Performance lifestyle Potraviny Suplementace

Yerba maté: Elixír mládí a nekonečné energie (update)

Yerba maté, někdy označovaná také pouze jako Maté, je nápoj mající skoro až magické vlastnosti: Zlepšuje zdraví, pomáhá s nemocemi, spaluje tuk a hlavně dodává energii pro psychicky náročnou práci i tvrdý trénink. V tomto článku se o ní dočtete úplně vše, včetně obsahu látek, přípravy nebo kontraindikací.

O efektech Yerby mate hovořím poslední čtyři roky na všech přednáškách a ve všech protokolech Performance lifestyle, díky čemuž získala stabilní pozici v životech většiny mých klientů. A Nyní konečně uzrál čas na to, podělit se o její účinky a neuvěřitelný potenciál pro zvyšování výkonu a přeměnu postavy i veřejně s Vámi.


Po celém světě, ať již hovoříme o vaření lístků čajovníku čínského na Dálném východě, pražení zrn kávovníku arabského na Středním východě a užívání semen kolovníku pravého v západní Africe, nebo o žvýkání listů lobelky nadmuté indiány v Severní Americe, tabáku virginského ve Střední Americe či kokainovníku pravého v Jižní Americe, vypadá to, že si všechny s přírodou spjaté národy ve svém okolí našly rostliny obsahující stimulační alkaloidy, jejichž konzumace se stala neoddělitelnou součástí jejich kultury a následně se pro své účinky dostala mnohdy do celého světa (zejména u zmíněné kávy, tabáku, čaje a kokainu).

Touha stimulovat se k výkonu, ať již psychickému nebo fyzickému, je tedy zřejmě lidské rase, bez ohledu na zeměpisné rozdíly, vlastní po celou dobu její existence.

Jedním z těchto přírodních stimulantů, který má především v Jižní Americe obdobnou popularitu jako káva u nás, je nápoj označovaný jako Yerba maté, připravovaný z usušených listů Cesmíny paraguayské, posvátného stromu jihoamerických indiánů Guarani, který roste především v Paraguayi, Uruguayi a Argentině.

 

Yerba maté jako můj průvodce při cestách za výkonem

Nejrůznější šamanistické kulty všude po světě sdílejí společný náhled na provázanost rostlinné a živočišné říše, kde rostliny často uctívají jako bohy či rostlinné duše (plant spirits) a věří, že pokud k nim přistupujete s náležitou úctou a ceremonií, mají rostliny schopnost ovlivňovat pozitivně Vaše životy, ať již ve smyslu zdravotním nebo spirituálním.

A v případě mého příběhu s Yerbou maté bychom se na to tak mohli klidně dívat:

 

První doušky

Poprvé jsem se o ní dozvěděl z knihy Čtyřhodinové tělo Tima Ferrisse, krátce po jejím vydání v roce 2011, bylo to ale až kolem dubna 2012, kdy jsem se na ní šel zeptat do nově otevřené prodejny s čaji Oxalis a získal ji pod názvem Maté green. Učil jsem se tehdy na malé státnice ve 3. ročníku psychologie na vysoké škole, a protože jsem v té době nebyl příliš fanouškem kávy ani energy drinků, hledal jsem něco, co by mi pomohlo snadněji se učit na zkoušky. A ejhle. Yerbu jsem si tehdy dělal pouze jako klasický čaj (s krátkou dobou vyluhování), díky čemuž jsem účinek v té době ještě nedokázal naplno docenit.

Pak jsem na ni zapomněl a vrátil se k ní až o dva roky později, v dobách učení se na státnice. A bylo to právě tehdy, když jsem si ji znovu koupil, spolu s tradiční nádobou (kalabasou) a brčkem (bombillou) na pití, kdy jsem poprvé ucítil její ohromující efekt.

Zvýšil jsem dávkování oproti tomu běžně doporučovanému a Yerbu popíjel tak, jak se to tradičně dělá v Jižní Americe: Sušina je přítomna v nálevu po celou dobu a vy nápoj dlouhé hodiny pomalu usrkáváte s tím, že postupně nabývá na intenzitě.

 

Subjektivní účinek

Subjektivní účinek byl nesmírný: Nabuzení podobné tomu z kávy, energetických drinků a předtréninkových stimulantů, ale stabilnější a jaksi konzistentnější a bez následného burn-down efektu, spojené navíc se značně zlepšenou náladou, vnitřní rovnováhou a novým náhledem na svět. Tam, kde nebyla chuť do učení, tam jí najednou bylo přehršel, tam kde chyběla jasnozřivost mysli, tam se najednou tkvěla ve své krystalické podobě. A přesto největším účinkem bylo to soustředění, zapálenost pro věc a motivace, vyvěrající z nejskrytějších zákoutí Vaší jinak otupělé mysli, kdy zapomínáte pro práci samu na čas a prostor kolem Vás, což v psychologii označujeme jako flow fenomén Csíkszentmihályiho.

Na Yerbě se velice snadno a efektivně pracovalo po celé hodiny, konzistentně den za dnem. Od učení se textů, přes vlastní reprodukci informací, po tvůrčí činnost. Bez úzkosti, třesu a nervozity, bez vzniku tolerance a adrenální únavy, bez vzniku závislosti a abstinenčních příznaků, bez negativních vlivů na zdraví.

 

Stabilní společník na cestách

Tam však můj příběh s Yerbou maté neskončil, ale začal. Stala se stabilním nástrojem v repertoáru mých technik biohackingu – navyšování fyzické a psychické výkonnosti. Pro její mnohé pozitivní účinky nejen na zvyšování výkonnosti, ale také na zdraví a přeměnu postavy, jsem jí začal zařazovat do stravovacích protokolů Performance lifestyle a později o ní mluvit na přednáškách. Jejího efektu na zvyšování pracovní výkonnosti jsem využil při psaní řady protokolů, kde asi nejvíce tomu bylo u PL 3.0 Optimalizace zdraví, který vznikl za rekordně krátký čas při popíjení Maté na zahradě pod horkým sluncem.

Možná si říkáte, že to všechno může být jenom placebo. Že jsem prostě jen citlivý na stimulanty, a že lze Yerbu nahradit čímkoliv jiným včetně kávy a čaje. Nebo jste ji možná dokonce zkoušeli a žádný zvláštní efekt nepozorovali. Proto se nyní podíváme na to, jaké látky Yerba maté skutečně obsahuje, jak na nás díky nim působí, a jak ji správně připravit, aby tento efekt měla.

 

Složení a účinky Yerby maté:

 

YERBA MATÉ – CHARAKTERISTIKA:

Název: Cesmína paraguayská (Ilex paraguariensis).

Charakteristika: Zelený strom, rostoucí primárně v Jižní Americe, zejména Argentině, Paraguayi a Uruguayi. Dnes se pěstuje hojně také v Brazílii.

Konzumovaná část: Listy, z nichž se připravuje nápoj Yerba maté.

Historie: Vaření listů Cesmíny bylo součástí kulturní tradice původních obyvatel Jižní Ameriky – indiánů kmene Guarani, od kterých tradici při kolonizaci přejali španělští conquistadoři, kteří pití Maté rozšířili do dalších zemí.

Farmakologické složení listů Cesmíny paraguayské:

 • Vitamíny: C, B1, B2
 • Stimulační alkaloidy:
  • Kofein (17,5 mg/g).
  • Matein: Specifický stimulant, nacházející se pouze u maté, kterému přisuzuji značnou část celkového stimulačního efektu.
  • Theobromin: Vyskytuje se hojně v kakau, má stimulační efekt v různých částech centrální nervové soustavy.
  • Teofylin: Obdobně jako předchozí alkaloidy působí jako stimulant na úrovni CNS.
 • Bioflavonidy:
  • Kvercetin: 
   • Sám o sobě má stimulační, anti-oxidační a proti-rakovinné vlastnosti (je jedním z nejvíce prozkoumaných a zdokumentovaných bioflavonidů).
   • Kromě toho však funguje také jako jakýsi přírodní zesilovač, kdy má schopnost zvyšovat biodostupnost a využitelnost všech ostatních látek v Yerbě maté obsažených, tedy včetně zesilování stimulačního a tuk spalujícího efektu alkaloidů.
  • Kaempferol: Přirozeně se vyskytující také v brukvovité zelenině, kde stojí za jejími zdokumentovanými proti-rakovinnými účinky.
  • Rutin: Ředí krev a zlepšuje její cirkulaci, kromě toho také zpevňuje žilní stěny.
 • Chlorogenovou kyselinu: Stimulační a tuk spalující efekt.
 • Více než 27 různých saponinů, kde tím nejvýznamnějším a v rostlinné říši nepříliš často se vyskytujícím je:
  • Ursolová kyselina, která byla ve výzkumech prokázána jako mající současně tuk spalující a svalovou hmotu budující efekt (obdobně jako ilegálně zneužívaný clenbuterol, avšak samozřejmě s mnohem nižší účinností).

 


 

Efekty Yerby maté:

image

 

 PŘÍPRAVA YERBY MATÉ:

Abyste docílili výše zmiňovaného stimulačního, tuk spalujícího a zdravotního efektu, musí pití Yerby maté splňovat několik základních náležitostí:

 1. Musíte mít kvalitní surovinu.
 2. Musíte mít kalabasu a bombillu.
 3. Musíte Yerbu připravit správným způsobem.

Hlavním předpokladem pro dlouhodobě zdravotně nezávadné pití Yerby maté, která má všechny zmínění pozitivní účinky, je získání kvalitní suroviny.

Na základě našeho dlouholetého užívání a testování jsme vybrané odrůdy Yerby maté s kamarádem Jirkou (který ji také dlouhé roky užívá na práci) naskladnili na jeho obchodě brainmarket.cz

Yerba, kterou jsem osobně dlouhé roky na denní bázi užíval je ta od Oxalisu. Tu jsem si proto u nich také nechal podrobně vylustrovat (poslali mi kompletní fotografickou dokumentaci jejího sběru, zpracování a skladování, včetně výsledků testů na těžké kovy a další toxiny).

Ve stejném obchodě pak také koupíte nádobu (kalabasu), kterou můžete mít keramickou nebo dýňovou (tu je pak potřeba vydlabat) a brčko (bombillu, ideálně kovovou), na její pití. Tyto nástroje Vám umožní nechat Yerbu dlouho vyluhovat (nemusíte nic cedit, v brčku je dole sítko) a pít ji stejně jako se tomu děje v Jižní Americe: Po malých doušcích celé hodiny – během práce či studia.

Třetím a neméně důležitým krokem je, jak Yerbu správně udělat. Základem je samozřejmě její dávka, kterou volíte následovně:

 

Příprava, dávkování a kontraindikace:

DÁVKOVÁNÍ:

 • Základní dávka: 2-3 polévkové lžíce.
 • Heroická dávka: 4-5 polévkových lžic (nutno se k ní propracovat a pouze pro některé genotypy).

 

PŘÍPRAVA:

 • Nahřejete vodu na 80 stupňů Celsia (nebo na 100 a necháte trochu vychladnout). Pokud ji zalijete vařící vodou, zničíte prospěšné látky a vytvoříte látky rakovinotvorné.
 • Do kalabasy (nádoby na pití) nasypete požadované množství yerby a nakloníte jí tak, aby se nasunula směrem k jedné straně.
 • Do volného prostoru na jejím dně, který se tím vytvořil, zapíchnete bombillu (brčko) a už s ním více nebudete kvrdlat ani míchat.
 • Zalijete yerbu nahřátou vodou, bombilla stále drží na místě (je zapíchnutá v rohu). Nehýbete s ní.
 • Po 10-15 minutách vyluhování můžete začít malými doušky upíjet.
 • Argentinský způsob (u menších kalabas): Kalabasu naplníte téměř celou Yerbou, zalijete ji a hned pijete. V tomto případě ji vypijete najednou ihned a provádíte pak další nálevy.

 

KONTRAINDIKACE:

 • Pokud máte problémy s chronickým nedostatkem energie během dne, není Yerba vhodným řešením, protože maskuje tento problém, ale neřeší ho. V takovém případě je lepší jako první projít Optimalizací zdraví.
 • Není vhodná, pokud máte slabou toleranci na stimulanty, problémy s vysokým krevním tlakem (či srdcem obecně) nebo trpíte problémy se spánkem.
 • Existuje řada studií poukazujících na pití Yerby a vznik rakoviny jazyka, hltanu nebo jícnu. Tento efekt je však způsobován pitím příliš horké Yerby (viz Argentinský způsob, kdy ji pijete v podstatě vroucí – takto se tradičně pije v Jižní Americe). Proto doporučuji před samotnou konzumací Yerbu nechat vždy lehce vychladnout. Dá se navíc skvěle pít také jako studénka (na ledu).
 • A konečně, pokud máte problémy se soustředěním, brain fogem, vybavováním z paměti nebo obecně nedostatkem kognitivní výkonnosti, tak pro Vás Yerba není, stejně jako káva a další stimulanty, úplně vhodná, protože může tyto problémy prohlubovat (kontrakce cév do mozkou, takže tam pak jde ještě méně kyslíku a živin).

 

SYNERGICKÝ EFEKT (KOMBINACE):

 • Pro zvyšování efektu na prácovní činnost nebo trénink doporučuji kombinovat s 2 tabletami Brainmax: Neurohacker manifesto. Tuto kombinaci užívají denně stovky klientů systému PT posledních několik let.

 

Slovo závěrem

Yerba maté je ultimátním pomocníkem nejen pro trénink či monotónní fyzickou a psychickou práci (jako běžné stimulanty), ale dokáže také projasnit mysl, vést Vás k novým nápadům a myšlenkám a motivovat do práce, která by Vám jinak přišla nudná a fádní.

Obsahuje látky, které několika způsoby zvyšují spalování tuků a má silné proti-zánětlivé a anti-bakteriální účinky (hodí se na všechny otravy jídlem).

Obdobně jako cokoliv jiného je však klíčová její dávka. Pokud ji budete používat přiměřeně a s rozmyslem, bude Vám sloužit dobře, pokud ji však budete ve velkých dávkách na denní bázi zneužívat, může Vám začít škodit.

Matka příroda nám ve své nekonečné moudrosti nadělila tisíce rostlin, obsahujících někdy jednu, někdy desítky přírodních látek, které chemicky izolované nemusejí vždy fungovat, ale ve své naturální podobě a kombinaci mohou mít skoro až magické efekty na zdraví, přeměnu postavy či zvyšování výkonnosti. Pokud chcete nahlédnout více pod pokličku etnobotaniky a fytoterapie, máte možnost v rámci Univerzity Performance lifestyle.

Adam Česlík

PS:

 

Může se Vám také líbit

14 Komentáře

 • Odpovědět
  Filip Grznár
  4.4.2017 at 16:38

  Česlíku nic není lepšího než píčko. Ale tohle zkusím ty všiváku!

 • Odpovědět
  Ted
  4.4.2017 at 16:42

  Jo, taky na tom „ujíždím“ Yerba + BM 2.0, top !!!

 • Odpovědět
  Dave
  5.4.2017 at 12:19

  Aha tak už chápu proč to na mě nemělo doposud žádné účinky 🙂 Brainmax s Yerbou se může užívat denně dlouhodobě?

  • Odpovědět
   Jiří Votava
   6.4.2017 at 6:07

   Ano můžete denně. Já osobně na této kombinaci funguji nepřetržitě už skoro půl roku 🙂 Nejkrásnější na tom je, že každý den funguje jako by to bylo poprvé 😉

 • Odpovědět
  Antrax
  6.4.2017 at 10:42

  Výborný článek, benefitů Yerby už nějaký ten pátek po vzoru Argentinců užívám. Nicméně 2 polévkové lžíce, ačkoli jako adaptační dávka, jsou strašně málo (na téhle dávce jen málo zachytíš ten správný „yerba efekt“)

 • Odpovědět
  Leoš
  25.9.2017 at 20:41

  Kde to můžu koupit 🙂 ?

 • Odpovědět
  Matej Šugár
  28.9.2017 at 13:43

  Chcel by som sa opýtať. Ako často sa môže aplikovať?

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   8.10.2017 at 15:07

   Obden dlouhodobě nebo 7-14 dní v řadě a potom 5 dní volno.

 • Odpovědět
  Lukáš
  28.9.2017 at 20:28

  Zdravím, chtěl bych poděkovat za skvělý článek. Maté Green objednano a těším se na první dojmy. Mám ještě otázku ohledně brainmaxu 2.0.. Podle nabídky na vašem shopů jsem si všimnul, že už máte novou verzi brainmax 3.0 . Doporučuje teda pít maté green s první verzi brainmaxu nebo tou novou ? Děkuji předem s pozdravem Lukáš

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   8.10.2017 at 15:07

   Zdravím, existují 3 typy brainmaxů 1.0 je proti stresu, 2.0 je na mozkový výkon, 3.0 je na trénink a testosteron.

 • Odpovědět
  Adam
  23.10.2017 at 9:55

  Dobry den
  chci se zeptat zda necemu vadi (az na chut) kdyz budu mate louhovat pres noc.

  • Odpovědět
   Adam Česlík
   18.8.2018 at 21:33

   Jde to za studena (tzn. zalije se studenou vodou), horkou vodou a pak přes noc bych to asi nenechával, nikdo nestudoval co se s tím mezitím stane.

 • Odpovědět
  Barbora
  6.3.2018 at 14:44

  Pořídila jsem si zmiňovanou verzi Yerba Mate Green a dnes je druhý den, kdy jsem si připravila lahodný nápoj. Začínám na doporuč.dávce 2 lžic a zajímalo by mě, kolik dávek denně je optimální? Počítám, že se zvyšujícím se počtem množství Yerby bude optimální denní dávku snižovat 🙂 Určutě budu současně kombinovat s BrainMax 3.0 v poloviční dávce pro ženy :))moc děkuji!

 • Odpovědět
  Honza
  15.5.2018 at 15:26

  Díky za článek článek, maté piju už několik let a účinky mohu potvrdit. Opačnou zkušenost mám ale s Mate Green od Oxalisu (také jsem na něm začínal). Jejich produkt je rozvážený do sáčků, takže nikdy nemáte jistotu, jak je staré a kolikrát je to poznat na chuti. Nejlepší si koupit „originál“ balení, které je kvalitativně jinde a třeba to jemně pomleté kolikrát víc nakopne! V neposlední řadě vyjde ve výsledku i levněji. např. tradiční značky Pajarito, Amanda, Selecta… Dá se sehnat i v Česku.

 • Napsat komentář

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..