Holistický přístup Optimalizace zdraví Zdravé střevo

Jak je narušené trávení a zdraví GIT spojeno s problémy jinde v těle? (Video-podcast #4)

V novém video-podcastu se podíváme na problematiku zdraví našeho trávení a trávicí soustavy (tvořené nejen GIT, ale i enterickým nervovým systémem, střevní imunitou, mikrobiomem a dalšími částmi).

A jak jejich chronickým narušením (nejčastěji v jedné ze čtyř částí) pak mohou vznikat chronické problémy nejen s trávením, ale i jinde v těle, potažmo, jak je chronické narušení GIT spojeno se vznikem některých chronických onemocnění (nejen autoimunitních). Níže pak najdete jako doplnění k podcastu podrobnější vysvětlení zmiňované problematiky (podcast a článek se tedy spíše doplňují.

Video-podcast #4 najdete v plné video-verzi (s vnořenými tabulkami a přehledy) výše na Youtube, kromě toho audio verzi najdete na Spotify / Apple Music.


Nový protokol PL: GUT najdete zde: plstyle.cz/traveni


Důležité: Pokud máte jakékoliv chronické problémy s trávením, byť jim nemusíte přikládat pozornost, tak je vhodné to řešit. Obecně můžeme říci, že je vhodné 1-2x ročně udělat protokol obnovy GIT a trávení na 4 – 8 týdnů, kdy posílíte 4 problematické části (kapacita, střevní bariéra, mikrobiom a detoxikace) a minimalizujete tak potom dopady moderního životního stylu.


Dílčí zdravotní problémy na úrovní trávení, které jsou často přehlíženy a lidé se s nimi zkrátka naučili žít, bývají často spojeny a mohou poukazovat na:

 • 1. Problémy na úrovni žaludku / trávicí kapacity.⁠
 • 2. Problémy na úrovni střevní bariéry.⁠
 • 3. Narušení mikrobiomu / množení patogenů ve střevech.⁠
 • 4. Problémy na úrovni tlustého střeva, závěru detoxikace a vylučování.

Pokud je pak člověk ignoruje, mohou se začít postupně propojovat a zhoršovat a docházet k chronickým problémům, spojených zejména:

 • a) K narušení trávení potravy a vstřebávání nutrientů (makro i mikroživin – vitamíny, minerály) = deficity v těle.⁠
 • b) Otevírání spojů střevní bariéry = vstup patogenů, toxinů a antinutrientů ze střeva do těla (zatím omezeně).⁠
 • c) Provokování imunity tím, že proti nim musí cílit.⁠
 • d) Vymírání důležitých mikrobiálních kmenů a rozmnožování patogenních = mikrobiom neplní svou funkci, kdy nám pomáhá na řadě úrovní (až po neuro-optimalizaci).⁠
 • e) Problémy se zpětným vstřebáváním toxinů / odpadních produktů přirozeného metabolismu do těla díky problémům s vylučováním = zatížení detoxikace a problémy z toho plynoucí. ⁠

Z holistické perspektivy se pak takovéto akutní a chronické problémy na úrovni trávení propisují do těla (zdraví střev ovlivňuje jiné systémy v těle), kde mohou vznikat další přidružené problémy:

 • I.) Různé větší a menší zdravotní problémy, které si se střevem vůbec nespojujeme (např. problémy s pletí, energií, spánkem, detoxikací)⁠.
 • II.) Dále mohou vznikat potravinové intolerance a senzitivity⁠
 • III.) Až po chronické onemocnění na úrovni trávení nebo autoimunitní onemocnění (tam je potřeba mít k tomu ještě spec. varianty genů). ⁠
 • IV.) Nebo prostě jen dochází k oslabení systémů zdraví v kontextu nedostatečné výživy.⁠


ERGO: Člověk by se měl o zdraví svého GIT a trávení starat v rámci svého životního stylu + alespoň 1x ročně věnovat 4 – 8 týdnů jeho optimalizaci a posílení.

Kam pro další informace?

– NOVÝ PROTOKOL PL: GUT – Představení základního holistického protokolu pro obnovu GIT a trávení, v jehož rámci se na 8 – 12 týdnů zaměříte současně na optimalizaci všech 4 hlavních problematických oblastí trávení – žaludek, tenké střevo, mikrobiom, detoxikace a vylučování).

Protokol najdete zde: plstyle.cz/traveni

Kniha Nemoc začíná ve střevech – plstyle.cz/leakygut (Střevní bariéra – potravinové intolerance – mikrobiom, Leaky gut protokoly, Eliminační diety (pro potravinové intolerance a další), Protokol pro obnovu Mikrobiomu)

Základní PL: Holistický protokol – plstyle.cz/holistic (Pokrývá celkem 12 problémových oblastí moderního životního stylu, v rámci jejichž narušení se snižuje zdraví tělesných systémů – především trávení a GIT).

KONZULTACE OHLEDNĚ GIT: Pro pokročilejší řešení GIT syndromů a symptomů (či problémů jinde v těle na to napojených) můžete napsat na adam@risebyperformance.com a podle typu problémů Vám doporučím Performance poradce.

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..