro mne vhodný (La Femme či Queen of Shape)? Mám zkušenosti s posilováním se závažím (mrtvý tah, dřepy…i stroje) a nyní docházím asi 2 měsíce na lekce crossfitu 🙂
Adam Česlík
18.2.2016 at 22:39Queen of shape pro maximální sílu a můžete jej kombinovat s metconovými tréninky crossfitu pro rozvoj vytrvalosti.
Kryštof Čala
18.2.2016 at 11:39Zdravím, chtěl bych se zeptat na ten kefír, je velký rozdíl mezi kefírem a acidofilním mlékem? Acid mléko má více tuku a chutná mi víc. A děláte někdy přednášky i v Brně?
Adam Česlík
18.2.2016 at 22:40Zmiňovaný efekt má pouze kefír. Nedělám, dělám jen v Praze, ČR je malá na dělání po městech.
Martin
18.2.2016 at 12:11Ahoj,a co říkáš na MY PROTEIN -Impact whey protein,a gainer Mass CORE – FA Engineered nutrion
Adam Česlík
18.2.2016 at 22:41Sračky
Kamil
13.3.2016 at 10:02Dobrý den. Dobře napsaný článek. Jen u toho MY PROTEIN -Impact whey protein nechápu, proč se jedná o „sr…“, když složení je 96% syrovátka a zbytek sojový lecitin (když bude bez příchutě) ?
Adam Česlík
15.3.2016 at 17:52Jde o zdroj mléka a postup jeho zpracování.
Martin
11.11.2016 at 22:08Sračka? A jakto že ho prosazuješ v PL2 a testo. update?
Adam Česlík
6.12.2016 at 15:40Tam byl v nejstarších verzích. Později jej nahradila nativní syrovátka.
Andrej
18.2.2016 at 12:12Výborný článok! Keby ludia venovali viac energie získavaním informácii tak by to bolo iné ale radšej uveria reklame a premôže ich lenivosť. Ja som ich začal testovať sam na sebe, momentálne skúšam Carnivor od Musclemeds prvy týžden, ale na 99% mam pocit, že je to nepríjemne chutná voda, zatial so este neviem utvoriť názor. Čo si o tom myslite Adam?:-) Ďakujem
Adam Česlík
18.2.2016 at 22:41Měl jsem kdysi, vyhozené peníze.
Martin
19.2.2016 at 9:42Aha,tak které kvalitní si mám teda pořídit když je všechno sracka? A co sunwarrior proteiny?taky sracka?
Pepa
24.2.2016 at 11:53Kdy bude možné koupit si Performance lifestyle 3.0 dejuji
Marek Lenárd
7.3.2016 at 8:25Dobrý den, z článku jsem pochopil, proč je kombinace s vápníkem „absolutní zhovadilost“. Proč je však zhovadilost také kombinace se zinkem a/nebo vitaminem B6?
Adam Česlík
7.3.2016 at 10:30Zinek sdílí s magnesiem stejné transportní receptory, takže je lepší brát je odděleně. A ten vit. B6, protože je vždycky v moc velkých dávkách a jak jsem psal je potom toxický.
Franta
2.1.2017 at 15:45„Zinek sdílí s magnesiem stejné transportní receptory, takže je lepší brát je oddělen.“ Pak tedy nerozumím proč se používá ZMA a dokonce má mít i studie, které prokazují jeho efekt?!
Díky za odpověď.
Adam Česlík
9.1.2017 at 12:12Prodává se spousta neúčinných doplňků stravy, pravdou ovšem je, že tyto minerály mají opozitní účinek (energizující vs zklidňující) a neměly by tedy být brány současně.
Dave
13.2.2019 at 10:35Můžete prosím úvést zdroj, že by se hořčík neměl suplementovat se zinkem. Nemohu takovou informaci nikde dohledat. Naopak jsem našel doporučení je suplementovat společně před spaním.
Marek Lenárd
7.3.2016 at 8:37Dobrý den, doporučujete výše vypsanou suplementaci (hydrolyzovaný protein, kreatin, ribózu, Brainmax) jako standardní (ať už místo snídaně či jako její doplněk), nebo je vhodná pouze jako nakopávač ve dnech, kdy musím vstát dříve než obvykle?
Adam Česlík
7.3.2016 at 10:29Ano standardní.
Marek Lenárd
8.3.2016 at 12:05Je možné nahradit PeptoPro jiným typem proteinu? Pokud ano, tak jakým? Nemůžu mu přijít na chuť, ani lžička příchutě nepomáhá. Jediné, v čem se dá vypít, je džus. :-/
Pepa
7.3.2016 at 10:11Chci se zeptat co Abion Magnesium Reflex Nutrition dekuji
patrik
7.3.2016 at 11:24Nazdar, čo tak horčík, ktorý si aplikujem priamo na pokožku? Údajne je vstrebatelnost 6- násobne lepšia ako orálne podávaný Mg. Ja to osobne cítim, že funguje. Ďakujem.
Adam Česlík
8.3.2016 at 13:21Může být, ale u některých lidí vyvolává silnou alergickou reakci.
Strejda Radar
8.3.2016 at 13:17Adame, když už zmiňuješ Alyson Felix, tak zrovna ta dělala pozvedy jen v polovičním rozsahu pohybu (zahazovala na úrovni kolen) 🙂
Adam Česlík
8.3.2016 at 13:20Ano, tak to dělali všichni jeho atleti. Nicméně výzkum i praxe za těch 13 let ukázal, že kompletní mrtvý tah nejenže není nebezpečný, ale dokonce zdravější a správné začlenění snižuje míru zranění vzniklých při sportu.
Bára
8.3.2016 at 20:14V protokolu PL2,0 je uvedený jak tenhle hořčík od myproteinu, tak jeden z lékarny, právě s obsahem vit B. Takže jsem z toho teď trošku zmatená 😀
Ten doporučený v PL2.0 má ještě přijatelnou dávku vit. B a nepřiotrávím se a nebo už se informace od vydání PL2.0 posunuly a mám si vzít raděj myprotein?
Předem moc díky za odpověď
Adam Česlík
15.3.2016 at 17:55Je to protokol pro začátečníky, takže tam jsou menší dávky magnesia i alternativní zdroje z lékárny pro lidi, kteří si neumí kupovat přes internet.
Filip Grznár
9.3.2016 at 21:55Tleskám
Joey Dark
10.3.2016 at 9:14Skvělé články!!! Akorát se zeptám…Neměl by pohyb u trhových výtahů končit se vzpřímeným tělem a propnutými špičkami? Každopádně články jsou opravdu top!
Adam Česlík
15.3.2016 at 17:54Na videu je tzv. Chinese pull.
Pavel Trka
10.3.2016 at 16:46Zdravím, nechci být hnidopich, ale chci se zeptat na uvedený dávkování u Magnesium Citrate od MyProtein – v článku je nejdřív 2/3 odměrky necvíčící/cvičící, ale pak dál je napsáno 2-3g čistého Mg. Magnesium Citrate od MyProtein (aspoň balení co mám já) uvádí na obalu, že jedna odměrka je 400mg čistého Mg – takže mi to nějak nesedí, 2 odměrky by byly jen 800mg čistého denně, takže pokud bych se měl dostat jen na dolní uvedenou hranici 2g denně, musel bych do sepe nasypat odměrky 4.
Mám pravdu nebo sem něco špatně pochopil ? díky moc
Adam Česlík
15.3.2016 at 17:54Citrátu 2-3 denně a na tom začínat. 2-3g všech forem dohromady.
Patrik
11.3.2016 at 12:04Ahoj adame , chtěl jsem ze zeptat v čem je nejlepší rozpouštět magneisum citrát?
Adam Česlík
15.3.2016 at 17:53Voda / bcaa / džus je to fuk.
Radek
29.4.2016 at 8:58nejde rozpustit, nebo to dělám špatně ? a mám od myproteinu a nedělá mi to vubec dobře na zažívání 🙁
Honza
13.3.2016 at 4:54Dobrý den, a co hořčík citrát a vápník citrát spolu ? Je to taky pořád „zhovadilost“ ?
Předem děkuji za odpověď.
Adam Česlík
15.3.2016 at 17:53Ano, je to hovadství.
Robert
13.3.2016 at 11:41Čau Adame, chci se zeptat, při zvyšování rychlosti resp. v běhu ( potřebuji mít co nejlepší čas na 1500 m ( do 5 minut a 35 sekund). Zařazovat do tréninku Dead-lift širokým úchopem Silovějšího charakteru? Doteď jsem cvičil v silovém tréninku základní cviky – Dřep, Mrtvolu, Bench – různých variant – Expandéry, úchopy atd. Vždycky jsem se držel tak do 5 sérii po 1-5 op. A to u všech cviků v tréninku, mimo shyby a doplňkové cviky. Má otázka zní: Teď když potřebuji natrénovat na ten běh, mám dávat raději více opakovaní, výbušnější?? Nebo je to mýtus? Nezpomalí mě ten silový trénink s těžkými vahami? A mám se držet silového tréninku jako doposud, akorát bokem trénovat běh ve formě sprintu – intervalu, délky na čas atd.? Popřípadě jak bys tomu přizpůsobil trénink ty.
Dík za odpověd.
Adam Česlík
15.3.2016 at 17:51Doporučuji si ještě jednou přečíst článek a znovu se podívat na přiložená videa. Je tam více opakování?
Nejčastější chyby ve stravování žen – Rise by Performance training
14.3.2016 at 21:56[…] a neustále hledají onen zlatý grál vyrýsované a svalnaté postavy. Tento článek navazuje na první díl a podíváme se v něm tentokrát na nejčastější chyby ve stravování, kterých se ženy […]
Nejčastější chyby ve stravování žen – Rise by Performance training
14.3.2016 at 21:56[…] Stačí se logicky zamyslet: Ženy mají 15-20x méně testosteronu než muži, připočtěme k tomu estrogenovou dominanci a můžeme lehce odvodit, že při velkovýkrmu (v objemu) nemají být přebytečné kalorie jak využity k budování svalové hmoty. Naopak jejich nadbytek snižuje inzulínovou senzitivitu, což vede sice k nabírání váhy, ale pouze v podobě tuku. Není proto divu, že ženy naturálky končí po objemové fázi jako fat bastardky s nulovými vyhlídkami na světlou budoucnost. Je přitom potřeba nezapomínat, že tuk se distribuuje podél svalové hmoty a proto lze při řádném zatnutí (většinou se jedná o vytočení kyčle pod správným nasvícením) na instagramu uměle vytvářet dojem pevných, mohutných a žensky vypadajících objemů. Měření tělesného tuku kvalitními nástroji ale nikdy nelže. Více o nevhodnosti objemové fáze pro muže i ženy a jejich efektech se dočtete ve článku Mýtus č. 1 – Objemová fáze. […]
Nejčastější chyby ve stravování žen – Rise by Performance training
14.3.2016 at 22:34[…] Počítání kalorií je součástí dávného mýtu, v dnešní době je reliktem doby předcházející a jakousi městskou legendou. Přesto se s poučkou, že pro spalování tuků musíte být v kalorickém deficitu, setkáte častěji než s fakturou za internet. Pravda je taková, že kalorický deficit je celkovým tělesným katabolismem. Tělo při kalorickém deficitu (byť můžete jíst 8x denně) začne jako první katabolizovat energeticky nejvíce náročnou tkáň, což je svalová hmota. Primární efekt kalorického deficitu je tedy snižování váhy v důsledku snižování množství svalové hmoty. Zároveň však tento dlouhodobý katabolismus vede ke zpomalování bazálního metabolismu, který stojí za největším přirozeným využíváním tuků na energii a současnému ukládání tuků do zásoby a zvyšování pocitů hladu ve snaze doplnit chybějící kalorie. Tedy přesně to, co proponenti fitness stravování přisuzují málo-frekventovanému stravování. Více o negativních účincích redukčních diet se dočtete ve článku Mýtus č. 3 – Redukční diety. […]
Nejčastější chyby ve stravování žen – Rise by Performance training
14.3.2016 at 22:51[…] se logicky zamyslet: Ženy mají 15-20x méně testosteronu než muži, připočtěme k tomu estrogenovou dominanci a můžeme lehce odvodit, že při velkovýkrmu (v objemu) nemají být přebytečné kalorie jak […]
Filip Grznár
15.3.2016 at 0:14Čtu ty tvoje články uz dlouho. Nejsou spatne. Ale nezapomínej. Na me si malý pan😎 Sleduju te! Tvůj Filip G.
Joey Dark
16.3.2016 at 6:05Opět skvělé! Děkuji.
tereza
17.3.2016 at 14:29Dobrý den Adame, rada bych si zakoupila protokol the Queen of shape i se stravovacím planem, ale nejde mi to…nějak a jina cesta?
Lucie
17.3.2016 at 21:09Zdravím, je to dobrý článek, ale bohužel patřím mezi ty slabochy co to neovládnout a sacharidovou snídani potřebují:/ i když ovesnou kaší to zrovna neřeším, ale například jogurtu, mugcake se neubráním..
Pitris
20.3.2016 at 12:41Velmi hezky napsáno. Kéž by se tím ženy, kterých se to týká inspirovaly.
Filip Grznár
22.3.2016 at 18:40Asi se přihlásím na přednášku, abych ti konečně ukázal, kdo je tady pááán. Ty juniore, bikino! 🙂
Adam
28.3.2016 at 22:24Zdravím, jak problematické je efektivní vstřebávání magnesia pro člověka s Morbus Crohn/ulcerózní kolitidou? A byl by režim užívání stejný i v případě práce v noci (doba spánku v globále 7AM-15PM), ba nebylo by dokonce vhodné v mém případě užívat magnesia ještě větší množství? Díky za odpověď.
Adam Česlík
29.3.2016 at 15:17Zdravím,
velice problematické. V takovém případě je vhodné využít magnesiové injekce nebo koupele v magnesiové soli. Dlouhodobé řešení je pak obnovit zdraví Vašeho GIT, bude probíráno na přednášce 30.4. v Praze.
Tomas Vilikus
31.3.2016 at 16:46Zde bych jen dodal, ze prilisna sterilita taky neni uplne zdrava. Treba dnes jiz se vi (a mohu poskytnout i studie z pubmedu) o vlivu prilis sterilni stravy na vznik Crohnovy choroby a ulcerativni kolitidy. Take s clanku prilis neplyne, jake ,,detoxikacni mechanismy,, mate na mysli, ale polemizovat nebudu do doby, nez bych si pripadne na vasi prednasce overil, jestli mluvite o podlozenych faktech. Nicmene v celku s clankem jako lekar souhlasim a hladiny estrogenu, tezkych kovu a cela rada karcinogenu muze v dlouhodobym meritku zpusobit zdravotni problemy. Za osvetu palec nahoru, fandim vam.
Adam Česlík
3.4.2016 at 15:36Zdravím, právě proto je důležité, aby lidé vodu před konzumací ve snaze zbavit ji nežádoucích látek nepřevařovali nebo nedestilovali. Potom je její přílišná sterilita opravdu škodlivá a pro tělo je taková voda nevyužitelná. Voda musí obsahovat přirozeně se vyskytující minerály. Ad detoxikační mechanismy, ani z článku plynout neměli, právě proto, že o nich přednáším. Díky za názor, mějte se.
Kateřina
31.3.2016 at 18:49Zajímávé, že píšete důvody proč jsou určité výrobky špatné a zmiňujete zde sponzoring. Proto mě zaráží, že ve vašem protokolu Queen of shape se objevuje pouze značka My Protein, to trochu zavání sponzoringem nezdá se vám? Zajímalo by mě, které další značky mají kvalitní produkty například protein aniž by nechutnal odporně.
Adam Česlík
3.4.2016 at 15:40Zdravím, Myprotein doporučuji, protože se u nich setkává cena a kvalita v příznivém poměru a prodávají velkou spoustu surovin, které ostatní výrobci doplňků stravy neprodávají. Mají přísné kontrolory kvality a jejich doplňky stravy se prodávají neochucené a bez příměsí. Když člověk odhlédne od několika jejich marketingových low end výrobků, nakoupí u nich opravdu věci, které v ČR jinak nesežene a v zahraničí vyjdou až jednou tak draho. Proto doporučuji jejich doplňky a neuvádím značky, které u nás třeba nejsou známé, dostupné, jsou dražší a jejich dovoz je obtížnější. Ty odkazy na konkrétní výrobky tam jsou pro Vás, protože kdysi, když byly v protokolech uvedeny pouze druhy doplňků, měl jsem neustále email zahlcený dotazy, kde se má který doplněk koupit a zda ho lze nahradit tím a tím. Takže si toho važte a nebrblejte mi tu 😉
Radek
1.4.2016 at 9:17Ahoj Adame, zajímalo by mě proč jsou špatné filtrační konvice.
Díky
Tomas Ch
1.4.2016 at 12:36To je popsaná asi polovina zimní přípravy dospělého sprintera. Síla je základ, ale sama o sobě kýžený efekt nepřinese. S článkem souhlasím snad ve všem, jen je třeba uvádět tyto rady v kontextu.
1) Silovy trénink ano, ale jen pro dospělé. Mladým sprinterum do ruky těžké činky nepatří. Musí se naučit správnou techniku provedení cviku, které budou v budoucnu jezdit s těžkou váhou, to ano, ale dokud jsou ve vývinu je třeba u nich rozvíjet právě onu hbytost.
2) Aby člověk uměl běhat, tak musí běhat! To sem tu nikde napsané neviděl a laik by mohl nabýt domnění, že po půl roce v posilovně se postaví na start a udělá česky rekord 😀
3) Tento silově zaměřený trénink patří převážně do období mimo závodní sezónu. Z jednoho prostého důvodu: před vrcholem sezóny je třeba toho hodně naběhat (myšleno krátké úseky) a tuto intenzivní dynamickou činnost nelze kombinovat s intenzivní činnosti v posilovně, z toho by smrdělo zranění. Posilovat lze i v sezóně, ale výrazně méně.
4) Základem získání výbušné síly je plyometrie. Takže žabáky, metkalfy a další odrazy a vyskoky a odhody medicimbalem. To bych viděl jako klíčové a pokud by někdo chtěl více síly, může použít olověnou vestu jako má JJ68 😀 zde bych pouze upozornil, že aby klouby, svaly a vazy snesly žabáky s 10kg vestou, je třeba mít nadřepováno a nataháno, jinak si koledujete o zranění.
PS: určitě můj koment neberte jako kritiku, ale spíš jako doplnění.
Adam Česlík
3.4.2016 at 15:47Zdravím, díky za názor:
Ad 1) ano o mladých sportovcích (obecně) jsem nemluvil
Ad 2) pokud mluvíte o sprinterech tak samozřejmě, to je ale sportovně specifický trénink, o kterém článek nebyl
Ad 3) 1-2 silové tréninky týdně během sezóny jsou základem pro udržování nabrané síly a výbušnosti, jedná se o standard dodržovaný všude ve světě
Ad 4) možná pro děti do 15ti let, které by neměly cvičit s činkami. Tyto metody patří do hodin tělesné výchovy nikoliv do přípravy sportovců. Výbušnost budují nejvíce cviky převzaté ze vzpírání protože zrychlujete váhu větší než je váha Vašeho těla. Zařazování plyometrie s vlastní váhou jako hlavní trénink pro rozvoj výbušnosti je bohužel komunistický neduh tréninku sportovců v ČR.
Mějte se.
Marbella – Advanced strength program design – Rise by Performance training
10.4.2016 at 21:22[…] neutrálním úchopem se zátěží, které jsem v posledních dvou měsících (od předchozího semináře na Hawaii) do tréninku […]
Marbella – Advanced strength program design – Rise by Performance training
10.4.2016 at 21:30[…] všechny jim pořádané kurzy po celém světě) a tak měl každý u sebe neustále dostatek magnesia, elektrolytů, aminokyselin a spousty dalších suplementů pro regeneraci (včetně mé […]
pashynskyy
10.4.2016 at 22:12pěkny
Petr
30.4.2016 at 17:01Dobrý den, jedna odměrka MyProtein MC = 4g (400mg čistého magnesia). Zde uvádíte dávkování 2g ČISTÉHO magnesia, které v tomto případě odpovídá pěti odměrkám (20g). Doporučená denní dávka jsou již zmíněné 4g (400mg čistého magnesia). Neměly by to v tom případě být jen 2-3 PŮL odměrky denně, které se mimochodem uvádí i v protokulu PL2.0TU. Předem děkuji za odpověd.
Adam Česlík
4.5.2016 at 16:50Zdravím,
dávkování začíná na 400mg denně ale po zisku tolerance a opravení GIT se obzvláště u fyzicky velice aktivních sportovců zvyšuje až na 2g.
Martin
5.5.2016 at 8:57Díky za parádní článek. Na začátku cvičení jsem vůbec netušil, že by se měla cvičit i zadní část ramen, o aktivaci lopatek nebylo běžně ve fitku známo. Poté jsem se na to začal zaměřovat, předsazení ramen vymizelo, bolest je už jen částečná a těším se na plné vymizení při projití protokolu Training for Warriors 🙂
Jozef
5.5.2016 at 13:27Nazdar, je tam spominane video trenera z HAwaiie ale nie je tam nic ak je mozne rad by som ho videl a tiez zdielal s ludmi ktori to potrebju. Diki
Prajem vyzivny den
Marek
5.5.2016 at 14:15Veľmi dobre napísané a chvalabohu nemám skúsenosť s bolesťami ramien. Aspoň nie pri cvičení, ale pri volejbale som to zažil. No úplne súhlasím s dôrazom na správnu techniku cvičení, aktiváciu svalov celého tela, nielen tých zaťažovaných. Zo skúsenosti môžem potvrdiť, že sa oplatí investovať čas do správnej techniky, naučiť sa aktivovať svaly na celom tele, v kombinácii s dýchaním. Potom je cvičenie naozaj bezpečné, zvýšenie sily je rýchlejšie, výraznejšie, je tam aj pocit kontroly nad telom a pohyb je lepšie ovládaný. Nemá význam sa porovnávať s ostatnými a zvyšovať si ego. Ako si spomínal, chceme sa tomu venovať čo najdlhšie a nie sa odrovnať.
Skvelý článok.
Kmocháček
6.5.2016 at 20:30Díky za info. Právě má bolest v rameni je způsobena shyby.
Pavel
7.5.2016 at 11:07Super článek. Při představě, že bys s tím seknul, mě trochu zamrazilo. Těžko by se hledal lepší motivátor a člověk s tvýma vědomostma 🙂
Adam Česlík
10.5.2016 at 19:29Díky 😉
PJ
8.5.2016 at 18:11Super článek, jen by mě zajímalo na základě čeho doporučuješ Wobenzym, když s ním nemáš vlastní zkušenost?
Adam Česlík
10.5.2016 at 19:30Na základě znalosti mechanismu jeho fyziologického působení.
David
9.5.2016 at 23:17Diky! Uz pul roku se s problemem potykam a v anglickych zdrojich jsem nenasel uceleny a konzistentni postup, jak se s tim vyporadat. Jestli nepomuze tohle, jdu se zastrelit 😀
Radka
3.7.2016 at 1:05Ahoj, potykam se s bolestí ramene také. Je to už chronické a v noci mě to budí. Snažím se s gumou rameno procvičovat všemožnými rotacemi a cviky, které mi byly doporuceny trenerem, ale bohužel nic. Je tu někdo, kdo by mi mohl individuálně pomoct na základě vlastní zkušenosti? Děkuji, Radka 🙂
HonzazMoravy
10.5.2016 at 19:28Ve snaze neposrat se je nejvodnější forma doplňování Mg povrchem kůže – tedy mimo trávicí trakt. Vhodné= jsou buď kloupele nebo postřiky, já používám hořčík se sírou, tedy síran hořečnatý. Metoda je navíc neuvěřitelně levná.
Adam Česlík
10.5.2016 at 19:33Ano, epsomská sůl je vhodnou metodou k regeneraci a uvolňování svalstva, magnesium se však nedostane a není v této formě využitelné pro biochemické tělesné pochody a orgány. Jediná stejně (ba dokonce někdy i více) efektivní metoda doplňování Mg, která obchází omezení trávicího traktu, jsou injekce magnesia přímo do svalu (což provádí neurolog).
dANIELA mAJERNIKOVA
11.5.2016 at 10:52co hovorite na MAGNEROT?
Adam Česlík
19.5.2016 at 17:15Může být.
Honza
15.5.2016 at 18:35Ahoj Adame, skvělej a zajímavej článek! 🙂 Chtěl bych se zeptat, když už, tak co snídat.
Díky moc, Honza.
Adél
16.5.2016 at 18:35Nemyslím si, že vynechávat sacharidy je pro tělo to pravé…
Adam Česlík
19.5.2016 at 17:34Pokud je vynecháte pouze u snídaně, nic se nestane. Vynechávat je celkově lze také, ale na to už musí být člověk zkušenější.
Dana
17.5.2016 at 12:54dobry den, Adame,
proč se prosím neslučuje WD s kojením? Děkuji.
Adam Česlík
19.5.2016 at 17:35Zdravím,
ty kontraindikace jsou převzaté. Nicméně si nejsem jist zda by hladovění neovlivňovalo jeho produkci ve smyslu snižování, protože hladovění tělo interpretuje vždy jako stresor. Čehož se využívá v pozitivním smyslu, ale zrovna u laktace by to mohlo být kontraproduktivní.
Klára
17.5.2016 at 13:20Mě by to též zajímalo.
pavel
19.5.2016 at 12:20S článkem lze celkem lehce polemizovat. Ona totiž není každá voda z kohoutku takové svinstvo, jak popisuje autor. Jsou oblasti, v jedné z nich bydlím, kde se kohoutková voda získává z vrtů do bohatých zdrojů podzemních vod. Tyto vody jsou nejen prosté znečištění pesticidy, hnojivy, hormony, fekáliemi a nevím čím ještě. Navíc jsou pouze slabě mineralizované. Takže si nepřivodíte ledvinové kamínky, nebo písek, jako při nadměrném pití minerálek. Další výhodou je, že mineralizace je ideální k prevenci arteriosklerózy. Staří doktoři – praktici znali pod příslovím, čím tvrdší voda, tím měkčí cévy. Jenže dnes každý věří totálním bludům, stačí se na jaře detoxikovat, pít je vodu z ledovce a jíst syrovou stravu a pak celý den proležet u PC..
Adam Česlík
19.5.2016 at 17:41Však ano liší se to místo od místa.
Vlada91
19.5.2016 at 20:37Jako dietu pouzivam sacharidove vlny a nemuzu si stezovat, tuk jde dolu. Svalova hmota zustava.
Adam Česlík
27.5.2016 at 13:03To není dlouhodobě udržitelná styl stravování. Nebo mi napište za rok, jestli máte 3% tělesného tuku a stále si každý den počítáte sacharidy.
Michal
20.5.2016 at 10:02Dobry den, zajimavy clanek a s negativními dopady dlouhodobé kalorické restrikce asi nezbyva nez souhlasit.
Ja držím střídavý půst, takze ve dnech: pondeli,streda,patek jim pouze jedno jidlo do 500kcal a piju vodu.
Ostatní dny jim uplne normalne.
Vychazím z dokumentu BBC Eat, Fast & Live Longer (http://www.dailymotion.com/video/xvdbtt_eat-fast-live-longer-hd_shortfilms)
Na přednášce Optimalizace zdraví a spalovani tuku, jse postění uvadel jako obcasne prinosne.
Zajimal by me Vas nazor na stridavy pust, ale selským rozumem 🙂 si dovolim predpokoladat ze diky stridani dnů půstu a hojnosti by se nemel projevit negativni efekt.
Děkuji a těším se na PL 3.0
Adam Česlík
27.5.2016 at 13:04Zdravím, takový druh postění se je v pořádku, protože v rámci týdenní periodizace udržujete dynamickou rovnováhu mezi kalorickým nedostatkem a nadbytkem.
Milan
21.5.2016 at 6:34Zdravim, moze sa gynekomastia upravou stravy zmensit? resp. uplne vytratit? Upravou stravy myslim ze sa upravia aj hormony. Gynekomastiu som si zacal uvedomovat ze mam az teraz.. doteraz som myslel ze to je normalne.. Vdaka za odpoved-
Adam Česlík
27.5.2016 at 13:05Lze na to využít některé postupy tradičních bylinných terapií, ale ne vždy jsou funkční (záleží od typu gyna).
Peter
21.5.2016 at 11:42A ako by ste skombinovali WD s prácou na stavbe od 7:00 do 17:00 ? Je vhodné dať si počas dňa 2-3 proteinové shejky pozostávajúce z 20g bielkovín a 0g cukru , a 2-3x kafe + zelený/čierny čaj , po práci tréning cca 30-40min a potom začať jesť od dajme tomu 18:00 do 22:00 ? Aký máte názor na toto ??
Adam Česlík
27.5.2016 at 13:06Počas manuální nebo fyzicky náročné práce bych doporučil WD pouze 1 týden v měsíci. Pak může vypadat jak popisujete (nebude to však přerušované hladovění pokud tam budou ty shaky, ale to nemusí vadit, protože spálíte kalorie prací). Zbylé týdny se stravovat normálně.
Tomas
27.5.2016 at 17:11To jsem tak jednou přišel do obchodu koupit protein a od prodávajícího jsem si vyslechl poucku ze nejdůležitější je stejne strava, tak jsem prikyvnul ze to mam vyřešené, zeptal se me kolik teda jídel jim denně, odpověděl jsem 3. A na to mi řekl, že to vyřešené nemám, protože musím jist nejdřív aspon 7 jídel denně, aby melo pry tělo porad z ceho brat energii a potom řešit protein. Trochu mě zpochybnil zda jdu správnou cestou, stravuji se s přerušovaným pustem 16/8. Přemýšlel jsem nad tím a dospěl jsem k názoru, že mi rekl nesmysl. Přečtením nejen tohoto clanku jsem si to potvrdil, a ještě rozšířil pohled na věc. Děkuji za tento článek 🙂
Adam Česlík
1.6.2016 at 20:45No pozitivní je, že Vám aspoň nechtěl prodat ten protein za každou cenu, to je přístup, který jsem viděl naposledy před 10 lety 🙂
PETER
29.5.2016 at 12:17jak je to u ektomorfu?
Adam Česlík
1.6.2016 at 20:45Hormonální optimalizace, pak zvyšovat stravu.
Kacca
30.5.2016 at 19:46Dobrý deň, prosím o radu, ktorý program by bol pre mňa vhodný? Som 8 mesiacov po pôrode, už dva mesiace chodim do Fitka cvičiť s trénerom s činkami, ale chcela by som už sama. Pred pôrodom som behala 1/2 maratóny a trénovala kruháče 3-4 x týždenne. Chcem sa primárne zbaviť tuku, svalov mám podľa inbody nadpriemerne, ale viac ich určite neuškodí 🙂 zaujíma ma aj strava. Ďakujem.
Adam Česlík
1.6.2016 at 20:46Zdravím, začněte s PT La femme. Díky.
David Palma
5.6.2016 at 21:53Co mam prosim delat, kdyz po mg od myproteim mam stale strevni potize,prijem i zapach i kdyz uberu davkovani jen na dve odmerky, po mesici jsem si furt nezvyknul. Nebyla by dobra detox dieta?
Adam Česlík
10.6.2016 at 18:53Novy protokol Optimalizace zdravi. Je potřeba obnovit zdraví trávicí soustavy.
Tomas
8.6.2016 at 12:05Vyborny clanok.
Pavel
14.6.2016 at 8:14Zdravím, s přerušovaným hladověním už nějakou dobu experimentuju – má to pro mě velký přínos, ale vždycky to někde trochu ošidím a to se vrací potom dvojnásob. Nicméně chci se zeptat jak je to v undereating fázi? Je dobré nejíst nic vůbec, nebo si něco klidně „zobnout“? Jedl jsem přes den hodně ořechy (150-200g), ale po přečtení tohoto článku jsem zjistil, že pro to zřejmě nemám logický důvod, spíš mám jen zakódováno, že musím prostě něco sníst i když nemám hlad, mám vypustit i ořechy a v této fázi nejíst vůbec? Nemám problém to vydržet, ale je to správně? A ještě prosím jeden dotaz – ve „žravé“ fázi – je problém, když budu mít jen jedno jídlo? Během jednoho jídla dokážu sníst i 1kg masa s tím problém nemám, ale opět – je to správně? Děkuji za odpověď
Adam Česlík
16.6.2016 at 16:421. jíst každý den 200g ořechů je velice nezdravé
2. o přerušovaném hladovění může být řeč jen pokud nebudete jíst nic
3. sníst kilo masa najednou taky není zdravé, není to potřeba
4. pokud chcete provést přerušovaným hladověním tak, abyste to nedělal blbě a neubližoval si tím, doporučuji protokol Performance lifestyle 2.0.
Pavel
14.6.2016 at 12:28Zajímavý článek, dal mi porozumět všemu s čím bojuji už roky – děkuji moc! Nabírání tuku na břiše u mě začalo, když jsem šel do Prahy na školu a začal pít vodu z kohoutku jak jsem byl zvyklí z domu, jenže doma máme vlastní studni (tím asi odbočuji k jinému článku, ale předpokládám, že to spolu souvisí). Lze doporučit pití Magnesie místo kohoutkové vody? (pochopitelně když nenechám láhev předtím hodinu na sluníčku) Děkuji za odpověď.
Adam Česlík
16.6.2016 at 16:43Ano, ale nejvíce ekonomické řešení je vodní filtr.
Terina
20.6.2016 at 9:32Díky za skvělý článek, myšlenka WD je lákavá a hodlám ji vyzkoušet. Jsem přesně ten typ člověka, který se nepotřebuje pást celý den a nemá problém vydržet do večera. Jen mi není jasné – toleruje se celodenní popíjení silného zeleného čaje?
Adam Česlík
20.6.2016 at 16:25Ano, ale nemusí Vám dělat z počátku dobře.
Iveta Vajsejtlová
20.6.2016 at 11:58Něco na tom bude. Od loňska, od prosince běhám kvůli úporným bolestem kolen, podkolení, třísel, dostala jsem 2 x
antibiotika, hraniční borelie, chlamydie a zvýšené ANA, vždy se mi ulevilo tak na 2-3 týdny po injekci magnezia /od neurologa na zablokovanou krční páteř/ říká tomu, pan doktor, „prohřívací injekce“, do žíly. A přitom magnezium 500
užívám každý den 2 x . od loňska a NIC
Adam Česlík
20.6.2016 at 16:26Zkuste si objednat epsomskou sůl a dělat si každý večer na 20 minut horkou vanu s asi 200g (kupte tu která není k vnitřnímu užití a je tedy levnější).
Gally
21.6.2016 at 12:04Perfektní článek! Sacharidové snídaně mě docela pobavily!
Sabina
21.6.2016 at 18:41Parádně napsaný článek, který by si měla přečíst nejedna fanynka diet 🙂
INKA lifestyle blog
FB page
Mýtus č.4 – Veganství – Rise by Performance training
21.6.2016 at 18:50[…] už není spolehnutí (díky čemuž ostatně vznikl tento seriál článků o mýtech o stravě: Mýtus 1, Mýtus 2, Mýtus 3, nejčastější chyby ve stravování […]
Mýtus č.4 – Veganství – Rise by Performance training
21.6.2016 at 18:50[…] enzymů, souvisejících zejména s udržováním hormonální rovnováhy a zdravím tkání) a magnesia (které je součástí více než 300 biochemických pochodů a jeho nedostatek může vést ke […]
Mýtus č.4 – Veganství – Rise by Performance training
21.6.2016 at 18:53[…] spolehnutí (díky čemuž ostatně vznikl tento seriál článků o mýtech o stravě: Mýtus 1, Mýtus 2, Mýtus 3, nejčastější chyby ve stravování […]
Mýtus č.4 – Veganství – Rise by Performance training
21.6.2016 at 18:53[…] V neposlední řadě se pak dostáváme také ke snahám o spalování tuků, protože veganská skladba stravy (zejména v podobě ovse, fazolí a sóji (včetně fermentované)) je bohatým zdrojem phytoestrogenů, které přispívají k estrogenové dominanci, spojené s odolností na spalování tuků, ale i řadou onemocnění (více o tématu ve článku Estrogeny se probouzí). […]
Mýtus č.4 – Veganství – Rise by Performance training
21.6.2016 at 18:55[…] (díky čemuž ostatně vznikl tento seriál článků o mýtech o stravě: Mýtus 1, Mýtus 2, Mýtus 3, nejčastější chyby ve stravování […]
Jan Pirnos
21.6.2016 at 20:48Jistě zajímavé a napsané jinak než mainstreamová doporučení, pohled z jiné strany je vždycky osvěžující. Na druhou stranu by mě zajímalo z čeho tedy tělo takového top sportovce/vaše s nízkým procentem tuku po nočním hladovění čerpá energii na zátěž do prvního jídla dne.. Pokud jste uvedl že třeba dopoledne trenujete a přitom jíte klidně až potom někdy kolem poledne…. Není tu riziko nastartování glukoneogeneze ze svalové hmoty? Protože se možná trochu mýlíte v tom, že existují nějací sacharidoví a nesacharidoví lidé resp. co se týče zdroje energie pro některé celkem podstatné orgány (mozek) tak to je prostě jen a jen glukoza, mozek jiné palivo prakticky nevužívá i díky bariéře bránící v průnuku složitějších látek do nej atd atd… POkud jí nedodáte a zároven nemáte tukové zásoby abyste ji vyrobil z tuku tak se logicky musí dost neefektivně vyrobit z proteinů anžto záaoby jaterního glykogenu prostě do dalšího jídla v poledne nevytsačí pokud vím…. jinak hodně zdaru v dalším bádání ohledně mýtů a podobně…ne se vším samo souhlasím i tak je to docela inspirativní…
Adam Česlík
22.6.2016 at 15:54Ne, tělo čerpá ze svalového a jaterního glykogenu, případně z tukových zásob. Takové rozdíly skutečně existují. Mozek dokáže na energii užívat i ketony (vzniklé z mastných kyselin z potravy a tukových zásob). Každý má tukové zásoby i já.
Dasa
21.6.2016 at 21:18No, musim uznat, ze narozdil od ostatnich „vyzivovych expertu“ bylo v clanku jizlivych reci jen pomalu :). Moc se mi ale libila poznamka, ze kazdy si vybira s dostupnych infomaci jen to, co se mu hodi. To jsem se musela sebekriticky zasmat, ano, je to pravda, clovek na netu hleda to, co potvrdi tezi, se kterou sympatizuje. Doufam, ze mi teda bez ironie odpovis na moje otazky, ktere bych k tematu mela. Dokazu si jeste nejak logicky/historicky/biologicky zduvodnit konzumaci masa, ale mliko proste ne….jak by to „v prirode“ probihalo? Clovek by si lehl pod otelenou kravu, tele odhodil a zacal sam cucat z vemena? Existuje v prirode nejaky druh, ktery by v dospelosti konzumoval materske mleko jineho savce? Dalsi otazka – za jak dlouho (tydny, mesice, roky?) se muzou projevit symptomy, ktere v clanku popisujes? Ja jsem vyradila zivocisne produkty rekneme z 90% za posl. pul roku, maso omezuji dele. Zatim vidim same pozitivni aspekty – zlepsene traveni, imunita, kvasinkove infekce v krku a kasel (i presto, ze jim v rozumne mire tu zlou mouku a cukr) a hlavne kuze a akne, ekzem, co me nejvice trapilo. Jak vysvetlis tato zlepseni?
Adam Česlík
22.6.2016 at 15:57Existuji i dalsi antinutrienti potraviny, které mohou zpusobovat senzitivity, mohou to byt jak mleko, tak mlecne vyrobky, vejce atd. Pokud je pak clovek ma a prejde k veganstvi, muze pocitit zazracnou zmenu a zlepsene zdravi, to pak ale nelze generalizovat jako veganstvi = obecne zdrave stravovani. Je to v takovem pripade pouze dusledek odstraneni pro daneho cloveka intolerantni potravy. Jinak mleko obecne nedoporucuji kvuli pasterizaci konzumovat nikomu (mlecne vyrobky ano).
myš
13.7.2016 at 14:03Kupodivu bylo v přírodě pozorováno, jak opice, myslím že to byli makakové, chodili dojit krávy patřící Masajům.
Člověk se přizpůsobil na konzumaci mléka během doby, kdy se z potulných lovců-sběračů stali zemědělci. V té době prostě proběhl jeden z mnoha evolučních kroků, které probíhaly vždy, když se naskytla nová potrava (třeba během stěhování z jedné klimatické zóny do jiné). Byl to naprosto přirozený proces.
Někteří jedinci mají sice i dnes intoleranci na mléko, ale člověk jako druh všeobecně už je na jeho konzumaci přizpůsoben. Možná že ty zrovna patříš k těm, co mají intoleranci.
Martin
22.6.2016 at 14:02Ano někdo to těm veganům „vysvětlil“ a Vy Filip Grznár by jste to „vysvětlit jistě asi taky dokázal? Nebo? Až zjistí ti kdo stále hledají chyby na druhých (i co se týče různých druhů stravovaní) že podstata toho všeho je stejně jinde, tak se asi možná, budou divit…
Nikdo nezná svoje tělo a i duši lépe, než člověk který si sám zvolil a volí svojí cestu a hlavně, který nabyl těmi všemi znalostmi a zkušenostmi moudrost která nic neodsuzuje a ví, že co je v ten moment dobré pro jednoho, může být špatné pro druhého… 🙂
Adam Česlík
22.6.2016 at 16:01Ano, individualitu je nutno postihnout, ve všem existují rozdíly. Právě proto nemám rád, když vegané hlásají, že by se jako oni měl stravovat každý, třeba jen na základě toho, že jim osobně takové stravování vyhovuje.
Létal Gabriel
22.6.2016 at 19:27stejně to neznamená, že člověk je víc než zvíře. Myslím si, že zvířecí utrpení je stejné jako to lidské a proto mi nepřijde správné….. Každej ví jak to probíhá, co se s něma děje. Ale pár nadřazenejch člověků se jim od televize směje a nadává a vůbec s ním ten holocaust nedělá..
Jakub
23.6.2016 at 13:39Adame, skvělý článek.
Jde z něj cítit, že se klaní spíše ke konzumaci živočišných výrobků, což nesympatizuje s mým přesvědčením, ale i tak klobouk dolů.
Jsem zastáncem toho názoru, že se dá jíst zdravě jak s masem, tak bez masa. Obojí má své pro i proti.
Já už jsem veganem nějaký ten pátek a už to beru jako samozřejmost. Vím, že k živočišným výrobkům už nikdy nesklouznu, protože moje morální přesvědčení je natolik silné, že bych si to prostě nedovolil.
Ještě jednou díky a hodně zdaru!
Petra
25.6.2016 at 23:58Dobry den,
je mozno zakoupit k potokolu „la femme“ (na spalovani tuku) odpovidajici stravovaci protokol?
Dekuji
Adam Česlík
26.6.2016 at 23:48Ano, Performance lifestyle 2.0 s tímto cílem.
Denis
26.6.2016 at 9:24Dobrý den,
také by mě zajímalo, jak to je u ektomorfů. Jaký protokol je pro to určený?
PT 1.0 – Raise the bar + PL 2.0 (nabírání svalové hmoty), nebo PT 1.0 – Raise the bar + Testosterone update?
Doufám v brzkou odpověď, ať můžu začít co nejdřív 🙂
Adam Česlík
26.6.2016 at 23:48Zdravím, přímo k Raise the bar je určen protokol Testosterone update.
Jana
30.6.2016 at 10:35Vážený pane magistře. Nevím, zda jsem nehledala dostatečně dlouho, ale nikde nevidím jaké máte vzdělání. Jaká studia jste za svůj život absolvoval. Vidím jen pojmy typu Proprietor, performance coach, psychologist, a také informaci o nějakém vašem 16 měsíčním výzkumu. Nechci nějak znevažovat vaše informace, ale… Na začátku píšete, že si každý najde to, čeho se může zastat a že zde bude spousta negativních komentářů od veganů. Ale viděl jste někdy hrubost komentářů, které dávají běžní strávníci ke článkům o veganství? 😀 Vegani navíc ve svých komentářích se často snaží předložit nějaké opodstatněné informace, ovšem masožravci si je ani nepřečtou a již odsuzují. Naopak u masožravců je jediným argumentem pro maso bílkovina. Já tedy nejsem vegan, nějakou dobu jsem byla vegetarián, ovšem poslední čas jsem se k masu částečně vrátila a naopak vyloučila mléčné výrobky, protože způsobují větší zlo (jak u dojnic, tak v těle). Zda je to dobře či nikoliv ukáže čas. Nicméně dokumenty, které jsem na dané téma viděla měly myslím velkou vypovídací hodnotu, kdy studie prováděl například lékař a vědec (dokument Raději vidličky než nože), kteří oba od mlada zastávali konzumaci masa a mléka a teprve v dospělosti změnili svůj názor například při dlouholetém srovnání konzumace živočišných bílkovin versus konzumace rostlinných bílkovin při náhražce živočišných v zemích Afriky, kdy zjistili, že u těchto lidí se nevyskytují civilizační choroby. Naopak státy, kde je větší konzumace mléka vykazují větší problémy s osteoporozou například. Opravdu jsem se musela usmát, když jsem četla vaši větu, že lidské dítě po narození není vegan a saje mléko. Jenže, za prvé saje mléko své matky, nikoliv krávy, a za druhé např. i telátko saje mléko a není masožravec… Četl jste si někdy také srovnání fyzických znaků masožravců, býložravců atd.? viz http://maso.skrabalek.cz/ To je velice zajímavá věc a také si myslím že o lecčems vypovídá. Když už píšete o spoustě zdravotních komplikací veganů, ať již v průběhu nebo až ve stáří, můžete prosím na nějakého vegana ukázat a tvrzení prokázat? Který dlouhodobý vegan měl takové a makové zdravotní problémy, či zemřel na rakovinu apod.? A veganem myslím nikoliv laika, ale někoho kdo skutečně problematiku veganství (zejména B12) zná a ovládá. Tyto otázky vám nekladu proto, abych vás na něčem nachytala, ale naopak – protože já osobně o nikom takovém nevím, a pokud skutečně vegani mívají vážné zdravotní problémy, ráda bych to věděla – ovšem na skutečných příkladech, nikoliv na teorii o tom, co jaká potravina způsobuje. A když už jsme u toho obilí, obilí konzumují i běžní lidé ve všech možných potravinách, to není výsadou jen veganů. Co se týká spalování tuků, nějak si neumím představit obézního vegana 😀 Nicméně ať má ve finále pravdu kdokoliv, všechny živočišné druhy od přírody vědí, čím se mají živit. Jen člověk to neví a je neustále zmítán tím nebo oním názorem a neví kde hledat pravdu. Přirozenost v tomto směru člověku naprosto chybí. Je naučený na to, co je mu od malička vštěpováno, je závislý na chutích, ale to neznamená, že je to tak správně. Zrovna v tom srovnání fyzických znaků vidím velkou logiku i směr správné cesty. Také si vzpomínám, že jako dítě jsem nechtěla jíst maso a myslím, že tímto trpívá vícero dětí, než je k tomu rodiče donutí… A ještě by mě zajímala jedna věc, ale to nebude otázka pro vás – zda nějaké divoké zvíře (zajíc, srna, medvěd, lvi, žirafy atp.) – žijící a stravující se ve svém přirozeném prostředí bez vlivu člověka, někdy umírají na rakovinu, náhlé selhání orgánů apod. – pokud tedy mají to štěstí a dožijí se delšího věku než jim přisoudí člověk či jiný predátor. A nemohu si odpustit ještě jedno srovnání. U každého, kdo se zastává konzumace masa (tedy myslím tím, že se ho zastává vědomě – já sice maso konzumuji, ale jsem si vědoma že to není dobře a snažím se to omezovat) – a zrovna vy jak jsem pochopila jste zastáncem jeho konzumace pokud je ze „zdravých chovů“. Tak pokud bychom vašeho psa nebo kočku umístili na místo, kde by se měl krásně, užíval si života, ovšem po 1 roce by se uznal jako dostatečně vykrmený a dostal by ránu do hlavy, plyn, nebo podřízlý krk, naservíroval byste si ho s chutí na talíř? Každé zvíře má duši, city i strach. A je jedno, zda je to váš domácí mazlíček nebo 1 z miliard krav, které se nemusíte dívat do očí 🙁 S jakou chutí by si asi lidé kupovali maso v regálech obchodů, kdyby nad ním vykukovala hlava živého zvířete a na obrazovce by byly záběry z převozu na jatka a z jatek…
Adam Česlík
30.6.2016 at 11:03Zdravím, jsem magistr psychologie, posledních 10 let se věnující na plný úvazek studiu a hledání toho, jak naše tělo doopravdy funguje. Na rozdíl od ostatních lidí a profesí tak nečiním po večerech, ale v rámci náplně své hlavní pracovní doby, 8-10 hodin denně 🙂 Zajímavé, že já jsem viděl dokumenty a četl studie přesně opačné 🙂 A pak čemu má člověk věřit že. Lidské tělo milá paní Jano, je na rozdíl od býložravých zvířátek, vybaveno v žaludku sekrecí kyseliny chlorovodíkové, která jej geneticky předurčuje k tomu, trávit maso. Je nutno rozlišovat pasterizované (legislativně povolené) a nepasterizované mléko. Pasterizované mléko jsem nikdy nikomu nedoporučil a obecně jsem proti jeho konzumaci (na rozdíl od mléčných výrobků). Opakovaně v mé praxi, stejně jako v praxi trenérů a doktorů od kterých se učím, se objevují případy veganů se zničeným zdravím. Existují totiž geneticky dané rozdíly v tom, jak bude tělo na veganskou stravu reagovat a zatímco někdo na ní bude žít a prosperovat, jiný bude trpět a pomalu umírat. Nerespektování tohoto pravidla ze strany veganů a bezbřehé rozdělování na dobré vegany a zlé nevegany je jednou z věcí, která mi na veganství hodně vadí. Osobně vegana, který by se stravoval zcela v souladu s poznatky prezentovanými v článku (tedy například se vyhýbal geneticky zpracovaným obilovinám, řepce, sóji a kukuřici) neznám, ale určitě nějací existují. Naopak většina veganů, které jsem měl možnost poznat, tak jedli prostě cokoliv na čem bylo napsáno veganské a nějakou stravu a výživu neřešili. Jak je ve článku psáno, tak většina těch bodů se týká nejen veganů, ale i běžné populace a stojí za příčinou vzniku většiny civilizačních onemocnění (proto se jejich počet neustále tak rapidně zvyšuje a přibývá onemocnění bez jasné příčiny a léčby). Psa ani kočku nemám, ale tam je rozdíl v tom, že jsou roztomilí a člověk si s nimi může hrát a mazlit je :X
Jana
30.6.2016 at 14:06Děkuji vám za reakci i názor, nicméně ještě mám dotaz – jaký je prosím rozdíl mezi konzumací mléka a mléčných výrobků? Mléčné výrobky se snad nevyrábějí z pasterizovaného mléka? Slyšela jsem dosti názorů v tom směru, že mléko (i maso) lidský organismus okyseluje a tělo se následně brání vylučováním vápníku z kostí, tedy tíhne k osteoporoze. Nejhůře jsou na tom údajně tavené sýry. A promiňte, ale pocit že se můžete pomazlit jen s kočkou či psem je trošku mylný. Možná jste se k hospodářským zvířatům nikdy nedostal blíže, ale i na Youtube lze najít spoustu videí s tím, jak se dokáže mazlit, kráva, koza, prase, dokonce i slepice… Tomuto striktnímu dělení zvířat bych se raději vyvarovala. A ikdyby se se zvířetem nedalo mazlit, neznamená to, že je díky tomu méněcenné, pokud má nervovou soustavu, cítí a trpí. Ještě k těm dokumentům a studiím. Ono je docela pochopitelné, že existují dokumenty, které doporučují maso i mléko, naopak zavrhují veganský přístup apod.. Nicméně bylo by také velice pochopitelné odůvodnění, že je tomu tak například proto, aby prosperoval farmaceutický průmysl. Pokud by se lidé stravovali zdravě, bylo by málo nemocných a to není v jejich zájmu. Navíc kdyby najednou všichni začali odmítat maso a mléko, musel by se zrušit chov hospodářských zvířat, jatka, dovoz a vývoz a vše s tím související, to by byl průšvih že? 😉 A to prostě není v zájmu vícerých odvětví… Zrovna tak jako se tají lék na rakovinu, zrovna tak jako se odstranili všichni, kteří se zabývali výrobou volné energie… Atd atd. 😉
Myš
23.3.2017 at 14:00Irelevantní blábol. Totéž, co píšeš o lobby masného a mléčného průmyslu se dá říct i o lobby průmyslu sojového, banánového, obilného atd. Víš vůbec, kdo je hlavním producentem soji? Navíc geneticky modifikované? MONSANTO! Takže „děkuji vřele“ veganům za podporu takových šmejdů! Cpete se sračkama, které ničí životní prostředí mnohem víc než nějaké pasení krav, ale máte plnou hubu rádobyvznešených žvástů. A za jakých podmínek se pěstuje exotické ovoce, chia semínka a podobné nesmysly, které z evolučního hlediska vůbec nemají v jídelníčku Evropana co dělat, je vám asi taky jedno, že? Tak pro tvé info – vykácí se prales, zvířata se zabijí nebo ochytí a ilegálně se s nimi obchoduje na „mazlíčky“ nebo do laboratoří na pokusy, udělá se plantáž např. banánovníků, otročí tam místní lidé, i děti, a stříkají to jedy, které jsou v Evropě dávno zakázané. Pak to putuje přes půl světa, aby si nějaký pokrytecký vegan mohl dát banán uprostřed zimy a mohl se cítit jako nadřazený nadčlověk, který „vůbec neubližuje“ zvířatům a přírodě.
myš
13.7.2016 at 14:33OMG! Ty znaky jsou dobrý úlet, nesedí tam v podstatě nic. 😀 Ale to pochopí jen člověk, který se vyzná v anatomii zvířat, jako např. veterinář nebo biolog. Očividně si tam někdo vybral vždy jiný živočišný druh, který má náhodou takový znak, aby se to hodilo. 😀 Je to ponekud trapné. Tu málo koncentrovanou moč třeba takového osmáka, morčeta nebo tarbíka bych přála čistit blbečkovi, který to vyplodil. 😀 A který býložravec se chladí pocením, to bych taky ráda viděla. 😀 Žádné chlupaté zvíře se nepotí, zničilo by si srst. Jenom lysý člověk se potí, protože srst nemá. Slon je lysý býložravec, a nepotí se – máchá ušima. Člověk nemá tenké střevo 11-12násobek délky těla, proboha! Člověk nepotřebuje drápy a dlouhé zuby, protože už miliony let zná nástroje a oheň. Všežravce s žaludkem tvořícím 70% trávícího traktu bych taky chtěla vidět, pokud to vůbec existuje 😀 Malé a velké otevírání úst neznamená nic – ani není definováno, co to je malé nebo velké otevírání. BTW největší úhel rozevření čelistí měl vakovlk (šelma). Morče a potkan mají tak asi stejné, ale morče je býložravec, potkan všežravec. Obličejové svaly má člověk vyvinuté, protože má mimiku obličeje ke komunikaci. Pes má taky dobrou mimiku, medvěd v podstatě žádnou. Poněkud to nesedí, spíš je to o náhodě nebo prostě o tom, jak který druh komunikuje.
Autor toho blábolu si vybral jenom to, co se mu hodí, a ještě to má blbě. Spíš si to úplně vymyslel. Proč mlčí o velikosti slepého střeva? Proč mlčí o jiných přizpůsobeních různých býložravých druhů, která se u člověka vůbec nevyskytují?
Ve skutečnosti neexistuje žádný úplně býložravý druh. I zdánlivě naprosto býložravá zvířata jako krávy nebo kozy získávají celých 20% bílkovin tím, že tráví svou vlastní střevní mikrofaunu. Mají 3 předžaludky, které vůbec nevylučují trávicí kyseliny, ale mají jen střevní bakterie. Pak vrací zčásti natrávenou potravu do tlamy, přežvýkají a až poté znovu polykají, a až pak jde potrava do vlastního žaludku, který + – odpovídá našemu žaludku. Taky mají všichni býložravci obrovské slepé střevo, zatímco člověk se obejde i bez něho (viz. operace).
Býložravci, kteří nemají složený žaludek, mají jiná přizpůsobení. Morčata a králíci pojídají vlastní trus (také s přídavkem střevních bakterií) a znovu ho tráví.
Sloni musí jíst 20 hodin denně. Vůbec všichni býložravci mají společné to, že musí neustále přijímat potravu, nesmí se postit. Morčeti se po jediném dni půstu zastaví trávení a rozjede se metabolická řetězová reakce, která ho zabije. Člověk půst snese, ještě lépe ho snesou šelmy, které neuloví kořist každý den. Dokonce je pro ně půst prospěšný.
Člověk má prostě všechny znaky typického všežravce. I naši nejbližší příbuzní, šimpanzi, jsou všežravci. Také všechny vymřelé druhy lidí a opolidí (neandrtálec, Australopithecus, Gigantopithecus apod.) byli všežravci.
Adam Česlík
13.7.2016 at 14:37Díky za informace, je dobré, když se přidá někdo, kdo k danému tématu má znalosti.
Michael
2.7.2016 at 11:19Zdravím, na videu v tomto článku z konferencie na Hawai si ukazoval príťah na hrazde. Chcem sa spýtať či v spodnej fáze zhybu je lepšie vždy úplne uvoľniť svaly ktoré spôsobujú retrakciu lopatiek (rhomboidei major et minor) a teda úplne uvoľniť chrbát alebo je lepšie ostať v aktívnom vyse teda v spodnej časti zhybu mať stále mierne aktivované rhomboidei. Inak super článok 😉
Adam Česlík
13.7.2016 at 14:08Obojí se dělá. Jsou to dvě různé varianty. Pro tvorbu svalové hmoty je lepší končit v aktivním visu.
Lenka
4.7.2016 at 10:52Dobrý den, zaujal mě váš článek. Estrogen versus testosteron. Tímto bojem prochází náš poberťák (14let). Ale bohužel asi estrogen vyhrává, protože se mu objevila gynekomastie. Doufám, že by se daly příznaky díky jídelníčku zmírnit. A nebo ne?
Adam Česlík
13.7.2016 at 14:10Ano. Jinak pubertální gyno často zmizí samo. Hlavně bych vyřadil klasickou kosmetiku, parfémy, atd.
Samuel
6.7.2016 at 16:38Zdravim Adam, chcem sa len opytat na problematiku tzv. nafuknuteho brucha – vystrcenej panvy. Elliot Huls ma o tom zaujimave video kde vysvetluje ze clovek ktory ma McDuck typ postavy – vystrcene brucho ma prave vzpriamovace a spodny chrbat silny a naopak svaly spodneho brucha su slabsie a svaly v okoli panvy su postahovane.
Neviem ci si to video videl, ale aky mas na toto nazor ?
Dakujem
Adam Česlík
13.7.2016 at 14:11nevidel, ale souhlasim
Pavel Janík
6.7.2016 at 19:28Zdravím. Zde i ve svých protokolech doporučujete Magnesium Citrate od Myproteinu. Sám ho užívám, ale jeho účinkem si nejsem jist, protože se mi ho zatím nepodařilo v ničem rozpustit. A předpokladem vstřebání do organismu je rozpuštění látky v rozpouštědle. Co si o tom myslíte? Vám hořčík tento problém nedělá? Děkuji
Adam Česlík
13.7.2016 at 14:12Není plně rozpustné. Míchejte např do jogurtu, přesnídávek atd. ale efekt stejný jako vypité na sílu ve vodě.
Dave
2.1.2017 at 14:10To magnésium nemá žádnou chuť. Nevidím problém oklopit si odměrku rovnou do pusy a zapít vodou. Nejryhlejší, nejpraktičtější způsob
Affiliate vs. SEO – co si od sebe mohou vzít navzájem? - Marek Hnátek blog
9.7.2016 at 20:27[…] i když už provozujete „obyčejný“ magazín, můžete u článků zvýšit návštěvnost. Třeba změnou typ příspěvků. Místo suchého všeobecného článku zkuste rozsáhlý vysoce odborný příspěvek či seznam, seriál článků na atraktivní téma nebo trochu kontroverze a rozbíjení mýtů; […]
Michal
13.7.2016 at 12:23Měl bych dotaz: trénink 3 x týdně, vždy dopoledne od cca 10:00 hodin. Takže poslední jídlo večer kolem 22:00 hodin, další kolem 14:00 druhý den. Dopoledne silově-objemový trénink. Jak je to s potréninkovým nápojem, můžu dát hned po cca 20 g hydra + 30 g sacharidů (glukopur nebo maltodextrin). Toto by bylo mezi 11:30 až 12:00 od. DĚKUJI.
Koki
24.7.2016 at 13:19Rozmýšlela jsem se, zda zkusit program queen of shape, ale po tom, co jsem se tu dočetla, jak je veganství a vegetariánství nezdravé, asi zkusím něco jiného… Smutný a zavádějící…
Adam Česlík
31.7.2016 at 18:22Ale notak, tím nepotrestáte mě, ale jen sama sebe.
Jana
2.11.2016 at 14:19No když vidím, jakých výsledků dosahuje Katy Blažčíková (Veganza) i bez masa a dalších živočišných bílkovin (jí jen vejce, ale ani ta ne ve velkém množství), tak jsem si celkem jistá, že existuje více cest k cíli 😉
Adam Česlík
2.11.2016 at 19:05Zdravím, Katy je mimo jiné klientkou mého tréninkového systému a její referenci jsem sdílel i na svých stránkách 🙂
Jana
11.11.2016 at 9:43Tak to je skvělé. O tom, že Vás tréninkový systém funguje, nemám vůbec pochybnosti. Chtěla jsem tím říct, že Katy je důkazem, že lze jíst vegansky/vegetariánsky a dosáhnout vysněné postavy i bez masa 🙂
Pavel
4.8.2016 at 22:59Zdravím, bylo by možné do přípravy basketbalistů zařadit místo snatchů kettlebell swing? Přibližně se třetinou tělesné hmotnosti? I když je snatch na videu bezpečnější, tak 2m člověk na něj většinou nemá potřebnou mobilitu, což je škoda, ale taková je realita.
Nikola
7.8.2016 at 20:59Ahoj, chci se zeptat, jakto ze se muže pit mineralka, když se prodává v plastových lahvích, což je také špatně?
Performance training v Los Angeles – Rise by Performance training
15.8.2016 at 19:08[…] toho 3x v USA. Pobyty v Manchesteru (nabírání svalové hmoty a spalování s Ch. Poliquinem), na Hawaii (zisk mistrovství v základních cvicích s Edem Coanem a Poliquinem, kongres o sportovním […]
Pepa
15.8.2016 at 20:09Hodne pekne čtení diky za inspiraci na dovolenou
Filip Grznár
15.8.2016 at 23:45Přijeď do Plzně a já ti ukážu meta člověka!!!
MV
16.8.2016 at 7:07„Performance Training v Plzni“ by asi mohlo vzniknout 🙂 Dá se tam cvičit na pláži?
JohnyB
16.8.2016 at 0:45sakra, to byl ale peknej clanek! Hodne mi zvedl naladu a diky za nej. A za inspiraci na dovolenou na pristi rok.)
Kristýna
16.8.2016 at 8:03Super inspirace ✌🏽️
Katy
20.8.2016 at 11:50Ahoj Adame, děkuju za úžasný článek a barvité sdílení tvých zážitků z LA. Už v půlce článku jsem se přistíhla, jak přemýšlím, kde mám kufry 🙂
Marek
26.8.2016 at 3:58Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, ve Warrior Diet článku kde Jste psal že
,, tělo přechází do katabolického stavu Tělo se přepne z režimu trávení a anabolismu do režimu katabolismu, kdy tělo začne na energii využívat cukry ve svalech a játrech a triglyceridy z viscerálního (útrobního) a podkožního tuku.“
a tady Jste psal že to vede akorat k ukládání tuků a spomalení bazálního metabolismu a ztrátě svalové hmoty protože tělo v kal. deficitu jako první začně katabolizovat svaly.
Není to protiřečení nebo to chápu špatně? Věřím, že špatně, tak bych poprosil o upřesnění, moc to ocením ! Díky, skvělá práce jinak!
Adam Česlík
3.9.2016 at 17:36U Warrior diet jste v katabolismu část dne kdy se postíte a v anabolismu část dne kdy jíte a tehdy doplníte potřebné živiny.
Karolína Vondráčková
2.9.2016 at 8:24Ahoj Adame,
určitě je možné se magnesiem i předávkovat. Setkal jsi se s nějakými negativními účinky? Resp. jaké to jsou?
Děkuji za odpověď
Karol
Adam Česlík
3.9.2016 at 17:37Teoreticky, pokud by člověk využil více forem najednou (tablety, koupel, krém, injekce) tak se může předávkovat a omdlít nebo dojít k zástavě srdce. Při orální formě se však nejde předávkovat, protože tělo dokáže najednou absorbovat jen určité množství mg a zbytek způsobí průjem.
Karel G
2.9.2016 at 17:47A mléčnan hořečnatý?
Adam Česlík
3.9.2016 at 17:37Osobně nemám dobré zkušenosti, i když se mnohdy tvrdí, že je dobře vstřebatelnou formou.
Jitka
4.9.2016 at 9:32Dobrý den, od gynekologa jsem jako kojící matka dostala přípravek Magnosolv. Je tento přípravek také nevhodný pro doplnění hořčíku. Předem moc děkuji za odpověď.
Adam Česlík
21.9.2016 at 14:20Ne že nevhodný, ale ne příliš účinný.
Petr
5.9.2016 at 10:16Zdravím , dobrý den . Nějaký tip když chodím na trénink od 6ti do 8mi ráno? Cvičím pravidelně více jak 10 let a chtěl bych zkusit WD. Děkuji moc.
Adam Česlík
21.9.2016 at 14:20Nelze pasovat WD na každý životní styl, cíle a genetiku. Je jen pro některé a v tomto případě nemá s ranním tréninkem smysl.
Buržoust
11.9.2016 at 0:18Velmi zajímavý článek,jen pro upřesnění do vody se nepřidává chlór,ale chlornan vápenatý.
Lucas
16.9.2016 at 5:41Zajímavý článek. Zajímalo by mě co by na to řekly ty stovky veganských sportovců a doktoři kteří tento způsob stravování zkoumají už celé roky. A jaký máte názor na lidi jako je Ivan Blazquez? Viz.: Youtube. Nebo také Liferegenerator. A mnoho dalších. Řekl bych že veganství zas takový mýtus nebude.
Nebál by jste se vyzvat třeba „vegana“ Patrika Baboumiena na strength wars?
Velice si budu cenit případné odpovědi, jelikož o koupi protokolů silně uvažuji.
Adam Česlík
21.9.2016 at 14:23Steroidy, pozdní přejití k veganství, znalost problematiky a suplementace deficientních živin a doktorská zaslepenost a intervenující proměnné jsou odpovědi na všechny Vaše otázky.
Myš
26.9.2016 at 15:11Oni ale zřejmě ti lidé nebyli vegany celý život, a navíc vegani stejně do sebe perou různé léky a doplňky stravy. Pokud je vege strava tak přirozená pro lidi, tak proč vůbec musí existovat nějaké doplňky stravy pro vegany? Poněkud tady chybí logika. 🙂 Navíc nedostatek některých látek se projeví až po letech. Potom je to ale velký skok ze stavu „cítím se super“ do stavu “ Asi umřu!“ To je ještě zákeřnější, protože kdyby to šlo nějak postupně, člověk by to mohl zvrátit.
Ještě si vybavuju takový dokument, kde byl nějaký chlap, který se myslím stravoval právě vegansky, a nechal se u toho dlouhodobě testovat lékaři na různé zdravotní problémy. Zajímavé bylo, že měl pak sice nějaké orgány v lepším stavu než průměrný vrstevník, ale jiné měl zas zničené jako důchodce. A člověku je prd platné, že má něco v těle v super stavu, když něco jiného mu naopak selhává. Nejzdravější musí být už z normální selské logiky všežravý člověk, který si dává pozor na to, aby jedl zdravé kvalitní potraviny (nikoli všežravec žeroucí opravdu všecho včetně Mc Donald´s a supermarket „kvality“).
A proč je tolik bývalých vege lidí, co se zase vrátili k normální stravě? Asi jim to až tak neprospívalo, jak se někteří fanatičtí vegani snaží tvrdit. Znám vege holku, která vypadá, že kažou chvíli umře, ale tvrdí, že se cítí fajn. Asi to bude tvrdit i na smrtelné posteli, jen aby nemusela přiznat, že uvěřila nesmyslné propagandě vege „sekty“.
Nikol
2.10.2016 at 3:43Dobrý den,
zajímalo by mě, proč by se neměl člověk pouštět do WD s tělesným tukem nad 30 a výše % ?
Předem děkuji za vaši odpověď
Adam Česlík
4.10.2016 at 17:52Ze zkušenosti má pak velice silné abstinenční příznaky (jeho tělo je závislé na jídle a sacharidech a těžko se jich zbavuje) plus takový přístup většinou vnímá jeho tělo jak stres a WD pak paradoxně nefunguje.
Dave
3.10.2016 at 11:48Ty byliny se užívají ve formě čajů?
Adam Česlík
4.10.2016 at 17:51Čaje nebo tinktury.
Jakub Jelínek
4.10.2016 at 6:32Účinky lichořeřišnice mohu potvrdit. Při nemoci mi vždy stačí den až dva užívat lžičku 3x až 4x denně a vše je ok!
Lukáš
2.10.2017 at 21:33Lichořešnice je skvělý matroš. Už si bez těchto bylin nedokážu představit život. Díky za lidi jako je Adam.
Rev
4.10.2016 at 14:07Ty snáď nebereš doplnky? Vit C, horčík, mliečne výrobky s extra vápnikom? Whey protein? Creatine? Rôzne aminokyseliny (ktoré by bežný všežravec mal mať v strave až dosť však) ? Toto sú všetko doplnky stravy. Myslím si že väčšina veganov by radšej bralo denne B12 ako v neskorších rokoch trpieť rôznymi chorobami. Nie som vegan, ale myslím si že niektoré argumenty (hlavne v komentároch) sú neskutočne slabé. Ja poznám kopu chorých všežravcov ktorí trpia rôznymi chorobami. Vidíš? Slabý argument.
Osobne si myslím že zdravé veganstvo je možné, bohužiaľ tak ako pri všetkom, človek ktorý si nenaštuduje problematiku skončí tak ako si vravel. Vráti sa späť k tomu čo pozná. Chválim prístup Pána Česlíka. Je tu len jediná vec. Veganstvo ako tak nie je zamerané na zdravie, performance(ako stravovacie odvetvia typu Paleo,Keto) a pod. ale na znižovanie „animal suffering“. Vegan ktorý prechádza na „veganstvo“ a tlačí do seba vegan junk food a pod. sa zas nemôže brániť s tým že sa stravuje zdravšie ako človek ktorý tieto veci eliminuje ale konzumuje riby, mäso z voľného chovu atď. Píšem na mobile tak možno tam budú nejaké chyby v texte.
amber
7.10.2016 at 10:46Dobrý den Adame,
musím uznat, že po stránce faktické je článek poměrně vyvážený, podložený reálnými argumenty, které vycházejí ze současných vědeckých poznatků o výživě, což je téma, které je alfou a omegou dnešního lidstva. Pokud nejíš, v tomto světě neexistuješ. Takže když vynecháme pro mnohé sporné breathariánství, jíst musíme. Otázkou je co a za jakou cenu. Vývoj ukázal, že člověk je schopen poměrně neuvěřitelným způsobem přizpůsobit svou stravu okolním podmínkám, které se neustále měnily nejen vlivem podnebí, ale i zejména společenského uspořádání.
Když přišla doba ledová, příklon k převážně masité stravě se stal nevyhnutelným. Přestože lidský trávicí systém není oproti šelmám ideálně naprojektován na trávení masa, člověk se přizpůsobil, protože tak žádal zákon přežití. Jak doba ledová odezněla, nastoupilo pěstování plodin, které vyvážilo předchozí razantní příklon ke konzumaci masa.
Lidský trávicí systém se opět musel přizpůsobit. V dnešní době již nemusíme lovit, ani sami pěstovat plodiny, vše máme na dosah ruky. Stačí se v marketu jen natáhnout. Fyzické nároky na naše tělo se rovněž změnily – těžká fyzická práce je výjimečná, převažuje sedavé zaměstnání nebo opakovaná jednotvárná manuální práce v montovnách.
V současné době pracujeme jako společnost převážně více mentálně než fyzicky. Podle výhledů do budoucnosti bude s nástupem robotických technologií převaha mentální práce sílit.
Abychom byli schopni zvládat stres z takové práce, budeme nuceni se více zaobírat sami sebou, svým vnitřním přístupem k životu. Jinak bude přibývat depresí a frustrací, což člověk, který pracoval výhradně těžce manuálně, prakticky neznal. Zátěž na něj byla tak vysoká, že na nějaké duševní problémy mu již nezbýval čas, mohl by říct laik.
V souvislosti s příklonem k mentální práce bude sílit poptávka po nových druzích stravování, které jsou velmi lehké a neutlumují duševní činnost. Je nasnadě, že s minimálním či vůbec žádným podílem masa. Vzhledem k výše zmíněnému člověku nezbude než se přizpůsobit.
Ostatně i těžkou fyzickou prací nahrazujeme cvičením ve fitness centrech. Je taková námaha pro lidské tělo přirozená? Nemohu odpovědět, vím jen, že kdysi posilovny nebyly, dnes jsou, abychom dorovnali to, co nám dnešní doba vzala.
Takže je nasnadě, že vývoj stále pokračuje. Ono to ani není jinak možné, protože v opačném případě by náš svět postupoval směrem k entropii, tedy k úpadku, i když o tom jsou stejně mnozí z nás přesvědčeni. Někdo by řekl, že svět se nevyvíjí, ale pouze kultivuje, protože vyvíjet se může pouze úzká menšina, která tím inspiruje a tahá většinu, protože ta má ve svém programu zakódován příkaz Následuj příkladu.
Ovšem pro masu nebylo nikdy jednoduché hned od počátku přebírat něco, co bylo často v přímém kontrastu s tím, co jim bylo překládáno doposud. Konat v životě změny je pro většinu z nás nepřekonatelný problém. Obzvlášť pokud může narušit naše pohodlí, zvyky a konformitu, kterou bychom museli opustit, abychom vystoupili z davu. To opravdu není jednoduché.
Tím spíše to není jednoduché pro ty, kteří nový směr vývoje určují. Vyžaduje totiž oběti nejen ve prospěch společnosti, ale i vlastní. Ano, vegetariánství je po stránce výživy náročnější stravovací systém, protože nutí nad tím, co jíme, přemýšlet. Konzumace masa toto krajně zjednodušuje, přestože se to nedotýká úzké skupiny aktivních sportovců, kteří o tom zkrátka přemýšlet musí.
Jenže oběť vegetariánů a veganů nespočívá jen v přemýšlení o vlastním přístupu k životu, ale v něčem jiném. Aby se svět mohl dále kultivovat, je zapotřebí směřovat k harmonii ve světě. Ta ovšem nemůže nikdy nastat, pokud bude existovat velkoprodukce masa, vajec a mléka, jelikož dochází k přenášení stresu od zvířat směrem k nám. Drtivá většina lidí, kteří ke svému životu dosud živočišné produkty vyžadují, nemá dostatek financí, aby si mohla kupovat produkty z malých ekologických farem s jejich každodenní konzumací.
Ano, v tom je problém. Nejde o to, že člověk konzumuje maso, ale v jaké míře. Naši dědečkové a babičky měli mnohem více fyzické námahy, ale jedli maso jednou týdně – v neděli. Na víc neměli. My tolik námahy nemáme, a přesto vyžadujeme maso minimálně jedno denně, což již považuji za extrém, který se dříve či později projeví v propuknutí jedné z civilizačních chorob.
Takže abych to shrnul, ano vegetariánská a veganská strava má rozhodně svá rizika, ale oproti klasické konvenční stravě, která vybízí k nepřemýšlení nad ní a její nezřízené konzumaci, jsou prakticky zanedbatelná. A pokud nastanou, je to v zájmu oběti vlastního sobectví pro vyšší princip.
Jeho podstatou je soucit.
Soucit je schopnost si uvědomit pocity, které má jiná živá bytost. Pokud má radost, cítíme rovněž radost. Pokud trpí, rovněž cítíme utrpení. Pokud umírá, cítíme její strach z umírání.
Pokud zároveň víme, že živá bytost umírá jen proto, abychom ji mohli sníst, ačkoliv bychom bez toho hladem neumřeli, získáváme kromě soucitu rovněž uvědomění, jaké důsledky přináší naše konání.
Čím více soucitu, tím více vědomí.
Čím méně soucitu, tím méně vědomí.
Z historie vyplývá, že vývoj civilizace, která soucit téměř či zcela vůbec postrádá, stále doprovází konflikty, spory, vraždění, války.
A právě uvědomění výše zmíněného z nás činí lidmi láskyplnějšími, soucitnějšími.
Čím více takových nás bude, tím více míru a skutečné bezpodmínečné lásky bude ve světě.
To je podstatou vegetariánství – láska ke zvířatům.
Pokud nejsme schopni lásky ke zvířatům, jak bychom pak mohli mít rádi lidi?
Ano, dostáváme se k jádru – svobodná vůle.
Každý si můžeme zvolit, zda budeme soucitnější, láskyplnější anebo naopak sobečtější, agresivnější.
Zatímco první cesta je vědomá, druhá nevědomá.
Pokud by tomu tak nebylo, proč by jinak války, jejichž podstatou je ukrást to, co nám nepatří, včetně životů jiných bytostí, existovaly?
amber
Anna
18.10.2016 at 1:17Pekny clanek….velmi uzitecny! Nejen jako 14leta vegetarianka,ale i jako odbornik (lekar) to potvrzuji. Ja osobne jsem maso presala jist v puberte kvuli litosti nad zviraty,po cca 14-15 letech se moje zdravi rapidne zmenilo. B12 si picham do svalu injekcne nekolikrat do roka,mam poruchu tvorby trombocytu (autoimunitni trombocytopenickou purpuru laicky receno ),ktera se mi tedy zatim projevuje jen obcas,takze si zatim nezada nasazeni medikace. Dal napr.kdyz se pri holeni riznu tak krvacim i z mini ranky,tak ze si pritel klepe na celo. Barva me kuze ma cim dal svetlejsi barvu s vyjimkou rukou,prstu,kolen a kotniku ty maji barvu do modra,kdyz se me znami nekdy letmo dotknou sili z toho jak jsem ledova,ja to lokalne moc nepocituji,ale treba zahrat se je pro me opravdu problem a ted za posledni rok mi hodne ochably svaly,ze si prijdu na 60let minimalne. Je tezke se s timto strav.navykem naucit jist co nejpestrejsi ostatni stravu,to bych pak ani nedelala nic jineho nez jedla a jedla. Svym zpusobem si za to muzu sama (pritel mi to denne vycita) ,ale neumim si predstavit zacit jist maso nebo cokoli co bylo predtim zive. Ale pokud chce nekdo byt vegetarian ci dokonce vegan jen tak (par mych znamych treba proto,ze je to moderni ) ,tak je to opravdu na povazenou.
Eva
21.5.2019 at 18:02Paní Anno, samozvaný odborníku 🙂 Je mi líto Vaší nemoci, ale jistě tedy víte, že Váš problém může mít mnoho příčin, ale ani jednou z nich není vegetariánství. Na světě je jedna miliarda vegetariánů, z nichž většina prospívá již dlouhé generace (viz Indie). Stejně tak je množství veganů, a opravdu nemají Vaše potíže. Tak nešiřte bludy.
Adam Česlík
27.5.2019 at 10:36Tady se opět dopouštíte několika chyb:
1. hned někoho osočujete / shazujete = málo dopaminu.
2. na základě vlastního názoru/zkušenosti podáváte obecné závěry vhodné pro všechny.
3. argumentem s Indií podřezáváte sama sobě větev, protože na základě genetického testování dnes bezpečně víme, že mají varianty genů, díky kterým lépe prosperují na rostlinném stravování. My tyto geny nemáme (pokud nejste Indka, to nemohu posoudit). Proto nás nemůžete srovnávat. Stejně tak jejich mikrobiom je zcela odlišný než náš, a proto je efektivnější ve vytváření některých potřebných mikroživin.
Nikki
6.11.2016 at 11:49presne tak..netreba veriť všetkému , čo sa vraví.. treba si informácie aj preverovať
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24004890
Marie
15.11.2016 at 21:16Prosím je toto magnesium vhodné i pro mě?? Trpím migrénami A prosím io dávkování Děkuji
Petr
16.11.2016 at 20:18Velice zajímavý článek mel bych zajem o kontakt na autora,memu blizkemu člověku který trpí take poruchou bych chtel pomoci, a diky tomuto článku se my více otevřel obzor.
Adam Česlík
6.12.2016 at 15:41adam@risebyperformance.cz
Katarina
21.11.2016 at 10:26Dakujem za tento clanok.tiez bojujem s psychickymi poruchami prave v dosledku nadmerneho stresu a tuzbe po nejakej nedosiahnutej dokonalosti. Je to velmi tazke v dnesnej dobe a snazim sa to naucit aj svoje dieta. Urcite budem zdielat.stoji to za to.ked nie pre nas tak pre nase deti.
Petr Kornienko
27.11.2016 at 13:45Zdravím,
Má smysl doplňovat hořčík i přesto, že nepociťuji na sobě konkrétní příznaky jeho nedostatku? Některé příznaky např. bolesti hlavy,poruchy soustředění, spavost případně nespavost,nevolnost, nechutenství, průjem atd jsou dost obecné příznaky, jejíchž příčinou mohou být mnoho dalších věcí. Když půjdu na měření, tak běžné testy jsou založené na analýze krevní plazmy, která je velmi nepřesná a neobjektivní. Potom zbývá zvolit způsob měření přes červené krvinky. Vím, že tato metoda není úplně standardní a nevím. jak moc je v ČR dostupná. Určitě je ale více vypovídající. Jak tedy zjistit opravdu její deficit, abych zbytečně nesuplementoval něco, co stejně nevyužiji? Tvrzení, že v dnešní době se snižuje kvalita potravin a v důsledku toho i množství minerálů v nich obsažených je sice pravda, ale stále to není pro mě dostatečný důvod automaticky přidávat látky formou suplementace, pokud to ještě nemám jasně něčím podložené.
Děkuji moc za odpověď
Adam Česlík
6.12.2016 at 15:42Je to jednoduché, hořčík je potřeba suplementovat vždy a u všech 🙂 Takže testy dělat netřeba a deficit poznáte se symptomatologie. Je ale efektivnější jeho vytváření předcházet, protože náprava potom může být dlouhodobá.
Barbora
18.12.2016 at 21:59Dobrý den, chtěla jsem jednat poděkovat za vaše informace , bez nich bych asi doteď brala magnosolv nebo jiné formy hořčíku, které mi stejně nepomáhaly. Už na základní škole mi zjistili latentní tetanii teď po pár týdnech braní magnesium citrate najednou test na latentní tetanii negativní. Ale stále mám napětí a cukání ve svalech, neurologická vyšetření nic nezjistila zatím, a já mám pořád takové tušení že je to hořčíkem, moje problémy totiž začaly po porodu , kojení a dlouhodobějším stresu, tehdy jsem hořčík nedoplňovala. A teď k dotazu jakmile si dám dvě odměrky magnesium citrate (od myprotein) dostaví se průjem, a nevím tedy zda se to vůbec vstřebá , co s tím? existuje ještě jiná forma vstřebatelného hořčíku?
Adam Česlík
2.1.2017 at 11:48Zdravím, ano můžete zkusit tuto kombinaci: http://shoppt.cz/index.php?id_product=13&controller=product Jak je ve článku napsáno, tato netolerance citrátu značí snížené zdraví GIT a je v takovém případě ideální projít protokolem Optimalizace zdraví (naleznete zde: http://risebyperformance.cz/pl3/ ).
Vojtěch F.
2.1.2017 at 14:03Dobrý den, slečna se v komentáři výše zmiňuje o potlačení/vyléčení nemoci suplementací magnesia, avšak u ní přetrvává cukání svalstva.
Sám mám problém s cukáním/záškuby/bezbolestnou křečí svalstva, ke které dochází naprosto náhodně během dne, někdy přetrvává pár minut, někdy se během dne cyklus opakuje, střídá se intenzita i všechny možné svalové partie a strany. Trpím tím však pouze nějaké období, někdy cukání po týdnu vymizí na další půlrok, někdy přetrvává i týdny.
Nedokáži si vysvětlit, čím to je, magnesium citrát od myprotein suplementuji !pravidelně! již 2 měsíce a cukání se opět vrátilo (koncem léta poslední). Nezkusil jsem ještě zvýšit dávky, měl bych? Trávení po raním příjmu magnesia rozmíchaném v teplém čaji mi problém nedělá.
Prosím Vás, jakožto vzdělaného člověka s obdivuhodným selským rozumem o pomoc.
Předem mockrát děkuji a přeji naprosto skvělý nový rok 🙂
Adam Česlík
9.1.2017 at 12:16Zdravím, cukánín nemusí být pouze nedostatkem magnesia jako celkovou elektrochemickou nerovnováhou, proto zkuste více doplňovat všechny elektrolyty (především draslík).
Lukáš Kučavík
2.1.2017 at 14:06O tom jak funguje trávicí trakt se zajímám už delší dobu vzhledem k tomu že různé stravovací styly nebyli odpovědí na mé problémy. Vaše kniha mi pomohla utřídit informace, za což jsem velice vděčný.
Mám dotaz. Zajímalo by mě jestli jsem schopen opravit svůj trávicí trakt i přes to, že dělám noční? Zdá se mi to nemožné když vezmu v potaz jaký důraz kladete na spánek, tedy na hormonální optimalizaci. Upřímně hodlám změnit nejpozději do roka zaměstnání jen abych mohl zahodit všechen ten chtíč pro mou vášeň. A mohl začít konečně žít jak si představuji. Resp. Co mohu dělat pro zlepšení mého zdraví i přes to že nemám momentálně možnost mít pravidelný režim a spát přes noc až na výjimky? Dělám krupiéra a za každou denní kdy mohu ulehnout po půl noci jsem vděčný. Nechtěl jsem psát email jelikož mám nárok momentálně jen na 1. Za odpověď předem děkuji Náčelníku
Adam Česlík
9.1.2017 at 12:14Zdravím, můžete pro sebe udělat to, že projdete protokolem Optimalizace zdraví. Pokud máte noční pravidelně (pracujete primárně v noci – tzv. hrobníkova směna) tak se Vám rytmus přetočí a problém pak paradoxně bude způsobovat příležitostná denní směna. Pokud se však střídají prostě jako denní a noční, tak je to opravdu velice nezdravé, ve výzkumech prokázané jako snižující zdraví a zvyšující riziko civilizačních onemocnění i rakoviny. Proto čím dříve změníte práci, tím lépe.
Robert
2.1.2017 at 17:03Dobrý den,
co říkáte na kohoutkovou vodu doplněnou o CDS2 a CDS2 jako takové?
Na internetu jsou dva rozhádané tábory ohledně této problematiky a pořádně nevím, kdo má pravdu.
Adam Česlík
9.1.2017 at 12:17MMS, CDS a podobné hity jsou jedy, kdo je doporučuje, měl by se jít léčit do Arkhamského blázince, protože se tím dopouští psychotického zločinu.
Dave
4.1.2017 at 0:41Můžete prosím doporučit konkrétní filtr co máte doma (reverzní osmózu?). U mě není ani tak problém s financemi jako s nedostatkem místa .
Helena
5.1.2017 at 11:38A co magnesii lactici? To je také málo využitelný zdroj magnesia?
Děkuji za odpověď.
Adam Česlík
9.1.2017 at 12:17Ano je, ale nejedná se o příliš kvalitní formu, a i přes využitelnost její účinek není příliš cítit v praxi.
Snižte svou toxickou zátěž – okamžitě! – Rise by Performance training
5.1.2017 at 16:51[…] nebo po tom, co si na ní dostatečně zvyknete a přestane Vám chybět jedení z krabiček, je zefektivnění Vaší tělesné detoxikace a následná tělesná očista. K těm slouží protokol Optimalizace zdraví, jehož druhá část se zaobírá právě touto […]
Ondřej Nádvorník
5.1.2017 at 20:57Jaký vodní filtr doporučujete? Co si myslíte o pití Magnésie, je to prospěšné, nebo to je díky PET flašce víš škody než užitku?
Děkuji moc
Adam Česlík
9.1.2017 at 12:18stačí základní na kohoutek, v lepším případě reverzní osmóza a nové technologie jsou na cestě (čištění ultrazvukem). PET nevadí u magnésky je nezávadná.
Lukáš
6.1.2017 at 0:58Zdravím, takže pokud mám v lednici bily jogurt v klasickém plastovém kelímku z Lidlu (:D), na které je symbol pro recyklaci 6, tak ho ani nemam otvírat, že ano?
Adam Česlík
9.1.2017 at 12:18Nabídnout svému šéfovi v práci 🙂
Dave
6.1.2017 at 12:26Plastové láhve tedy na každodenní použití zavrhnout úplně? Koupil jsem si na trénink láhev Contigo a na pití přes den v práci mám od Myprotein, kam si točím filtrovanou vodu. Obě jsou BPA free. Myprotein má označení plastu číslem 1. Contigo nemá toto označení.
Adam Česlík
9.1.2017 at 12:19Pokud jsou BPA free tak v pořádku, ale nemít v myčce a nevystavovat teplu.
Václav
6.1.2017 at 12:35Také mě zajímají ty petlahve. O jaké číslo se konkrétně jedná? Na dne láhve jsou dve. Jedno je v takovým osipkovanym trojúhelníku pod kterým je napsáno pet a druhé je samostatně. Příklad láhev Magnesie, v trojúhelníku je 1 a volně je číslo šest.
Adam Česlík
9.1.2017 at 13:12Platí to v trojúhelníku. Ve článku je nyní doplněna tabulka s přehledem.
Václav
6.1.2017 at 13:00Platí to i u kokosového mléka v konzervě? Které teda kupovat?
Václav
7.1.2017 at 18:21A co vaření rýže v sáčku? mohl by to být též problém?
Adam Česlík
9.1.2017 at 13:17Mikroténové sáčky problémové nejsou (značení LDPE) otázkou je, jestli jsou stejné používané i na tu rýži.
Adam Česlík
9.1.2017 at 13:12Kokosový olej ve skle.
Snižte svou toxickou zátěž – okamžitě! – Rise by Performance training
6.1.2017 at 14:03[…] Bisfenol A (BPA) působí́ v těle jako endokrinní disruptor, tedy narušuje hormonální rovnováhu: ovlivňuje mozkové hormony (zejména dopamin), pohlavní hormony (snižuje testosteron a deaktivuje androgenní receptory, takže snižuje anabolismus a vede ke tvorbě neplodnosti a erektilní dysfunkce, u žen pak také snižuje progesteron), ovlivňuje sekreci thyroidních hormonů (hormonů štítné žlázy) a především má estrogenům podobné vlastnosti (díky podobnosti chemické struktury s estradiolem), proto jej řadíme k tzv. xenoestrogenům (viz článek Testosteronové války: Estrogeny se probouzí). […]
Jirka
6.1.2017 at 20:02Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jak jste přišel na následující tvrzení : Některé byly s vápníkem (který je obecně vhodné nesuplementovat, protože vede paradoxně k vyššímu odbourávání uloženého vápníku plus snižuje vstřebatelnost magnesia), vápník snižuje vstřebatelnost magnesia ? Nevím, jaké máte zdroje, ale jako farmaceuta mě učili následující : Hořčík je antagonistou vápníku a jeho samotný příjem zvyšuje vylučování kalcia z těla. Proto je nutné použít suplementum v kombinaci obou minerálních látek.
Neberte to jako hanu, zajímá mě jen odkud máte tyto informace a na čem jsou založeny. Děkuji za odpověď.
Adam Česlík
9.1.2017 at 13:15Zdravím, jsou založeny na západní moudrosti, kdy se zjistilo, že suplementace běžných forem calcia je biologicky nedostupná a nevyužitelná, a tedy se jedná o vyhozené peníze. Pro zvýšení vápníku v těle se tak paradoxně používá právě magnesium, což je všeobecně přijímaný předpoklad, na němž stojí např. léčba tetanie. Obecně vědecký výzkum je několik dekád napřed před tím, co se učí ve farmacii a současně několik let za aplikovanou praxí.
bulinak
7.1.2017 at 9:06V čem spočívá aktualizace článku o magnesiu?
Adam Česlík
9.1.2017 at 13:16V doplnění nových doplňků stravy s podrobnějším rozpisem mechanismu účinku.
Lukáš Kučavík
7.1.2017 at 10:51Co plastové krabičky na jídlo BPA free? Předpokládám že když tam nebudu dávat horké jídlo. Nebo v ní nebudu jídlo ohřívat, tak to je v pořádku
Adam Česlík
9.1.2017 at 13:16Záleží jakým číslem jsou označeny, respektive z čeho jsou. BPA není jediný problém v plastech.
Honza
8.1.2017 at 0:01zdravím Adame, pokud užívám ještě jako doplněk stravy vápník, jaký bych měl cca dodržovat časový interval mezi užitím magnesia a vápníku??
Adam Česlík
9.1.2017 at 13:19Vápník nikdy nesuplementovat, není biologický dostupný a využitelný a zvyšuje odbourávání vápníku v těle. Pro zdraví kostí je kombinace vitamínu D3 a K2 (http://shoppt.cz/index.php?id_product=16&controller=product) + suplementace magnesiem.
Daniel
12.1.2017 at 0:26Měl bych dotaz ohledně sardinek a tresčích jater, která pokud vím se v obchodě dají sehnat pouze zakonzervované znamená to tedy, že se jim mám obloukem vyhnout, i když to jsou potraviny pro tělo velice přínosné ?
Adam Česlík
29.1.2017 at 22:19Vyhnout se jim v konzervách 🙂
Cofey
14.1.2017 at 18:03Pít vodu přehnanou skrz reverzní osmozu? A že je remineralizivana? To budou nějaké chyby v textu. Takto upravena voda je demineralizovaná, v podstatě je velmi podobná destilované vodě. A zkuste pít delší dobu destilovanou vodu.
A také bych se přidal s dotazem co je špatného na filtračních konvicích?
Adam Česlík
29.1.2017 at 22:19V poslední fázi osmózy se minerály zpětně přidávají proto je remineralizovaná.
Tajemství elektrolytů – Rise by Performance training
24.1.2017 at 19:49[…] faktorem pro adekvátní pokrok a regeneraci po tréninku a magnesium, které je obecně nejvíce deficientní minerál v našem těle (vzhledem k počtu biochemických reakcí, na kterých se podílí nebo je u nich […]
Martin
28.1.2017 at 18:10No konečně někdo, kdo přemýšlí racionálně a logicky. Někdy méně, znamená více 🙂
Marek
29.1.2017 at 22:17Pouze drobná oprava z biologického hlediska… elektrolyty způsobují změnu napětí na buněčných membránách, nikoliv stěnách (ty mají např. rostlinné buňky). Jinak díky za přínosný článek.
Mirek
26.2.2017 at 22:34Ahoj, ženský světový rekord není 22,11 a nedrží ho ani Allyson Felix svým jiným výkonem. Tato pasáž i s onou chybou vypadá jako čerpaná z knihy Čtyřhodinové tělo, což by asi mělo být uvedeno ve zdrojích. Jinak částečný souhlas s Tomasem Ch výše, vadí mi i vyvolávání dojmu přímé úměry síly na mrtvolu a přemístění s tím, jak kdo bude rychle běhat (a délka kroku není jediným faktorem, který se dá, aspoň do určitýho věku, dlouhodobě zlepšovat). Za ostatní čtení tady na blogu děkuju, je to velká spousta dobrých podnětů.
Adam Česlík
1.3.2017 at 12:37Ahoj Mirku, v textu je odkazováno na juniorský světový rekord v té době (správně by nejspíš mělo být uvedeno, že se vztahuje k roku 2004, doplněno). Z knihy 4hodinové tělo čepáno není, ale je to ze stejného zdroje, jako čerpal Tim Ferriss, tedy z tohoto článku přímo od Barryho Rosse, kde popisuje zákonitosti svého tréninkového přístupu: http://www.dragondoor.com/articles/the-holy-grail-in-speed-training/
Dave
3.3.2017 at 14:03Jaký je tedy obecně doporučovám protein v rámci Performance lifestyle? Peptopro? Nebo lze protein vynechat zcela a užívat např. jen komplex aminokyselin? Koukal jsem, že protein už není v základní suplementaci na performancetraining.cz
Filip Grznár
4.4.2017 at 16:38Česlíku nic není lepšího než píčko. Ale tohle zkusím ty všiváku!
Ted
4.4.2017 at 16:42Jo, taky na tom „ujíždím“ Yerba + BM 2.0, top !!!
Dave
5.4.2017 at 12:19Aha tak už chápu proč to na mě nemělo doposud žádné účinky 🙂 Brainmax s Yerbou se může užívat denně dlouhodobě?
Jiří Votava
6.4.2017 at 6:07Ano můžete denně. Já osobně na této kombinaci funguji nepřetržitě už skoro půl roku 🙂 Nejkrásnější na tom je, že každý den funguje jako by to bylo poprvé 😉
Antrax
6.4.2017 at 10:42Výborný článek, benefitů Yerby už nějaký ten pátek po vzoru Argentinců užívám. Nicméně 2 polévkové lžíce, ačkoli jako adaptační dávka, jsou strašně málo (na téhle dávce jen málo zachytíš ten správný „yerba efekt“)
miro adamek
6.4.2017 at 11:52nie len BPA…
http://www.nature.com/articles/s41598-017-00570-5
Lucas
21.4.2017 at 18:40Mám dotaz. Je tento filtr na kohoutek dostacujici? Myslim tim ze bych chtel zacit s optimalizaci zdravi.
http://www.filtry-vodni.cz/katalog/filtry/filtry-na-kohoutek/59693.html
Predem dekuji za odpoved
Michal
20.6.2017 at 21:40Taky mi vždycky přišlo, že dneska doktoři léčí pouze příznaky, objeví se jiný příznak nasadí další léky, ale to že jsou způsobeny předešlými léky už nevidí.. Příčiny je nezajímaj, neřeší a neléčí je. Přitom si myslim, že by to ušetřilo spoustu peněž, jenomže na tom prostě big pharma nemá zájem. Je to smutný, že jako lidstvo tak postupujeme, ale v oblasti zdravotnictví z velké části jen přešlapujeme na místě. Pěkný článek Adame, dobrý podnět k zamyšlení.
petrj
21.6.2017 at 14:00co pohled Gary taubese na to, že na tělo bylo pohlíženo komplexně i v evropě do 1.sv.v. hlavně v rakouskouhersku, ale po válce když vědci z těchto zemí byli ostrakizováni a prosadili se ti specialisté?
Michal
21.6.2017 at 19:17V súvislosti s civilizačnými ochoreniami by som sa pozrel ešte aj na železo. Táto hypotéza by vysvetľovala aj rôzne paradoxy, napr. francúzsky: https://freetheanimal.com/2015/06/enrichment-theory-everything.html
Klára
23.6.2017 at 10:03Zdravím Adame, na stránkách myprotein.com je na Magnesium citrat dost negativních recenzí. Myslíte, že jsou to jen subjektivní pocity a stále ho doporučujete? Nevíte jestli to magnesium prodávané u nás je stejného složení jako pro britský trh? Prozatím beru Magnosolv, ale pomalu dochází 😉 Díky
Adam Česlík
13.7.2017 at 15:17Zdravím, ve článku máte odkazy na dva mnou doporučované produkty.
Klára
8.1.2018 at 9:33Jistě že jsou subjektivní. ..nevím, jaké jsou konkrétně ty komentáře na myprotein. ..ale předpokládám, že obdobné jako psala tu v komentářích paní Barbora o svém problému…po přečtení článku od Adama a všech komentářů je zcela jasné…kde je problém. ..I to v některých odpovědích je zmíněné. ..
Marie
25.6.2017 at 21:31Proto dává smysl sestavení čaje z bylinek přesně na míru. Každá z nich obsahuje minerály, kovy, některé dokonce zlato a to všechno se uvolní do vody. Tělo ty látky dostane v té nejjemnější a nejčistší formě, pro tělo snadno využitelné a v podstatě nastartuje okamžitou regeneraci a čištění. Na stejné symptomy potřebuje každý něco úplně jiného, protože i příčina je různá.
Hormonální optimalizace jako lék na civilizační nemoci? – Rise by Performance training
26.6.2017 at 0:14[…] nemoci, kde skrytou příčinou nejčastěji bývá deficience magnézia nebo narušení elektrolytické rovnováhy). Setkal jsem se dokonce i s případy lidí, kteří skončili v nemocnicích jen proto, že jim […]
Tajemství elektrolytů – Rise by Performance training
26.6.2017 at 12:49[…] špatné kvalitě spánku (kterou trpí většina […]
Tajemství elektrolytů – Rise by Performance training
26.6.2017 at 12:52[…] Hormonální optimalizace jako lék na civilizační nemoci? […]
Tom
18.7.2017 at 18:59Je nějaká alternativa elektrolitů kromě YPSI? Třeba ta od Viridianu splní svůj účel?
Adam Česlík
26.7.2017 at 20:36Nový Performance elektrolyt komplex: elektrolytkomplex.cz
Petra
25.7.2017 at 11:53Já pořád nechápu, proč WD není doporučitelné pro lidi, kteří trénují ráno. Okno pro overeating mám od 7: 00 do 11:00. Vstávám v pět ráno, pak mám trénink, pak snídani v práci pak velký oběd a nejím už celý den a celou noc. Nemám s tím žádný problém. Největší část půstu prospím a cvičím na konci půstu, což je pro mě ráno po probuzení, takže se hned poté najím. Je to špatně? Všude totiž narážím na to, že overeating musí být večer. Jenže mi přijde, že je to hlavně z důvodu, kdy mám i trénink večer. A pokud chce někdo trénovat ráno, zase je to prý špatně. Mi můj režim naprosto vyhovuje. Přes den jsem sytá.
Adam Česlík
26.7.2017 at 20:33Zdravím, z filogenetického hlediska je u zvířat i lidí přirozený denní rytmus postaven na zvýšující se konzumaci jídla během dne směrem k večeru, s tím souvisí potom i naše hormony. Proto takový režim silně nedoporučuji z hlediska toho, že vede k narušování hormonální rovnováhy a tedy i zdraví.
Tom
28.7.2017 at 19:12Co je horší:
Pít filtrovanou vodu z kohoutku s tím, že antikoncepce se filtrem neodstraní a bude snižovat testosteron?
Pít balenou vodu s tím, že budu trvale vystaven plastu?
Díky za názor.
Pavel
2.8.2017 at 9:51Zdravím,
dokážete mi prosím odpověďet, který z těchto výrobků by jste doporučil na doplnění potřebných vitamínů a minerálů?
1) Nexgen® PRO
2) Solgar Formule VM-75
3) Multivitaminóvý prášek Myprotein
Děkuji
Magdalena
18.8.2017 at 9:08Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o názor na „klasické dilima“…kohoutková voda versus balená v plastových lahvích. Už několik let piji kohoutkovou, protože mi přijde vhodnější pokud vím, že je prováděna laboratorní analýza několikrát denně a měří asi 150 různých hodnot (minerálů atd), kohoutková je relativně čerstvá (pár hodin), ve tmě. Oproti tomu vodu v plastu pít nechci z několika důvodů, např. to, že na obalech je uvedeno jen pár hodnot (tak 5??), nejspíš jen uz první šarže…dále skladování v plastovích lahvích bůh ví kde…pak v obchodě v teple, na světle…To jsou mé argumenty, jak si to vysvětluji, sama pro sebe 🙂 Je mi jasné, že v určitých zemích (i řadě vyspělých) je lepší se kohoutkové vyhnout…tak v takových případech dočasně pořídím v plastu z obchodu…
Jak to řešíte s vodou Vy? Používáte třeba nějaký filtr nebo tak?
Děkuji.
Magdalena
18.8.2017 at 9:10koukám, že je lepší si po sobě zprávu ještě přečíst před odesláním 🙂 pardon za překlepy…jako dilima, plastovích…Asi jsem rozhozená ještě z toho dnešního ranního tabata tréninku 🙂
Jan
2.12.2017 at 1:57Zdá se mi že tu Adam má článek o kvalitě pitné vody z kohoutku. Nevím v jaké souvislosti, ale kdo hledá ten najde.
A zrovna dvakrát nedoporučuje pít nepřefiltrovanou vodu.
Leoš
25.9.2017 at 20:41Kde to můžu koupit 🙂 ?
Matej Šugár
28.9.2017 at 13:43Chcel by som sa opýtať. Ako často sa môže aplikovať?
Adam Česlík
8.10.2017 at 15:07Obden dlouhodobě nebo 7-14 dní v řadě a potom 5 dní volno.
Lukáš
28.9.2017 at 20:28Zdravím, chtěl bych poděkovat za skvělý článek. Maté Green objednano a těším se na první dojmy. Mám ještě otázku ohledně brainmaxu 2.0.. Podle nabídky na vašem shopů jsem si všimnul, že už máte novou verzi brainmax 3.0 . Doporučuje teda pít maté green s první verzi brainmaxu nebo tou novou ? Děkuji předem s pozdravem Lukáš
Adam Česlík
8.10.2017 at 15:07Zdravím, existují 3 typy brainmaxů 1.0 je proti stresu, 2.0 je na mozkový výkon, 3.0 je na trénink a testosteron.
Jakub
21.10.2017 at 17:15Ahoj,je fat burning protokol určený aj pre ľudí ktorí majú menej ako 10% tuku a priorita je pre nich naberat svalovu hmotu? či je tam aj nejaky jedálniček prípadne štýl stravovania na primarne naberanie svalovej hmoty
Adam Česlík
14.11.2017 at 15:55Ahoj, lze jej použít i pro nabírání svalové hmoty u tzv. hardgainerů (je potom potřeba makra nastavit podle pravidel pro pokročilé).
Adam
23.10.2017 at 9:55Dobry den
chci se zeptat zda necemu vadi (az na chut) kdyz budu mate louhovat pres noc.
Adam Česlík
18.8.2018 at 21:33Jde to za studena (tzn. zalije se studenou vodou), horkou vodou a pak přes noc bych to asi nenechával, nikdo nestudoval co se s tím mezitím stane.
Tonda
28.10.2017 at 7:37Adame děkuju!!!! Strašně moc děkuju za plánovanou sérií článků „Zdravé střevo – podceňovaný základ všeho“ !!! Přesně to potřebuju – praktický lékař mi diagnostikoval IBS a dál se semnou nebaví (mám chronické problémy se střevem už dva roky) a pravděpodobně i pokročilou střevní dysbiozu, na kterou nestačila ani dvou a půl měsíční aplikace nejstriktnější úrovně protokolu PL3.0 Optimalizace zdraví – Obnova zdraví GIT…strašně se na články těším!!
Xxxx
29.10.2017 at 19:08Jenom reklama k fat burning protocolu.. taky jsem si bezmyslenkovite myslel jak je spatne hladoveni ale mam dost znamych kteri tak zhubli a nenabrali po diete zpet.. je to jen o genetice.. a o sach vlnach ani nemluvim, pred soutezi jsou super, high carb daye krasne naplni glykogen a nastartuje metabolismus a udrzi hormon leptin aby se clovek tak netrapil..
Adam Česlík
14.11.2017 at 15:37Zdravím, byl jsem jeden z prvních lidí, kteří již v roce 2013 psali obsáhlé články o různých formách přerušovaného hladovění veřejně pro velké publikum (dohledáte na ronnie.cz), dokonce jsem autorem prvního experimentu přerušovaného hladovění v přirozených podmínkách na světě (dohledáte v mé diplomové práci na performancetraining.cz) a ve zkrácené formě jim prošlo několik set klientů Performance lifestyle 2.0 (a podali mi zpětnou vazbu). Na základě toho jsem tedy mohl poměrně přesně vyvodit, že IF funguje pouze na určité procento populace, tvořené kombinací genetiky a jejich prostředí. Na druhou stranu sacharidové vlny bych nedoporučil nikomu (naturálnímu), protože kombinují nevýhody kalorické restrikce (katabolismus svalů a mozku) s rozvíjením závislosti na sacharidech (tělo nemá důvod pálit tuky). Více o této problematice píši ve článku ve Fat burning protokolu 🙂
Zdravé střevo – podceňovaný základ zdraví – Rise by Performance training
6.11.2017 at 15:40[…] Cvičení, dýchání, jóga a meditace sami o sobě k vyléčení nestačí (to platí nejen u IBS), zůstávají však mocným nástrojem podpory k uzdravení a zvládání stresu. […]
sm
6.11.2017 at 19:37Dobrý den, lze vidět, že se stotožňujete s autory knihy Jídlo na prvním místě. Většinou se však specialisté, ale studie příliš neshodnou.
Jakým způsobem škodí lepek? – Rise by Performance training
13.11.2017 at 13:22[…] Zdravé střevo – podceňovaný základ zdraví […]
Matěj Kubis
13.11.2017 at 18:54Dobrý den, mám větší formu akné na zádech, po mém otci. Může to s lepkem souviset? I když jsem jej vyřadil, nikdy jsem nezaznamenal žádné změny, nejspíš je to především hormonální nerovnováha/toxiny. Obsahuje Optimalizace zdraví od Vás něco pro mne užitečného v tomto směru? Díky
Adam Česlík
14.11.2017 at 15:32Akné je multifaktoriální problém, zálěží kde přesně se nachází a jak vypadá. Troufám si tvrdit, že většina forem je z příčiny zatíženého trávení / nedostatečné kapacity jater a ledvin a je tedy odstranitelná přes protokoly z knihy PL 3.0 Optimalizace zdraví. Ten zbytek je dán hormonálně (nadměrná konverze T na DHT u mužů) a pak jej lze zvrátit optimalizací hormonů, respektive uzavřením receptorů DHT v pokožce.
Marek Lenárd
14.11.2017 at 10:49Mohu poprosit o uvedení zdroje k daným číslům? Předem děkuji.
Adam Česlík
14.11.2017 at 15:30Zdravím, doplněno do článku.
SM
17.11.2017 at 21:33Dobrý večer, zajímalo by mne tedy, kde jednoduše čerpat sacharidy, kdyz jsem vytrvalec a ektomorf. Při extrémních trenincich okolo 4-5 hod. je glykogen na nule. Které obiloviny jsou nejmenším zlem a mají nejméně antinutrientu. Jaky je tedy nej zdroj sacharidu, kdyz ovoce ma hodne zavadne fruktozy a v zelenine je minimum sacharidu. Jsou dobrou volbou brambory a bila ryze? V italii se ji semolinove těstoviny kazdy den a patri mezi nejzdravejsi národy a treba v mexiku ji hodně luštěnin plných antinutrentu a jsou též poměrně zdraví. Děkuji za odpoveď!
Jak může výběr potravin hatit snahy o spalování tuků – Rise by Performance training
21.11.2017 at 14:32[…] Imunita je na druhé straně klíčovým faktorem vypovídajícím o tom, zda budete trpět potravinovými alergiemi a intolerancemi nebo budete schopni konzumovat potraviny bohaté na antinutrienty dlouhodobě a bez obtíží. U celiaků například nalézáme některé mutace genů, které při přítomnosti lepku vedou k nadměrné tvorbě protilátek namířených proti tenkému střevu (více viz článek Jakým způsobem škodí lepek). […]
Dave
4.12.2017 at 11:35BTW ten Rajec propadl v testu. Všude se našlo BPA.
https://www.stream.cz/adost/10020075-bonus-kompletni-vysledky-nezavislych-testu-balenych-vod
FODMAP: Trávíte sacharidy nebo ony traví Vás? – Rise by Performance training
8.12.2017 at 13:32[…] Jak může výběr potravin hatit snahy o spalování tuků […]
Záludné FODMAP – EliYoga
10.12.2017 at 16:16[…] Vy, kteří už mě znáte, možná tušíte, že se dozvíte i mnoho dalších užitečných informací přesahujících oblast FODMAP 🙂 Pokračujte prosím ve čtení zde. […]
PT: Week of justice (Týden spravedlnosti) – Rise by Performance training
19.12.2017 at 13:19[…] Proč je super-akumulace tak efektivní? […]
Performance elektrolyt komplex – Rise by Performance training
19.12.2017 at 18:00[…] elektrolytů, respektive narušení elektrolytické rovnováhy je jedním z nejčastějších důvodů odolnosti na přeměnu postavy v důsledku nadměrného […]
Tom
1.1.2018 at 20:59Dobry den,
kolik davek obsahuje jedno baleni PEK ? Dekuji
Jakub Boháč
1.1.2018 at 22:21Dobrý den,
jedno balení obsahuje 40 dávek
Klára
8.1.2018 at 9:39A pro některé . …..chtěli byste rychle odpovědi a ptáte se tu několikrát na obdobné věci. ..většinou si stačí vše pořádně přečíst CELÉ i s komentáři od ostatních a s odpovědí na ně a dozvěděli byste se co potřebujete. ..ušetřilo by to Adamovi spoustu času si myslím. ..představte si, kolik lidí mu musí denně psát a ptát se ho pořád na to samé, co už bylo nesčetně krát receno…
Úspěšné uzdravení přeji všem ))
Jakub Kosina
15.1.2018 at 12:42Díky za článek,
za mě jeden z nejlepších z poslední doby, spoustu informací a hlavně praktických tipů. Formát typu „5 věcí, které jsem se naučil“ je velmi povedený, jen tak dál 😊
SM
20.1.2018 at 10:14Dobrý den, existují zákony o nadbytku amimokyselin a o limitních aminokyselinách, takže asi nemá smysl uměle navyšovat příjem vybraných aminikyslein jen tak během dne. Na druhou stranu některé aminokyseliny si navzájem konkurují, tak proč je přijímat všechny? Avšak při dlouhém a těžkém tréninku (cyklistický závod), kdy dojde glykogen ve svalech, může přece tělo využít glutamin-kys. asparágovou-BCAA jako zdroj energie. Není tedy levnější vyhnout se spotřebováním glykogenu přijmem glukozy spolu s ionty při samotném tréninku, případně co má tedy smysl (citrulin, beta alanin, tyrosin)? Děkuji za Vaše články a odpovědi!
Adam Česlík
21.1.2018 at 20:16Zdravím, ve Vašem příspěvku se objevuje několik velice častých a v naši společnosti zakořeněných mýtů:
1. ty zákony které máte na mysli neexistují. Aminokyseliny lze suplementovat i odděleně a těžit z jejich specifického efektu nebo dohromady v rámci EAA, kdy je pak tělo využívá jako plnohodnotnou bílkovinu.
2. při déletrvající fyzické zátěži využívá tělo na energii mastné kyseliny z tukové tkáně. Používat BCAA jako zdroj energie je drahé a neefektivní.
3. při klasickém tréninku v posilovně je dobré glukozu přijmout až po tréninku, jinak předčasně tlumí aktivační hormony.
4. z hlediska anabolismu / regenerace má pro 85% populace největší smysl přijímat během tréninku esenciální aminokyseliny s elektrolyty. Pro zbytek pak BCAA a po tréninku kvalitní zdroj bílkovin. Z toho důvodu jsme také vyvinuly vlastní produkt, který je jediný tohoto typu na trhu (komplet EAA + 6 elektrolytů) – elektrolytkomplex.cz
SM
21.1.2018 at 23:01Dobrý večer, bohužel většinu článků na internetu píší „jen“ běžní trenéři, kteří čerpají z podobných zdrojů a šíří tak stále dokola omýlané mýty. Chce to informace od kompetentních osob, které se hodlají neustále vzdělávat, případně od velikánů jako jsou biochemici. Vás beru jako relevantní zdroj… Pokud jsem vytrvalec a při těžkém závodě či tréninku se vyskytuju 2-4 hodiny nad aerobním prahem (průměrný tep i okolo 170 + několikaminutové špičky) doporučíté mi elektrolytkomplex, případně s čím? Předpokládám však, že je vhodné během výkonu užívat i rychlé cukry například 50g/h, protože i když mám asi 8% tuku, nevěřím že jedu převážně na tuk… Děkuji!
Petr
3.2.2018 at 15:50Adame, super článek, a asi chápeš jak se na mně lidi dívají, když jim podobné informace říkám a odkazuju i na mnohé cz či eng články na netu. Prostě BCAA = na ty nám nikdo nebude šahat 🙂
Aleš Duroň
9.2.2018 at 19:06Moc dobry clanek a jdu se mrknout na eshop. Mám tady doma klasickou kosmetiku a co se týká úklidu domácnosti, tak trpím, někdy mě dokonce až bolí hlava z té chemie. Pryč s tím z baráku zavčasu
Bambitka von Velenka
9.2.2018 at 23:15Natura Siberica už používám dlouho a je perfektní.
Barbora
6.3.2018 at 14:44Pořídila jsem si zmiňovanou verzi Yerba Mate Green a dnes je druhý den, kdy jsem si připravila lahodný nápoj. Začínám na doporuč.dávce 2 lžic a zajímalo by mě, kolik dávek denně je optimální? Počítám, že se zvyšujícím se počtem množství Yerby bude optimální denní dávku snižovat 🙂 Určutě budu současně kombinovat s BrainMax 3.0 v poloviční dávce pro ženy :))moc děkuji!
Václav
13.3.2018 at 12:24Zdravím Adame,
se vším souhlasím. Držel jsem 6 týdnů CKD před soutěží. Jak píšeš je potřeba držet se striktních potravin. Což na jednu strnu jsi strašně omezenej.
Na rozdíl od přípravy na sacharidových vlnách je to rozdíl 100:1. Takže za mě určitě ano, ale ne na dlouhou dobu, stejně jako jiné „diety“ Lepší je LC cca do 100-200g sach a denně to měnit podle pocitů aby si nebyl vyždímanej jak houba 🙂
Výborná práce co tvoříš. Jen tak dál
Jan
15.3.2018 at 13:02Super článek
Filip
2.5.2018 at 14:25Prosím Vás,
objem může být i 500 kalorií nad normál, kde k žádnému extrémnímu zatučnění nedochází.
Že jídlo každé 2-3 hodiny není optimální? Já když se nenajím každé 2 hodiny, tak umírám hlady a nikdy bych nenabral ani gram svalu.
Uvádíte vždy extrémní případy kdy lidé jedí 5000 kalorií či co.
Adam Česlík
3.5.2018 at 10:41Zdravím Filipe, nemám bohužel čas si tady s tebou příliš vypisovat, ale jako člověk, kterému prošly „rukama“ tisíce a tisíce klientů už vidím některé opakující se „vzorce“.
Máš pouze 2 možnosti:
1. Veřit a zkusit to.
2. Nevěřit a odejít v pokoji pryč.
Cestu, kterou si zvolíš nechám na tobě.
Adam Česlík
Honza
15.5.2018 at 15:26Díky za článek článek, maté piju už několik let a účinky mohu potvrdit. Opačnou zkušenost mám ale s Mate Green od Oxalisu (také jsem na něm začínal). Jejich produkt je rozvážený do sáčků, takže nikdy nemáte jistotu, jak je staré a kolikrát je to poznat na chuti. Nejlepší si koupit „originál“ balení, které je kvalitativně jinde a třeba to jemně pomleté kolikrát víc nakopne! V neposlední řadě vyjde ve výsledku i levněji. např. tradiční značky Pajarito, Amanda, Selecta… Dá se sehnat i v Česku.
Dave
24.5.2018 at 10:26A co dříve doporučovaná varianta od Myprotein? Bude tam nějaký rozdíl v kvalitě?
Adam Česlík
3.5.2019 at 10:55Pokud myslíš nativní protein, tak to je prostě surovina, tam není co zkazit.
Petra
8.6.2018 at 18:15Z jakého jste vyšel inf. zdroje (vědeckého), že v konzervách je BPA?
Adam Česlík
19.6.2018 at 10:28To je jako byste se ptala, z jakého zdroje jsem vycházel, že tvrdím, že okna jsou ze skla. Prostě se tak ty plechovky vyrábějí, dávají se tam epoxidové pryskiřice, aby se nedostalo jídlo do kontaktu s hliníkem. Jinak po 10 s googlení např. zde: Dtsch. Lebemnsm. Rdsch. Concentration of bisphenol A in highly consumed canned foods on the U. S. market. J. Agric. Food Chem., 59, 2011, č. 13, s. 7178-7185
Dominik
31.7.2018 at 21:06Zdravím,
kofeín znižuje cerebrálny krvný prietok.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19219847
Z mojej osobnej skúsenosti mi kofeín pomáha sústrediť sa na jednoduché a monotónne úlohy, ako aj zvyšuje fyzický výkon, no kognitívne funkcie ako napr. pamäť, logické myslenie, a kreativita sa nezlepšia, na rozdiel od niektorých iných nootropík. Práve naopak. Ako keby „zužoval“ vedomie.
Uznávam, že to môže znieť mierne ezotericky, toť však jeden z efektov vylaďovania funkčnosti a citlivosti organizmu.
Máte tip, ako mitigovať tento efekt – teda aby kofeín stále pôsobil stimulačne, no zároveň nie „limitujúco“?
Vopred vďaka.
Dominik
Adam Česlík
1.8.2018 at 10:33Zdravím, ano ten efekt kofeinu na snižování kog. výkonu vzniká právě tou restrikcí krve a kyslíku do mozku (je tomu tak ale pouze u některých jedinců na základě individuality). Pak je potřeba současně užívat nootropika, která průchod krve do mozku zvyšují. Mluvit o nich budeme právě na přednášce Neurohacking. Adam
Dave
9.8.2018 at 14:58Díky za článek. Nebyl by prosím nějaký tip na konkrétní kávu, která bude dostupná pro širší veřejnost? Stejně jako u Yerby ta z Oxalisu. Na mě právě kafe nikdy moc nabuzující účinky nemělo, tak to chci zkusit dle vaší rady.
Barbora
12.8.2018 at 9:09Ahoj, mam od tebe koupene vsechny protokoly a jsem i aktivni ucatnik tvych prdnasek. Podarilo se mi ji zhubnout 16 kg. HIIT trenink a kontrolovane hladoveni zarazuji pravidelně a tim je spojen i muj dotaz. Zarazeni HIIT treninku rano na lačno je ku prospěchu či naopak? Děkuji
Adam Česlík
17.8.2018 at 9:51Ahoj, může být ráno nalačno, ale následované normálním stravováním (nebo např. max s vynecháním snídaně). Kombinovat ho s IF teoreticky jde, ale až v odpoledních hodinách a potom se najíst. Pro záznam je potřeba zmínit, že ženám jej příliš nedoporučuji, samozřejmě ale existují výjimky, které na něm dokáží fungovat a prosperovat.
Pluto
15.8.2018 at 10:08Niektoré články tohto blogu chválim a vítam. Tento mi však príde ako priveľa tvrdení na primálo dôvodov, pričom hypermaskulínna reakcia autora na spochybnenie jeho slov (PAVEL, 7.12.2015 at 13:58) privádza k zamysleniu, či niektorí nemáme testosterónu priveľa. Keďže teda autor prehlásil, že pre nás článok o vode zadarmo písať nebude (k zdvorilosti čoho by som aj ja mal pár srdečných slov), než padne ban aj na moju IP, pripájam informáciu (či už pre vás hodnovernú alebo nie) ohľadne pitnej vody na Slovensku (neviem nakoľko sa situácia mení či nemení v Čechách, skúste pogúgliť):
„Čo sa týka možného výskytu ženských hormónov vo vodách, tie by sa v pitných vodách na Slovensku je treba zdôrazniť, že pre hromadné zásobovanie sa u nás využívajú vo veľkej väčšine podzemné vody, na Východnom Slovensku sa pitná voda vyrába v cca 45% -ách z povrchových zdrojov- chránených vodárenských nádrží alebo horných tokov riek, neznečistených ľudskou činnosťou .Vypúšťanie odpadových vôd do zdrojov pitnej vody je prísne zakázané a zo strany správcov tokov sa dodržiavanie takýchto legislatívne upravených opatrení dôsledne kontroluje. Z toho dôvodu nie je z hľadiska ochrany zdravia obyvateľstva žiaden predpoklad výskytu hormonálnych látok ani v tzv. surovej vode, určenej na úpravu na pitné účely…“
Zdroj: https://www.zdravie.sk/clanok/48128/estrogeny-v-pitnej-vode-famy-alebo-realita
Adam Česlík
17.8.2018 at 9:48Zdravím Pluto,
já jsem mu nepsal, že článek nebude, ale naoapak že bude a zadarmo, asi jste si to špatně přečetl (to je tak, když už je Vás postoj ke mě negativně emočně zabarvený, nevědomí Vás pak může takto ovlivnit – viz Freud). Článek o vodě vyšel v březnu 2016 – http://risebyperformance.cz/2016/03/voda/ Moje reakce byla „hypermaskulinní“ z důvodu toho, jak Pavel odpovídal.
Já pevně doufám, že estrogeny ve vodě v ČR také nebudou takovým problémem, protože se nedají na rozdíl od jiných nečistot odfiltrovat ani domácím filtrem.
Jinak další články o xenoestrogenech:
BPA – http://risebyperformance.cz/2017/01/bpa/
Parabeny – http://risebyperformance.cz/2018/02/paraben/
Karolína
31.8.2018 at 10:38Dobry den,chtela bych si zakoupit PT:La Femme, ale odkaz po kliknuti na zaplatit hlasi error. Zacla jsem cvicit ca 3-4 tydne (sem beh jak pas tak venku,lehke posilovani s vlastni vanou,nejake HIIT) a zmenila stravovani od ledna 2018 (vice bilkovin, orechu, ryb,mene sacharidu), par kilo (ca 7,5) slo dolu a ale vice znat jsou cm, avsak ted jiz dlouho stagnace a oblast bricha, boku porad s nejakym tim tukem,ktery ne a ne sundat. Cvicit potřebuji doma, bohuzel bydlim na vesnici,nejblizsi posilovnu mam hodinu cesty a pracovni dobu min 10 hod denne(7-17:00 zavrena v kancelari v miste bydliste), takze dojizdet do fitka je bohuzel casove nerealne(vybavila jsem si tedy trochu domacnost- behaci pac,cinky,posilovaci vez) a stale se snazim najit nejakou schudnou cestu jak zvladnout vse od prace,pece o domacnost,manzela 🙂 tak i najit cas se venovat sobe…
Adam Česlík
10.9.2018 at 12:07Dobrý den, protokoly se již od ledna neprodávají, aktualizoval jsem teď článek. Nový systém PT najdete zde: http://www.plstyle.cz
Článek o fat burn specializaci: http://risebyperformance.cz/2018/09/fb/
Charlie sheen
3.10.2018 at 15:45Máte tam chybku. Zemřel v 57 letech, ne v 56 letech.
Adam Česlík
9.10.2018 at 9:46Díky.
Grznár
3.10.2018 at 21:32Pekne
Charles Poliquin (1961 – 2018) – Rise by Performance training
3.10.2018 at 23:24[…] pouze na to, že jsem se až do té doby nechal nést na ramenou obrů (další byli např. Ch. Thibaudeu , W. […]
Veronika
6.10.2018 at 12:49Dekuji, úžasné a se zdravým nadhledem napsané. Obdivuji Charlese, ale učím se i od Vás. Již dlouhou dobu sleduji vaši práci. Jste skvělý!
Adam Česlík
9.10.2018 at 9:47Děkuji vážím si toho.
Markéta
8.10.2018 at 18:27Dobrý den, z jakého důvodu by měla mít za studena extrahovaná káva méně pesticidů a plísní? Děkuji
Adam Česlík
9.10.2018 at 9:48Protože je do kávy uvolňuje teplo. Stejně jako plastové krabičky uvolňují při ohřívání plasty ale jinak ne, nebo jako když uvolňuje čaj do horké vody katechiny.
Tom
11.10.2018 at 21:59Zdravím, budeme se moc se zveřejňenovou hypertrophy specializací PT těšit i na Hypertrophy protokol v rámci Performance Lifestyle? Díky.
Adam Česlík
15.10.2018 at 15:52Zdravím, ten je zařazen v rámci této specializace. Každý měsíc máte nové články o nabírání svalové hmoty, od nastavení makroživin, přes potraviny, příkladové jídelčníky i recepty + podrobné popisy suplementací, úpravy životního stylu a vše dalšího. Informace jsou dávkovány postupně každý měsíc, aby to člověk hned mohl aplikovat v praxi.
Tom
22.10.2018 at 11:52Děkuji, za reakci. Tedy ve formě PL3 knihy v sérii Optimalizace zdraví + Efektivní postupy + Fat burning protokol, kde právě ještě očekáváme Hypertrophy a Maximal Performance, již nebudou? Škoda 🙁 Zkusím pospat proč…
Vyhovuje mi právě možnost si knihu vzít ven na tabletu, číst ve formě strukturované knihy se začátkem a koncem, kde si mohu přeskočit na konkrétní kapitolu dle potřeby… (a spousta dalších výhod knihy) a snadno se v tom orientuji.
Aktualizace ve formě článků na blogu jsou super, ale na orientaci už to tak příjemné není. Když vyjde nový článek tak je to ještě fajn, ale jakmile mám hledat v historii nebo najít konkrétní článek nebo zjistit, které všechny patří pod Protokol pro zlepšení spánku (což v knize během pár vteřin najdu stranu 161), tak bez šance. Buď ho vůbec nemám k dispozici nebo chaos jako když otevřu gmail s 1000+ maily bez složek (a ještě bych viděl prvních deset). Chápu, že někomu ten chaos-přístup „všechno na jedné hromadě, pak se to fulltextem najde“ vyhovuje, pro mne je to s mým lehkým OCD stresující až prohibitivní.
Navíc jestli jsem si po registraci na stránky správně všiml, je k dispozici pouze možnost PT + PL, bez možnosti se zabývat samostatně PL, pokud trénuji něco vlastního, jako bylo doposud možné s knihami?
Přístup není úplně za hubičku – nadstandardních amerických $30 měsíčně s českým příjmem (vs jednorázová investice za konkrétní protokol), což už tak dost nákladný zdravý život (strava, sport, suplementace) ještě prodražuje, navíc obsah je zaměřen na tréninky (tj. poměrem 2-4 PT na 1 PL?), tak mne těch několik článků měsíčně zaměřených na PL (a to ještě nemusí být k oblasti, kterou hledám, např. spánku) vyjde zatraceně draho.
Co variantu „PL-only“ přístupu do odboje? Dostupné všechny napsané vydané články a jejich placení formou kreditu za přečtení (± odpovídají skutečnému poměru PT vs PL a frekvenci publikace)? Měl bych k dispozici přehledně vše ve struktuře a k dispozici kdy to chci/potřebuji a současně by bylo z čeho platit další rozvoj a obsah.
Marek Kolman
23.10.2018 at 13:27Dobrý den,
naprosto s Tomem souhlasím. Už mi to přijde jen jako těžký business, který chce z klientů vyždímat maximum. Škoda, že začátky Performance training jsou pryč…
Adam Česlík
7.11.2018 at 16:46Zdravím Marku, nový systém obsahuje 48 tréninkových protokolů, 200 článků a 800 cviků, kde 90% z toho jsou zcela nové informace. Celý vývoj nového systému stál rok času, kdy na něm pracovalo osm lidí a stálo to přes 1,5 milionu korun. Sám tedy uznáte, že je potřeba nastavit ceny takovým způsobem, aby se investice splácela a vyplatila. Většinu vydělaných peněz navíc investuji do dalšího rozvoje systému, tak aby se v něm klienti cítili stále lépe. Proto mě mrzí, když do toho nevidíte a napíšete něco takového, zejména pokud vezmeme, jak snadno se dá 700 Kč měsíčně uštřit jinde. Chápu, že to není pro každého, ale oproti tomu že za stejnou cenu máte večeři pro 2 (v menším městě) nebo 1 trénink s trenérem v Praze, tak mi to hodně nepřijde. Adam Česlík
Adam Česlík
3.11.2018 at 18:39Ahoj Tomáši, chápu, že pokud nechceš podle systému cvičit (což je to hlavní), tak to může být zbytečně drahé. Některá témata budou vycházet samostatně jako ebooky, takže pak budeš určitě uspokojen a časem přibude možnost si i některé informace ze systému zaplatit zvlášť. Aktuálně šlo o to, že chtěli klienti systému PT napojit na trénink samotný i informace o stravování, suplementaci atd.
Jirka
3.11.2018 at 11:22Slovo „Testasteron“ je tu z nějakého důvodu nebo je to chyba ? Jinak samozřejmě parádní článek!
Adam Česlík
3.11.2018 at 18:41Je to kvůli tomu, aby to nesnižovalo dosah na sociálních sítích a článek nebyl blokován z hlediska propagace. Bohužel svoboda slova se již vytratila 🙂
Jakub Kosina
6.11.2018 at 15:14Adame díky za článek a za nový suplement! Chtěl bych se zeptat, zda se nějak liší dávkování v případě vytrvalostního sportovce. Jestli je lepší suplementovat před tréninkem nebo radši ráno na lačno.
Díky Jakub
Radim Novotný
3.1.2019 at 22:56Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, jaký je váš pohled na následující studie, které zase dokazují, že zvýšené hladiny sérového cholesterolu zvyšují tvorbu plaků na stěnách cév a tím výrazně podporují vznik aterosklerózy, tedy je zde přímé riziko kardiovaskulárních onemocnění. Oproti tomu zase snižování sérového cholesterolu vede k prokazatelnému snížení rizika aterosklerózy.
1) https://www.ahajournals.org/cms/attachment/f6e350c4-fbcb-4423-bc43-3cbbac9488c4/hc01.cir.0000103664.47406.49.pdf
2) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673694905665
3) https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199610033351401
Děkuji, Radim.
Adam Česlík
4.1.2019 at 12:44Zdravím Radime, cholesterol je téma na knihu, minimálně na část přednášky (a budu o něm mluvit v únoru na přednáškách). Tady Vám tedy alespoň napíši pár bodů:
1) krevní cholesterol (což není cholesterol ale lipoproteiny) nesouvisí s konzumovaným cholesterolem (který tělo používá na obnovu).
2) existují různé druhy LDL a různé geny, které ovlivňují jeho využití, pokud nejsou ve studii tyto faktory zohledněny, nemá vypovídající hodnotu, protože pak v podstatě nepoukazuje na nic.
3) stejně tak existují studie, které říkají přesný opak. Je na každém člověku, který postoj si tedy vybere a je potřeba jej respektovat. Např. zde meta-analýza více než 70ti studií https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24723079
Felix
17.2.2019 at 1:05Ten článek je super! Velice si vážím vaší publikace – Nemoc začíná ve střevech, protože mi to v lecčems pomohlo otevřít oči!
Chci se zeptat na jednu věc. Jak řešit to, že si člověk koupí 0,7l kvalitního červeného vína, které zmiňujete v článku a které je mnohdy celkem vcelku drahé (kolem 250-750,- Kč), Otevře ho a měl by vypít denně pouze 0,2l v rámci zdravé konzumace. Jenže tady narážíme na problém. Co s tím 0,5l zbytkem? Druhý den už jeho kvalita přeče jen kolísá a další dny už by se pít nemělo vůbec a navíc vyčichne a ztratí svojí chuť, kouzlo a nejspíš i zdravotní benefity které v článku zmiňujete. Jak řešíte tenhle fakt? Díky za odpověď.
Adam Česlík
17.2.2019 at 11:12Existují různé metody od vakuových uzávěru, přes coravin, až po nejlevnější možnost: Vrátit zpátky korek, zakrýt vrch lahve alobalem, utěsnit gumičkou a dát do lednice. Takto se dá víno v pohodě konzumovat až pět dalších dní.
Filip
11.7.2019 at 14:28Osobně mi nejvíce víno chutná 7 dní po otevření. Nechávám v teplotě 20 stupnů se znovu uzavřeným korkem.
Michael
19.2.2019 at 20:23Zajimavý článek, avšak nespočet studií dokazuje, že víno i v takovém množství narušuje REM spánek, včetně správné produkce melatoninu. Není to trochu kontraproduktivní si ničit REM spánek?
Adam Česlík
21.2.2019 at 11:19Rád se na ty studie, mapující to na červeném vínu mrknu 🙂 Osobně se mi po víně zdají ty nejživější sny a funguje na mě jako trankilizér.
Jan
20.2.2019 at 0:37Rád bych se zeptal, kdy ideálně a jak dlouho před spaním je vhodné víno pít ?
Adam Česlík
21.2.2019 at 11:192-3 hodiny před spaním nebo s večeří.
Jan
20.2.2019 at 13:07A dále se chci zeptat, zda dvě deci denně nejsou rizikové například k vzniku závislosti na alkoholu. Není potom lepší užívat pouze Epigenetic complex a nepíšu víno vůbec ?
Adam Česlík
21.2.2019 at 11:21Já si myslím, že denně to snad nikdo pít nebude 🙂 Většinou hovořím o pití v pátek / sobotu, případně 3-4x týdně při protokolu.
alex
21.2.2019 at 13:16S pozice „lajka“ na mě tenhle článek působí dost chaoticky, je tu sice odvolání na nějakou studii , popis zpochybnění proč je snídaně mýtus, nicméně každé tělo je jiné, má určitý somatotyp a hlavně jiný metabolismus, ovlivněný do jisté míry genetikou a stravovacími navyky… např. moje tělo dobře spaluje cukr, ale s tukami to mám horší.
Tak nějak si nedovedu představit vydržet do oběda bez snídaně(jídla), ikdyž je fakt že za mých studentských let sem to praktikoval tak nějak běžně, jenže tam sem byt efektivni mohl ale i nemusel když na to přišlo.
Momentálně potřebuju být ráno efektivní i dobře nalazen a jestliže nesnidám, tělo si řekne že má hlad… jsem nervozní (kručí mi břiše) a efektivita je pryč. tenhle pocit nemám jen za předpokladu vydatné večeře předchozí den.
Také by mě zajímala otázka co se týče mýtusu č.1, konkretně existují různě studie které uvádějí kolik je tělo schopno přijmout bilkovin ze stravy(rozumněj z 1.jídla). podle těch studii člověk se 3. jídly denně nepřijme zdaleka tolik bílkovin jak kdyby si ty jídla rozdělil na 5-6 menších…. a právě lidé rozdělující jídlo na 5/2 nebo 6/1 mají většinou nejlepší výsledky, proč tomu tak je?
Adam Česlík
4.3.2019 at 11:14Zdravím, smyslem článku nebylo to, že by měli všichni přestat snídat, ale že by se na ní nemělo odvolávat jako na zázračné jídlo pro spalování tuků. Určitě se snídat může a mělo by.
Hanka
14.4.2019 at 9:57Ano, vino je sice do nějaké miry prospesne pro kardiovaskularni system, ale zapomněl jste zmínit, ze kromě srdce a cev mame v tele i další orgány, kterým takove piti byt v malem množství (jak uvadite) neprospiva a naopak je poskozuje, coz pokud jak pisete, ze jste cerpal z evidence based studii, jste se mohl docist.
Prijde mi trochu sporne ve vasem pripade kdyz vedete blog o zdravém zivotnim stylu psat článek o alkoholu, který navic obsahuje jen ty pozitivní informace, tudiz to z vaseho clanku působí opravdu jako kdyby alkohol(vino) byl opravdu ten nejlepsi lek u nas.
Diky Vasem clanku nam mozna naroste pocet adiktologickych pacientu.
Adam Česlík
14.4.2019 at 10:02Zdravim Hani, s alkoholem mate pravdu a je to uvedene dole pod clankem, ale male mnozstvi cerveneho vina, ktere splnuje pozadavky uvedene ve clanku, je skutecne bezneho cloveka zdravi prospesne. Akutne nemocny clovek jej samozrejme jako lek pouzivat nebude pak uz je pozde. Vzdycky zalezi, jak na tom clovek je, aby posoudil, zda si ho muze dat (telo si rekne samo). Kazdopadne kdyby vsichni lide vymenili opijeni se za spetku cerveneho vina (k cemuz clanek vede), tak by alkoholismus vymizel;)
SM
28.4.2019 at 12:39Ale tělo si nedokáže vyrobit esenciální amina samo a to ani ze svalů, takže když si dám BCAA, tak jdou přímo do krve a stanou se drahým energetickým zdrojem. Jak tedy může svayl rozložit na chybějící EAA a pak je společně s BCAA využít na stavbu svalu? Pošetřím tak glykogen a svaly… Navíc tělo má údajně až 100 g zásoby EAA, což je samotřejimě nic…
Adam Česlík
12.5.2019 at 12:48Takhle to nefunguje 😀 Vždycky budeš mít v krvi pro energii cukry nebo ketony. Pro tělo byly a jsou BCAA svátostí (přeci jen jsou to esenciální amina), proto by pro něj evolučně nemělo smysl používat je na energii. Naopak vytvořilo si z nich signál pro spuštění svalové hmoty. Evoluce bohužel nevěděla, že opice časem ovládnou technologie natolik, že si je budou syntetizovat odděleně od plnohodnotné bílkoviny a popíjet celý den 🙂
Eva
21.5.2019 at 18:56Dobrý den, kromě toho že v článku máte hodně nepodložených subjektivních informací (lidé nenamáčí luštěniny, nevaří je s mořskou řasou či bylinkami, nekonzumují kváskové pečivo..? ), tak i množství zavádějících informací (zde je vzhledem k obrovské nadspotřebě masa jasné, že průměrný smrtelník konzumuje několik porcí masa a mléčných výrobků denně, ovšem ne od pasoucích se zvířat, stejně tak mnohem více alergenů z obilovin – bílé pšeničné pečivo), ale to si každý přebere. Nejvíce mě ale zaujaly ty fytáty, antinutrienty, vzhledem k tomu že tyto informace jsou zastaralé, dnes se již uvádí větší přínos těchto látek, než jejich negativní vliv. Zejména jako významná prevence rakoviny střeva a osteoporozy. Na osteoporozu má zjevně největší vliv acidobazická rovnováha, která se zhoršuje konzumací masa a mléčných výrobků, cukru.. V zemích kde se mléčné výrobky nekonzumují, prakticky osteoporoza neexistuje. Ono tělo je složitejší, než si načtete z článků vy nebo i opravdoví „odborníci“ . Lepší je řídit se zkušeností a pokud si opravdu myslíte, že bez množství doplňků to nejde, tak je opravdu něco špatně, vzhledem ke generacím lidí kteří se převážně nebo úplně rostlinně stravují. A jinak moje konkrétní zkušenost – tendence k chudokrevnosti, po výrazném omezení živ. produktů a pestřejším rostlinném jídelníčku, železo v normě, i po měsících kojení.
Adam Česlík
27.5.2019 at 10:34Zdravím Evi, nemáte pravdu a pletete se:
1. fytáty, antinutrienty – tyto informace nejsou zastaralé naopak, dnes o nich víme daleko více než kdy dříve, napsal jsem na toto téma knihu Nemoc začíná ve střevech, ve které najdete odkazy na 400+ vědeckých studií. Možná si to s něčím plete (fytoestrogeny?).
2. acidobazická rovnováha ve střevech i krvi je ovlivňována homeostatickými mechanismy lidského těla, nikoliv konzumací „kyselinotvorných“ a „zásadotvorných“ potravin. Krevní lze ovlivnit například hyperventilací, infekcí, narušením elektrolytické rovnováhy nebo napětím na buňkách. Nikoliv masem a mlékem.
3. V zemích, kde se mléčné výrobky nekonzumují se většinou stravují s ohledem na své geny a lokálnost, takže pak máte falešné pozitivní zkreslení (btw mléko osobně nikomu nedoporučuji, ale uvádím to jen pro správnost).
4. Generace lidí, kteří se rostlinně stravují tak činí především proto, že žijí více k rovníku nebo v teplejším klimatu, kde se jejich genom a mikrobiom během evoluce na tuto stravu adaptovali (např. Asie), pokud z toho budete vycházet v našich podmínkách, kde je část roku zima (= nebyla možnost rostlinné stravy, protože v zimě plodiny nerostly), tak můžete přes léto fungovat ale v zimě si budete podkopávat zdraví.
5. Pokud chce být vegan dlouhodobě zdravý a mít dobrou náladu, skutečně potřebuje doplňovat některé mikroživiny (stejně jako člověk, který se stravuje běžnou západní stravou). Patří mezi ně především omega
6. Při veganské stravě se většinou objevuje nedostatek neurotransmiteru dopaminu, který se pak projevuje mimo jiné tím, že vegané jsou více popudliví a mají zvýšené tendence hádat se v diskuzích na internetu míst plnohodnotné diskuze 🙂
Petr
13.6.2019 at 20:28Problém je, že HIIT aby bylo intenzivní, se dá provádět 2x-3x týdně, pokud to člověk zvládne dlouhodoběji vícekrát, tak necvičí dost intenzivně… kdežto obyčejné pomalé kardio se dá provádět každý den, tak proč to nezkombinovat? 2x hiit, 1x posilovani a 1-2x cardio?
Adam Česlík
16.6.2019 at 15:56Dokonce to jde kombinovat ještě efektivněji (a je to tak udělané v nových protokolech pro jednotlivé somatotypy), ale ano v podstatě máte pravdu. Proto je taky hned jako další den uvedeno kardio (akorát venku) a běžný trénink se samozřejmě bere, že je součástí.
Strava jako bojovník! - Síla Severu
5.9.2019 at 22:12[…] Když máte tyto problémy, ať už se střevní mikroflórou nebo různými intolerancemi a problémy vzniklé z jídla, je na místě vyzkoušet eliminační a terapeutické metody jako je GAPS, autoimunitní protokol nebo FODMAPs či ketodietu. […]
LED
7.11.2019 at 10:53Super článek děkuji
LED
7.11.2019 at 10:57Děkuji za článek
Klára Heytmánková
29.12.2019 at 21:24Mně pomohly před lety s depresemi nejprve léky, a nakonec Bachovy květové esence, které transformují negativní emoce na pozitivní. Jsem za jejich pomoc nesmírně vděčná. O mé zkušenosti s léky i tětmito esencemi píši v článku na stránkách mé poradny zde: https://www.klarabachovky.cz/bachovy-esence-a-antidepresiva/
Petr
15.2.2020 at 13:56Nemá být u Pankreatického polypeptidu, že zvyšuje leptin? Myslel jsem, že leptin se při pocitu sytosti zvyšuje, že je antagonistou Ghrelinu. Nebo to mám špatně? Díky za zpětnou vazbu
Adam Česlík
18.2.2020 at 3:07Mělo tam být pravděpodobně, že ho zvyšuje, ještě se zeptám Janči, z jaké studie to měla. Každopádně leptin nefunguje jako přímá antagonista ghrelinu protože to není „střevní“ hormon, ale produkují ho tukové buňky ve chvíli, kdy potřebuje mozek informaci o tom, kolik energie máme uloženo v tukové tkáni.
Výpočty osvětlení
24.3.2020 at 12:07Super počtení díky
Mária Tuchyňová
11.4.2020 at 7:34Dobry deň,prosím Vás kde si móžem bjednať melatonin?Mám 63 rokov
Adam Česlík
11.4.2020 at 8:19Zdravím, tady je naturální varianta: https://www.brainmarket.cz/brainmax/brainmax-natural-melatonin/
Jakub
23.9.2020 at 20:53Zdravím Adame, prvně díky za článek!
U bodu 5 jsem se nedočetl jaká je tedy správná dávka zinku (50 mg zinku), tak můžu-li poprosit o doplnění. A zajímal by mě „citran zinečnatý“ (nikoliv citrát), který se poměrně často objevuje v běžných doplňcích stravy.
Díky, Jakub
Antivirální působení zinku (Zn2+) – Blog Performance
25.9.2020 at 13:42[…] 10 tipů, jak užívat zinek pro maximální efekt (formy, testosteron, […]
Kateřina Džulová
23.10.2020 at 15:53Dobrý den, musím vám dát za pravdu. Chtěla bych se podělit se zkušenostmi s úpravou střevní mikroflóry. Od kamaráda jsme dostali tip na doplňkovou výživu a dceři které je 5 se výrazně zlepšil ekzém a taťka má lepší kondičku né, že by měl obří svaly ale hodně energie. Pokračujeme v jídelníčku od vás a je to úžasná nirvána. Děkuji Vám za lepší pohled na zdraví
Ivana Čížkovská
15.2.2021 at 7:51zdravé dýchání je základ všeho
Antonio Blažek
22.11.2021 at 21:47Dobrý den, přes všechny ty placené kurzy jsem se nikde nedoklikal k vaší domácí úpravě vody.Sveho času jsem s Ing Z.Janeckem mimo Junga vydával i práce Masaru Emota a při cestách za nákupem autorských práv jsem ve Frankfurtu viděl knihu i přístroj na tzv levitovanou vodu,proto mne zajímá s čím převratným od dob Schauberga jste přišli…
S díky za odpověď Antonio Blažek
Adam Česlík
22.11.2021 at 21:57Zdravím, předpokládám, že Vás zajímá mé osobní řešení, a ne obecně zařízení Stabfor, o kterém je podcast. O levitované vodě jsem neslyšel (pokud se tím nemyslí právě vejce V. Schaubergera, jehož jsem btw. fanoušek, Emotovy práce už tak moc ne). Každopádně já o svém přístupu k vodě natočil video – https://risebyperformance.cz/2021/07/water/ Ve zkratce piji pouze hlubinnou primární vodu (už cca 5 měsíců), kterou případně dále upravuji a energizuji.
Jakub
2.7.2022 at 19:06Ahoj, nejde stahnut subor