Performance lifestyle Spalování tuků

Extrémní množství bílkovin (2.5 – 3.3 g/kg) nezatěžuje játra a ledviny

„Nezatěžuje vysoké množství bílkovin játra a ledviny?“ Tuto otázku slýchám od svých klientů poměrně často , a to dokonce i od pokročilých cvičenců. Škodlivost vysokého množství bílkovin je totiž něco, co se stalo součástí „běžného přesvědčení“, stejně jako dogmatem odborníků.

V nové studii z roku 2016 přitom zjistili něco jiného:
14 trénovaných mužů tam po dobu jednoho roku konzumovalo a teď pozor 2.5 – 3.3. g bílkovin na kg tělesné hmotnosti! 

Nejenže nezemřeli, ale toto stravování nemělo negativní vliv ani na ledviny, ani na játra.

Jedná se tak o první studii svého druhu, která se zaměřila na skutečně cvičící mladé muže a nikoliv důchodce nebo ženy po menopauze (jako je tomu obvykle) a navíc použila množství bílkovin, které je obecně považováno za PŘÍLIŠ VYSOKÉ dokonce i v rámci pokročilých cvičenců.

Kromě mýtu o škodlivosti extrémně vysokého množství bílkovin však tato studie nepřímo vyvrací také dva další:
1. I přestože vedlo navýšení bílkovin ve stravě ke značnému zvýšení kalorického příjmu, nevedlo to k nabrání tukové tkáně. Aneb další potvrzení toho, že rozdělení makroživin je stejně, ne-li více důležité jako množství kalorií (více viz článek z min. týdne).

2. I přes dvojnásobný příjem cholesterolu ve stravě to nemělo negativní vliv na hladinu krevních lipidů (HDL a LDL cholesterol), což vyvrací klasické přesvědčení, že je konzumace nasycených tuků nezdravá.

Díky této studii můžeme vidět, že běžné přesvědčení ani to, co prosazují odborníci, nemusí být tak úplně pravda. Než se však výsledky tohoto výzkumu dostanou např. do osnov českých vysokých škol, uběhne dalších 20 let.

Do té doby ale můžete těžit z této informační výhody, kterou jste získali tím, že sledujete Performance training. 
Komplexní článek o bílkovinách s dalšími vědeckými studiemi, a jak se jejich množství liší pro různé somatotypy, najdete ve 2. měsíci nového systému Performance training.

Závěrem je potřeba zdůraznit, že extra vysoké množství bílkovin samozřejmě není vhodné a ani potřebné pro každého.

Aby mělo smysl konzumovat takové množství bílkovin, musíte se věnovat intenzivnímu tréninku (5-6x týdně) a mít pro to pádný důvod (např. omezujete sacharidy nebo jste hardgainer).

📚ZPÁTKY DO ŠKOLY!

Adam Česlík


Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..