Hormonální optimalizace Optimalizace zdraví

PARABENY V KOSMETICE: Narušují hormony

 

Pokaždé, když se umyjete sprchovým gelem, nastříkáte luxusním francouzským parfémem, natřete tělovým mlékem nebo použijete deodorant, dostáváte do svého těla přes pokožku přímo do krve (aniž by šly přes játra, kde by mohly být deaktivovány) velkou dávku toxinů, které v lidském těle narušují hormony a způsobují rakovinu. Kde se tam vzaly a proč se o nich nemluví? Čtěte dále!

Velká spousta zdravý životní styl vyhledávajících lidí dnes řeší často až nepodstatná témata z oblasti zdraví, jako je škodlivost umělých sladidel, zda zvýšená konzumace bílkovin nezatěžuje ledviny nebo jestli není nebezpečné užívat doplňky stravy, přičemž jim uniká daleko závažnější problematika, která do velké míry přispívá ke vzniku rakoviny a celé řady onemocnění a zdravotních obtíží. Touto problematikou jsou toxiny obsažené v předmětech naší denní potřeby. 

 

Lesk a bída současné civilizace

Za posledních 150 let vyprodukoval lidský průmysl tisíce chemických látek, které nám na jedné straně velice usnadňují či zpříjemňují život (konzervují potraviny, provoňují naše domovy, zabíjejí bakterie a umožňují nám vyrábět nádherné věci), jak se ale bohužel prokázalo, mají také negativní vliv na lidské zdraví.

Jak je to možné?

Řada z těchto látek má totiž chemickou strukturu podobnou našim hormonům, díky čemuž se pak v těle váží na hormonální receptory a narušují syntézu hormonů, provokují imunitní systém a především ničí mitochondrie a stojí za tvorbou rakoviny. Těmto látkám z toho důvodu říkáme hormonální (endorkinní disruptory). 

Lidské tělo je vybaveno poměrně efektivním systémem detoxikace (přes lymfatické uzliny a játra), kapacita těchto procesů však bývá v dnešní době vzhledem k celkové míře nejen těchto toxinů, ale také nezdravého životního stylu obecně (alkoholu, cigaret, léků, drog, stresu), překračována.

Řadu z těchto toxinů si navíc paradoxně sami a dobrovolně vmasírováváme do pokožky a umožňujeme tak jejich přímý vstup přes pokožku do krve, další dobrovolně vdechujeme a jiné polykáme. Bavíme se zde především o parabenech, které jsou obsaženy v kosmetice, kterou používáte KAŽDÝ DEN!

 

PARABENY A VZNIK RAKOVINY

Parabeny (estery p-hydroxybenzoové kyseliny) jsou skupinou široce užívaných látek, které se používají jako konzervační činidla v kosmetice a farmaceutickém průmyslu. Najdete je všude od šampónů, sprchových gelů a tělových mlék, přes zubní pasty a pěny na holení, až po opalovací krémy a líčidla. A proto pokaždé, když se umyjete sprchovým gelem, nastříkáte luxusním francouzským parfémem, natřete tělovým mlékem nebo použijete deodorant, dostáváte je do svého těla.

Jaký je tam jejich efekt?

Na základě výsledků velké srovnávací studie z roku 2008, která zkoumala, co se za poslední 4 roky zjistilo o vlivu parabenových esterů na toxicitu a vznik nemocí v lidském těle, bylo definitivně potvrzeno, že [1]:

 • Parabeny mají schopnost dostávat se do těla přes pokožku, aniž by byly deaktivovány a následně jsou ukládány v tkáních. Jejich hlavním zdrojem je proto aplikace tělové kosmetiky.
 • Vykazují estrogenní aktivitu, kdy se váží na estrogenové receptory a mění jejich funkci, díky čemuž přispívají ke vzniku rakoviny prsu a rakoviny kůže, stejně jako narušení funkce dalších tkání. Obecně pak vedou k tvorbě rezistentní tukové tkáně, u žen především na stehnech a zadku (pozn. autora).
 • Kromě toho vykazují anti-androgenní aktivitu (snižují testosteron), čímž přispívají k posledních 50 let trvající postupné mužské kastraci.
 • Mají genotoxický efekt, ničí mitochondrie, produkují volné radikály a ničí DNA. Díky tomuto efektu dokáží vést ke vzniku rakovinných buněk nejen ve tkáních bohatých na estrogenní receptory.

Jaký je důvod toho, že i přesto, že je nyní jasně zdokumentováno, že se parabeny v lidském těle hromadí, dostávají se do něj z kosmetiky a ničí naše zdraví, tak stále nebyly zakázány? Není to nic osobního, je to byznys.

A díky tomu i výše zmíněná studie musí končit pragmatickým upozorněním, že na základě výsledků je potřeba dopady parabenů dále sledovat (jinak by si říkali o problémy s autoritami a výzkum by nemusel být vůbec zveřejněn). Informace na Wikipedii pak vyloženě lžou, když uvádějí, že vztah parabenů a rakoviny nikdy nebyl prokázán.

Jaké je východisko z této nelichotivé situace?

Kromě posilování tělesných detoxikačních procesů (zejména co se týče optimalizace fáze I jaterní detoxikace) je potřeba co nejvíce parabeny ze svého života eliminovat.

 

ZDROJE:

 1. Darbre, P. D. and Harvey, P. W. (2008), Paraben esters: review of recent studies of endocrine toxicity, absorption, esterase and human exposure, and discussion of potential human health risks. J. Appl. Toxicol., 28: 561–578. doi:10.1002/jat.1358

 

Může se Vám také líbit

2 Komentáře

 • Odpovědět
  Aleš Duroň
  9.2.2018 at 19:06

  Moc dobry clanek a jdu se mrknout na eshop. Mám tady doma klasickou kosmetiku a co se týká úklidu domácnosti, tak trpím, někdy mě dokonce až bolí hlava z té chemie. Pryč s tím z baráku zavčasu

 • Odpovědět
  Bambitka von Velenka
  9.2.2018 at 23:15

  Natura Siberica už používám dlouho a je perfektní.

 • Napsat komentář

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..