Neurotransmitery a psychika Optimalizace zdraví Performance lifestyle

Jak přežít festivalovou sezónu ve zdraví + MDMA harm reduction příručka

Festivalová sezóna je tady, a protože nás sledují i lidé, kteří sice žijí performance, ale současně si taky rádi vyhodí z kopejtka, tak se vyplatí říci si něco (po dvouleté pauze, kdy bylo konání velkých vícedenních festivalů omezené) o tom, jak minimalizovat škody způsobené více či méně náhodnou intoxikací alkoholem, nedostatkem spánku a vším dalším, co festivaly nabízejí.

Zatímco v posledním článku, který na toto téma v roce 2019 vyšel jsme se drželi spíše základů, tak tady pojďme rovnou k věci:

 1. Na prvním místě je dostatečná rehydratace a remineralizace před, během a hlavně po každé náročné noci. Je to právě kombinace tance, horkého letního klimatu, alkoholických či stimulačních drinků (které dehydrují) a případně tanečních drog (jako MDMA nebo extáze), které vedou více než kdy jinde ke ztrátě tělesných tekutin a elektrolytů, které pak hodně ovlivňují nejen stav kocoviny, ale i míru nebezpečí takového festivalu pro zdraví. Prakticky proto kupte v DMku elektrolyty Ovonex nebo využívejte jinou formu minerálů (např. pokud máte Performance elektrolyty), které přidávejte do každé sklenice (pokud možno filtrované) vody, kterou během těchto dní pijete (na festivalu už to samozřejmě moc nepořešíte, ale pořád můžete být hardcore a ty Ovonexy si s sebou vzít :D).
 2. Na druhém místě je pak zvýšené doplňování magnézia pro regeneraci nervové soustavy a svalů, jako je Performance magnézium (pomáhá i s obnovou serotoninu „po kalbě“). Můžete ale využít také Magnézium malát s draslíkem (najdete na Brainmarketu), protože draslík během party také často chybí a ovlivňuje správnou funkci srdce a kardio-vaskulárního systému.
 3. To ale asi nejdůležitější (a současně nejpokročilejší) je podpořit přirozenou tělesnou detoxikaci, která je během takového několikadenního festivalu silně narušena (k čemuž přispívá kromě pestré škály toxinů také narušení cirkadiánního rytmu a spánku, které během festivalu je tak nějak samozřejmé – a je to právě spánek a CR, které nejvíce pomáhají s detoxikací). Když je detoxikace přetížena, mohou toxické látky více kolovat tělem a ničit neurony v mozku, orgány nebo jsou v lepším případě ukládány do tukové tkáně. Každopádně pokud nechcete, aby Vás to negativně ovlivnilo na další týden, nebo zatěžovalo tělo (a narušovalo zdraví mitochondrií), tak je extrémně důležité během festivalu detoxikaci a vyloučení substancí z těla podpořit.
  K tomu je dobré využít N-Acetyl-Cystein (na BM v sekci po příhlášení) nebo Glutathion (liposomální nebo S-Acetyl), které si vezmete jak před odchodem ven, tak další den ráno (není dobré dávat vyloženě na noc, protože pak může narušit spánek – který ale stejně nebude stoprocentní).
 4. Pokud ale chcete pořešit vše zmíněné jedním tahem nebo už jste po takovém flámu, a chcete značně zkrátit kocovinu, tak jsou ideální Performance greensy, ty obsahují komplex zelených superpotravin a další superlátky, v kombinaci s elektrolyty a minerály. A celkově podporují detoxikaci od substancí (i na úrovni střeva) + remineralizaci a alkalizaci těla. A Pomáhají tak silně minimalizovat negativní vliv festivalu na zdraví.
 5. Bonusový tip: Na závěr celého festivalu si zajděte do sauny (ideálně infra sauny) a greensy si dejte těsně před. Je to velice efektivní cesta, jak se zbavit vleklé kociny a očistit tělo i duši od hříchů předešlých dní.

A jako takový malý dárek nakonec mám pro Vás kapitolu z knihy Superlátky o MDMA – zajímavosti ohledně bezpečného užívání a minimalizace negativních efektů na zdraví (tzv. harm reduction), stejně jako o výzkumech a uplatnění pro psychoterapii. Nejdete ji ke stažení zde (a máte mé svolení ji v dobrém zájmu šířit pro osvětu u těch, kteří tyto substance užívají).

Užívejte festivalovou sezónu, pokud možno Vědomě!

Adam Česlík

Může se Vám také líbit

1 komentář

 • Odpovědět
  Jakub
  2.7.2022 at 19:06

  Ahoj, nejde stahnut subor

 • Napsat komentář

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..