Optimalizace zdraví Performance lifestyle

S-ACETYL-GLUTATHION A JEHO POTENICÁL

Existuje celá řada látek, které jsou papírově efektivní v podpoře zdraví, ale jen některé z nich jsou běžným látkám nadřazené a jejich doplňování Vám, nebo lidem ve vašem okolí můžou pomoci s řadou zdravotních problému. V tomto článku si představíme molekulu, která se nazývá GLUTATHION, který právě vyšel ve vysoce efektivní formě pod rodinou produktů značky BRAINMAX. 


 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Performance Lifestyle (@risebyperformance)

Molekula Glutathion 

Pokud nevíte, co glutathion (GSH) je, tak se jedná o v pořadí druhý nejsilnější endogenní antioxidant, který nám pomáhá s jaterní detoxikací a na úrovní buněk a mitochondrií, pomáhá se snižováním dopadu oxidativního stresu. 

Jedná se o jednu z nejefektivnějších naturálních strategií, kterou lze dnes pomocí suplementace zařazovat a je velká škoda, že o této látce lidi běžně neví žádné informace. Dokáže totiž pomoci zejména slabším, starším a nemocným lidem, kteří se potýkají s chronickými problémy.

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že GSH, je tělu vlastní látka, kterou využívají všechny buňky našeho těla a nejedná se tedy o nic chemického, co by muselo tělo složitě metabolizovat. Jde totiž o tripeptid, složený z tří různých aminokyselin, jako je kyselina glutamová, cystein a glycin.

Tato starodávná molekula pomáhala během vývoje života na zemi všem organismům odolávat stresu z okolního prostředí, který v nich vyvolával zmiňovaný oxidativní stres (horméze). Příroda to totiž vymyslela tak, že vybavila organismy antioxidačními systémy, které dokážou naše tělo a buňky obnovovat a na denní bázi vyrovnávat jejich nedostatky a poškození. Není to přitom o tom, že bychom do sebe nemohli dostat žádný toxin, nebo že bychom měli žít ve sterilním prostředí. Naše tělo je totiž připraveno, díky svým obranným mechanismům, si s případnou hrozbou poradit. Je ale zapotřebí mít tyto systémy v co možná nejlepší kondici, aby plnili svou funkci správně. 


Efekt Glutathionu dle vědeckých studii: 

 • Snižování oxidativního stresu (R)
 • Snižování zánětlivosti (R)
 • Zpomalení stárnutí (R)
 • Podpora zdraví mozku (R)
 • Podpora imunitního systému (R)
 • Zdraví střev (R)
 • Zdraví srdce a cév (R)
 • Ochrana ledvin (R) 
 • Ochrana jater (R)  

Přidej se k Performance newsletteru, každý týden posíláme exkluzivní článek s tipy, který jinde nevychází:


Nedostatek Glutathionu

Problém nastává ve chvílí, kdy lidé žijí dlouhodobě nezdravým životním stylem, bývají často nemocní nebo se potýkají s chronickými zdravotními problémy, protože v jejich těle vzniká dlouhodobě zvýšený oxidativní stres, který vyčerpává jeho antioxidační kapacitu. To vede k tomu, že se snižuje celková odolnost organismu odolávat hrozbám z vnějšího i vnitřního prostředí a zdraví se tak rychle začíná zhoršovat.

Pojďme si shrnou co stojí za příčinami nedostatku antioxidantu, kterým je glutathion:

 • Lidé jedí chudou a průmyslově zpracovanou stravu, které chybí stavební bloky k tvorbě glutathionu. Nejčastěji jde o cystein, který je například v brukvovité zelenině.
 • Další příčinou je nadměrně zatěžované tělo různými chronickými problémy, jako jsou autoimunitní poruchy, časté infekce, zvýšená zánětlivost apod. 
 • Hladiny tohoto antioxidantu klesají s věkem, kde se současně objevují zdravotní problémy, které proces urychlují.
 • Nadměrná konzumace alkoholu a expozice toxinům z okolního prostředí. 
 • Zvýšená hladina krevní glukózy.
 • Deprivace spánku a narušení cirkadiánního rytmu. 

Jedno z možných vysvětlení, proč jsou lidé s chronickými zdravotními problémy a lidé starší populace celkově náchylnější na infekční onemocnění a jejich těžké průběhy, je právě vyčerpáním buněčného glutathionu, který by za normálních okolností horšímu průběhu infekcí zabránil. 

U slabší populace potýkající se se zdravotními problémy, je proto důležité navyšovat antioxdační kapacitu, nejen pomocí například cysteinu ze stravy, ale i suplementaci glutathionu.


Suplementace Glutathionu a její problematika 

Ve studiích se ukázalo, že podávání glutathionu fungovalo snad na všechny možné problémy, ale je důležité podotknout, že se jednalo o intravenózní aplikaci, která v naší zemi není běžně dostupná a běžně se k ní nedostanete. 

Zjistilo se, že pokud jsou vyšší hladiny buněčného glutathionu, tak dochází k zpomalování stárnutí, díky obnově mitochondrií, které začnou dodávat více energie pro buňky, čímž nedochází k urychlenému buněčnému dělení, nezkracují se telomery apod.

Díky tomuto efektu se glutathion stal mainstreamovou senzací, které si všiml trh s doplňkami stravy a začal se pod silnou reklamou prodávat po celém světě.

Co čert nechtěl, tak hodně lidí dostupný glutathion v kapslích vyzkoušelo a necítili žádný efekt, nebo se po něm paradoxně cítili ještě hůře. To vedlo k tomu, že na něj lidi zanevřeli.

Stalo se tak proto, že běžný glutathion je, jak již bylo zmíněno tripeptid, který naše tělo přečte jako bílkovinu a začne jej trávit a štěpit na jednotlivé aminokyseliny, čímž ho tělo odbourá daleko dříve, než se dostane do buněk.

Odbourávaní začíná v žaludku, kde dochází k trávení bílkovin a následně ve střevě, kde jsou enzymy, které glutathion odbourávají. V případě, že se nějaký dostane do těla (vyšší dávky), tak se účastní detoxikačních procesů v játrech a do buněk se nedostane téměř vůbec nic. Běžná suplementace glutathionu má využitelnost při nejlepším 3-5%, což tehdy za krabičku v hodnotě 1500 Kč, bylo neefektivní a neekonomické řešení zvyšování tohoto antioxidantu. 

Doba ale pokročila a my dnes máme k dispozici daleko efektivnější, vysoce biodostupné formy, kterými lze nitrobuněčný glutathion zvyšovat.

Jedná se formy: 

 • Intravenózní glutathion
 • Inhalační glutathion
 • Liposomální glutathion
 • Sublingvální Glutathion
 • A na závěr S-ACETYL-GLUTATHION, kterému se budeme dále věnovat.

S-ACETYL-GLUTATHION

Jedná se o méně známou formu, která je ale oproti běžně dostupné formě daleko efektivnější. Je specifická v tom, že má na sobě navázanou s-acetylovou skupinu a ukazuje se, že právě tato forma je v některých parametrech lepší, než intravenózní GSH, který Vám pošlou rovnou do žíly.

U této formy bylo zjištěno, že snadno proniká přes buněčnou membránu a efektivně zvyšuje intracelulární hladiny glutathionu. Na rozdíl od běžné formy, která má problém buněčnou membránu překonat a zvyšuje glutathion pouze v krvi, se tak jedná o vysoce efektivní způsob, jak dosáhnout výše zmíněných efektů glutathionu pro zdraví. (R)

Jakmile začnete glutathion v této formě suplementovat, tak se v první fázi stane to, že se bude zvyšovat vaše jaterní detoxikační kapacita, kdy budou posilovány její jednotlivé fáze. Následně dojde k zvýšenému odbourávání toxinu, jako jsou xenobiotika apod. a celkově se zlepší zdraví jater. Pomůže tak k rovnováze meridiánu jater, díky čehož se začnete cítit lépe a budete mít více energie. 

Následně se začnou glutathionem sytit vaše buňky, čímž zvýšíte jejich antioxidační kapacitu a jejich potenciál v obnově zdraví a zpomalování stárnutí. 

Cílem suplementace glutathionu, by mělo být právě zvyšovat jeho hladiny na úrovni buněk, protože jakmile dojde pouze k zvýšení jeho hladin v krvi běžnou suplementací, tak tělo dostane signál, že je tohoto antioxidantu dostatek a naruší se jeho endogenní produkce, čímž může dojít k prohloubení problémů. Tato skutečnost vysvětluje, proč se někteří jedinci po suplementaci běžného glutathionu cítí hůře, než před ní. 

Tuto formu můžete zakoupit zde.


Pro koho je tedy GSH vhodný?

GHS je vysoce efektivní pro lidi, kteří trpí zdravotními problémy a zdraví lidé jej pravděpodobně neucítí. Při problémech s energii, vyšší systémovou zánětlivostí, autoimunitou, infekcemi nebo u lidí vyššího věku, tak glutathion efektivně pomáhá jak na mikro, tak pocitové úrovni.

V případě, že jste zdraví a maximálně optimalizovaní, tak cílená suplementace glutathionu není efektivní, protože jej vytváříte dostatek a suplementace, může narušovat vaší endogenní produkci! 

Glutathion se tak společně s melatoninem stává účinnou strategii, pro podporu zdraví starší a nemocné populace a může jít o vhodný dárek, kterým těmto lidem můžete v jejich zdraví pomoci.


 

Holistický pohled na fungování naší imunity, přes 5 hodin video-lekcí, 4 praktické protokoly a 80 stran skript,
najdete v rámci našeho video-kurzu PLV IMUNITA, který najdete na plviom.cz

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..