Biohacking Performance lifestyle

5 benefitů infračerveného záření na naše zdraví

Pracovat na svém zdraví můžete mnoha různými způsoby, kdy samozřejmým základem je kvalita a délka našeho spánku a celistvá strava. Mimo jiné, je pro naše zdraví nesmírně důležité i světlo, kterému se vystavujeme během dne. Světlo mělo na vývoj života na Zemi zásadní vliv, a právě v dnešní době, kdy trávíme většinu času ve vnitřních prostorech pod umělým osvětlením, na tento důležitý dílek skládačky zapomínáme.

Pro naše zdraví je zcela esenciální vystavovat se našemu přirozenému zdroji světla, kterým je slunce. To nevydává jen a pouze viditelné vlnové spektrum a UV záření, které potřebujeme například pro syntézu vitamínu D a podporu fungování psychiky, ale vydává taky pouhým okem neviditelné infračervené záření, kterému se budeme v tomto článku dále věnovat. Konkrétně se bude jednat o blízké infračervené záření, které můžete znát také pod zkratkami NIR nebo IR-A.


 

Infračervené záření


Infračervené záření tvoří více než 50 % se slunečního spektra dopadajícího na povrch Země, respektive na naše tělo, když jsme venku (a to i když je zataženo). Ve slunečním záření je zastoupeno nejvíce při východu a západu slunce.

Infra záření nám tak chybí ve „světelné výživě“ hlavně během temné části roku (podzim / zima), kdy jsme většinu času uvnitř. Tento nedostatek můžeme v dnešní době přitom velice efektivně nahradit prostřednictvím moderních technologií a zařízení, jako jsou speciální infra panely Mito Light. 

Ty vyzařují specifické vlnové délky infračerveného záření (blízké infračervené záření – NIR), které dle stovek vědeckých studií, mají velice silný terapeutický efekt na řadu problémů plynoucích z různých typů onemocnění a moderního životního stylu.

Pojďme si nyní představit 5 hlavních efektů, studiemi podložených benefitů, NIR potažmo celkové fotobiomodulace infra panely na naše zdraví:

 

1) Zvyšování energie během dne


Divili byste se, kolik lidí má dnes problém s propady energie, díky kterým nemohou naplno fungovat a jsou zcela zbytečně odkázání na zneužívání stimulantů, díky čemuž nemohou plně využívat svůj potenciál.

Problémy na úrovní energie, mohou vznikat z vícero faktorů, ale nejčastěji jde o jejich kombinaci. V první řadě lidem obecně chybí dostatek světla, jak již bylo nastíněno v úvodu. Současně se mnohdy děje to, že nedochází k dostatečné produkci mitochondriální energie ve formě adenosintrifosfátu (ATP).

Dostáváme se tak k jednomu z pocitově nejsilnějších efektu, který můžete získat strategickým využitím infrapanelu. Ten totiž nevydává jen infračervené záření, ale taky velice silně intenzivní červené světlo, které může dosahovat intenzity až 30 000 luxů. Znamená to, že pokud si infrapanel pustíte ráno během své ranní rutiny, tak dojde k adekvátní synchronizaci cirkadiánního rytmu. To se hodí zejména v případě, že je zima a ráno je ještě tma. Právě v tomto období se problémy s energií objevují ve společnosti nejvíce.

Kromě intenzity světla, je klíčové zmíněné blízké infračervené záření (NIR), které má schopnost pronikat hluboko do našeho těla, až na úroveň buněk a mitochondrií. Bylo prokázáno, že NIR dokáže zvyšovat účinnost či zdraví našich mitochondrií, čímž stimuluje tvorbu ATP, která je v kontextu nedostatku energie během dne naprosto klíčová.

Ukázalo se, že využití specifických vlnových délek infračerveného záření, má příznivý vliv na pacienty trpící závažným onemocněním, kterým je fibromyalgie. Tento typ onemocnění s největší pravděpodobností tkví v mitochondirální dysfunkci a projevuje se chronickou únavou a bolestivostí, která lidem znemožňuje běžně fungovat. V placebem kontrolované klinické studii bylo zjištěno, že infračervené záření pomáhá pacientům výrazně zlepšovat kvalitu jejich života. [R]

 

2) Zdraví a léčba pleti


Stav naší pokožky je přímým odrazem zdraví vnitřního prostředí našeho těla, potažmo zdraví našeho imunitního systému a detoxikace, do kterých se odráží to, jakým způsobem žijeme.

V případě, že žijete nezdravým životním stylem a jsou ve vaší stravě zastoupené pro-zánětlivé průmyslově zpracované potravy, tak se není čemu divit, když se začnou objevovat různé kožní problémy, jako je ekzém, akné nebo dokonce autoimunitní onemocnění kůže.

Naše pokožka, stejně jako jiné tkáně, potřebuje pro svou obnovu a regeneraci stavební bloky, kterými jsou v tomto případě kolagen a elastin.

Ve studiích se ukázalo, že NIR dokáže stimulovat produkci kolagenu, díky čehož může efektivně pomáhat s problémy, jako jsou vrásky plynoucí z rychlého stárnutí pokožky, cululitida, akné nebo suchá a popraskaná kůže. [R]

Využitím infrapanelu se navíc vypořádáte s poškozením pokožky způsobeným UV zářením, kdy se vlivem jeho působením v pokožce snižuje zánětlivost, dochází k obnově DNA a snižuje se celkový oxidativní stres.

U autoimunitního onemocnění vitilogo (ztráta pigmentace pokožky a vytváření bílých skvrn), vede k obnově pigmentace (proliferací melanocytů) a snižuje se autoimunitní proces, který melanocyty poškozuje. [R]

Navíc z praxe víme, že pravidelná expozice infrapanelu pomáhá zmírňovat zimní atopický ekzém, který nepříjemně trápí spoustu lidí.

 

 

3) Snižování příznaků SAD a depresí


Duševní problémy, jsou velice komplikované téma, které může pramenit z různých úrovní příčin. Jednou z velice častých, je změna našich biorytmů, respektive přechod ze slunného léta do deštivého podzimu.

Díky této změně vzniká u některých lidí takzvaná sezonní afektivní porucha (SAD), která plyne z nedostatku UV záření a světla obecně. Lidé trpící touto poruchou mají často narušený cirkadiánní rytmus, což se u nich pak odráží narušením rovnováhy v psychice, špatnou náladou a nedostatkem energie.

Účinnou prevencí proti vzniku této poruchy, je obecně terapie pomocí intenzivního světla neboli fotobiomodulace. Ta může mít mnoho forem, ale ukazuje se, že právě infračervené záření, je v tomto kontextu velice efektivní. Studie zjistila, že využití infračerveného záření vedlo k 50% snížení rizika vzniku této poruchy. [R]

Zároveň mohou deprese a úzkosti pramenit z dalších fyziologických příčin, kdy například dochází k abnormálnímu průtoku krve ve frontální kůže v mozku.

Infračervené záření efektivně pomáhá v celkovém prokrvení mozku a tím může docházet k vyrovnání této nerovnováhy, která stojí za depresivními a úzkostlivými stavy.

U pacientů s diagnózou velké deprese, vedlo využití blízkého infračerveného záření k snížení symptomů u 6 lidí z 10. [R]

 

4) Snižování systémové zánětlivosti


Téměř u každého civilizačního nebo autoimunitního onemocnění je přítomný chronický zánět, který vyčerpává naší imunitu i tělesné systémy.

Dnešní doba plná stresu, nedostatečného spánku a nekvalitních potravin, zánětu hraje do karet a není náhodou, že se počet lidí trpících civilizačními onemocněními stále zvyšuje.

Chcete-li proti systémovému zánětu bojovat, tak je rozhodně potřeba držet se základních pravidel zdravého životního stylu, ale mimo jiné si můžete pomoci různými zařízeními, mezi které patří i využití infrapanelu.

Infračervené záření má schopnost interagovat s dráhami ovlivňující zánětlivost a zároveň inhibuje pro-zánětlivé cytokiny, které jsou v případě systémové zánětlivosti zvýšené. [RV případě, že jste zdraví a věnujete se například náročnému silovému tréninku nebo jiné pohybové aktivitě, tak pomocí infrapanelu výrazně urychlíte svou regeneraci. Můžete tak výrazně zmírnit bolestivost „zničených“ svalů (což je typ silné zánětlivé reakce), a zvládnout tak více tréninku ve svém týdnu.

 

 

5) Zlepšení činnosti štítné žlázy + Hasmitova choroba


Poruchy štítné žlázy mohou výrazně komplikovat život mnoha lidí, kteří jsou kolikrát odkázání na denní konzumaci léků, bez kterých se jejich stav, bez jiných změn v životním stylu dále nezlepšuje.

V případě autoimunitních poruch štítné žlázy, jako je Hashimotova tyreoiditida, vedla u lidí pravidelná expozice infračerveného záření k dramatickému zlepšení jejich stavu, kdy byli schopní své léky stáhnout na minimální dávky nebo je dokonce vyřadit.

Infračervené záření má totiž modulační efekt na náš imunitní systém, kdy snižuje jeho nadměrnou reakci proti daným orgánům nebo tkáním. V jedné studii mělo infračervené záření vliv na výrazné snížení imunitních protilátek TPOAb, které jsou u tohoto autoimunitního onemocnění štítné žlázy zvýšené. [R]

 

To je přitom pouze pět hlavních benefitů, vybraných z několika desítek oblastí, které se zkoumaly v rámci několika tisíc studií, které prokazují, že fotobiomodulace červeným a blízkým infra červeným světlem je skutečně hudbou budoucnosti. Pro další benefite NIR terapie s odkazy na klinické studie najdete přímo na stránce MITO LIGHT v sekci Účinky a studie.

 

 

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..