Optimalizace zdraví Performance lifestyle Suplementace

Přírodní adaptogeny a jejich využití v moderní společnosti

Adaptogeny jsou rostliny, houby a látky jimi produkované, které lidé užívají v rámci různých kulturních společenství již tisíce let. My dnes máme tu výhodu, že nemusíme „lovit“ sibiřskou Chagu uprostřed neprostupných tudner a zamrzlých lesů, ani šplhat 4000 metrů nad moře, abychom se dostali k Mace peruánské, ale můžeme si díky moderním technologiím vychutnat posilující moc adaptogenů i v teple svého domova.

Indiáni v Peru, léčitelé v Indii a Tiberu, kočovné kmeny na Blízkém východě, vikingové a druidové v Evropě, i spousta dalších starobylých národů a civilizací, ti všichni měli společné, že užívali (a užívají) rostliny, které jim umožňovaly lépe se adaptovat na nepříznivé životní podmínky.

Ve 20. století začali antropologové a etnobotanikové přivádět tyto přírodní zázraky pod hledáček moderní vědy, a ta s překvapením začala zjišťovat, že to není pouze folklor a placebo, ale že látky v těchto rostlinách skutečně fungují. ⁠
Vznikla tak samostatná kategorie přírodních adaptogenů – rostlin a hub – které v minulosti lidé používali na zdolávání horských vrcholů, když byl nedostatek jídla nebo byli infikování parazity, ale dnes najdou stejně tak uplatnění v hektickém životním stylu moderního člověka, kdy se objevují chronické stresory a biochemický a elektromagnetický stres.

V rámci systému Performance pracujeme s desítkami adaptogenů, často podle individuálních potřeb klienta (přesto jste se s jejich přehledy mohli setkávat i v protokolech a na přednáškách).

 

1. Základní efekty přírodních adaptogenů


1. ADAPTACE NA STRES🤬: Název adaptogeny vznikl na základě toho, že nám tyto rostliny umožňují adaptovat se na zvýšenou fyzickou zátěž, nebo v kontextu moderní doby i chronický stres😵. Mechanismus účinku se přitom liší podle konkrétního adaptogenu (někdy je to zvyšování tvorby ATP, jindy ochrana před volnými radikály, zvyšování využitelnosti kyslíku nebo obecně hormetické působení).

2. ENDOKRINNÍ OPTIMALIZACE🔞: Většina adaptogenů působí na některou ze základních hormonálních os. Rozlišujeme proto adaptogeny, které pomáhají se štítnou žlázou, jiné se stresovými hormony, a další (velice oblíbené) pak s hormony pohlavními (ať již přes jejich prekurzory nebo zvyšováním libida a potence🙊).
(Není přitom neobvyklé, že adaptogeny optimalizují i neurotransmitery, a proto je můžeme rozčlenit podle neurotypů).

3. HOMEOSTÁZA ☯️, : Adaptogeny obecně vedou k vyrovnávání homeostázy, kdy pomáhají „balancovat“ jednotlivé tělesné systémy, ať již je jejich aktivita zvýšená či snížená. Jejich efekt tedy není specifický, jako u léků, ale systémový. A jsou více vhodné k prevenci než k léčbě.

4. BALANCOVÁNÍ IMUNITY😷: Velice zajímavý je potom efekt na imunitu. Některé adaptogeny jsou velice efektivní v přímém ničení patogenů a parazitů (klíčové např. v Amazonské džungli), zatímco jiné pomáhají podporovat imunitu Th1, která slouží k vnitrobuněčné obraně proti patogenům. Efekt jde dokonce tak daleko, že některé adaptogeny snižují i imunitu přehnaně aktivní, a tím tlumí různé alergické či autoimunitní projevy.

5. HOUŽEVNATOST A RESILIENCE🔰: Adaptogeny obecně zvyšují naši odolnost, naší fyzickou houževnatost, i psychickou odolnost na stres (resilienci). A díky tomu je můžeme velice efektivně využít i v moderní době.

 

2. Proč užívat adaptogeny ve formě tinktury?


Na videu, které najdete výše, jsem vysvětloval, že u adaptogenů (a dalších superlátek) preferujeme v systému Performance využití v podobě tinktur (alkoholových, vodnatých nebo kombinací).⁠

Důvod je hned několikerý: ⁠

 1. Na trhu se můžete často setkat s málo potentními extrakty v kapslích, které jsou nastaveny různými plnidly, a i přes levnější cenu pak většinou efekt necítíte. Esence superlátky je tam jak kdyby mrtvá.⁠
 2. Oproti tomu tinktury archivují esenci superlátky (alkohol konzervuje ať již bylinu, mrtvého hlodavce nebo Vaše játra), neobsahují balastní látky a ze zkušeností jsou daleko silnější (i zde ale mohou být slabší značky).⁠
 3. Tinktury navíc aplikujete přes sliznici pod jazykem, respektive v ústech = rychlejší / vyšší absorpce než přes střevo (což ještě umocňuje alkohole).⁠
 4. A v neposlední řadě se takové užití suplementace stane více vědomé než pouhé bezmyšlenkovité spolknutí anonymních kapslí. Což je u superlátek extrémně důležité. ⁠
 5. Tinktury pak můžete přidávat do Performance elixírů (kde právě až to je posune na další úroveň), kterými se zabýváme v PL: Naturea a na Performance neurotypech.

 


ONLINE PŘEDNÁŠKA:

V pondělí 29. června se odehraje první Performance webinář na téma Amazonské medicíny, ve kterém se dozvíte:

 • V čem je specifické amazonské prostředí a jejich fytoterapie.⁠
 • Které superlátky z Amazonie můžeme využít a pro jaké účely (lízneme to i směrem k neurotypům).⁠
 • Popis a efekt několika velice efektivních a téměř neznámých adaptogenů.⁠
 • Posvátná medicína Ayahuasca a na co si dát pozor.⁠
 • Koncept šamanismu z pohledu moderní psychologie a práce s vlastním nevědomím. ⁠

 

3. Vybrané adaptogeny a jejich efekt:


Pokud se chcete dozvědět o využití adaptogenů více, a jak z desítek možností vybrat ty správní pro Vás, tak máte dvě možnosti:
1. Online přednáška o Amazonské medicíně (29. 6.), registrace zde 🍄
2. Kniha PL: Superlátky –  (v ní najdete samostatnou kapitolu o dvou desítkách nejefektivnějších adaptogenů).

MACA PERUÁNSKÁ


Maca, rostoucí na běžnému člověku nepřístupných místech, kde nepřežije nic jiného, byla odedávna součástí stravy indiánů obývajících náhorní plošiny peruánských And.
Inkové a jejich válečníci užívali Macu ke zvyšování energie, vitality a síly v boji, stejně jako afrodiziakum zvyšující libido. Maca jim také umožňovala přežívat ve vysokých nadmořských výškách při nedostatku kyslíku.

Pod vlivem vědeckého zkoumání nám v posledních letech Maca vyjevila řadu svých tajemství a my tak nyní již daleko více rozumíme jejím účinkům.
Maca je především silný adaptogen, který posiluje fyzickou i psychickou vitalitu, dále byl zdokumentován její pozitivní efekt na tvorbu spermií a libido, ale pravým důvodem, proč ji mnozí užívají je zvyšování energie a adaptace na trénink, či přímo pro budování svalové hmoty.

Maca nepůsobí přímo na zvyšování testosteronu (který proto nemusí být při jejím užívání zvýšen u všech), ale zvyšuje jeho prekurzor dehydroepiandrosteron (DHEA), což je androgen a neurosteroid, nejhojněji kolující hormon v lidském těle, který slouží jako substrát pro syntézu všech dalších androgenů (u mužů) i estrogenů (u žen).

Nedostatek DHEA je přitom jednou ze tří hlavních příčin, proč má dnes stále více mužů a žen málo pohlavních hormonů a trpí s tím spojenými problémy s psychikou (viz Hormonální optimalizace www.plstyle.cz/hormony),

Zatímco v USA se hojně předepisuje a užívá syntetická DHEA po andro/menopauze či po užívání steroidů (hormonálních terapií), tak užití přírodních látek, které tento hormon zvyšují je bezpečnější a efektivnější, protože podněcuje vlastní, naturální tvorbu.

Kde koupit:

 

LÉKOŘICE LYSÁ


Lékořice (latinsky Glycyrrhiza glabra) byla úplně prvním adaptogenem, se kterým jsem se před lety setkal, a současně prvním adaptogenem, jehož účinek jsem si zapsal do svého poznámkového bloku (kde mám dneska stovky a stovky látek, bylin a suplementů).

Klasická lékořice obsahuje látku glycyrrhizin, která mimo jiné zpomaluje poločas rozpadu kortizolu.
Proto je extrémně dobrá při různých typech nedostatku ranní energie, adrenálního přepětí (např. po období dlouhého a nadlimitního stresu) nebo u chronické únavy.

Pokud ji ale začne pravidelně využívat zdravý člověk, tak vede po cca týdnu k vytvoření kortizolové dysregulace, kdy budete mít prostě příliš hodně kortizolu, budete permanentně nasraní, agresivní, vztahovační a všechno Vás bude stresovat!!!!

Takže bacha na to, obecně platí v případě problémů užívat max. 4 týdny, a pak vyřadit.

Její využití se pak také váže k neurotypu: Zatímco klidnějším neurotypům může pomoci právě s ranní energií nebo celkově výkonností, tak u neurotypů vystresovaných, a s přirozeně vyšším kortizolem (jako jsem já), není příliš vhodná.

Prodává se také speciální forma bez oné látky, která se nazývá DGL lékořice. Ta se potom používá úplně k jinému účelu, a to při gastritidě, chronickém pálení žáhy, pro léčbu žaludečních vředů, H. Pylori a obecně tedy obnově žaludeční sliznice.
(Na to přitom klasická medicína nemá řešení, a proto předepisuje pouze inhibitory protonové pumpy, které situaci dále zhoršují).

Na lékořici vidíme, jak extrémně důležité je porozumět tomu, kdy a jak adaptogen užívat. A že tedy nestačí pouze slepě kupovat přírodní látky, ale kupovat ideálně takové, které jsou vhodné pro můj neurotyp nebo aktuální situaci.

Kde koupit:

 

REISHI


🍄 Reishi je pradávná posvátná houba, kterou lidé cíleně konzumují pro své zdraví přes 4000 let.
V tradiční čínské medicíně (kde je označována za houbu nesmrtelnosti) měla vždy pevné místo, o jejím pozitivním efektu na zdraví však ale dnes hovoří několik set studií, včetně řady klinických studií na lidech.

Je přitom až filozofickou otázkou, proč roste někde na stromech houba, která není primárně určená ke konzumaci, a která obsahuje přes 400 bioaktivních látek, které dokáže naše tělo začlenit do metabolismu na všech úrovních.

Několik zajímavostí o reishi:
🔸 1. Velice efektivní u autoimunitních onemocnění, kdy balancuje přehnaně aktivní imunitu.
🔸 2. Ganoderová kyselina funguje i na alergie (tlumí histaminovou reakci).
🔸 3. Stejně tak ale efektivní ve zvyšování Th1 imunity proti patogenům.
🔸 4. V Japonsku je povolena jako lék využitelný při některých typech rakoviny.
🔸 5. Tradičně ji využívali mniši, jogíni a taoisté, protože dokázala klidnit jejich mysl, prohlubovat meditaci a zlepšovat sílu vůle.

Zdroj: Kniha PL: Superlátky (kde najdete všechny studie prolinkované) a práce Ron Teeguardena (velmistra tonického herbalismu). 

Kde koupit:

 

WAYUSA (GUAYUSA)


🛡️ Wayusa je posvátná rostlina z amazonských pralesů, která roste primárně na území Ekvádoru. Legendy indiánů kmene Kičua praví, že byla rostlinou učitelkou jejich předků, který je naučila během spánku snít, aby je tak ochránila před zlými duchy. Odtud název „noční strážce“.🌔⁠⠀
⁠⠀
☕ Indiáni pijí wayusu tradičně ráno po probuzení, kdy ji dlouze vaří před rozbřeskem, a následně v kruhu rituálně popíjejí, během čehož si vykládají své živé sny z předešlé noci, a hledají v nich nové informace a učení. ⁠⠀
⁠⠀
🌱Jedná se o příbuznou naší známé Cesmíny paraguayské (yerby), přesto je její účinek jiný. Vedle komplexu stimulantů (kofein, theobromin a další) obsahuje také velkou dávku L-theaninu, který v mozku podporuje tvorbu alfa vln a tím umožňuje kreativní a přemýšlivou práci.⁠⠀
⁠⠀
Já osobně jsem se s ní poprvé setkal asi před čtyřmi lety na jednom festivalu, zrovna v době, kdy už mi Yerba nedělala vůbec dobře (měl jsem z ní hypoxii) a právě Wayusa mi skvěle sedla a napsal jsem na ní tehdy první Fat burning protokol za 30 dní usilovné práce (nálevy 2x denně). ⁠⠀

Kde koupit:

Příprava:

Wayusa se tradičně připravuje trochu jinak než Yerba, a podle toho se pak liší i výsledný efekt. Pokud chcete zakusit její pravou potenci, tak ji vařte 20 minut na mírném plameni (středním stupni) ve velkém hrnci, a to před rozbřeskem. Následně ji můžete vychladit, dát do velké skleněné nádoby a postupně upíjet během dne nebo si ji nechat na 2 -3 dávky.

Při konzumaci z kalabsy bombillou (tak se ale skutečně tradičně nepije) se bude efekt více blížit klasické Yerbě, a některé neurotypy ji nemusejí adekvátně cítit.

 

MUIRA PUAMA


Muira puama je jedním z méně známých amazonských adaptogenů, který se tradičně užívá pro zvyšování libida a pohlavní energie, překvapivé využití ale najde také před tréninkem. Díky tomu, že pomáhá zvyšovat acetylcholine, tak je vhodná především pro jeden z  Performance neurotypů.

Kompletní efekt:

 • u mužů i žen zvyšuje libidoumocňuje sexuální prožitek a působí jako afrodisiakum,
 • zlepšuje krevní oběh, čímž napomáhá mimo jiné i při poruchách erekce,
 • posiluje duševní pohodu a fyzickou odolnost,
 • je velkým zdrojem energie,
 • podporuje paměť a další kognitivní funkce,
 • tlumí únavu a bojuje proti stresu,
 • tiší bolest kloubů při revmatických obtížích a funguje také proti svalovým křečím.
 • má pozitivní vliv při řešení menstruačních problémů způsobených hormonální nerovnováhou.

Kde koupit:

 

(Knihu PL: Superlátky najdete zde)

 

 

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..