Imunita Performance lifestyle

Naturální strategie pro překonání nastupující nemoci

Kromě klasického doporučení „lehnout si a vyležet“ lze k rychlejšímu překonání infekčního onemocnění použít i řadu běžně dostupných přírodních medicín a praktických postupů, které se k tomuto účelu na našem území používaly celé věky, a jsou proto poměrně dobře dostupné, lokální a udržitelné. V tomto článku najdete návod na pět z nich. 

Oproti běžnému přesvědčení je naše imunita velice silný a evolučně vyspělý systém. Naše vrozená i adaptivní imunita je tvořena pestrou škálou imunitních buněk, které jsou velice efektivní v nalezení a ničení patogenů. Důvodem toho, proč dnes až 2/3 populace trpí nedostatečnou imunitou je, že žijeme v narušeném prostředí, kdy na nás na mnoha úrovních dopadají negativa moderního životního stylu. Od narušení cirkadiánního rytmu, přes chronický stres, až po nedostatek některých mikronutrientů, potřebných pro správnou funkci imunitních buněk, ale i mnohé další…

V rámci našeho nového video-kurzu PL VIOM imunita se můžete během 5 a půl hodiny lekcí a 80ti stránkového protokolu dozvědět vše o holistickém pohledu na  zdraví, a získat celkem 4 pokročilé imunitní protokoly postavené jak na celkové optimalizaci životního stylu, tak využití základní a pokročilé suplementace a superlátek. Kurz nyní najdete na www.plviom.cz, kdy do konce týdne platí launch sleva 20%.

V následujících týdnech k tomu přitom přidáme řadu doplňujících informací v podobě infografik, článků, návodů a zamyšlení, které budeme postupně přidávat jak na tento blog, tak naše sociální sítě. A teď již s chutí do toho. 

 

1. Inhalace esenciálních olejů


V rámci základní domácí výbavy by neměly chybět esenciální oleje, které můžete využít v případě nastupující nemoci. Díky této koncentraci (kdy se používá několik kg rostliny na jednu malou lahvičku), je jejich účinnost daleko vyšší, než například u samotných sušených bylin stejného druhu.

Aplikovat esenciální oleje můžete nejrůznějšími způsoby, kdy nejefektivnější je v případě onemocnění dýchacích cest inhalace. Během ní dochází k působení přímo na sliznice, mandle, respektive se dostávají skrze plicní bariéru rovnou do krve. Na všech těchto úrovních pak působí proti zachyceným bakteriím a virům, které pomáhají eliminovat, respektive snižují zánětlivost a podráždění dýchacích cest.

Zatímco k běžnému použití stačí použít aromalampu (difuzér) a uvolňovat je do prostoru, tak pro terapeutické použití je třeba inhalovat je více napřímo. 

V takovém případě stačí nakapat pár kapek esenciálního oleje do hrnce s vařící vodou, kdy s ručníkem přes hlavu inhalujete páru. Horké páry ničí patogeny, které se vesele množí na sliznicích, ale v tomto případě je důležité dávat pozor, aby nedošlo k nepříjemnému popálení!

Součástí domácí lékárničky by měl být určitě esenciální olej z oregana, který je bohatý na antimikrobiální látky, jako je carvacrol a thymol. Svou silou je efektivní v boji proti široké škále patogenů. Při jeho užití buďte maximálně opatrní, protože fenoly obsažené v tomto oleji mohou poleptat kůži i sliznice, což není z vlastní zkušenosti nic příjemného (doslova peklo). Vhodná je jeho inhalace, ať už skrze difuzér nebo hrnec s horkou vodou. V tomto případě stačí 1-2 kapky. Při onemocněních trávicího ústrojí je vhodné sáhnout po oleji z oregana v kapslích nebo tinktuře.

Dalším oblíbeným esenciálním olejem je eukalyptus, který napomáhá rozpouštět hlen a vykašlávání. Jeho účinky jsou přirozeně antibakteriální, antivirové a protiplísňové. Na trhu se můžete setkat s různými druhy esenciálních olejů, kdy nejrozšířenější je eukalyptus globurus a eukalyptus radiata. Tyto druhy se liší intenzitou vůně a oba je lze využít v případě dýchacích obtíží, včetně astmatu a bronchitidy.

Velkou oblibu si u studentů univerzity Performance Lifestyle získal esenciální olej z rozmarýnu, pro jeho silné účinky podporující kognitivní výkon. Neovlivňuje pouze kognici, ale napomáhá také v uvolňování respiračního systému. Rozmarýn vám může pomoci ulevit od běžného kašle a je účinný i při astmatu a jiných dýchacích obtížích. Kromě toho také působí jeho účinné látky jako jsou myrceny přímo proti gram pozitivním i gram negativním bakteriím (R)

Kromě výše uvedené inhalace skrze difuzér nebo z hrnce s vodou, postačí také nakapat si několik kapek do dlaní, rozmasírovat je, a následně inhalovat prostřednictvím hlubokých nádechů přímo z nich. 

Za zmínku také stojí esenciální olej z bazalky, který má přirozeně antibakteriální a protizánětlivé účinky. Obsahuje řadu účinných látek, mezi které patří linaloon, eugenol a limonen. Bazalku je vhodné použít ve chvílích, kdy cítíte, že na vás něco leze a cítíte celkové nervové vypětí. Její inhalace napomáhá zklidňovat psychiku a uvolňuje respirační systém.

 

2. Sirup z černého bezu


Bez černý je listnatý keř, který je od nepaměti využívaný v tradičním léčitelství v mnoha zemích světa. Díky svým účinkům si rozhodně zaslouží mít své místo v naší osobní lékárničce v případě náhlého onemocnění, jako je chřipka nebo nachlazení.

Obsahuje celou řadu látek podporující zdraví, mezi které patří fenolové kyseliny, antokyany a flavanoly, jako je kvercetin a další. V černém bezu nalezneme i vysoký obsah vitamínu C, který efektivně napomáhá v léčbě respiračních virových onemocnění.

V lidovém léčitelství se černý bez používá ve formě nálevu nebo sirupu po staletí při léčbě chřipky, nachlazení a zánětům nosních dutin. V dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii s 60 pacienty trpících chřipkovými příznaky, bylo zjištěno, že došlo k snížení příznaku chřipky o dva až čtyři dny dříve, než u lidí, kteří dostali placebo! (R)

Pokud vás tedy přepadne nastupující nemoc, tak kvalitní sirup z černého bezu, může být skvělou volbou, jak posílit svou obranyschopnost a nemoc rychle zdolat.

Nejlepší období pro sběr plodů černého bezu je na přelomu léta a podzimu. Není náhodou, že tyto plody jsou k dispozici ve chvílích, kdy se objevují chřipkové epidemie. Připravit si z něj můžete v pohodlí domova sirup, tinkturu a nebo dokonce víno, které je na přípravu náročnější, ale určitě stojí za to! Níže si zmíníme jednoduchý recept pro přípravu bezového sirupu, který se doma hodí mít ve chvílích nastupující nemoci.

K přípravě bezového sirupu budete potřebovat:

 •  4 šálky filtrované vody
 • 2 šálky organických sušených bezinek
 • 1 čajovou lžičku bio cejlonské skořice
 • 1 čajovou lžičku čerstvého organického zázvoru
 • pravý farmářský med

Postup přípravy:

 1. V malém hrnci smíchejte vodu, bezinky, zázvor, skořici a přiveďte k varu.
 2. Jakmile začne voda vařit, tak ztlumte teplotu a vařte po dobu 35 minut.
 3. Po uplynulé době bobule co nejvíce rozmačkejte.
 4. Následně přeceďte přes kovové síto a z bobulí vytlačte co nejvíce šťávy.
 5. Po vychlazení přidejte med a pečlivě promíchejte.
 6. Následně sirup přelejte do sterilizované sklenice a uchovávejte na chladném a tmavém místě.

Pokud nemáte čas na přípravu sirupů, můžete sirup v odpovídající kvalitě koupit a nebo můžete sáhnout po extraktech či spreji. Sprej s kvalitním bezinkovým extraktem najdete na Brainmarketu, který lze efektivně využít ve chvílích, kdy trpíte bolesti v krku nebo suchým kašlem. Tinkturu z bezinky pak můžete využívat právě pro vnitřní posílení organismu jako prevenci nebo již v boji s nastupující nemocí. 

 

3. Zázvorový čaj


Mezi další tradičně užívanou superlátku, kterou lze využít jako první pomoc, patří bez dlouhého uvažování zázvor. V tradičním léčitelství je využívat po tisíce let. Zázvor lékařský pochází z Číny a Indie a využívá se jeho kořeněný oddenek, který obsahuje celou plejádu látek podporující zdraví na mnoha úrovních.

V zázvoru bylo objeveno více než 100 účinných složek. Mezi ty s antimikrobiálním účinkem patří: shogaol, gingerol, gingerdiol, zingerol a zerumbon. 

Zázvor výrazně pomáhá při problémech s trávením. Ve studiích bylo pozorováno, že u lidí trpících nevolností, nadýmáním nebo bolestí žaludku, zázvor zlepšil tyto příznaky.(R) Dokáže pozitivně ovlivnit imunitní systém, snižováním systémové zánětlivosti, kdy v rozsáhlých klinických studiích snížil C-reaktivní protein, který je významným markerem zánětu. (R) Ve studiích na myších a buňkách zázvor vykazoval silný účinek proti patogenům, jako je Helicobacter Pylori, Salmonella, E. Coli a různé typy Staphylococu.  (R) (R)

Pokud je zvýšené riziko virových infekcí, může být konzumace čerstvého zázvoru, skvělým pomocníkem pro prevenci těchto nepříjemných onemocnění. Ve studii bylo pozorováno, že čerstvý zázvor inhiboval tvorbu plaků a přilnutí viru v respiračním systému. (R)

Tento silný přírodní lék lze využívat různými způsoby, ať už ve formě koření, suplementace nebo čerstvého zázvoru, který můžete přidávat do jídel nebo si z něj udělat posilňující elixír ve formě čaje.

Pro přípravu upgradovaného zázvorového čaje budete potřebovat:

 1. Jeden kus čerstvého zázvoru v biokvalitě
 2. Mletý hřebíček (1/2 lžičky)
 3. Litr vody
 4. Med a citronovou šťávu

Pokud máte veškeré potřebné suroviny, tak nejprve oloupejte kus zázvoru, který nastrouhejte a následně jej vařte přibližně 15 minut v hrnci ve filtrované vodě. Poté zázvor sceďte sítem a po lehkém vychlazení přidejte citronovou šťávu a med. Pro někoho může být pití takového čaje nepříjemným zážitkem, protože čaj může pálit v krku. Sám jsem zázvorový čaj nesnášel, ale našel jsem si k němu postupně cestu a dnes jsem schopný pít opravdu silný zázvorový čaj ve chvílích, kdy se necítím dobře a cítím, že by mi mohl pomoci.

 

4. Tinktura z oregana


O účincích této byliny jsme se zmínili v odstavci, kde jsme se věnovali esenciálním olejům a aromaterapii. Jeho benefity můžeme čerpat i v jiných formách, jakou je v tomto případě tinktura.

Oregano neboli lidovým názvem Dobromysl obecná, je bylinka spadající do lokální fytoterapie, která je však využívaná po celém světě. Nejhojněji tato bylina roste v oblasti Středomoří, ale lze ji najít téměř v celé Evropě, včetně České republiky, kde se vyskytuje v teplejších oblastech.

Studie zjistily, že látky obsažené v oreganu mají pozitivní vliv na imunitní systém, díky schopnosti snižovat zánětlivé faktory a cytokiny, které při dlouhodobém zvýšení imunitu vyčerpávají a stáváme se více náchylní na vznik onemocnění. (R)

V případě infekce patogenem, který je rezistentní na syntetické antibiotika, je oregano skvělou volbou, protože dokáže ničit jejich obranný biofilm. Jeho účinnost byla potvrzena proti E. Coli nebo problémové kvasince kandidě. (R) (R)

V laboratorních studiích na myších a buňkách, bylo zjištěno, že oregánový olej a v něm obsažený carvacrol má antivirové působení. Efekt byl pozorován například u virů, jako je herpes simplex a rotavirus. (R) (R)

Osobně tinkturu nebo olej z oregana využívám ve chvílích, kdy cítím nateklé mandle, mám potíže s polykáním a mám podezření na nastupující angínu. S největší pravděpodobností dochází k množení bakterií v krku a je potřeba tomu efektivně zabránit. Nejvíce se mi osvědčilo tinkturu nebo olej přímo aplikovat na mandle (prostě zakloníte hlavu a pipetou si stříknete do krku), a to dvakrát až třikrát denně.

 

5. Horečka a vypocení: Přirozená tělesná obrana 


Horečka je důležitým obranným mechanismem těla ve chvíli, kdy je ohroženo bakteriální nebo virovou infekcí. Není tedy působením patogenu ničícím tělo, ale znakem zdravé a aktivně zapojené imunity. Proto nemá smysl horečku ihned tlumit, ale naopak je třeba nechat ji udělat svou práci, stejně jako tomu bylo po tisíce let.

Mechanismus vzniku horečky řídí prozánětlivá signální dráha s názvem Nuclear faktor kappa B (NF-kB). Proteiny ovlivňující tuto signální dráhu pomáhají regulovat genovou expresi a produkci imunitních buněk. Reagují taky na přítomnost patogenů v systému člověka. Pokud dojde k aktivaci, tak dochází ke zvýšení zánětlivosti, která se projevuje zvýšením tělesné teploty, která snižuje množení a šíření patogenů tělem a umožňuje imunitním buňkám je kontrolovaně ničit (R)

Při infekci je důležité horečku ihned netlumit (pokud není více než 39 stupňů Celsia), protože dochází k imunitní reakci našeho těla, aby se s patogeny efektivně vypořádalo. Mnohokrát jsem se setkal s tím, že pokud byla zjištěna vyšší teplota, lidé okamžitě sáhnou po lécích, které teplotu snižují. Taková strategie léči pouze příznak infekce, nikoliv její příčinu. Daleko efektivnější je v takovou chvíli lehnout do postele a pořádně se vypotit.

Tradiční užívaní tepla k léčbě

V mnohých kulturách po celém světě se můžeme setkat s tradičním využíváním tepla v rituálním kontextu pro očištění těla, mysli i ducha. Domorodé kmeny v Americe využívají potní chýše, které u nich mají dlouhotrvající tradici. V jejich kultuře slouží jako náboženský obřad k modlitbě a uzdravení. V severních zemích Evropy se tradičně využívají sauny, které jsou v dnešní době oblíbené po celém světě pro jejich pozitivní účinky na zdraví těla i psychiky. Využívaní extrémního tepla můžeme využít, pokud chceme posilnit svůj imunitní systém a podpořit zdraví. V žádném případě nedoporučujeme chodit do Finské sauny v případě, kdy máte horečku, a tělo bojuje s nějakou infekcí, protože by mohlo dojít k překonání hormeze a větší škodě, než užitku.

Jak horečku a vypocení podpořit ?

V případě nastupující nemoci, kdy se potýkáte s horečkou, ji můžete místo unáhleného snížení naopak podpořit, a lidově řečeno se pořádně vypotit. Jedním z bezpečných způsobu, je pořádně se navléct, dát si teplý čaj (zázvorový), a lehnout do postele pod silnou vrstvu deky nebo peřiny. Dají se taky využít horké zábaly, které napomáhají v pocení a podpoře horečky. Tedy úplně stejně jako to podstupovali jako děti, stejně jako to znaly naše babičky. Žádná věda 😛

Pokročilou možností je horká vana, která ale není vhodná pokud máme silnou horečku přesahující hranici 39°C.  Ve chvílí, kdy se rozhodneme horečku podporovat, je nesmírně důležité doplňovat elektrolyty a příjem tekutin, které zajistí správnou hydrataci!

Tyto doporučení platí ve chvílích, kdy horečka nepřesahuje teplotu vyšší, než 39°C a netrvá více dnů. V případě dlouhotrvající horečky, je důležité horečku naopak snižovat ledovými zábaly a je potřeba navštívit lékaře!

Metody, jak teplem vyzrát na nastupující onemocnění. 

Ve chvílích, kdy zažíváte zvýšený stres, cítíte se oslabení, a nemůžete si dovolit onemocnět, je efektivní strategií zařadit vanu s epsomskou solí. Taková vana podpoří vaší detoxikaci, doplní do těla skrze pokožku minerály, sníží stres a svalové napětí, a celkově podpoří vaší regeneraci, takže po ní budete příjemně unavení a následující den budete plní síly a energie!

Další možností, která vyžaduje investici, je infrasauna. Takový typ sauny produkuje infračervené záření, které vás doslova prohřeje zevnitř. Pomůže vám podpořit detoxikaci, zvýší produkci oxidu dusnatého, pozitivně působí na respirační systém, kdy uvolňuje dýchaní a podporuje imunitní funkce. Její využití má smysl v temné části roku, kdy máme nedostatek infračerveného záření nedostatek.

 

To bylo tedy pět základních strategií, které můžete mít ve své výbavě kdykoliv, kdy cítíte nastupující onemocnění. Je totiž potřeba myslet na to, že závažnější infekční onemocnění nevzniká ze dne na den, ale většinou dochází k několikadenní progresi, kdy se patogeny šíří po těle, a až následně je spuštěna silná imunitní reakce, horečka a to, čemu trochu nesprávně říkáme onemocnění (ve skutečnosti je to boj imunity). Pokud se proto začnete více věnovat introspekci a naslouchání příznakům vlastního těla, tak můžete nastupující nemoc odhalit v jejím počátku (snížení výkonnosti, povlak na jazyku, nateklé mandle, cítíte se ze své kůže), a prostřednictvím uvedených přírodních látek působit přímo proti uchyceným patogenům.

Čtyři kompletní protokoly pro celkové posílení těla a imunitního systémů, stejně jako pro přímý boj s infekčními chorobami, najdete v rámci našeho nového video-kurzu PL VIOM: IMUNITA. PLV Imunitní protokol můžete nyní zakoupit i jako samostatný produkt. 

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..