cirkadiánní rytmus Holistický přístup

Jak optimalizovat životní styl v kontextu nočních směn?

V nedávných otázkách na stories opakovaně vyvstalo důležité téma, kterým je, jak v praxi přistupovat k práci ve směnném provozu a současně jak minimalizovat její negativní dopady na zdraví, energii a životní spokojenost.

V tomto menším článků se proto společně podíváme na to, jak můžete vlastním přičiněním práci ve směnném provozu účinně optimalizovat.


Problematika nočních směn

Práce na směny je záležitost, která se týká velkého množství lidí pracujících v různých sektorech, ať už jde o např. o policii, zdravotnické služby nebo práci v továrnách apod.

Není nic neobvyklého, že po delším čase stráveném v zaměstnání, kde se pravidelně střídají denní a noční směny, vede k postupnému vyčerpání pracovníků, kteří dříve či později začnou pociťovat projevy sníženého zdraví v čele s nedostatkem energie, chronickou únavou, problémy se spánkem a řadou dalších.

Hlavní problém tohoto pracovního schématu, na který mimochodem upozorňuje řada studií a nejedná se o žádné tajemství, je chronické narušení cirkadiánního rytmu a vnitřních hodin člověka, které jsou jedním z nejdůležitějších systémů ovlivňující fungování celého organismu.


Co tedy dělat v praxi?

Přestože ne vždy jde změnit práci nebo zcela zastavit noční provoz, tak nezbývá než u lidí orientovaných na zdraví a výkonnost, začlenit do životního stylu strategie, které mohou pomoci zmírnit negativní dopad nočních směn na zdraví a vlastním přičiněním jej tak co nejvíce chránit a optimalizovat.

Na grafice vlevo najdete hlavní body, na které je ideální se při směnném provozu zaměřit a to jak v případě dlouhodobých nočních směn, tak i ve chvílích, kdy noční směny děláte jen jednou za čas.

Tím nejdůležitějším bodem, je z našeho pohledu postění se během noci, které může být účinnou prevencí pro potenciálnímu vzniku metabolických problémů.

Smysl této strategie tkví v tom, že nebudete narušovat své vnitřní hodiny zodpovědné za trávení a metabolismus živin, které jsou primárně nastaveny na příjem potravy během dne (pokud teda pravidelně během svých volných dní jíte snídani, oběd, večeři).

Pokud tedy ve směnném provozu pracujete, vyzkoušejte v praxi alespoň pár bodů přiloženého mini-protokolu, pro zmírnění negativních dopadů tohoto pracovního schématu.


Praktické protokoly pro různé situace v rámci studia na Performance Univerzitě

Na Univerzitě Performance Lifestyle naše studenty učíme řadu praktických protokolů, pro různé cíle a situace, jak lze klientovi/známým/rodině na míru pomoci optimalizovat danou problematickou oblast pro dlouhodobou prevenci či cílenou optimalizaci zdraví.

V rámci studia na Univerzitě PL si tak osvojíte přes 20 praktických protokolů, které můžete využít, jak pro svou vlastní optimalizaci, tak pro práci s klienty.

Do 5. září 2022 stále probíhá nábor do nového ročníku s názvem Performance Univerzita 2.0, která vůbec poprvé (po 5 letech) přináší velké změny v kontextu konceptu studia, který může být nyní vhodný a udržitelný právě pro vás.

Více informací o samotném studiu a možnosti se přihlásit, najdete pod tlačítkem níže.

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..