Dámy a pánové! Melatonin – hormon a antioxidant, který vám pravděpodobně nemusíme dlouze představovat, nicméně vzhledem k stále prohlubujícímu se vědeckému poznání o důležitosti této jedinečné molekuly, kterou naše tělo samo produkuje, je důležité mu stále věnovat pozornost a šířit osvětu o jeho nepostradatelné roli v našem organismu!
V tomto článku se společně podíváme na to, co zjistila nejnovější věda o jeho silném proti-rakovinném efektu. Melatonin je totiž jedním z našich nejsilnějších preventivních opatření před tímto závažným chronickým onemocněním, kterým trpí (a bohužel na něj i umírá) stále větší počet dnes už bohužel stále mladších lidí.
I. MELATONIN OVERVIEW – Co je to melatonin?
Melatonin je cirkadiánní hormon a antioxidant, který je produkován primárně epifýzou v mozku za nepřítomnosti modrého světla v prostředí, ale nejvíce k jeho vyplavování dochází za tmy (během noci).
Co je důležité, tak melatonin se nevyplavuje jen a pouze v mozku (epifýze), ale téměř ve všech tkáních našeho těla (dokonce i v mitochondriích! (R) ). Pro zajímavost, tak ve střevech se vyplavuje až o 400x více melatoninu, než v našem mozku, protože hraje klíčovou roli v ochraně a obnově střevní bariéry! (R)
Při úvahách o melatoninu je tedy naprosto zásadní oprostit od uvažování o pouhém „spánkovém hormonu“, ale vzhledem k tomu, že se v našem těle nachází naprosto všude a je využíván na buněčné a mitochondriální úrovni, kde ovlivňuje klíčové metabolické reakce a genetickou expresi, uvažujme o něm jako o „master antioxidační a signální molekule“ s nepostradatelnou rolí chránit naše zdraví a odolnost!
ZAJÍMAVOST (+ klíčová informace o důležitosti melatoninu)
Melatonin je doslova archaickou molekulou, jejíž stopy lze vysledovat až 3 MILIARDY let do minulosti! Tuto molekulu se primitivní organismy naučily využívat pro adaptaci na okolní prostředí + pomáhal odolávat oxidativnímu stresu v důsledku aerobního metabolismu. Jeho prvotní role byla tedy antioxidační a až v pozdějších fázích vývoje komplexnějších forem života se organismy naučily melatonin využívat pro další biologické funkce, jako je právě například cirkadiánní signalizace. Existují dokonce hypotézy, že melatonin patří mezi archaické (původní) látky, které byly v prostředí z neznámého důvodu a příčin k dispozici, a živé organismy se ji naučily využívat ve svůj prospěch. To jinými slovy znamená, že melatonin byl klíčovým hráčem v evolučním vývoji života na Zemi! (R)
II. MELATONIN JAKO HLAVNÍ OBRÁNCE PROTI RAKOVINĚ?
Už v roce 2020, tedy v době, kdy se o melatoninu uvažovalo víceméně primárně z hlediska cirkadiánního rytmu a spánku, jsme na tomto blogu vydali článek: „MELATONIN: Zázračná molekula a nejlepší nápad evoluce?“, který představil nové vědecké poznatky o širším pojetí melatoninu jako „protektivní superlátky“, která pomáhá také během patogenních onemocněních (bylo to v důsledku probíhající pandemie, kdy jsme dokonce zanesli celou krabici plnou melatoninové suplementace do domova důchodců, kde byla nejvyšší míra nákazy a úmrtí s ní spojených).
V rámci studia problematiky pro článek jsme přitom poprvé narazili na tzv. „Melatoninovou hypotézu vzniku rakoviny“ a velice zajímavých vědeckých studií (včetně jedné české z Akademie věd ČR), ve kterých se dokazovala dokonce až kauzální spojitost mezi chronickým nedostatkem melatoninu a vznikem rakoviny.
A právě proto, že od té doby vyšlo několik nových velkých studií na toto téma, a stále se o tomto efektu na úrovni laické ani odborné veřejnosti v podstatě neví a nemluví, rozhodli jsme se udělat nový video-podcast a k němu pak přidat tento odbornější článek.
STARŠÍ ČLÁNEK (2020):
MELATONIN: Zázračná molekula a nejlepší nápad evoluce?
NOVÉ VĚDECKÉ POZNATKY (2023 / 2024):
Studie z roku 2023: Role of Melatonin in Cancer: Effect on Clock Genes zjistila:
- Melatonin ovlivňuje expresi cirkadiánních genů nejen v normálních buňkách, ale i v nádorových, a pomáhá “opravovat” cirkadiánní systém, který je v nádorových buňkách narušen.
- Melatonin reguluje hodinové geny, jako jsou BMAL1, Per2, Cry1, které mají přímý vliv na kontrolu buněčného cyklu, apoptózy (buněčné smrti) a metabolismu.
- Melatonin inhibuje klíčové onkogeny, které podporují buněčnou proliferaci a přežití nádorových buněk, naopak aktivuje geny, které podporují apoptózu (buněčnou smrt) nádorových buněk.
- Narušení cirkadiánního rytmu vede k disregulačním procesům v genech, které kontrolují buněčný cyklus, DNA opravy, metabolismus a energetický metabolismus = Narušení tohoto systému zvyšuje pravděpodobnost „chyby v programu“ a vzniku rakovinného bujení.
- Narušení cirkadiánních rytmů je spojováno s vyšším rizikem vzniku nádorů, jako je rakovina prsu, plic, prostaty a dalších druhů rakoviny.
Další studie z roku 2023: Melatonin: Avenues in cancer therapy and its nanotechnological advancements:
- Melatonin vykazuje silné protinádorové účinky díky regulaci cirkadiánních rytmů, imunomodulaci a jeho antioxidačního působení.
- Malatonin inhibuje růst nádorových buněk.
- Optimalizace melatoninu (jeho naturální zvyšování + terapeutické užívání) může značně snižovat negativní účinky chemoterapie u onkologických pacientů.
Studie z roku 2024: Melatonin and Cancer: New Insights 2024
- Melatonin působí jako protektivní látka, která pomáhá předcházet poškození buněk a udržuje homeostázu organismu na buněčné úrovni. Naopak rakovina narušuje tyto ochranné mechanismy a využívá je pro svůj růst a šíření.
- Výzkumy melatoninu zapříčinily vznik významnému množství epidemiologických studií, studií na buňkách a studií na zvířatech, které všechny dohromady přímo i nepřímo poukazují na jeho schopnost inhibovat kritické kroky karcinogeneze.
Studie z roku 2024: Melatonin in cancer biology: pathways, derivatives, and the promise of targeted delivery
- Melatonin dokáže interagovat s klíčovými signálními dráhami, jako jsou dráhy Wnt/β-Catenin, PI3K a NF-κB (pro geeky), které jsou spojené s vývojem a progresí nádorů. Melatonin dokáže tyto dráhy „modulovat“ (čtěte ovlivňovat způsobem, jako je v těle potřeba pro zachování rovnováhy), čímž ovlivňuje buněčné reakce, jako je apoptóza, metastazování i imunitní funkce.
Studie 2024: Circadian rhythm disruption and endocrine-related tumors
- Studie ukazují, že práce na směny je spojena s vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu. Geny, které regulují cirkadiánní rytmy, jako PER a CLOCK, mají vliv na progresi nádoru a odolnost vůči léčbě.
- Autoři studie upozorňují na dnes již neodiskutovatelnou skutečnost, že prevence narušení cirkadiánního rytmu způsobeného životním stylem by mohlo snížit riziko rakoviny a dalších onemocnění.
Studie z roku 2024: The Relationship between Circadian Rhythm and Cancer Disease
- Melatonin ovlivňuje ovlivňuje expresi cirkadiánních genů, jako jsou PER, CRY, BMAL1 a CLOCK, které jsou zodpovědné za regulaci buněčného cyklu a DNA opravu.
- Pro Geeky: Melatonin může zvýšit expresi genu PER2, který působí jako tumor-supresor (snižuje růst nádorů), a inhibovat aktivitu genu BMAL1, který může podporovat růst rakovinných buněk. Tím melatonin přispívá k udržení genomové stability a snižuje riziko akumulace mutací vedoucích k potenciální rakovině.
- Kromě přímých antioxidačních účinků melatonin dokáže posilovat funkci NK buněk (natural-killer-cells) a zvyšovat cytotoxicitu T lymfocytů = imunitních buněk se schopností detekovat a odstraňovat dysfunkční buňky.
III. SYNTÉZA: Co nejnovější vědecké poznatky znamení pro společnost?
Stále více vědeckých důkazů a naše prohlubující chápání protektivní role melatoninu nám ukazují jasnou skutečnost, že narušení cirkadiánního rytmu, které se týká většina lidí žijící v moderní společnosti, je přímo i nepřímo spojeno se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny.
Faktory jako práce na směny, nadměrné vystavování se modrému světlu ve večerních hodinách, ale i celkové narušení sezónních biorytmů v kterých hraje melatonin podstatnou úlohu (na podzim a v zimě bychom ho měli mít více), vedou k tomu, že se lidé o sílu a optimalizační potenciál melatoninu okrádají, a zvyšují si tím riziko vzniku rakoviny či jiných např. metabolických onemocnění.
V roce 2024 proto již nehovoříme o hypotéze, ale vzhledem k množství vědeckých důkazů o faktu, kterému je potřeba věnovat pozornost a vynakládat úsilí tyto informace integrovat do podvědomí společnosti v rámci systematické osvěty.
Pro společnost je to samozřejmě výzva, protože žijeme v prostředí kterému vládnou technologie, nicméně pro ty, kteří jsou otevření tomu přehodnocovat životní styl a udělat praktické kroky pro optimalizaci svého prostředí a návyků s cílem chránit své zdraví, existují funkční nástroje jak v moderním prostředí hladiny melatoninu maximalizovat!
Dnes už totiž prevence rakoviny není otázkou genetických predispozic, ale největší síla tkví ve vědomé optimalizaci nejhlavnějších příčin nacházející se v našem prostředí, jako je v tomto kontextu např. vystavování se modrému světlu před spaním.
SLOVA ZÁVEREM:
Cílem tohoto článku bylo vám připomenout, jakou sílu má naše tělo ve schopnosti regenerace a ochrany před civilizačními nemoci díky melatoninu, a představit vám nejnovější vědecké poznatky, které opakovaně potvrzují, že kolem melatoninu nevznikají pouze „báchorky“, ale jedná se o fakt, který je potřeba v kontextu moderní společnosti intenzivně propisovat do podvědomí lidí, kteří jsou na tyto informace připraveni.
Vzhledem k tomu, že nám aktuálně probíhá temná část roku, v které bychom měli mít melatoninu nejvíce, tak vám doporučujeme zaměřit se na doporučené praktické strategie a věnovat jim maximální pozornost.
Děkujeme za podporu, protože právě díky vám můžeme na těchto článcích a zpracovávání poznatků intenzivně pracovat!
PODCAST: Adam Česlík
ČLÁNEK: Lukáš Rusek
PERFORMANCE LIFESTYLE
PRAKTICKÝ PROTOKOL: MAXIMALIZACE VLASTNÍHO MELATONINU
Přehled praktických strategií pro každodenní maximalizaci naturální sekrece melatoninu.
V poslední části podcastu najdete představení všech hlavních faktorů, které lidem snižují melatonin. Pokud nás chcete podpořit a získat podrobnější protokol s praktickými úkoly na odškrtávání každý den, můžete si jej dokoupit za 10 dolarů přes odkaz výše (pro naše Patreony je zdarma).
Žádné komentáře