Performance lifestyle Spiritualita Výkonnost

Jak správné dýchání ovlivňuje zdraví + dechová technika (video)

Pro naše zdraví je extrémně důležitá nejen kvalita vzduchu, ale také kvalita našeho dýchání. Dýchání totiž není pouze částí naší výživy, ale DECH JE ŽIVOT!

Mělké dýchání do plic, vede k aktivací sympatiku a nadměrné stresové reakci, plus narušení správné tonizace svalů, postury a centrální i lokální hypoxii (nedostatku okysličení těla), což je pak ráj pro patogeny.

Pro celkové zdraví je proto důležité, naučit se dýchat bránicí, s klidem, hluboce a nosem. To je také důvodem, proč klienty Performance učíme v rámci ranní a večerní rutiny provádět různá dechová cvičení, nebo pracujeme s dechem i během tréninků (viz např. protokol PL: Naturae). Existuje nepřeberné množství dechových technik a metod, řada z nichž navazuje na jogínskou tradici, pranajamu, a další dechové tradice.

Tyto techniky mohou sloužit k uklidnění nebo aktivaci, okysličení nebo naopak simulování hypoxie. Zvyšování O2 nebo naopak CO2. Okysličení těla nebo jen mozku.  Nebo dokonce dosahování rozšířených a transcedentních stavů, zejména pokud jsou spojeny se současnou meditací. Zde patří např. Holotropní dýchání vytvořené našim rodákem Stanislavem Grofem.

Na videu níže si ukážeme pokročilejší dechové cvičení: 

Pokud Vás přitom zajímá, jak začlenit různé typy dechové praxe do svého běžného života tak, abyste měli více energie, dokázali přeprogramovat svou stresovou reakci i podvědomí, a v konečné fázi pak také využívali svůj dech k dosahování stavů rozšířeného vědomí, tak se mrkněte na náš nový video-kurz SUPERNATURAL. V jeho rámci se věnujeme ozdravení a energizaci těla, integraci psychiky a spirituálnímu růstu vědomí. Více informací o této problematice najdete v tomto článku.

 

Může se Vám také líbit

1 komentář

  • Odpovědět
    Ivana Čížkovská
    15.2.2021 at 7:51

    zdravé dýchání je základ všeho

  • Napsat komentář

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..