Hormonální optimalizace Performance lifestyle

Jak na snížené množství testosteronu?

Testosteron je fontánou mužského mládí, rozhoduje o tom, kolik máme energie, jak snadno nabíráme svalovou hmotu, umožňuje regeneraci po náročné fyzické aktivitě, a celkově nás drží pohromadě. Testosteron je dokonce spojen s dopaminem, motivací a celkově „mužskou energií“. Optimální hladina testosteronu se může pro každého trochu lišit, v konečném důsledku ale vždy platí, že pokud se muž dostane pod svou dlouhodobou normu, začne se cítit, jakoby přicházel o určitou jiskru ve svém životě.

V tomto článku se přitom podíváme na problematiku snižující se hladiny testosteronu v dnešní společnosti, na možné příčiny vzniku nedostatku testosteronu, a jak jej lze optimalizovat skrze některé přírodní byliny a superlátky. Pokud jste chtěli vědět více o tom, jak můžete podpořit své mužské zdraví, tak jste zde na správném místě!


 

1. Trend snižujícího se testosteronu ve společnosti 

Není žádným tajemstvím, že jakmile jako muži stárneme, tak naše hladina testosteronu postupně klesá. Pokud tady máme čtenáře okolo 40-50. let, tak nám dají za pravdu, že jejich testosteron a s ním spojené benefity už na tom zkrátka nejsou tak, jako ve dvaceti…

Co je ale poněkud znepokojující, tak existují data o tom, že se ve společnosti objevuje trend snižujícího se testosteronu bez ohledu na věk, což může v konečném důsledku přinést řadu problému, jak na úrovni zdraví, tak pravděpodobně i společnosti.

Studie, která byla publikovaná v časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, ve které bylo zahrnuto celkem 1532 náhodně vybraných mužů ve věku 49 – 79 let z oblasti Bostonu v Massatchusetts, jejiž vzorky byly odebírané  u první skupiny v letech 1987 – 1989 u druhé 1995 – 1997 a u třetí 2002 – 2004, bylo zjištěno, že:

  • V posledních dvou desetiletích hladiny testosteronu výrazně klesly. Respektive každá generace mužů měla nižší celkovou a volnou hladinu testosteronu než předchozí generace! (T. G. Travison, 2007)

Tato studie má určité svá omezení, které se týkají jedné určité oblasti, věku testovaných subjektů nebo kvality testovaných vzorků,  tudíž na základě její citace nelze s jistotou tvrdit, že hladiny testosteronu ve společnosti opravdu rapidně klesají, ALE!

Na základě naší zkušenosti za posledních cca 8 let, s několika stovkami mužů, kteří nám poslali výsledky svých hormonálních testů, tak můžeme potvrdit, že hladina testosteronu u mužů (dokonce i ve skupině 20 – 30 let) je dnes opravdu snížená. To se pak propisuje do typických problémů, které muži řeší – problémy s energií, libidem, tělesným tukem, ztrátou motivace, zhoršenou regenerací a celkově ztrátou „mužské energie“. 

V rámci osobní praxe, emailových konzultací a hlavně našich protokolů, jsme v minulosti vyvinuli ohromné snažení po tom, pomoci mužům zpátky do jejich síly, a hlavní část spočívá právě v pochopení toho, které vymoženosti a faktory moderní doby mohou negativně ovlivňovat mužské pohlavní hormony.

 


2. Které faktory negativně ovlivňují mužské pohlavní hormony?

Náš životní styl a prostředí, ve kterém žijeme, se za posledních pár dekád rapidně změnily: Zmanuální práce venku jsme se přesunuli dovnitř, k sedavému zaměstnání. Z plnospektrálního světla k umělému LED osvětlení (s vykastrovaným spektrem). A z komplexní stravy bohaté na mikronutrienty se stravování řady mužů stalo nejen nutričně chudé, ale také obsahující spoustu proestrogenních substancí (jako trans mastné tuky). S tím jde ruku v ruce, že se dnes doslova koupeme v prostředí, prošpikovaném člověkem vytvořenými chemickými sloučeninami, které když se dostanou do těla, tak často působí estrogenně (tzn. snižují testosteron).

Pojďme se nyní společně podívat na pár hlavních narušitelů pohlavních hormonů, které mohou přispívat k plošnému snižování testosteronu v moderní společnosti:

1. Nadměrné množství tukové tkáně:

Některé zdroje uvádí, že v roce 2016 mělo nadváhu 1,9 miliard dospělých ve věku 18 let a výše. Z toho 650 miliónu je obézních! Tento smutný fakt může být jednou z příčin sníženého testosteronu, protože nadměrná tuková tkáň vede k produkci enzymu aromatázy, která je zodpovědná za konverzi testosteronu na estrogeny. Znamená to, že čím více tukové tkáně máte, tím méně budete mít testosteronu a snaha o jeho zvyšování tak může být z důvodu působení enzymu aromatázy kontraproduktivní. (P G Cohen, 1999) 

2. Zneužívání drog a alkoholu:

Alkohol každý z nás dobře zná, protože se jedná o společensky přijatelnou drogu, kterou jsme doslova obklopeni na každém rohu. U alkoholu se většina lidí shodne, že jeho nadměrná konzumace je nezdravá, ale málo kdo ví, že ve chvílí, kdy se opravdu opijete, tak hladina Vašeho testosteronu zůstane snížená téměř na celý další týden. Určitě si dovedete představit, co může z dlouhodobého hlediska způsobit opíjení se každý víkend…

Alkohol přitom snižuje testosteron několika způsoby, kdy za zmínku rozhodně stojí přímé zvýšení enzymu aromatázy, zatížení jater a snížení detoxikace estrogenů nebo narušením signalizace žláz v mozku, které dávají signál k vytváření testosteronu.

Zjistilo se například, že zdraví muži, kterým byla po dobu 30ti dní podávána whiskey, tak měli po této kůře stejně nízkou hladinu testosteronu jako chroničtí alkoholici! (Ylenia Duca, 2019)  Aneb panáček denně pro zdraví, že?

3. Chronický stres: 

Život v moderní společnosti je téměř konstantně spojen se stimuly, které naše tělo stresují: Od flickeru obrazovek, přes intenzivní modré světlo, nenativní elektromagnetické frekvence, až po neustále notifikace na mobilu, život ve spěchu a stresu nebo právě i průmyslově zpracované potraviny. Některé z těchto stresorů vnímáme jako psychický stres, ty ostatní ale stresují naše tělo, kdy aktivují sympatikus a zvyšují vyplavování stresových hormonů.

Z hlediska testosteronu má chronický stres vliv na narušení rovnováhy mezi kortizolem a testosteronem. Chronický stres, který vede k nadměrnému množství kortizolu, může doslova „krást“ substrát pro syntézu testosteronu a tím snižovat jeho hladinu.

4. Nedostatek spánku: 

Zaměření na kvalitu a délku spánku je základ při řešení, téměř jakýchkoliv problémů a to i nízkého testosteronu. Pokud ve svém životě na spánek moc nedbáte a o víkendech běžně probdíte celou noc, tak Váš testosteron bude s největší pravděpodobností daleko pod Vaší optimální hladinou. Ve studii s 10 zdravými mladými muži, kteří po dobu 1 týdne spali 5 hodin, došlo k snížení testosteronu až o 15%. (Rachel Leproult, PhD, 2011).

5. Nedostatek mikronutrientů 

Dalším bodem negativně ovlivňujícím hladinu testosteronu je nedostatek esenciálních mikronutrientů v důsledku konzumace průmyslově zpracovaných a obecně nekvalitních jídel a potravin.< Jejich konzumace, může vést k deficitu mnoha vitamínu a minerálu, kdy v kontextu testosteronu je potřeba zmínit zejména zinek a vitamín D. (A S Prasad, 1996), (S Pilz, 2010)

Oba tyto mikronutrienty jsou klíčové pro zdravou hladinu testosteronu , protože ovlivňují počet androgenních receptorů, snižují tvorbu enzymu aromatázy, která přeměňuje testosteron na estrogeny nebo přímo ovlivňují sekreci testosteronu.

6. Konvenční kosmetika a čistící prostředky 

V rámci kosmetiky, prostředků pro domácnost, nebo třeba i plastových nádobách, se často používají chemické látky, které sice zvyšují efektivitu daného výrobku, ale současně mají schopnost pronikat skrze pokožku do těla nebo se dostávat do těla s jídlem. V našem těle přitom tyto látky mohou narušovat fungování hormonů (hormonální disruptory) nebo se chovat jako estrogeny. Patří zde především BPA z plastů, parabeny, ftaláty a triklosany z kosmetiky a prostředků pro domácnost nebo třeba chlór z pitné vody – viz starší články o plastech a BPA nebo parabenech z kosmetiky.

Důležité je uvědomit si, že studie o bezpečnosti a povoleném množství jednotlivých endokrinních disruptorů se vždy dělají v izolovaných podmínkách, zatímco v reálném světě na nás působí klidně i desítky různých látek denně v kombinacích.


3. Jak lze k optimalizaci hormonů (nejen testosteronu) použít přírodní látky?

Příroda nám nabízí celou škálu látek, které naše tělo umí využít pro podporu a optimalizaci zdraví, stejně jako zvyšování celkové odolnosti, houževnatosti a well-beingu. Jednou ze skupin takových látek, jsou adaptogeny, mezi které patří například velice známá Maca Peruánská.

Ta má tisíce let trvající tradici užívání, kdy původním obyvatelům pomáhala odolávat nepříznivým podmínkám prostředí jihoamerických And, kde se mimo jiné přirozeně vyskytuje. Tradičně ji původní obyvatelé využívali jako posilňující tonikum před dlouhými výpravami, ale taky pro podporu jejich libida, plodnosti a duševní pohody.

A protože se o účinky mnoha adaptogenů začala zajímat moderní věda, tak dnes známe jejich mechanismy účinku až na molekulární úroveň, které mnohdy potvrzují jejich efekt z oblasti tradičního užívání.

Z hlediska užívání látek přirozeně podporujících naše hormony je důležitá adekvátní kvalita (typ suroviny, síla extraktu), dávka (optimální nikoliv automaticky co největší) a ideálně jejich vzájemná kombinace tak, aby se podporovalo více hormonálních cest, a snižovaly možné nedostatky (např. přeměna testosteronu na estrogeny). Z tohoto důvodu je jednou z nejefktivněšjích cest užívání předem připravených „stacků“, které obsahují látky potřebné adekvátní hormonální optimalizaci.

V tomto kontextu se podívejme na složení BM: Anabolic Dagger, který vznikl právě za cílem hormonální optimalizace, obsahuje ale také látky pro trénink či optimalizaci energie a motivace:

Maca 400 mg –  Jihoamerický poklad tamních obyvatel, který si pro své účinky získává popularitu lidí z celého světa. Maca je účinná zejména na podporu plodnosti, zvyšuje libido, snižuje dopad stresu a podporuje hormonální rovnováhu. (Gustavo F. Gonzales, 2012).

Siberian Ginseng 200 mg – Adaptogen s dlouhou tradici užívání, který napomáhá s oddalováním únavy, má stimulující efekt na centrální nervovou soustavu a pomáhá se lépe vypořádat se stresem. Lin-Zhang Huang 2011)

Rhodiola rosea 100 mg – Světově proslulý adaptogen, pomáhá zvyšovat adaptaci na stres, oddaluje únavu a posiluje libido. Má také efekt na serotonin a dopamin (Kasper, 2017).

Tribulus terrestris 800 mg – Bylina u nás známá jako kotvičník zemní, je velice oblíbená pro silné afrodiziakální účinky, ale taky pro podporu plodnosti, libida a vitality.( Carlos RB Gama, 2014)

Fenugreek 200 mg – Podněcuje tělo ke zvýšené tvorbě DHEA, který slouží jako prekurzor testosteronu, dále zvyšuje inzulínovou senzitivitu, snižuje množství negativních efektů zvýšeného testosteronu (akné, vypadávání vlasů) a zvyšuje poločas rozpadu energizujícího dopaminu (větší drive, motivace a energie). (Sachin Wankhede, 2016)

Extrakt z brokolice 100 mg – Účinný extrakt obsahující látku Indol-3-Carbinol, která pomáhá s detoxikací estrogenů a snižováním aromatázy.

Zinc bisglycinát 15 mg – Souvisí s celkovou hormonální rovnováhou, a jeho nedostatek je spojen se sníženým testosteronem. (A S Prasad, 1996)

Vitamin D3 3.000 IU – Prohormon a genový optimalizátor, jehož nedostatek je spojen se sníženou funkcí imunitního systému, ale zásadně ovlivňuje taky hormonální rovnováhu, včetně hladiny testosteronu. (S Pilz, 2010)

Acetyl-L-Tyrosin 250 mg – Tělo jej využívá k syntéze neurotransmiteru dopaminu, který souvisí s energií, motivací, zaměřeností na cíl a euforií. Vyšší dopamin přitom může podporovat vyšší hladinu testosteronu, protože tyto dvě látky jsou vzájemně propojené.

Carnitine tartrate 150 mg – Zvyšuje množství a velikosti androgenních receptorů, díky čemuž plní pak testosteron ve Vašem těle lépe svou funkci a vy dosahujete rychlejších přírůstků. Jeden z nejvíce podceňovaných suplementů poslední dekády.

Citrulline malate 5.500 mg – Díky zvyšování syntézy NO zvyšuje napumpování při tréninku a pomáhá odvádět odpadní produkty ze svalů a vy tak dokážete cvičit déle a tvrději a lépe regenerovat.

Creatine monohydrate 4.000 mg – Prodlužuje délku práce svalů během tréninku, díky čemuž Vám umožní vymáčknout více opakování a více poškodit svalová vlákna a následně pomáhá s jejich regenerací. To vše se rovná rychlejší pokrok a svalové i silové přírůstky.

Bioperin 3 mg – Extrakt z černého pepře zvyšuje biochemickou dostupnost (využitelnost) všech ostatních rostlinných ingrediencí obsažených v BM 3.0. Kromě toho sám o sobě vede ke zvýšenému spalování tuků.


 

Závěr – cesta k optimálním hormonům

Z hlediska testosteronu nelze říci, že by existovala nějaká hranice, kterou by museli splňovat všichni muži. Jeho efekt se totiž liší individuálně také podle množství a citlivosti receptorů, podle genů (neurotypu) či podle oblasti, ze které pocházíte. Co ale můžeme s jistotou říci je, že pokud se dlouhodobě sníží Váš testosteron oproti tomu, kolik jste ho měli, tak to můžete pocítit jako sérii negativních příznaků:

  • Zvyšující se estrogenová dominance.
  • Ukládání odolné tukové tkáně (hlavně prsa / břicho).
  • Snižující se energie, regenerace a horší motivace.
  • Mohou se objevovat subdepresivní příznaky.
  • Ztráta zájmu o ženy, snížené libido či erekce.
  • A celkově se začnete cítit staří a neschopní.

Na základě nových vědeckých studií lze přitom odhalit některé zdánlivě neviditelné příčiny, pramenící z moderního životního stylu, užívání některých výrobků, nekvalitní stravy, nedostatku spánku, a hlavně pak alkoholu a drog. Jejich eliminací či optimalizací, lze postupně navracet testosteron do jeho optimální hladiny. Krátkodobě i dlouhodobě k tomu přitom můžete přidat také specifické extrakty z bylin a superlátky, které mají jak tradičně, tak ve studiích zdokumentovaný účinek na hormonální rovnováhu či rovnou pohlavní hormony.

Základem pro optimalizaci testosteronu nebo hormonů by mělo být: Srovnání cirkadiánního rytmu, přechod na kvalitní potraviny, podpora detoxikace estrogenů a zařazení aktivit, které zvyšují testosteron. Všechny přitom najdete v našem hlavním protokolu PL: Naturae. K tomu je pak vhodné přidat základní suplementaci, právě například ve formě BM: Anabolic Daggeru. 

Live long and testosteron prosper!

Adam Česlík
Lukáš Rusek
Tým Performance


Kam pro další informace?

  • Chcete-li najít nastavení životního stylu, které bude dlouhodobě a hlavně udržitelně podporovat Vaše zdraví, tak Vám s radostí doporučuji náš NOVÝ HOLISTICKÝ PROTOKOL, ve kterém najdete 12 týdnů a 12 oblastí optimalizace životního stylu zpracovaných do 12 kapitol, které Vás provedou napříč Holistickým přístupem ke zdraví, zvyšování životní síly a naplňování lidského potenciálu. V protokolu najdete, jak teoretické části vysvětlující danou problematiku, tak obsáhlé praktické části s praktickými úkoly, které Vás budou vést konat v každodenním životě.
  • Pokud chcete hlouběji porozumět hormonům a jejich funkci, tak koukněte na náš protokol PL: Hormonální optimalizace, kde mimo řady praktických informací, najdete i postupy, jak si nechat udělat objektivní diagnostiku hormonů, případně které si nechat zjistit.
  • No a v případě, že Vám jsou blízké přírodní látky, tradice jejich užívání a legendy, které se za nimi skrývají, tak Vám rád doporučím naší video-přednášku Amazonská medicína: adaptogeny, superlátky a psychedelika. 

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..