cirkadiánní rytmus Performance lifestyle Výkonnost

Jak maximalizovat ranní energii? (práce s dechem)

Ve videu najdete komplexní pohled na 3 základní kroky, které je potřeba dodržovat v rámci ranní rutiny pro maximalizaci energie, dopaminu, serotoninu a schopnost vyrazit do dne s novou vervou. Z hlediska toho nejzákladnějšího, a současně nejefektivnějšího, co můžete udělat, je pak vhodné zařadit tyto 4 body:

Jak vypadá základ efektivní ranní rutiny:

1. Nenechte si vzít dopamin:

Nikdy, opakuji nikdy, neberte po probuzení jako první věc do ruky mobil. Intenzivním modrým světlem hned po probuzení zvýšíte nadměrně kortizol, a sjížděním soc. sítí vytváříte dopaminovou smyčku, která Vás o něj dále připravuje. Lidé závislí na mobilu pak mají méně dopaminu pro úkony a tasky běžného dne.

 

2. Nezůstávejte ležet v posteli:

Pokud má člověk srovnaný cirkadiánní rytmus, tak se budí s návalem energie a nemá problém vyskočit z postele. Pokud na této úrovni ještě zatím nejste (obnova může nějaký čas trvat), tak je důležité vědět, že bez ohledu na to, jak se můžete cítit unavení nebo rozbití, musíte vzít všechny své síly, a dostat se z postele. Lidé mají většinou problém se vstáváním, protože už v sobě mají představu, že hned budou muset začít chystat snídani atd., pro co se jim ale zdá, že ještě nemají energii. Často je to pak spojeno s tím, že raději vezmou do ruky mobil (viz bod 1). 

Co teda udělat? Ihned po probuzení se vzchopte, vstaňte, a jděte do jiné místnosti (pokud to je možné), kde otevřete okno a sednete / lehnete si pod něj. Závan studeného vzduchu Vás sám o sobě probere, a lehnutím nebo sednutím na tvrdou položku zajistíte, že znovu neusnete.

 

3. Začněte provádět dechové cvičení Dech ohně:

Teprve nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu: Sedněte / lehněte si pod okno a začněte dýchat. Můžete použít klasickou dechovou metodu Wima Hofa, nebo intenzivní dýchání v sedě (viz video). Cílem tohoto dechového cvičení je okysličit tělo i mozek, a tím spustit kaskádu biochemických procesů, které zvýší mentální i fyzickou energii, aktivační hormony a neurotransmitery, případně i endorfiny (tam záleží více na zvolené technice).

 

4. Vstaňte a pokračujte v Performance ranní rutině, nebo pokračujte svými běžnými úkony:

Těch 5 – 10 minut, které investujete do dechového cvičení je v podstatě stejný čas, který byste strávili sjížděním mobilu, daleko více ale zvedne Vaší produktivitu pro první část dne. Pak si klidně zadýchejte znova 🙂

 

Kompletní návod na Performance ranní rutinu 2.0 najdete v našem úvodním protokolu PL: Naturae. Ten slouží jako postupný přechod k novému životnímu stylu, kdy se v něm naučíte vše potřebné o stravování (seznamy potravin, 100 receptů, stravování podle biorytmů), tréninku (50 příkladových i s videi), suplementaci i celkové optimalizaci životního stylu (včetně psychiky). 

Protokol současně slouží jako start pro následný přechod k pokročilejším a více specializovaným produktům, kam patří i naše nové video-kurzy PL VIOM, kdy již tento týden vychází první z nich s názvem IMUNITA a boj s patogeny.

 

 

 

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..