Performance lifestyle

Jak fungují naše vnitřní hodiny?

Zřejmě jste se již během studia o zdravém životním stylu, či v hodinách biologie setkali s pojmem biologické hodiny, cykličnost přírody, ale pojem cirkadiánní rytmus slyšíte poprvé?
Nebo jste se s ním již setkali, ale pociťuje nejistotu o tom, co vše se pod ním skrývá a kam byste ho mohli ve své bublině vědomostí zařadit?


Cirkadiánní rytmus si můžeme jednoduše představit pod pojmem „vnitřní hodiny těla“, které
dávají dílčím orgánům signály o následném spouštění jejich konkrétních funkcí.

Stejně jako rostliny a živočichové, kteří jsou ovlivněni dnem a nocí, tak i naše tělo reaguje na změny těchto rytmů. Bavíme se tedy o tzv. denní neboli přibližně 24 hodinové periodě.

Pravděpodobně si pokládáte otázku, proč je tak důležité se cirkadiánním rytmem vůbec zabývat?

Vraťme se opět k návaznosti na funkci vnitřních hodin. Jak již zřejmě tušíte, naše orgány spouští své procesy v různé části dne nebo noci. Ať už se jedná o spouštění trávení, vyplavování hormonů, anebo například změny přívalu či poklesu energie.

Cirkadiánní rytmus představuje hlavního strojvedoucího vlaku, jehož pasažéry jsou spouštěči jednotlivých orgánů. Pod těmito pasažéry se skrývají různé typy hormonů jako je například kortizol, hormony štítné žlázy, ghrelin, leptin, melatonin, či vyplavování insulinu.

Zatímco jednotlivé vlakové zastávky si představme jako dílčí orgány, které čekají na „příjezd“ těchto spouštěčů.

Pro pochopení základních poznatků vnitřních hodin jako takových, si zdůrazníme především funkci kortizolu a melatoninu.

Hormon kortizol si většina z nás ihned pojí se stresovými situacemi, návalem horka, nervozitou a dalšími negativními příznaky. Tento hormon má ale ve spojitosti s vnitřními hodinami mnohem podstatnější úlohu, a tou je ranní příval energie po probuzení.

Pro ilustraci, si představme příklad optimalizovaného cirkadiánního rytmu, který v podobě správně fungujícího vlaku přijíždí po probuzení do první stanice.

Zde by měl ihned „vystoupit“ kortizol jako hlavní spouštěč procesů, mezi nimiž patří: vyprazdňování – z toho důvodu běžíme po probuzení do koupelny, trávení a žaludečních kyselin – správná funkce vnitřních hodin je spojena s pocitem hladu a chutí k jídlu pár minut po vstávání z postele, postupně přichází i příval energie a psychická odezva, v podobě dobré nálady a chutí pro vkročení do nového dne plný nových příležitostí.

Na druhé straně mince máme nesrovnané vnitřní hodiny. Ty jsou pod ilustrací vlaku, který sotva dojíždí do první stanice, u někoho může mít několikahodinové zpoždění u dalšího se naopak může dostavit už o 3:00 ráno. První varianta nám ukazuje jedince, který ráno vyleze z postele se silným donucením budíku, téměř nulovou energií a bez pocitu hladu.

Takový jedinec většinou odstartuje svůj den pouhým šálkem černé kávy (např. s cigaretou), která mu vynahradí postrádající kortizol.

Kortizol se tak dostaví s již zmíněným zpožděním a následně se „vlakové“ zpoždění neboli zpoždění vnitřních hodin, s jedincem táhnou po celý den v podobě propadů energie, který záoveň končí neschopností usnout.

Jak sami vidíte, nesrovnaný cirkadiánní rytmus nám narušuje dílčí procesy po celý den / noc a současně se klíčové funkce orgánů bortí jako domeček z karet. Už vnímáte podstatu cirkadiánního rytmu a důvody proč bychom měli takovou schopnost těla co nejvíce
optimalizovat?

Na závěr se pojďme ještě podívat na druhý, již zmiňovaný melatonin:

S vlakovou ilustrací jsme skončili u spouštěče energie, tedy kortizolu, který se během dne postupně dává do ústraní (naše energie a s ní spojená výkonnost tedy klesá) a pomalu přenechává prostor pro přicházející melatonin.

Tento hormon je velmi významný z hlediska celkové obnovy našeho těla, jelikož se jedná o jeden z nejsilnějších antioxidantů, které si tělo vytváří samovolně. Musíme tělu dát jen správné podmínky.

Už se vám dává dohromady skládačka, proč je správná funkce vnitřních hodin tak důležitá pro zdraví těla?

Opět si ukážeme příklad optimalizovaného cirkadiánního rytmu, který v podobě vlaku s blížícím se západem slunce končí u vystupování kortizolu a pomalu přichází čas pro příchod melatoninu.

Tyto dva hormony si tedy tzv. vymění pracovní službu ve spouštění dílčích procesů.

Melatonin tak má v průběhu spánku dostatek času na regeneraci těla až po úroveň mitochondrií, snížení zánětu metabolismu, či podpořit imunitu jedince.

V případě nesrovnaného cirkadiánního rytmu se tak setkáváme se situací, kdy nedošlo k vyplavení melatoninu, anebo k němu došlo ve velmi nízkém množství. To má za následek narušení různých metabolických procesů, které se projevují jak na fyzické, tak psychické úrovni.

Tak už víte, proč je na místě své vnitřní hodiny optimalizovat a na jaké funkce mohou mít vliv?


Pozvánka na #2 Performance Lifestyle seminář: Světelná výživa a cirkadiánní biologie

Druhý Performance seminář se zaměří na téma, které je pro naší komunitu staré známé, přesto v něm stále častěji vznikají chyby a nepochopení, které na jedné straně vedou až k obsesivní snaze blokovat jakékoliv modré světlo (a když se to nedaří tak ke zbytečnému stresu), a na druhé straně nezohledňují ostatní extrémně důležité faktory optimalizace cirkadiánního rytmu, jako je stravování, elektromagnetické frekvence, využití slunce a další.

Na tomto semináře proto nejprve zabrousíme do vod toho, jak skutečně funguje naše oko, centrální a periferní hodiny, a čtení času celým našim tělem, díky čemuž pak pochopíme, co je potřeba blokovat a optimalizovat a co ne.

Současně se podíváme na řešení praktických problémových oblastí, ať už se to týká optimalizace světelného prostředí, gadgetů, brýlí a technologií, nebo i toho, jak se liší individuální potřeba blokovat modré světlo a upravovat svůj režim dle chronotypu.

Po třech letech od doby, kdy vyšel náš Cirkadiánní protokol (www.plstyle.cz/cr) tak získáte možnost doplnit si nové informace, propojit souvislosti a získat nové praktické postupy.

PERFORMANCE SEMINÁŘ #2 – Cirkadiánní rytmus (Světelná výživa a cirkadiánní biologie) se odehraje přes zoom ve čtvrtek 4. 11. od 18:00 do 20:30.

Záznam pak bude k dispozici pro registrované (účastníky) po dobu jednoho týdne (jako minule u dopaminu).

A na co se můžete těšit?
1. Nové poznatky o fungování našich vnitřních hodin, individualita cirkadiánního rytmu a chronotypy.
2. OKO – A jak souvisí jeho zdraví s naším čtením času a psychikou.
3. Mýty a fakta v oblasti blokace modrého světla – co je potřeba a co ne.
4. Syndrom blue light toxicity aneb není to pouze o CR.
5. Za hranicí světla – jak jsou naše biorytmy ovlivňovány jídlem, fází měsíce či EMF.
6. Jak optimalizovat své světelné prostředí (práce vs doma večer).
7. Cirkadiánní rytmus a fungování metabolismu – na co ve výživě zapomněli (světlo – leptin – mitochondrie).
8. Praktické řešení Vašich otázek a problémů (online)

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..