Mýty o stravě a tréninku

Mýtus č.1 – Objemová fáze

Střídání fáze objemu a diety je v dnešní době již pouze městskou legendou, reliktem doby předcházející.

Tato legenda vznikla ve zlaté éře kulturistiky z nutnosti snížit před soutěží množství tělesného tuku a zmutovala díky profesionálním kulturistům a jejich trenérským službám do podoby, kdy si mladí lidé ničí svá těla ve snaze – jet objem.

Popis mýtu: „Pokud chceš velké svaly, musíš jít do objemu. Tělo potřebuje nadbytek kalorií k tomu, aby mohlo vytvářet svalovou hmotu. V objemu mu je dopřeješ, budeš žrát jako urvaný ze řetězu, jasně nabereš nějaký tuk, ale k tomu také spoustu svalů. A abys všechno to žrádlo do sebe dostal, musíš jest každé dvě hodiny! A zapíjej jídla sachariďákem! Dělám to tak já, dělá to tak Phil Heat a dělá to tak každý, kdo má velké svaly!“.

Jak jste si mohli přečíst v úvodním článku, mýty o stravě a tréninku vznikají z několika opakujících se příčin. V tomto případě vznikl mýtus o nutnosti objemu na základě špatné interpretace příčiny a následku a nadměrného důvěřování autoritě:

Soutěžící kulturisté disponují největším rozvojem svalové hmoty a střídají objemovou a rýsovací fázi, tyto dva jevy se však pouze vyskytují společně, ale nejsou spojeny příčinně. Skutečnou příčinou je nadměrné zneužívání zakázaných látek.

Pokud někdo do sebe každý týden objemu nacpe pět izomerů testosteronu, dva deriváty DHT, růstový hormon, IGF-1 a inzulín, může dávat erudované rady o tom, jak vytěžit výkonnost svých vnitřních orgánů na maximum, ale nemůže naturální populaci dávat rady o tom, jak se stravovat a jak nikoliv.

Vývoj poznatků o výživě a tréninku však nebyl udáván vědou, ale autoritami. Byly to právě kulturistické autority, které zastřešeny svými výsledky v nabírání svalové hmoty, daly tento mýtus do pohybu a pomohly jej v naší společnosti upevnit.

Není proto divu, že dnes dostane radu jít do objemu každý, kdo se otevřeně přizná ke snaze nabírat svalovou hmotu a to nejen muži, ale také ženy. Nejen kulturisté on juice, ale také naturálové. Nejen pokročilí, ale také začátečníci.

Říkáte si: „No co, tak existuje více cest ke stejnému cíli a to že někdo chce jíst více, přece neznamená, že to musí být špatně“?

Tak to se velice pletete: Dodržování objemové fáze je totiž pro naturálního cvičence (a i pro většinu těch na džusíku) KONTRAPRODUKTIVNÍ a může být dokonce nebezpečné.

Cílem Hypertrophy specializace v novém systému Performance training je představit trénink pro naturální cvičence, kteří touží mít tvrdé, vyrýsované a funkční svaly, s minimálním podílem podkožního tuku, bez nutnosti střídat objem a dietu.je těžší, ale naturální cestou , jak nabrat v rekordním čase maximum svalové hmoty.

 

METAFORA STROJE


Z čeho mýtus o objemu vychází? Vychází z určitého zjednodušeného pohledu na funkci lidského těla. Tento pohled může být vhodný při výuce biologie na základní škole, ale nemůže být akceptován, pokud se podle něj mají řídit masy lidí ve snaze být zdravější, vitálnější či vypadat lépe (nebo prostě jen nabírat svalovou hmotu).

O co se jedná? Říkám tomu metafora stroje: Lidé si chybně myslí, že lidské tělo je supervýkonný stroj, který funguje z hlediska stravy na principu: Čím více dodám, tím více získám. Tedy čím více stravy v objemu sním, tím více svalové hmoty tělo vybuduje. Metafora stroje je dovedena k dokonalosti tím, že je podle pouček nutné stravu přidávat postupně celý den (a co nejvíce bílkovin), obdobně jako v továrně suroviny na nonstop běžící pás výroby.

Nikdo nikdy nechtěl po kulturistech hluboké znalosti fungování lidského těla, ale za těch posledních 30 let se mohli alespoň vzdáleně zajímat nejen o metabolizaci steroidů v játrech, ale také o přirozenou funkci hormonů v lidském těle.

Skutečná situace totiž je, že tělo není supervýkonný stroj, ale spíše je podobné hodinám: Když se do nich podíváte, uvidíte na první pohled chaos, kterému když porozumíte, vynoří se harmonie: Spousta malých ozubených koleček, které každé plní svou funkci, ale stačí, aby se některé z nich porouchalo a rozhodí to celý systém.

Lidské tělo nebylo stvořeno k nabírání svalové hmoty, ale k maximalizaci přežití organismu. Proto je fyziologicky lépe připravené na stav nedostatku (v přírodě častější) než na stav nadbytku. Kapacity pro trávení potravy ve střevech, následné vstřebání do krve a absorpci do buněk, jsou značně omezené a nedají se vytrénovat.

Čím více jídla tedy jíte, tím více ho také vyloučíte (vyserete, ať máme jasno v pojmech), tím více ho zůstane hnít ve střevech (plynatost, těžkost) a tím více snižujete citlivost Vašich svalových buněk na příjem živin z něj.

Mýty o stravě 1 - objemová fáze

Dodržováním protokolů Performance training docílíte postupného, ale dlouhodobého nabírání kvalitní, husté svalové hmoty a současné ztráty tuku.

 

PROČ JE OBJEMOVÁ FÁZE ŠPATNĚ:


1. Pravidelné stravování každé 2-3 hodiny vede k neustále zvýšené hladině inzulínu. Inzulín je hormon stárnutí.

2. Druhou negativní vlastností inzulínu je, že ve chvíli kdy je vyplavován, neprobíhají tělu vlastní opravné a detoxikační mechanismy. Neustálým jedením tedy podkopáváte vlastní schopnost těla zbavovat se škodlivých látek a opravovat organismus, díky čemuž zvyšujete toxicitu svého organismu.

3. Díky neustále zvýšenému inzulínu na něj Vaše svalové buňky přestávají reagovat a tělo si začíná ukládat tukové zásoby (člověk nabere v objemu 10 kilo ale 8 z toho je tuk, voda a bláto).

4. Když v objemu naberete tuk, zvýšíte tím množství enzymu aromatázy, která přeměňuje testosteron na ženské pohlavní hormony, které stojí za tím, že na vrcholu objemu doma pláčete, když v televizi dávají Bambiho.

5. Objemovou fází tedy dobrovolně snižujete vlastní hladiny volného testosteronu (v podstatě se kastrujete), tloustnete a rostou Vám ženské prsa. Proto je toto stravování efektivní pouze pokud dodáváte testosteron externě.

6. Rozhozením hormonální rovnováhy, vlivem nadměrného konzumování jídel, snižujete své zdraví a zvyšujete riziko vzniku civilizačních onemocnění.

V konečném důsledku tedy vytváříte nejhorší možné podmínky pro nabírání svalové hmoty a ještě si ničíte zdraví.

Výše rozepsané body nejsou postaveny na nějakém mém přesvědčení či názoru, ale na poznatcích o tom, jak hormony  v lidském těle prostě fungují. Stačí si o tom přečíst nějakou knihu, studii nebo třeba články od takových trenérských kapacit jako jsou Ch. Poliquin nebo Ch. Thibaudeau.

 

ŽENY


Pokud sestaví objemový jídelníček trenér začátečníkovi, dá se to ještě pochopit. Ale s naprostou demagogií hraničí doporučování objemové fáze ženám, zejména těm soutěžícím ve stále populárnější kategorii bikiny. Nejenže tam není nutnost mít obří svaly (takže ani nutnost objemu, teda pokud by fungoval), ale i školník Billy, když by se chvíli zamyslel, tak by mu došlo, že ženy nemají téměř žádný testosteron a naopak hodně estrogenů, takže jediným efektem u nich při objemu bude, že prostě ztloustnou a dostanou svou inzulínovou senzitivitu na samé dno.

Viděl jsem již na instagramu řadu děsivých proměn, kdy samostatně cvičící a pěkně vypadající ženy, ztloustly po přechodu do objemu pod vedením trenéra a tuk již nikdy neshodily (a dnes říkají že tak chtějí vypadat, že to je trend) nebo se v horším případě proměnily v nepěkné kentaury – v případech, kdy trenér doporučil i anabolika.

Je toto opravdu cestou? Nechat našim ženám ničit zdraví jen proto, že chtějí vypadat dobře, ale pod tlakem si najdou ve své posilovně trenéra? (Tímto vzdávám hold všem trenérům, kteří své klienty tvrdě připravují a trénují a nenutí je do objemů a anabolik).

Optimální off season závodnice bikini Lauren Simpson.

Optimální off season závodnice bikini Lauren Simpson.


 

Na závěr bych jen připojil fotografii hrdiny Performance training Vladimíra Štindla, který sám poznal a promluvil o tom, jaké výsledky měl na objemové stravě vs při Performance lifestyle a také trefné vyjádření jednoho soutěžícího v kategorii Mens Physique, který mu k fotce napsal:

 

Mýtus o objemu pomáhají v dnešní době udržovat zejména kulturističtí trenéři.

Mýtus o objemu pomáhají v dnešní době udržovat zejména kulturističtí trenéři.

Samozřejmě je potřeba zmínit, že každá mince má dvě strany: U mužů se dá správně nastavené vysoce-frekvenční stravování (odlišné od klasického kulturistického objemu, kde chybí řada živin) při hormonální optimalizaci (a velice nízkém procentu tělesného tuku)  po omezenou dobu využít k maximalizaci anabolických pochodů, musí však být pravidelně cyklováno, aby nedocházelo k desenzibilizaci.

Získejte evoluční náskok před ostatními pomocí tréninku a stravování, postavených na nejnovějších vědeckých poznatcích. Tréninkové a stravovací protokoly Performance training:

 

 

Může se Vám také líbit

27 Komentáře

 • Odpovědět
  Fest
  11.9.2015 at 14:28

  Pěkně napsané! 🙂

 • Odpovědět
  Honza
  11.9.2015 at 15:17

  Moc dobře napsanaj článek. Jako klient Performance Lifestyle 2.0 tyto poznatky již aplikuji na sobě a pod vše co je výše popsané se mohu podepsat.

 • Odpovědět
  Jakub
  11.9.2015 at 19:20

  Super článek. Souhlasím s tebou. Já sám se snažím dodržovat Warrior diet a vybírat ty správné potraviny. Samozřejmě někdy ujedu. Ale cítím se báječně a jsem se sebou spokojený, ale jedu pořád dál, můj boj nikdy neskončí.

 • Odpovědět
  David Gryc
  13.9.2015 at 11:07

  Docela dobrej článek, něco na nem bude, ale nelibi se mi, že davas na fotkach za příklad lidi jak píšeš „on juice“. Jak Kiro tak Stindl

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   16.9.2015 at 23:50

   Pokud by nebyli naturálové, o to více by to byly dobré výsledky, protože by se ukázalo, že i kutlturisté na džusíku by mohli mít lepší výsledky na méně frekventované stravě.

  • Odpovědět
   Vladimír Štindl
   17.9.2015 at 17:17

   My se známe? Ja jen,že si dovolujes o mě tvrdit,ze jsem na¨ juice“. Tohle mě vždycky pobaví. Dneska je každej expert na steroidy a pouhým okem je mu jasne,že na něčem frčí…

 • Odpovědět
  student
  14.9.2015 at 14:33

  Velice by me zajimalo, jakym zpusobem se inzulin chova jako ,,hormon starnuti,,. Doporucuji autorovi otevrit fyziologii.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   16.9.2015 at 23:52

   Pokud je vylučován inzulín snižují se detoxikační a samoopravné mechanismy organismu, tzn. v těle zůstává více volných radikálů, více cizorodých látek a díky nim umírá více buněk – odumírání buněk = stárnutí 🙂

 • Odpovědět
  Pepa
  30.9.2015 at 4:41

  Pěkně napsané jen by me zajímalo kdyz je inzulín hormon stárnutí tak co si dávat po tréninku?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   30.9.2015 at 15:10

   K rychlému stárnutí vede pouze pokud je vyplavován neustále. Takže v případě potřeby po tréninku cukry doplnit samozřejmě můžeš.

   • Odpovědět
    Pepa
    1.10.2015 at 5:58

    Díky tak po tréninku protein zvedne taky inzulín i bez cukru

    • Odpovědět
     Adam Česlík
     2.10.2015 at 15:17

     Proteiny a tuky jej zvedají minimálně, proto je vhodná nízkosacharidová strava.

     • Pepa
      7.10.2015 at 10:59

      Co by si teda doporučil po tréninku místo proteinu?

     • Adam Česlík
      8.10.2015 at 0:16

      40-60 minut po pevné jídlo.

 • Odpovědět
  Mýtus č.2 – Nutnost snídat – Rise by Performance training
  2.10.2015 at 15:51

  […] mýty o stravě jsou známy spíše jen úzké části cvičící populace (jako minule zmiňovaný mýtus o objemové fázi), jiné jsou součástí toho, čemu se obecně říká common sense („zdravý […]

 • Odpovědět
  Karol
  17.2.2016 at 21:09

  Zdravim. V clanku sa pise ze je mylna predstava, ze cim viac toho zjem, tym viac svalov vybudujem. Zaujimal by ma teda Vas nazor, resp. vysvetlenie z coho rastu svaly ak nie zo stravy (nebavime sa tu o fastfoodovej strave). Lebo vo svojich clankoch hovorite o strave len vseobecne, ale nikde som tu nevidel konkretny priklad toho, aka strava podla Vas vedie k vybudovaniu svalovej hmoty. Dakujem vopred za odpoved.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   18.2.2016 at 22:39

   Rostou ze stravy, ale více neznamená lépe ba naopak.

 • Odpovědět
  Nejčastější chyby ve stravování žen – Rise by Performance training
  14.3.2016 at 21:56

  […] Stačí se logicky zamyslet: Ženy mají 15-20x méně testosteronu než muži, připočtěme k tomu estrogenovou dominanci a můžeme lehce odvodit, že při velkovýkrmu (v objemu) nemají být přebytečné kalorie jak využity k budování svalové hmoty. Naopak jejich nadbytek snižuje inzulínovou senzitivitu, což vede sice k nabírání váhy, ale pouze v podobě tuku. Není proto divu, že ženy naturálky končí po objemové fázi jako fat bastardky s nulovými vyhlídkami na světlou budoucnost. Je přitom potřeba nezapomínat, že tuk se distribuuje podél svalové hmoty a proto lze při řádném zatnutí (většinou se jedná o vytočení kyčle pod správným nasvícením) na instagramu uměle vytvářet dojem pevných, mohutných a žensky vypadajících objemů. Měření tělesného tuku kvalitními nástroji ale nikdy nelže. Více o nevhodnosti objemové fáze pro muže i ženy a jejich efektech se dočtete ve článku Mýtus č. 1 – Objemová fáze. […]

 • Odpovědět
  Tomas
  27.5.2016 at 17:11

  To jsem tak jednou přišel do obchodu koupit protein a od prodávajícího jsem si vyslechl poucku ze nejdůležitější je stejne strava, tak jsem prikyvnul ze to mam vyřešené, zeptal se me kolik teda jídel jim denně, odpověděl jsem 3. A na to mi řekl, že to vyřešené nemám, protože musím jist nejdřív aspon 7 jídel denně, aby melo pry tělo porad z ceho brat energii a potom řešit protein. Trochu mě zpochybnil zda jdu správnou cestou, stravuji se s přerušovaným pustem 16/8. Přemýšlel jsem nad tím a dospěl jsem k názoru, že mi rekl nesmysl. Přečtením nejen tohoto clanku jsem si to potvrdil, a ještě rozšířil pohled na věc. Děkuji za tento článek 🙂

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   1.6.2016 at 20:45

   No pozitivní je, že Vám aspoň nechtěl prodat ten protein za každou cenu, to je přístup, který jsem viděl naposledy před 10 lety 🙂

 • Odpovědět
  PETER
  29.5.2016 at 12:17

  jak je to u ektomorfu?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   1.6.2016 at 20:45

   Hormonální optimalizace, pak zvyšovat stravu.

 • Odpovědět
  Mýtus č.4 – Veganství – Rise by Performance training
  21.6.2016 at 18:50

  […] už není spolehnutí (díky čemuž ostatně vznikl tento seriál článků o mýtech o stravě: Mýtus 1, Mýtus 2, Mýtus 3, nejčastější chyby ve stravování […]

 • Odpovědět
  Denis
  26.6.2016 at 9:24

  Dobrý den,
  také by mě zajímalo, jak to je u ektomorfů. Jaký protokol je pro to určený?
  PT 1.0 – Raise the bar + PL 2.0 (nabírání svalové hmoty), nebo PT 1.0 – Raise the bar + Testosterone update?
  Doufám v brzkou odpověď, ať můžu začít co nejdřív 🙂

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   26.6.2016 at 23:48

   Zdravím, přímo k Raise the bar je určen protokol Testosterone update.

 • Odpovědět
  Filip
  2.5.2018 at 14:25

  Prosím Vás,

  objem může být i 500 kalorií nad normál, kde k žádnému extrémnímu zatučnění nedochází.
  Že jídlo každé 2-3 hodiny není optimální? Já když se nenajím každé 2 hodiny, tak umírám hlady a nikdy bych nenabral ani gram svalu.

  Uvádíte vždy extrémní případy kdy lidé jedí 5000 kalorií či co.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   3.5.2018 at 10:41

   Zdravím Filipe, nemám bohužel čas si tady s tebou příliš vypisovat, ale jako člověk, kterému prošly „rukama“ tisíce a tisíce klientů už vidím některé opakující se „vzorce“.
   Máš pouze 2 možnosti:
   1. Veřit a zkusit to.
   2. Nevěřit a odejít v pokoji pryč.

   Cestu, kterou si zvolíš nechám na tobě.
   Adam Česlík

  Napsat komentář

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..