Optimalizace zdraví Performance lifestyle Suplementace

Magnézium: Nejdůležitější minerál

Hořčík (magnesium) je u běžné i cvičící populace nejvíce deficientní (nedostatkový) minerál. Je to dáno jeho nízkým obsahem v potravinách (vlivem použitých  postupů při pěstování i kvalitě dnešní půdy), nadměrnou konzumací cukrů, obilovin, alkoholu, velkým fyzickým a psychickým stresem, nadužíváním léků a současným hektickým životním stylem. Dokonce i pokud jíte zdravě a magnesium pravidelně suplementujete, můžete mít jeho chronický nedostatek. Nevěříte? Tak si přečtěte mou vlastní zkušenost.

Magnesium (Mg) je obsaženo ve všech tkáních a účastní se více než 360 biochemických reakcí, včetně proteinové syntézy a testosteronové produkce, inzulínové senzitivity, absorpce kalcia a regulace sympatiku. Závisí na něm doslova všechny tělesné systémy.

 • pomáhá vypořádat se se stresem
 • zlepšuje mozkové funkce
 • souvisí s celkovým zdravím a pocitem osobní pohody
 • zlepšuje kvalitu spánku
 • bojuje proti úzkostem a depresím
 • snižuje zánětlivost organismu
 • pomáhá snižovat množství tělesného tuku
 • zvyšuje anabolismus
 • účastní se detoxikačních procesů, kdy pomáhá z těla odvádět těžké kovy, pesticidy, chemikálie a další toxiny
 • účastní se také syntézy Glutathionu – nejúčinnějšího antioxidantu
 • je součástí energetického metabolismu (aktivuje enzymy ATPázy, které souvisí s produkcí ATP (okamžité energie) při svalové práci)
 • spolu s rostoucí náročností Vašich tréninků se zvyšuje i Vaše spotřeba magnesia.

Nadměrná konzumace sacharidů, alkoholu, nadmíra stresu, hektický životní styl, to vše spotřebovává Vaše magnesium na úkor detoxikace, antioxidace a buněčné energetické obnovy. Když k tomu připočtete náročné tréninky a nedostatek magnesia v potravě, je doufám zřejmé, proč je většina populace magnesium deficientní (dle statistiky WHO 2/3 Americké populace jsou magnesium deficientní a obdobné to je i v Evropě).

Dlouhodobý nedostatek magnesia je přitom spojen s řadou velice vážných onemocnění jako je osteoporóza, chronický únavový syndrom, anémie, deprese, včetně s tréninkem spojeného syndromu přetrénování.

Suplementovat magnesium tedy považuji za krok, který by měl učinit každý, kdo chce žít zdravě, ať již cvičí nebo ne.

Aby to však nebylo tak jednoduché, nejde jenom o to, zda suplementujete magnesium, ale také jaké. Díky tomu můžete být magnesium deficientní, i pokud jej pravidelně doplňujete. Záleží totiž na formě, kterou užíváte a její využitelnosti.

 

Jakou zvolit formu magnésia?

Trh je doslova přesycen nejrůznějšími typy magnézia. Ty nejvíce dostupné jsou přitom bohužel také ty nejméně efektivní. V první řadě se vyhněte formě magnesium oxid, které má nízkou využitelnost (4%) a ve světě se používá jako laxativum. Dále, pokud Vaše trávící soustava nefunguje optimálně (tento problém řeší protokol Optimalizace zdraví), vyhněte se rovněž magnéziu citrát (magnesium citrate). Mezi další nekvalitní formy patří magnesium laktátsuflát a další soli, které běžně seženete v lékárně.

Jaké jsou tedy kvalitní formy magnésia?

Nejefektivnější formou magnézia, která působí na nejvíce úrovních a může ji užívat úplně každý, je Magnesium bisglycinate, tedy magnésium navázané na aminokyselinu glycin (chelátová forma). Tuto formu doporučuji v protokolech a na přednáškách klientům již od roku 2015. Má totiž vysokou vstřebatelnost a využitelnost, není projímavá a tělo ji využívá preferovaně ve svalech, srdci a játrech, tedy všude tam, kde se ostatní formy dostávají pouze obtížně a přitom tam je magnézium nejvíce potřeba.

K tomu, aby Vaše tělo dokázalo magnézium správně zužitkovat, musíte mít ve svém těle dostatek vitamínu B6. Problémem přitom je, že ze stravy jej dneska již v dostatečném množství nezískáte a v doplňcích stravy se používá jeho syntetická forma (např. pyridoxin HCl), kterou neumí většina lidí využít a může být nebezpečná. Řešením je suplementovat aktivní formu vitamínu B6 s názvem Pyridoxal-5-fosfát (P5P). Vitamín B6 se podílí také na syntéze neurotransmiterů, a jeho nedostatek je proto důvodem, proč hodně lidí necítí efekt nootropik, například našeho nového Brainmaxu: Neurohacker manifesto

Jak Magnesium bisglycinate v adekvátním množství (400 mg), tak odpovídající poměr aktivního vitamínu B6 (P5P) přitom naleznete v našem novém produktu Performance magnesium (viz níže).


Kdybych před léty věděl o důležitosti správné suplementace magnézia, mohl jsem si ušetřit spoustu návštěv doktorů, kde jsem se léčil s tetanií, která je údajně genetické onemocnění (není), stejně jako jsem mohl předcházet dlouhodleté nedostatečné regeneraci, neustálému přetrénování a problémům se spánkem (insomnií). Vy ale nemusíte opakovat mé chyby, protože tyto informace již máme! Až tedy příště budete zvažovat, zda koupíte protein nebo gainer, zkuste raději zainvestovat do kvalitní formy magnézia. 

Adam Česlík

 

 PERFORMANCE MAGNESIUM – ZAKOUPIT

Vzhledem k nedostatku kvalitních doplňků stravy s magnéziem na našem trhu, respektive vysoké ceny, když už se nějaký najde, jsme se rozhodli vytvořit vlastní produkt, který nese název Performance magnesium a v 1 tabletě obsahuje:

 • 400 mg magnézia bisglycinát na kapsli (jako 3 kapsle dříve doporučovaného Albionu)
  • Chelátová forma: Magnesium + aminokyselina glycin.
  • Vysoká vstřebatelnost a využitelnost v lidském těle (80%). Oproti tomu oxid má jen 4%.
  • Nepůsobí projímavě ani v extra vysokých dávkách.
  • Forma, kterou tělo využívá k doplnění magnézia ve svalech (včetně srdečního).
  • Zlepšuje tělesnou detoxikaci (v játrech, fázi I i II).
  • Zklidňuje nervovou soustavu, snižuje kortizol a adrenalin (přes glycin).
 • 1,4 mg vitamín B6 (pyridoxal-5-Phosphate): 
  • Aktivní forma s vysokou biodostupností.
  • Zvyšuje využitelnost magnézia, ale i zinku.
  • Pomáhá se syntézou neurotransmiterů v mozku (dopamin i serotonin).
  • Jeho nedostatek blokuje většinu biochemických dějů v lidském těle.

Efekt: 

 • Urychluje svalovou regeneraci, snižuje bolestivost svalů.
 • Zlepšuje adaptaci na trénink, zlepšuje spalování tuků.
 • Zklidňuje před spánkem, pomáhá usnout. Zkvalitňuje spánek.
 • Optimalizuje detoxikaci v játrech i na úrovni buněk.
 • Pomáhá optimalizovat přes 360 biochemických reakcí v lidském těle.

Dávkování (základní):

 • 1-2 tbl. po tréninku (zlepšuje adaptaci na trénink).
 • 1-2 tbl. před spaním (pomáhá se zklidněním a usnutím).

ZAKOUPIT:

 


DODATEK: Nedostatek magnesia jako příčina nemoci – sebezkušenost

Psal se rok 2013 a já měl právě zkouškové ve 4. ročníku psychologie, odstartoval celý projekt Performance training a vydal první protokol PT 1.0. V té době jsem se 24/7 přepínal, zažíval spoustu stresu a neustále pracoval nebo studoval. Sahal jsem si na pomyslné dno svých sil a to mělo mít své následky.

Od jednoho dne jsem měl pokaždé, když jsem usínal, pocit, jakoby se mi zastavovalo srdce. To člověka vyleká a samozřejmě kompletně probudí. Díky tomu stál spánek za nic a usínal jsem až totálním vyčerpáním. Jednu noc to vyvrcholilo tím, že jsem se probudil a posadil a měl pocit jakože umírám, že mi nebije srdce. Následně samozřejmě přibyly obavy o zdraví. Vyšetření na EKG nic neukázalo, z usínání se však stala každodenní noční můra. Obavy, strach z usnutí, nervozita, nevyspalost, brzké probouzení a následná celodenní podrážděnost a únava jen proto, aby se večer vše opakovalo.

Shodou náhod jsem se zrovna připravoval na zkoušku z klinické psychologie a četl kapitolu o chronické úzkosti a úzkostném ataku. Příznaky seděly přesně na to, co jsem pociťoval a to mi dodalo první vlnu odvahy, že nejsem nějak fyzický nemocný. Při následném studiu problematiky a dalších příznaků, které jsem měl (tlak na hrudi, plytké dýchání, zvýšená nervová dráždivost, tikavé pohyby, podrážděnost, agresivita, atd.) jsem nakonec odhalil nemoc zvanou tetanie.

O tom, že je magnesium nejvíce deficientní minerál a první doplněk stravy, který by měl každý, kdo začne cvičit, pravidelně užívat, jsem v té době věděl už asi dva roky (zatímco zbytek fitness světa stále za nejdůležitější považoval (a považuje dodnes) protein). O to více mě překvapilo, že tetanie je brána jako chronický nedostatek magnesia v organismu. Byť jsem suplementoval i 1g denně, měl jsem neustále všechny znaky jeho nedostatku.

Na odbornější neurologické stanici mi provedli trojí test a definitivně potvrdili tetanii. Pan doktor mi tehdy řekl, že to není nemoc, ale prostě geneticky daný stav organismu, že jsem ji měl a budu mít vždy a že tomu musím upravit svůj život: Snížit fyzickou aktivitu, doplňovat magnesium a smířit se s tím, že prostě navždy budu mít příznaky tetanie. Pro někoho, kdo zrovna nakopl vlastní tréninkový systém založený na sebeprezentaci a otevřel tréninkové centrum, to nebyla zrovna růžová vyhlídka budoucnosti.

Během následujících 4 týdnů jsem se přesto z tetanie vyléčil a příznaky se mi už nikdy nevrátily. Co bylo tím zázrakem? Vyhození do té doby používaného magnesium oxide a nahrazením magnéziem bisglycinát!!!

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..