cirkadiánní rytmus Performance lifestyle Zápisky z cest

Cestovatelský pack na optimalizaci spánku a cirkadiánního rytmu

Jedna věc, kterou v rámci cestování NIKDY nepodceňuji, je vzít si s sebou všechny základní + některé pokročilejší věci na optimalizaci cirkadiánního rytmu a spánku.

Nejde přitom pouze o adaptaci na větší časový posun (zde např. – 7 hodin), se kterým právě díky tomuto stacku nemám nikdy problém (v podstatě přes první noc přepnutí do lokálního času), protože podobnou skladbu si klidně vezmu na hotel v Česku.

Jde totiž o nedostatky hotelů a různých forem ubytování, kdy jsem vysledoval, že ultra moderní nebo na druhé straně staré, ale „modernizované“ hotely jsou na tom nejhůře.


BAVÍME SE O FAKTORECH JAKO (PŘÍKLADY):

🔻 Novější klimatizace s modrým displejem, který nezhasne, ani když je off nebo když se vypne udusíte se přes noc. (řešil jsem teď na 5/6 ubytování). Bez ohledu na to, že pokud nemá režim sleep, není dobré u ní spát (narušení mozkových vln).
🔻Televize a další elektrospotřebiče (jako wtf nonstop osvětlený minibar s prosklenou čelní stěnou – zdravím hotel Teehouse).
🔻WTF žárovky, které i po vypnutí svítí v „nočním režimu“ a osvětlují prostor (asi kvůli bezpečnosti).
🔻Světelný smog skrze okna, které nejdou plně utěsnit (včetně lampy svítící přímo do očí na posledním ubytování), nebo světlo zpod dveří.
🔻Nemožnost otevřít okno („bezpečnostní hledisko“), a tak buď nedostatek kyslíku nebo nutnost používat klimu na spaní.
🔻Noční hluk opilých lidí na hotelu nebo uřvaných opic a krocanů v jungli.
🔻Nepravidelný spánkový režim v důsledku socializace nebo explorace vyšších dimenzí.
🔻Cizí lidé na pokoji nebo v domě, kteří nemají pravidelný cirkadiánní rytmus a v noci smaží krůtu v otevřené kuchyni.
🔻A jejich kombinace.Možná si přitom říkáte, že podobný stack používáte i doma, a není zase tak odlišný. To je určitě dobře, a mnohdy to jinak nejde. Mým osobním cílem ale bylo za posledních 6 let co se o cirkadiánní rytmus odborně zajímám, upravit své domácí prostředí tak, abych nic z uvedeného nepotřeboval. Aby bylo doma všude cirkadiánní osvětlení, a nemusely se tak nosit brýle, aby z ložnice byla královská odhlučněná krypta v absolutní tmě, kde bude ráno svítit denní světlo, a celou noc proudit horský vánek tak, a aby člověk spál jako král, a nemusel užívat žádnou suplementaci na spánek (Performance magnésium je výjimkou, ale to není jen na spánek, ale na 350+ biochemických dějů v našem těle, a nemusí se ani brát před spaním).

Když ale cestuju, beru si už prozřetelně celý tento stack. Spím s maskou a špuntama do uší, současně ale i tak přehazuju věci přes všechny diody a zdroje nočního světla (skutečně to cítím i přes pokožku s maskou že na mě něco svítí :D), a hlavně pokud je fakt krize, tak se setnu CBD a mini kapičkou lipo melatoninu (lepší než stilnox – jen bacha neužívat nikdy dohromady s podobnými farmaky).

Věřím, že nikoho v této skupině tato optimalizace nepřekvapí, protože si je vědom důležitosti spánku, cirkadiánního rytmu a melatoninu pro celkové zdraví. Nicméně, pokud chcete sami přejít od základů optimalizace k mistrovství, nehledejte dále než je náš PL: Cirkadiánní protokol (www.plstyle.cz/cr – pokud máte trochu více časum na studium, aplikaci a hraní si), nebo pro rychlíky přednáška PL: Cirkadiánní biologie (vše potřebné během 4 hodin – www.plstyle.cz/cb).

PS: Pamatujte, že zvýšený kortizol a naštvanost / strach z umělého světla, jsou často většími narušiteli cirkadiánního rytmu a spánku než modré světlo. A proto co nemůže ovlivnit – nestresujte se tím! Na druhé straně všeho s mírou (pro ty, co si svářečské brýle lepí izolepou na hlavu, aby se k nim zespodu nedostaly ty dva fotony odražené od podlahy).

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..