Tréninkové protokoly podle somatotypů Perfromance lifestyle

ZAČNĚTE TRÉNOVAT TAK, JAK VAŠE TĚLO SKUTEČNĚ POTŘEBUJE

SPALOVÁNÍ TUKŮ / PŘEMĚNA POSTAVY / NABÍRÁNÍ SVALOVÉ HMOTY

PŘEJÍT NA PROTOKOLY


 

Základní filozofie většiny lidí je: Trénuju to, co mě baví a naplňuje, zlepšuju se v tom, v čem jsem dobrý.
To určitě nemusí být špatný přístup, pokud ale dlouhodobě stagnujete, tak je možná lepší začít cvičit trénink, který je pro Vás skutečně vhodný. Nově vyšlé tréninkové protokoly jsou proto poprvé řazeny dle Vašich individuálních potřeb a cílů, zde konkrétně podle Vašeho Performance somatotypu.

 


Článek: Co jsou Performance somatotypy?

V systému Performance rozlišujeme pět různých somatotypů. Na rozdíl od těch, které možná znáte ze světa fitness, se ale nejedná o Váš osud, ale prostě jen aktuální podobu Vašeho těla. V našem kontextu tedy množství tukové tkáně a svalové hmoty.

Podle nich potom rozlišujeme vhodné stravování a trénink.

V podrobném článku se můžete dočíst o tom, jak tato teorie vznikla a jak jí aplikovat v praxi: Performance somatotypy aneb proč by se měl trénink a strava řídit podle % Vašeho tělesného tuku?

 


 

Proč se liší trénink podle % tělesného tuku?

Množství tukové tkáně a svalové hmoty neovlivňuje pouze to, jak byste se měli stravovat, ale také Váš trénink.

Jak uměle tohle může znít, tak je to opět něco, s čím se v praxi běžně operuje, byť si to prostě možná jen neuvědomujete. Měnit trénink podle toho, kolik máte tukové tkáně, je totiž veskrze intuitivní.

Bohužel se ale potom často stává, že si lidé vybírají trénink, který jim jde a je pro ně pohodlný, a ne trénink, který je pro ně vhodný nebo potřebný:

Hromotluci tak tíhnou k powerliftingu, hubení kluci k vytrvalostním aktivitám (či silově-vytrvalostním jako Crossfit), tlusté holky k hodinám pomalé jízdy na stac. kole a hubené holky k tomu, že se konstantně přetrénovávají (berte tyto příklady prosím s rezervou jsou pouze orientační).

Opačný přístup, ze kterého vycházíme my, je:

Člověk někdy musí trénovat podle postupů, které by si za normálních podmínek nevybral, aby se dostal ze svého začarovaného kruhu stagnace a postoupil dále.

Z toho důvodu jsme vytvářeli v podstatě od začátku roku 2019 nové tréninkové postupy a následně i protokoly pro jednotlivé somatotypy, které odpovídají tomu, na co by se měl daný člověk primárně soustředit:

 

TRÉNINKOVÉ PROTOKOLY DLE SOMATOTYPU

 

 

Vzniklo tak celkem šest nových tréninkových protokolů (Plump type má pro začátečníky a pokročilé), které doplňují tréninkové specializace z odoboje (www.plstyle.cz) a jsou určené hlavně pro ty z Vás, kdo dlouhodobě stagnují a potřebují se rychle posunout do lepšího somatotypu (a taky pro ty, kteří měli rádi klasické .pdfka a nechtějí cvičit podle aplikace – byť se tyto protokoly přes aplikaci nyní kupují :)).

PŘEJÍT NA PROTOKOLY