Suplementace

Organický Astaxanthin z Krkonošských hor a jeho efekt na zdraví

Astaxanthin je typem karotenoidu, který vytvářejí jednobuněčné řasy, které jsou na spodní příčce evolučního žebříčku, a produkují jej pro svou ochranu před stresem z prostředí (vodní víry, UV a infra záření, anorganické minerály) a díky němu (a jeho efektu na mitochondriální úrovni) dokáží být extrémní čas bez jídla (uvádí se 40+ dní).

Na Brainamrketu nově najdete BM: Astaxanthin, který je z certifikované organické farmy v Krkonoších, je extrémně bio-aktivní a potentní a jedná se o nejen o extrémně silný anti-oxidant (eliminuje až 19 typů volných radikálů), ale pomáhá také se zrakem (a odolností na modré světlo), nebo jej lze využívat pro zdravé opalování (a samozřejmě jako antioxidant).


Astaxanthin je produkován řasou Haematococcus pluvialis, která je součástí potravního řetězce, kdy se pak astaxanthin zabudovává do masa nejprve krillu (mini korýši), ze kterých se pak zase prodává krill oil (stabilní omega 3 + astaxanthin) a tím se před pářením zase živí lososi a lososovití pstruzi, kteří jej využívají jako boost energie pro to, aby pak mohli doplavat proti proudu a divoce naklást vajíčka ve sladších vodách (like a boss).

Divoký losos má proto krásně červené maso (oranžové je často uměle na farmách doplňováno beta karotenem, který pokud je v potravě ryb, tak to není apriori špatně).

No a Astaxanthin se dá „těžit“ přímo z těchto jednobuněčných řas, k čemuž se využívají speciální farmy, kdy se řasy nechají rozmnožit ve speciálních trubicích, kudy se pak prohání voda a rozsvěcují se infra/UV lampy, čímž zelené řasy zčervenají a vyprodukují velké množství červeného barviva, které se pak jako olej sklízí, dává do kapslí (ve verzi z Brainmarketu je doplněn olivovým olejem).

Lokální Astanxantin v nejvyšší kvalitě?

No a teď to nejlepší – Astaxanthin, který prodává Brainmarket je ceněný jako jeden z nejlepších ne-li nejlepší na celém světě, a podržte se – produkuje se v naší zemi lokálně v Krokonoších, v rámci EU organicky certifikovaného procesu, kdy se pro řasy využívá lokální podzemní krkonošská voda v nejvyšší čistotě a kvalitě! 

Hlavní devizi tohoto astaxanthinu jsou:

 • Lokální produkt z fabriky v Krkonoších, uzavřený systém kultivace (řasy nerostou někde venku, ale ve speciálních turbínách).
 • Extrakce CO2 bez použití chemie.
 • Využívá se podzemní krystalicky čistá (a testovaná voda, takže nehrozí kontaminace těžkými kovy a podobně).
 • Certifikovaná bio/organická produkce, non-GMO, laboratorně kontrolována.
 • Energie a teplo je čerpáno z obnovitelných zdrojů a voda využívaná pro řasy je recyklována.

Jaký je efekt a využití Astaxanthinu?

1. CHRANA OČÍ PŘED NIČIVÝM EFEKTEM HEV BLUE LIGHT

Na prvním místě je pro mě ochrana očí, zejména pokud pracujete s počítačem, kdy pomáhá vytvářet doslova „ochranný filtr“ (zabudovává se do sítnice), proti ničivému efektu HEV (modrému světlu nejvyšší intenzity, které se v přírodě vyskytuje málo, ale maximálně jej produkují displeje a obrazovky s LED / LCD svícením).

Oči jsou přitom nejen klíčem ke zdravému zraku, ale také fungujícímu cirkadiánnímu rytmu. To také vysvětluje, proč mají lidé se sítnici zničenou toxickým modrým světlem nejen problém se zrakem, který nejde plně odstranit brýlemi (protože jsou doslova ničeny fotopigmenty). Ale zároveň chronicky poničeným cirkadiánním rytmem, kdy pokud máte zničené receptory s melanopsinem, tak už nic moc s brýlemi před spaním nevymyslíte.

Jedna kouzelná pilule denně, ideálně doplněná o ranní / večerní sungazing, je to nejdůležitější proto, abyste své oči při práci na počítači ochránili (respektive pokud pracujete někde v officu pod LED světlem). Ne vždy je možné nebo chtěné (např. práce s klienty / grafikou) mít na práci žluté brýle nebo software.

2. SNIŽOVÁNÍ CHRONICKÉ ZÁNĚTLIVOSTI / DOPADU TOXINŮ / MODERNÍHO ŽIVOTNÍHO STYLU

Na druhém místě je pak efekt, který se vysvětluje špatně laicky, ale týká se ohromného anti-oxidačního efektu Astaxanthinu, který na jedné straně eliminuje volné radikály, a tím nepřímo snižuje i systémovou zánětlivost (protože zánět vzniká tam, kde jsou výrony volných radikálů). V praxi tak pomáhá minimalizovat negativní působení všech typů toxinů, elektromagnetického znečitění, a dalších typů poškození, kdy eliminuje až 19 typů volných radikálů. 

Jedním dechem je ale potřeba dodat, že nekteré volné radikály potřebujeme jako signální molekuly (i k regeneraci po tréninku), a tak není dobré dávat nějaké hyper dávky astaxanthinu ve snaze „více je lépe“, ale suplementovat skutečně 1 tbl. denně (8 mg u BM varianty), a ideálně ráno (v součinnosti se sungazingem) a ne po tréninku.

3. VYUŽITÍ V RÁMCI ZDRAVÉHO OPALOVÁNÍ

Astaxanthin je dobré používat ve světlé části roku v kombinaci s opalováním (před / po), zejména pokud se držíte našich Performacne zásad, a opalujete se bez použití toxických opalovacích krémů (a slunečních brýlí). V takovém případě na jedné straně podporuje zdravější opálení, na druhé pak eliminuje volné radikály vzniklé při déle trvajícímu vystavení solární radiaci.

Pamatujte, že opalování je extrémně důležité pro naše celkové zdraví (a podle studií i celkovou délku života), a využití astaxanthinu je jednou ze strategií, jak jej provádět dlouhodobě a bezpečně, a nenaletět přitom průmyslu s opalovacími krémy, kterými do sebe lidé dostávají doslova tuny endokrinních disruptorů. Více o zdravém opalování najdete v našem PL: Holistickém protokolu.

Přehled efektu Astaxanthinu dle studií:

Podpora zdraví očí:

 • Ochrana před únavou očí způsobenou používáním technologií a nevhodným osvětlením. (R)
 • Ochrana oční sítnice před poškozením umělým světlem. (R)
 • Ochrana před akomodací očí u lidí středního věku a starších lidí. (R)

Podpora zdraví pokožky:

 • Astaxanthin vykazuje fotoprotektivní, antioxidační a protizánětlivých účinky na pokožku. (R)
 • Zabraňuje rychlejšímu stárnutí kůže. (R)
 • Podporuje hojení ran. (R)
 • Díky antioxidačním účinkům se jedná o účinnou strategii pro snižování rizika poškození pokožky vlivem UV záření. (R)

Kardiovaskulární zdraví:

 • Antioxidační účinky Astanxanthinu jsou spojeny s podporou zdraví KVO a snižování rizika KVO onemocnění. (R)
 • Jeho užívání je spojeno se snížením oxidace LDL lipoproteinu. Důkazy naznačují, že by Astaxanthin mohl působit preventivně proti aterosklerotickému kardiovaskulárnímu onemocnění. (R)

Sport, výkonnost a regenerace:

 • Bylo zjištěno, že užívání Astaxanthinu vede k zvyšování svalové síly a vytrvalosti. (R)
 • Současně vede k snižování zánětlivosti a oxidativnímu stresu vyvolaného pohybovou aktivitou. Zde je potřeba zvážit míru pozitivního zánětu a adaptace, kterou může užívání Astanxanthinu narušovat. (R)

 • Prochází mozkovou a hematoretinální bariérou, a tím přináší antioxidační a protizánětlivou ochranu MOZKU i OČÍM (sítnici).
 • Odstraňuje více volných radikálů, než jakýkoliv jiný antioxidant.
 • Funguje jako supersilný antioxidant.
 • Potlačuje zánětlivé markery.
 • Silně pohlcuje UVB záření.
 • Snižuje poškození DNA.
 • Nemá pro-oxidační účinky – jde o čistý antioxidant.
 • Váže se na svalovou tkáň.
BM: ASTAXANTHIN

Astaxanthin v rámci Performance životního stylu

Suplementace astaxanthinu není samospásná, a v rámci celkového životního stylu je určitě mít potřeba pojištěny základy jako 1. Spánek a cirkadiánní rytmus. 2. Rehydrované a remineralizované tělo. 3. Kvalitní celistvé potravinybohaté na mikronutrienty 4. Eliminovat hlavní zdroje toxinů, stresu a patogenů… A další, jejichž optimalizaci můžete pořešit například v PL: Holistickém protokolu.

Na těchto základech se ale dá potom dále stavět a využívat tuto pokročilejší suplementaci, stejně jako se dá Astaxanthin použít jako „trojský kůň“ pro chronicky nezdravé, vyčerpané a staré lidi, kteří mají málo dopaminu pro to, udělat ve svém životě alespoň základní kroky k lepšímu, a skrze astaxanthin mohou tělu od chronického přehlecní stresory a toxiny alespoň částečně ulehčit.

Pokud chcete Astaxanthin vyzkoušet na vlastní kůži, tak jej najdete na e-shopu Brainmarket. A pokud Vás zajímá více o světu přírodních superlátek, a jejich vědeckém efektu, tak se podívejte na naší knihu PL: Superlátky (kde najdete kapitolu nejen o astaxanthinu, ale také několika desítkách dalších superlátek z rostlin, bylin, řas či medicinálních hub).

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..