Holistický přístup Performance lifestyle

Odvrácená stránka Davida Sinclaira a hypu kolem NMN

Nečekaná kontroverze Davida Sinclaira u resveratrolu a NMN, jeho studiích, zveličení výsledků, vytvoření nového trhu, a následného prodeje firem nebo získání monopolu na trhu v hodnotách stovek miliónů dolarů. Jste připraveni? Tak jdeme na to!


Před nějakými 3 nebo 4 roky se, v té době neznámý vědec, David Sinclair objevil v podcastu Joe Rogana, kde vůbec poprvé upozornil na neznámou látku, kterou na základě svého výzkumu na krysách užívá, se jménem NMN.

Během několika měsíců to vytvořilo hype a poptávku po této látce, jako po něčem novém a nedostupném, co se ještě neprodávalo jako doplněk stravy. Na její vrub se dávaly extrémně slibné vlastnosti, mezi které měl patřit extra silný efekt na zpomalení stárnutí, celkové zvýšení životní energie, snižování biologického věku a mnoho dalšího.

Velice brzy se na trhu (zatím jen v USA) objevily první firmy, které začaly NMN v různých formách prodávat. A tak jsme se s kolegy jali toho tuto novou a zajímavou látku začít na sobě testovat (kdy jsme objednali všechny možné formy včetně sprejů do nosu, cucacích tablet atd.). To vše ale ani po měsících testování v cenách tisíců a tisíců Kč nevedlo k jakémukoliv pocitovému efektu (a měřitelné jsou pouze koncetrance NAD v krvi, což samo o sobě značí pouze to, že se při zvýšených hodnotách dostává do těla).

Právě díky vysoké ceně a nízkému pocitovému efektu (na rozdíl od jiných substancí, superlátek atd.) jsem proto nikdy nezačal o této látce (i vzhledem k opatrnosti díky nedostatku výzkumu viz dále) informovat veřejně. A probírali jsme ji tak pouze Performance univerzitě, a to ještě v kontextu toho, aby poradci věděli, jaké jsou její limitace a možné neg. vlastnosti (také viz dále).

Během těch několika let mezitím David Sinclair obletěl desítky podcastů, vydal knihu a stal se uznávaným vědcem/celebritou. Mezitím se také z prodeje NMN stal extrémně výnosný business, na kterém ale neměl zdánlivě žádnou provizi a tak většina lidí stále věřila, že je prostě dobrý vědec, který chce podporovat zdraví společnosti.

V dnešní době se díky rozmachu můžete s NMN setkat pod řadou značek, a jeho „tlačení“ se stává stále častější a módnější záležitostí, kdy už jsem tuto látku viděl prodávat i přes kosmetická studia (SIC!).


JE PŘITOM MOŽNOST, ŽE SE JEDNÁ POUZE O DOBRÝ MARKETINGOVÝ TRIK A SNAHU O EXTRÉMNÍ VÝNOS ZE STRANY DAVIDA SINCLAIRA?

1) Limitace výzkumu NMN a rizika bezepečnosti

První věcí je skutečná efektivita NMN vs hype train, který kolem něj nejprve Sinclair, ale pak už i samotní prodejci, distributoři a influenceři vytvořili. A to v podobě dle šablony opakovaných nespecifických efektů na zpomalování stárnutí a podobně.

Kde je ale zakopaný pes?

David Sinclair svá tvrzení o efektivně NMN na zpomalování stárnutí postavil na svých experimentech, kdy jej testoval nejprve na jednoduchých bakteriích a později na krysách a ne na lidech. To nemusí být vždy špatně, ale problematika zpomalování stárnutí a mitochondriálního zdraví je u lidí mnohem složitější a na rozdíl od krys v laboratorním prostředí naše tělo funguje nejen mnohonásobně komplexněji, ale současně jsme vystaveni daleko širší plejádě negativních stimulů, které nás ovlivňují (a které způsobují předčasné stárnutí), zejména mechanismy narušující zdraví mitochondrií (hypoxie, leak elektronů, narušení ETC), u kterých můžete suplementovat NMN (v podstatě energetický molekula, kterou mitochondrie využívají) jak chcete, ale pokud jsou poškozené mitochondrie (respektive je vysoká heteroplazmie), tak Vám stejně nebude muset fungovat (nebo se jen bude navyšovat leak elektronů a oxidativní stres).

O to více zarážející je, že chybí alespoň preliminární studie na různých skupinách starých, nemocných či oslabených lidí, které jsou u jiných látek daleko častější.

Kromě otázky reálné efektivity a dalších proměnných (jako stav mitochondrií člověka), tu ale vyvstává několik problematických oblastí:

  • 1) Možnost, že externí suplementace NMN může snižovat vlastní produkci (např. u mladých biohackerů, kteří by jej měli mít přirozeně dostatek), a může tak v podstatě vést k tělesné závislosti na suplementaci (a vytváření falešného efektu, že po vysazení se člověk cítí hůře). Toto je přitom efekt, který jsme anekdoticky já i kolegové pozorovali, kdy je velice snadné sklouznout ke každodenní suplementaci (kterou je přitom efektivní spíše cyklovat).
  • 2) Stejně tak existují některé studie (také na krysách) a celkové poznatky, že NMN může podporovat růst nádorů v těle (protože rak. buňky využívají NMN jako zdroj energie pro rychlejší dělení).

    Než se na mě prodejci NMN sesypou, tak neříkám, že NMN způsobuje rakovinu, ale že existují validní otázky ohledně bezpečnosti užívání u lidí, zejména pokud by měl člověk v těle rakovinné buňky a nevěděl to (což se stává častěji u starých lidí, kterým se také hojně doporučuje). A před plošným doporučováním zázračného suplementu fungujícího jako fontána mládí by to chtělo mít více informací a nebo mít minimálně (pokud se nepovede plně vyvrátit) na stránkách disclaimer („Neužívejte při onemocněních rakovinou, či jejím prodělání nebo pokud ji máte v anamnéze.“

Je potřeba chápat, že NMN není běžný suplement, ale velice specifická látka, která byla uměle vytvořena pro studium dlouhověkosti, s možností ovlivňovat buněčné stárnutí, ale která díky Sinclairovi přeskočila do veřejného prostoru (kdy si nejsem jist jak je to u nás nebo ve světě s reálným schválením jako doplňku stravy). 

Současně neříkám, že nemůže mít NMN onen proklamovaný pozitivní efekt. Jen nechci aby se lidi nechali unášet podobným hypem a dělali z něj něco, co reálně nemusí být. 


1) Sinclarova minulost s prodejem patentované formy resveratrolu za 720 mil. USD, která nefungovala

David Sinclair se ještě před NMN věnoval primárně výzkumu jiné molekuly – resveratrolu (přírodní látka z křídlatky japonské a plného červeného vína), kde opět na krysách prokázal potenciál benefitu pro dlouhověkost (aktivace sirtuinových genů, zejména SIRT1), kdy výsledky svých studií začal mediální a i vědecky hypovat výroky jako:

“(It’s) as close to a miraculous molecule as you can find…. One hundred years from now, people will maybe be taking these molecules on a daily basis to prevent heart disease, stroke, and cancer. (R)(je to skoro až zázračná molekula, za sto let ji budou lidé brát na denní bázi, aby zabránili infarktům, mrtvicím nebo rakovině).

Současně spolu-založil v roce 2004 společnost Sirtris Pharmaceuticals, která se zaměřila na produkci patentované formy resveratrolu (SRT501), kterou se mu a kolegům povedlo prodat za fascinujících 720 miliónů dolarů farmaceutické firmě GSK.

Což skončilo absolutním fiaskem, kdy nejprve v roce 2009 nové studie poukázaly na to, že Sinclairovy studie o efektu této patentované formy resveratrolu SRT501 nebyly reálné (kdy k aktivaci SIRT 1 – genu spojeného s dlouhověkostí – buď nedocházelo dostatečně hodně, nebo v některých případech ho látka potlačovala), a o rok později na základě toho + negativních vedlejších efektů společnost GSK celý výzkum a vývoj Sinclairova resveratrolu zařízla (a ztratila tak skoro miliardu dolarů: akvizice + další studie a vývoj).

To samo o sobě je příběhem, který by měl pokud ne Sinclaira zdiskreditovat, tak alespoň zajistit to, aby lidé jeho výzkumy (a vývoje patentovaných forem) brali s rezerovou.

Tím se ale dostáváme zpátky k NMN, kde se rozhodl použít podobnou fintu, ale tentokrát svou patentovanou formu prodávat přímo lidem (a zajistit, aby to nemohl dělat nikdo jiný).

2) Sinclairovo zabanování NMN jako doplňku stravy v USA, a prodej jeho patentované formy

Další firmou, kterou David Sinclair spolu-založil (a stal se předsedou rady výzkumu) je firma Metro Biotech, která se měla zaměřit právě na vznik a vývoj NAD / NMN suplementů. A to v době před zveřejněním informací o NMN v podcastu o Joe Rogana.

Musíte chápat kontext toho, že díky Sinclairovi kolem látky, kterou nikdo na světě neznal, a ani se neprodávala, vznikl během několika let stamilionový (USD) business. 

Sinclair to přitom měl od začátku vymyšlené podobně jako u resveratrolu, kdy vytvořil a nechal si patentovat speciální formu beta-NMN pod názvem MIB-626.

Jak jsem ale psal výše, tak za těch několik let, než se začala tato forma prodávat nebo nabízet, se kolem NMN vyrojily desítky firem a stamiliónové USD obraty, takže pokud by zase jen firmu prodal nebo jen začal svou verzi prodávat, mohla by zapadnout.

A tak se dostáváme k tomu šílenému (což pasuje Sinclaira do role záporáka): Jeho společnost Metro Biotech podala (na základě svých běžících studií beta-NMN s potenciálem pro léčbu nemocí) stížnost k Americkému FDA (úřad pro kontrolu léčiv) a skrze něj vyjednala BAN NMN PRO USA! (ano čtete správně). V USA totiž existuje možnost, že pokud se to podaří protlačit, tak může FDA zaříznout prodej doplňku stravy, pokud už nějaká farmaceutická firma vyvíjí produkt na jeho bázi a existují důkazy o jeho efektivitě.

Sinclairovým cílem přitom nebylo nic menšího, než získat (v USA) dominanci a kontrolu nad celým trhem s NMN, protože ho tím znemožnil prodávat jako doplněk stravy a rozhodl se stát vlastním dealerem, který jeho patentovanou formu (ale volně prodejnou) protlačí do těl desítek tisíc lidí, kteří se NMN naučili pravidelně užívat.

To samozřejmě vyvolalo velkou míru kontroverze, kdy se na toto téma veřejně poukazuje, kdy on sám vydal písemné vyjádření, které ale v podstatě jen politicky maže med kolem pusy lidí.

Takže si to shrneme:

1. David Sinclair začal zkoumat ve studiích na kvasinkách a později krysách analog látky, kterou máme ve svém těle, pod názvem NMN, a kolem ní měl rovnou (jako předtím u resveratrolu) vymyšlený stamilionový business.

2. Tuto neznámou látku vyhajpoval u Joe Rogana v podcastu a za několik let se vytvořil zcela nový trh s NMN, desítky značek a desítky tisíc pravidelných uživatelů, a to ne na základě reálné vědy, ale jeho osobnosti, autority vědce a několika základních studiích na krysách.

3. Jeho firma Metro Biotech mezitím vytvořila patentovanou formu beta-NMN (která existovala prozaicky již před podcastem), a v roce 2022 podala stížnost k FDA, že látku zkoumá a je to potenciální lék, a FDA zabanovala v USA prodej NMN jako doplňku stravy bez ohledu na desítky firem a roky prodávání.

5. Tím Metro Biotech získal monopol k jeho vývoji, zkoumání a prodávání, a svezl se na úspěchu firem, které jej samy dlouhé roky dostávaly mezi své klienty. David Sinclair tak v podstatě přes nos ovládl trh s NMN, který celé roky hypováním v podcastech a hlavně ve své knize, uměle vytvářel.

6. Třešničkou na dortu přitom je, že v minulosti s jinou firmou využil podobné schéma k propagaci patentované formy resveratrolu, kde celou firmu prodal za 720 mil. dolarů farmaceutické firmě, která ale po letech další vývoj a prodej této látky zařízla, protože se ukázalo, že nemá slibované působení a má negativní efekty.

Ještě jednou nejsem odpůrce užívání NMN, jen se kolem toho podle mě udělal příliš velký hype. Čeho ale jsem odpůrce je David Sinclair a jeho tlačení jako anti-aging specialisty (už od studií na resveratrolu proti němu šla většina odborníků ze stejné oblasti, protože prostě tlačil věci, které reálně nebyly tak slavné, jako se prezentovaly). 

KDE HLEDAT REÁLNOU FONTÁNU MLÁDÍ?

Existuje spousta prokázaných a dlouhodobě efektivních postupů, jak podporovat mitochondriální a buněčné zdraví, udržovat si přirozeně vysoké hladiny NAD+ a zpomalovat stárnutí. A to pomocí využití technik, principů a nástrojů, o kterých celé roky informujeme: Od využívání horméze, přes práci s elementy přírody (vzduch, voda, slunce, zemské EM pole), adekvátní příjem některých mikronutrientů (zejména z celistvých potravin), nebo třeba i fotobiomodulaci (kdy blízké NIR záření aktivuje produkci energii v mitochondriích). A to vše v kontextu zdravých biorytmů – jak toho cirkadiánního, tak těch sezónních, které regulují přirozené opravné a obnovné procesy v těle.

Jako nadstavbu na to pak může volit z desítek či stovek kvalitních doplňků stravy od kvalitních orgánů, přes elektrolytické komplexy, až po specifické rostlinné superlátky, a těmi podporovat své cíle a snažení.

Mějte nejlepší den ever

Adam Česlík

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..