Performance lifestyle Potraviny Suplementace

Reishi – houba nesmrtelnosti

Ganoderma lucidum, kterou znáte pravděpodobně spíše jako Reishi, je parazitickou houbou po tisíciletí užívanou v tradiční čínské medicíně. Mezi její vědecky prokázané účinky patří regulace imunitního systému, snižování stresové zátěže, detoxikace jater a především slibný protirakovinný efekt.


Při psaní tohoto článku mě ani zdaleka nenapadlo, jak může být Ganoderma lucidum, kterou znáte pravděpodobně spíše pod názvem Reishi, prospěšná. Reishi je parazitická houba infikující kořeny či pařez hostitele, většinou v místě poranění. Hostitelem bývají různé stromy, především duby, ořešáky nebo topoly.

Její chuť je označovaná jako sladká a lehce hořká. Sladká chuť znamená, že doplňuje, zvlhčuje a harmonizuje. Právě sladká chuť bývá v tradiční čínské medicíně často kombinovaná s hořkou. Hořká chuť pak znamená sestup, vypouštění, pročištění, vyprázdnění a vysušení vlhka. Kombinace obou chutí doplňuje Jin – náš stresový zásobník či energetický rezervoár.

V rámci tradiční čínské medicíny je houba Reishi po tisíciletí brána jako jedno z nejcennějších terapeutik, které bylo původně určeno pouze pro císaře. Prostí lidé ji nemohli sbírat, natož konzumovat. Pokud ji nalezli, tak jedinou možností bylo odevzdat ji ihned císaři. Kdyby si ji nechali, hrozil jim totiž trest smrti.

Cenili si jí taoisté, budhisté, královská šlechta i bylinkáři všech úrovní. O jejich blahodárných účincích na zdraví se zmiňuje i nejvýznamnější čínský herbalista, bylinář a mistr akupunktury Li Shih-Chen ve svém medicínském díle Bencao Gangmu (čínská Farmakopei).

Taoističtí mniši pravidelně užívají Reishi k posílení paměti, zlepšení koncentrace a k rozhojnění moudrosti. V Číně se z ní vyráběly sirupy či tinktury, nicméně v čínské medicíně je nejčastější formou odvar, který se pije jako čaj.

 

Složení a léčebné vlastnosti Reishi

Reishi obsahuje celkem asi 250 různých látek z nichž většina nebyla doposud plně prozkoumána. Obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin, má vysoký obsah železa, selenu a vitaminu B a velké množství antioxidantů. Dále obsahuje polysacharidy, triterpenyvlákninu, organické germanium, enzymy a adenosiny. Obsažené terpenoidy mají protizánětlivý účinek. Mezi nejvýznamnější terpenoidy patří kyselina ganodermová a lucidenová.

Reishi působí příznivě na pět lidských orgánů – srdce, plíce, slinivku, játra a ledviny. Synchronizuje jejich funkci, léčí nedostatky a pomáhá díky tomu stabilizovat i systémová onemocnění, zejména dýchacího systému, ale také systém oběhový, trávicí, nervový a pohybový. Díky tomu následně vede ke zvýšení vitality, zlepšuje mentální aktivitu a omlazuje.

Vysoký obsah specifických látek obsažených v Reishi stojí za  jejím dobře zdokumentovaným imunostimulačním a imunomodulačním efektem, kdy pomáhá zvyšovat či snižovat imunitní reakci dle potřeby organismu. Za tímto efektem dle odborníků stojí v Reishi obsažené adenosiny a jinak v přírodě vzácný prvek – germanium. Obsah germania spojují někteří vědci s protinádorovým účinkem, jiní zmiňují, že podporuje imunitu.

Japonské studie referují o pozitivním vlivu Reishi při poruchách spánku a neurastenii (vyznačující se mnoha symptomy bez organické příčiny).

Právě v Japonsku je díky silné tradici Reishi častým předmětem zkoumání. Tamní výzkumy potvrdily především její protirakovinné účinky. Tento svůj efekt Reishi manifestuje prostřednictvím zvyšování aktivity NK buněk (natural killer cells), čímž se zvyšuje schopnost těla bojovat s nádory. Při suplementací Ganodermou se přitom také snižuje pravděpodobnost vzniku metastází (rozšíření rakoviny do dalších částí těla).

Reishi je doporučováno zařazovat při poruchách spánku, snížené imunitě, pro detoxikaci jater, harmonizaci těla a pro prevenci či spoluléčbu rakoviny.  Informace o dalších medicinálních houbách najdete v naší knize PL: Superlátky.

 

REISHI – CHARAKTERISTIKA:

Název: Reishi, česky Lesklokorka lesklá, tradičně ling-zhi, latinsky Ganoderma lucidum.

AKA: Houba nesmrtelnosti.

Charakteristika: Parazitická houba, vyskytující se na poraněných kořenech či pařezech dubů, ořešáků a topolů. Obsahuje přes 250 látek, z nichž u některých byl prokázán pozitivní efekt na zdraví zejmén z hlediska imunomodulace, prevence vzniku rakoviny a spoluléčby rakoviny.

Konzumovaná část: Celé tělo houby.

Forma konzumace: Ethanolové tinktury, ve vodě vařené odvary, sušina, sušina v kapslích.


Houba Reishi obnovuje ztracenou tělesnou rovnováhu a pomáhá udržet tělesnou schránku do vysokého věku fit, a to i při vysoké fyzické zátěži. Mezi její pozitivní efekty na zdraví patří:

  • Působí protizánětlivě
  • Pomáhá při problémech s játry
  • Urychluje regeneraci epitelu plic
  • Zlepšuje buněčný metabolismus
  • Odstraňuje z těla toxické látky nahromaděné v játrech a chrání je tak před zanášením škodlivinami, díky čemuž má smysl využívat jí v protokolech pro navýšení detoxikace.
  • Podporuje srdeční oběh a povzbuzuje srdce (obsažené látky zlepšují průtok krve a proto se spotřebuje méně kyslíku).
  • Normalizuje hodnoty krevního tlaku.
  • Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu
  • Při alergiích rozšiřuje úzké průdušky a snižuje proto riziko onemocnění bronchitidou.

VAROVÁNÍ: Obdobně jako s jinými bylinami a látkami, které prokázaly svou efektivitu ve vědeckých výzkumech, i s Reishi se na poli doplňků stravy roztrhl pytel. Z toho důvodu je strašně důležité v jaké formě a od koho ji koupíte. 99% produktů na internetu obsahuje totiž  jenom nefunkční sušinu, drť s minimem účinných látek, kdy je následně lehké Reishi (či jakoukoliv jinou rostlinnou látku) odsoudit jako nefunkční.

Z mé vlastní zkušenosti proto doporučuji Reishi od firmy Four sigmatics nebo Myco medica.

Dává se vždy jako poslední věc před spaním, protože pomáhá detoxikaci během spánku, zlepšuje tak nepřímo kvalitu spánku a provádí potřebnou imuno-modulaci.

Mgr. Adam Česlík

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..