Performance lifestyle Spalování tuků

Jak by měla vypadat snídaně pro spalování tuků?

Řada lidí přisuzuje snídani až magický efekt na spalování tuků, ten je většinou ale spojen spíše s celkovou úpravou životního stylu (spánek, režim), výběrem potravin (vyřazení junk foodu) a cvičením než se snídaní samou o sobě.

V rámci systému Performance lifestyle může mít snídaně mnoho podob: Pevnou (klidně i se sacharidy), tekutou (různé superhaky) nebo klidně i půst. Obecně ale platí, že pokud chcete spalovat tuk a zvyšovat po ránu svůj kognitivní výkon, tak by neměla snídaně z hormonálního hlediska obsahovat sacharidy.

Ty totiž vedou k velkému vyplavení inzulínu, který Vás utlumí (sníží energizující kortizol a přepne do parasympatiku), což můž být u některých lidí spojeno s propadem energie (který pak řeší kávou  a stimulanty) a obecně k rychlému nástupu hladu, většinou v podobě bažení po dalších sacharidech.

Dalším problémem sacharidových snídaní bývá, že stojí na potravinách s vysokým obsahem antinutrientů (oves, bílky, mléko, ořechy), které pak v rámci dlouhodobého monotónního stravování mohou začít tělu škodit.

Já osobně jsem asi tak pět let snídal klasiku ovesnou kaši s proteinem a vytvořil jsem si z toho nepěkné ekzémy, kterých jsem se léta nemohl zbavit.

Pokud si oproti tomu dáte snídani postavenou na bílkovinách a tucích (např. vajíčka, ale bez pečiva), tak dokážete být produktivní minimálně dalších pět hodin, aniž byste měli hlad. Co je více praktické?

Samozřejmě je potřeba zmínit, že v rámci populace vždy existují genetické extrémy, což jsou v tomto případě lidé, kteří na ranní dávce sacharidů perfektně fungují (je to ale malé procento). Z těch se pak bohužel často stávají extrémní popularizátoři sacharidových snídaní pro všechny.

Podrobně o různých formách snídaně pro 3 rozdílné styly stravování, včetně konkrétních příkladů naleznete v PL: Fat burning protokolu nebo již brzy v nových tréninkových protokolech PT (kde budou snídaně pro jednotlivé cíle).

Shrnutí: Sacharidové snídaně nejsou ďáblem, který číhá, aby z Vás udělal svojí d*vku, ale z hlediska spalování tuků nejsou pro většinu lidí vhodné. Pokud máte velice nízké procento tělesného tuku (u mužů pod osm), je výběr snídaně daleko více liberálnější a sacharidy pak na snídani můžete (pokud cítíte, že na nich fungujete lépe). 

Adam Česlík

 

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..