Optimalizace zdraví Performance lifestyle

Proč nebrat účtenky? Problematika BPA (bisphenolu-A)

V nedávném Reels příspěvku na našem Instagramu jsme upozornili na problematiku škodlivosti chemické látky BPA, která se (mimo jiné) používá jako přísada pro výrobu termálního papíru, využívající se pro tisk účtenek, s kterými jsou lidé běžně na denní bázi (více či méně) v kontaktu.

Tento příspěvek řadu lidí zvedl ze židle a vyvolal emoce, kdy u spousty lidí vedl k aktivaci kognitivní disonance a mentálního odštítění této problematiky stylem „však ve všem je něco špatného“ nebo „kdyby to bylo tak hrozné, tak se to nesmí používat.“

Kdy je potřeba jedním dechem dodat, že byť jsme skutečně v moderním prostředí (život ve velkoměstech) vystavení stovkám chemických substancí, tak málokterá se do těla dostává tak hodně a tak pravidelně jako BPA (pokud člověk aktivně používá zdroje kde se obsahuje), a málokterá z látek má tak silné negativní působení na naše zdraví.

Tento článek se přitom bude týkat hlavně BPA obsažené v účtenkách, velice málo známého, a o to více problematického zdroje BPA, který může dlouhodobě narušovat Vaše zdraví, a to hlavně ve chvílích, kdy pracujete v některých profesích: U pracovníku v obchodech, obecně na kasách, v pohostinství, u zaměstnanců na benzínových pumpách, u účetních nebo obecně podnikatelů, kteří svědomitě shraňují podklady pro účetnictví.


1. Co je to BPA a jaký má negativní vliv na zdraví?

BPA (bisphenol-A) je chemická sloučenina, která se od 60.tých let 20. století obecně využívá pro výrobu měkkých plastů v rámci předmětů denní potřeby, jako jsou plastové krabičky na jídlo (tolik oblíbené mnohými fitness entuziasty), do výstelek konzerv (epoxidové pryskiřice např. plechovky od tuňáka), v rámci lahví na tekutiny (zajímavost, že Brainmarket dělá shakery od začátku BPA free), nebo právě do termálních papírů, na které se tisknout účtenky (BPA se ale také uvolňuje do vzduchu z továren, které s nim pracují).

Postupně přitom začalo přibývat důkazů o tom, že se z těchto předmětů nejenže dostává BPA do krve, ale že by povolené normy měly být 100x nižší, protože i malé množství, pokud se dostává do těla na denní bázi, vytváří v těle chronické zdravotní problémy, také proto, že se v našem těle ukládá (zejména při oslabené detoxikaci).

Hlavních negativním efektem BPA je, že v našem těle narušuje hormony (chová se jako endokrinní disruptor). Nejvíce prozkoumané je jeho působení na estrogenní receptory (na které se váže silněji než tělu vlastní hormon estradiol), což u mužů i žen vede postupem času k celé plejádě negativních efektů od nabírání tukové tkáně (tam kde má dané pohlaví hodně estrogenních receptorů), přes narušení pohlavních hormonů (u mužů negativní snížení testosteronu a erekce, u žen narušení cyklu) a může vést až k neplodnosti, která je bohužel v naší populaci stále častější (a týká se jak mužů, tak žen).

Kromě estrogenního působení má BPA také přímý anti-androgenní efekt (snižování mužských pohlavních hormonů), a anti-thyroidní efekt (snižuje produkci hormonů štítné žlázy) (R).

A bohužel má BPA v těle také prokázaný kauzální (= příčinný) efekt na vzniku některých forem rakoviny (R).

2. Skrytá hrozba BPA z účtenek, je to tak špatné?

Pokud jste rovnou přeskočili k tomuto nadpisu (hanba Vám), tak se očima vraťte o několik odstavců nahoru k popisu pestré plejády negativních účinků BPA na naše zdraví, ať chápete, PROČ se skutečně vyplatí problematiku účtenek řešit.

Jak jsem přitom psal v úvodu tohoto článku, tak klasické účtenky (potažmo termální papír), mohou být v dnešní době pro řadu lidí hlavním zdrojem BPA v těle, který navíc může skrytě unikat Vašemu povědomí, a neřešíte jej proto. Kdy největším problémem bude pro profese, které s účtenkami přímo pracují (účetní a podnikatelé, pracovníci v obchodech, na kasách, v pohostinství).

Je to přitom s BPA v účtenkách skutečně tak špatné?

Studie z roku 2017 prokázala, že se při pravidelném kontaktu s účtenkami dostává značné množství BPA z papíru skrze tenkou kůži na bříšcích prstů do krve. A že celková doba konktaktu a množství BPA, které se do těla dostane, je vyšší než se myslelo a je potřeba brát jej jako ohrožující.

Pokud toto zjištění propojíme se studiemi o celkové škodlivosti BPA, tak nám z toho vyplývá, že řada lidí, kteří jsou během dne v kontaktu s účtenkami, tak z nich do sebe dostávají malou ale pravidelnou dávku BPA – každý den, dlouhodobě, a to pak může vést k řadě chronických zdravotních obtíží, které si lidé s tímto nenápadným zdrojem vůbec nespojí.

3. Základní tipy, jak v praxi snížit BPA z účtenek:

A) Pokud nemusíte, tak účtenky neberte (tzn. pokud je nepotřebujete do účetnictví nebo jako zárukový doklad)

B) V obchodech, které navštěvujete nejčastěji preferujte možnost online účtenky (pokud tuto možnost nabízí).

C) Snažte se celkově minimalizovat dobu doteku s účtenkami, nemazlete se s nimi v kapse, pokud podnikáte, co nejrychleji je zavřete do „pandořiny skříňky“ (kterou pak jen předáte účetní), a celkově si dejte pozor i na další tištěné papíry s obsahem BPA jako jsou některé letáky, noviny atd. Proto také děláme protokoly jako e-booky 😀

D) A Konečně, pokud Vaše práce vyžaduje, abyste pravidelně pracovali s účtenkami tak existuje řada „hacků“ jak kontakt minimalizovat – od používání takových tenkých pracovních bavlněných rukavic (alespoň na jednu ruku), po prosté nalepení náplasti na 3 prsty, kterými účtenky chytáte a předáváte klientům.

E) Kromě toho ale můžete tento článek nasdílet na sociální sítě, ukázat své rodině a hlavně zaměstnavatelům a informovat je o rizicích BPA v účtenkách. Na firemní / podnikové úrovni se dá přejít (jako to mnozí dělají) na tištění účtenek / zálohových dokladů na klasických papír tiskárnou. A u výpisu z platebních terminálů (což je typ účtenky kdy dnes nejčastěji dochází k přenosu BPA do krve) se již dlouhé roky dají koupit speciální BPA-free varianty (poprvé jsem se s tím setkal v roce 2018 v Belgii v jednom healthy bistru, kde na celé účtence byl vzadu vodoznak BPA-free, takže jsem se pak fotil jak se s účtenkou radostně mazlím).

+ Pro celkovou eliminaci BPA z dalších zdrojů, a podporu správné detoxikace BPA z těla, můžete využít praktický protokolek, který najdete v novém článku na Performance Patreonu. Členstvím tam současně podporujete naši osvětu veřejnosti a dáváte nám možnost věnovat pracovní čas článkům jako je tento.


O negativním dopadu BPA na naše zdraví jsem psal poprvé už v roce 2017 a byť se lidé tehdy také chytali za hlavu, tak dnes už se v EU v řadě předmětů (jako obaly na jídlo a vodu, hračky pro děti nebo i termálním papíru) BPA plošně zakazuje.

A u účtenek (o kterých jsem také poprvé psal 2017) je od roku 2020 u nás BPA zakázáno s tím, že je pořád ještě ohromné množství termálního papíru s ním v oběhu. Místo toho se zavedl nový typ papíru s BPS – což ale bohužel bylo spíše alibistické řešení ve chvíli, kdy už se o toxicitě BPA psalo i v massmédiích, protože BPS má také vlastnosti narušující naše hormony, jen bude zase trvat řadu let než ho zakážou.


Praktický protokol,

jak snížit expozici BPA z dalších zdrojů + podpořit jeho detoxikaci najdete na našem Performance Patreonu.

Stejně jako se tam dozvíte více o současném zakazování BPA, kde všude ještě může číhat, a jaké jsou nové formy bisfenolů, na které je dobré dát si pozor.

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..