Imunita Performance lifestyle

Kolostrum a jeho blahodárné účinky na zdraví

Kolostrum je první mateřské mléko savců, kterým matka v podstatě naturálně očkuje svého potomka. Prostřednictvím kolostra mu totiž předává protilátky, které si vytvořila na základě infekčních onemocnění, které během života prodělala.

V tomto článku najdete nejen poměrně komplexní informace o obsahu a fungování kolostra, ale hlavně v jaké kvalitě ho užívat! Pouze tehdy se totiž objeví kýžený efekt. Celý tento článek je přitom převzat z našeho nového PLV Imunitního protokolu, kde najdete podobně obsáhlé kapitoly i o spoustě dalších přírodních látek. Ty však tvoří pouze jeden ze 4 imunitních protokolů, kde ten hlavní se zaměřuje primárně na zvyšování imunity skrze optimalizaci jednotlivých pilířů zdraví. 


Kolostrum je kromě toho elixírem, který je nabitý imunitními, růstovými a tkáňovými opravnými faktory, které jsou nesmírně důležité pro správný vývoj imunity a tkání novorozence. U mláďat (a miminek) zajišťuje prvotní ochranu před infekcí, a zároveň se podílí na vývoji zdravé imunity. Pokud z nějakého důvodu nedojde u novorozence ke konzumaci mleziva, tak hrozí, že dojde k vzniku různých imunitních dysfunkcí, které se mohou projevovat během celého života.

To nám pak ukazuje nejen na důležitost kojení u dětí, ale také na to, že kvalitní a správně sklizené kolostrum od zvířat můžeme následně terapeuticky využívat k posílení vlastní imunity.[1]

 

Účinné látky obsažené v kolostru


Z obsažených látek v kolostru stojí za zmínku právě imunoglobuliny, které napomáhají v léčbě a slouží jako prevence před vznikem infekcí. Kolostrum je bohaté na IgG, IgA, IgM, IgE a IgD, což znamená, že tvoří opravdu silný balíček látek podporující imunitu. Zjistilo se, že kolostrum obsahuje až 20 specifických protilátek, které napomáhají v obraně proti napadení patogeny.
Další významnou látkou, hojně obsaženou v kolostru, je laktoferin. Ten vykazuje silnou antivirovou aktivitu, a napomáhá v léčbě mnoha onemocnění, včetně rakoviny, oparů a mnoha druhů infekcí.

V kolostru dále najdete látky, jako lymfokiny, lysozymy, laktalbuminy, růstové faktory (IGF-1, 2) a řadu dalších látek, včetně vitamínu, minerálu a aminokyselin (R).

Efekt kolostra


 • Prevence proti chřipce, nachlazení i dalším virovým onemocněním (V této epidemiologické studii s 285 lidmi bylo kolostrum (v kombinaci se spec. probiotiky) efektivnější v prevenci proti chřipce než vakcína (R)).
 • Posilování nativní i adaptivní imunity, prostřednictvím imunoglobulinů a laktoferinu (viz dále).
  • Balancování T-buněk (tlumení autoimunitní reakce, a přesto posilování imunity) (R).
  • Snižuje tělesnou zánětlivost.
 • Budování svalové hmoty, regenerace pojivých tkání: Růstové faktory (IGF) pomáhají obnově svalů, kostí, šlach a kloubů. (R)
 • Pomáhá obnovovat střevní bariéru: Kolostrum posiluje proteiny těsných spojů, které spojují enterocyty (buňky střevní bariéry), a současně snižuje zánětlivost střev.

 

 

Jak zajistit kvalitní kolostrum


Kolostrum je klasickým příkladem superlátky, která má sice papírově velice silný efekt, v praxi jej ale lidé cítí málokdy. Na vině je přitom obchodní potenciál kolostra, kdy zvýšená poptávka vedla k vytvoření spousty druhořadých surovin (které někdy v dobré víře využívají i velké firmy).

Jen málokdy se proto setkáte se skutečně potentním kolostrem, které neprošlo pasterizací, a pochází navíc od ekologicky chovaných zvířat z organického hospodářství, kterým byla umožněna přirozená strava.

Po zkušenostech s celou řadou značek (včetně některých, které mají velký úspěch např. v USA), jsem byl sám mile překvapen, když jsem našel skutečný poklad v českých luzích a hájích, který opět poukazuje na to, že ty nejefektivnější věci se přirozeně vyskytují i v našem prostředí.

 

Kolostrum od české firmy BETULA


Mou velkou vidinou do budoucna je, že se jako česká společnost staneme soběstační nejen co se týče vývoje, výroby a distribuce superlátek, ale také jejich lokálního pěstování / sklízení. Proto se osobně snažím podporovat firmy i jednotlivce, kteří už tímto směrem vykračují. Příkladem může být Martin a jeho Kotvničníkový mág, který ukazuje, že s láskou jdou adaptogeny jako ashwaganda, brahmi nebo tribulus pěstovat i na jihu Čech (a testy ukazují podobnou nebo dokonce silnější potenci, právě díky biodynamickému hospodářství).

Dalším příkladem pak je česká firma vyrábějící světově prvotřídní kolostrum, jménem BETULA. Ta se specializuje výhradně na kozí a kravské kolostrum (jaký je rozdíl si řekneme dále).

Jejich firma dbá na to, aby byl život koziček co nejvíce v souladu s jejich přirozeností, kdy je pro ně (i efekt kolostra) extrémně důležité, aby se živily nejen na trávě, ale také desítkách trav a bylinek. Jejich strava tedy musí být extrémně rozmanitá, a přirozená. Právě díky jejich mlsnému jazýčku se pak odlišuje efekt jejich kolostra a kolostra kravího.

Ale zpátky k farmám od firmy Betula. Ty se nacházejí primárně na Moravě (celkem 150 farem), kde je kozičkám dopřán volný výběh, přirozená strava, a kolostrum se odebírá až po tom, kdy se dostatečně napijí kůzlátka, přičemž se pak od dané kozy nebere kolostrum déle než další rok.

Kolostrum je odebráno do 12ti hodin po porodu, jedině pak obsahuje skutečně všechny potřebné látky, a následně se nepasteruje ani nehomogenizuje, ale suší mrazem (lyofilizuje). Každá šarže kolostra je přitom posílána na testy na obsah patogenů a environmentálních toxinů (pokud se někdy stane, že výsledky vyjdou špatně, je kolostrum vyřazeno, jestliže se ale jedná jen o velice drobnou odchylku, tak se pak prodává jako kolostrum pro domácí zvířata).[2]

Zajímavostí pak je, že mixují kolostrum napříč farmami, čímž se více diverzifikuje profil obsažených nutrientů, a to právě na základě geograficky rozdílného stravování koziček … šílené 😀

A co je neméně zajímavé, tak Betula navíc podporuje a spolupracuje na dalších výzkumech kolostra s VŠCH v Praze nebo i Akademií věd ČR.

 

Rozdíl mezi kravím a kozím kolostrem


Hlavním rozdílem je zmiňovaný rozdíl ve stravování zvířat, a také vyšší pohyb koziček venku, a pasení se na trávě (grass-fed), díky čemuž pak obsahuje jejich kolostrum více vitaminu D, ale i ostatních mikronutrientů.

Druhým důvodem je typ obsaženého kaseinu, který je u koziček vždy A2 (neprovokuje imunitní systém, a nenarušuje střevo), zatímco u krav je potřeba zjišťovat, zda jsou z původních plemen (např. Jersey) nebo klasické šlechtěné krávy, které pak obsahují kasein A1, který je pro spoustu lidí problematický (přesmyk na provokaci imunity).

Třetím důvodem je pak to, že kozičky mají přirozeně vyšší imunitu, která se pobytem v přirozeném prostředí a kvalitní stravou dále moduluje, nepoužívají se u nich tedy antibiotika (minimálně u těchto), a to vše se propisuje do imunitního efektu jejich kolostra.

Určitě Vás teď napadlo, jestli můžete dopíjet jako muž kolostrum po svém potomkovi, když něco zbude. A odpovědí je, že skutečně ano. Zajímavostí přitom je, že lidské kolostrum obsahuje také pestrou směs tryptaminů. Při takové konzumaci se tedy skutečně mohou dostavit lehce změněné stavy vědomí (zejména, pokud vyzkoušíte sát přímo z prsu, což může aktivovat výlet do vlastního nevědomí (Freudovo orální stádium).  [1]

Pokud chcete tedy udělat svému pejskovi nebo kočičce radost, sakra už to tu je jako zvířecí seznamka, tak kupte kolostrum i jim. Stačí trošku nasypat na granulky, a již brzy uvidíte v jejich očích novou vitalitu. [2]


Doporučené produkty:

Pro terapeutické využití (střevo / zvyšování imunity) je to určitě kozí kolostrum od Betuly, tam můžete na jejich stránkách využít slevu 10% (kód „pl10“). Pro běžné užívání stačí jejich kraví kolostrum. To se bavíme o tomto protokolu.
Z hlediska dlouhodobého životního stylu je vhodné využívat např. Performance protein, který obsahuje nativní syrovátku z holandských, volně pasoucích se krav + kraví kolostrum. Já osobně využívám kolostrum terapeuticky 2 – 3 balení ročně.

 • Kozí kolostrum z Čech (bio farma)kód pl10
  Betula – Kozí kolostrum (250 mg)
  Kozí kolostrum v této kvalitě má vyšší cenovku, ale také větší terapeutický efekt, a doporučujeme jej proto u klientů, kteří mají chronické obtíže s imunitou nebo trávením.
 • Kravské kolostrum z Čech (bio farma)kód pl10
  Betula – Kravské kolostrum (250 mg)
  Toto kolostrum je primárně vhodné ve chvíli, kdy je kozí varianta výše ekonomicky nepřístupná (v praxi stačí 1 – 2 balení na podzimní kůru).

Další podrobné informace o tom, jak prostřednictvím přírodních látek optimalizovat svou imunitu najdete v našem video-kurzu PL VIOM IMUNITA. 

S pozdravem
Adam Česlík

 

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..