cirkadiánní rytmus Performance lifestyle

Spánek a snění jako cesta psychické i fyzické integrace

Spánek je neoddělitelnou součástí našeho života. Rytmus spánek / bdění je součástí našeho genetického kódu, spánek  je možností vypořádávat se každodenně s nahromaděným stresem, zdravý spánek slouží jako restart našeho systému a souvisí s celkovou fyzickou i psychickou integrací a také našim zdravím.

I přesto to všechno je v dnešní době kvalitnímu spánku přikládáno stále méně hodnoty a paradoxně v dobách, kdy se jeho potřeba zvyšuje (všechen ten fyzický a psychický stres, expozice toxinům a elektrosmogu), spíme stále méně a především méně kvalitněji.

Stále častěji se vyskytují poruchy spánku od těch menších, jako jsou problémy s usínáním, opakované buzení se během noci, problémy se vstáváním nebo naopak předčasné probouzení se, až po ty horší, jako jsou bezesné noci, spánkové obrny, noční můry a děsy (pavos nocturnus), somnambulismus (náměsíčnost), hypersomnie či insomnie (nespavost), noční panické ataky  a spousta dalších.

Ty všechny poukazují na nedostatek našeho zdraví. Kvalitní spánek je totiž pro zdraví zcela klíčový, protože souvisí s:

Fyzickou a psychickou regenerací: Kvalitní spánek slouží k regeneraci těla i ducha. Čím méně potřebujete regenerace fyzické, tím více dochází k regeneraci psychické, což se odrazí ve Vašem kognitivním výkonu další den.

Adaptací na stres: Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek navyšuje kapacitu Vašeho stresového rezervoáru, který jednotlivé stresory během dne naplňují. Díky tomu čelíte výzvám s hrdostí a zápalem a nebojíte se překážek.

Zdravím imunitního systému: Déletrvající spánková deprivace je nejrychlejší cestou jak podlomit svou imunitu a onemocnět. Mnohdy k tomu však stačí i jediná noc s nedostatečným spánkem (většinou v kombinaci se zvýšeným stresem z předešlého dne), což určitě znáte z vlastní zkušenosti.

Hormonální optimalizací: V důsledku nedostatečného nebo nekvalitního spánku dochází k rozhození cirkadiánního rytmu, čímž vzniká narušení přirozené sekrece hormonů během noci i během dne. To se může manifestovat ve snížení energie, horším trávení, sníženém kognitivním výkonu, anhedonii, špatné regeneraci, vzniku psychických problémů, odolnosti na přeměnu postavy či tvorbou neústupného tuku v určitých oblastech.

Efektivní detoxikací: Během spánku dochází k navýšení detoxikační činnosti našeho organismu (a proto byste neměli baštit na noc tvaroh, kterým tyto procesy utlumíte). Spánek je stěžejní pro detoxikaci mozku, která probíhá pouze během něj. Dlouhodobě nekvalitní spánek zvyšuje míru oxidativního stresu v mozku a vede k předčasnému odumírání mozkových buněk, které na rozdíl od těch ostatních neumí naše tělo vytvářet nové 🙁

Psychickou integrací: Během spánku dochází k integraci našich vzpomínek, emocí i toho co jsme se naučili. Dochází ale také k celkové obnově našeho duševního zdraví. A to zejména prostřednictvím snů. Sny dokáží prozradit leccos nejen o Vašem nevědomí, ale také o Vašem zdraví a dalších životních faktorech. Podrobněji se tomuto tématu bude věnovat speciální přednáška Levelu 2 jménem Neurotransmiterová optimalizace, která proběhne 6. 11. a dostat se na ní mohou jedině absolventi všech předešlých přednášek Levelu 1 (odkaz k registraci je v klientské sekci).

Hlavními proměnnými spánku, které je potřeba optimalizovat jsou:

Délka spánku: Zatímco většina workaholiků, vrcholových managerů a náruživých podnikatelů bude hovořit o tom, že si mohou dovolit spát maximálně 4-5 hodin denně („úspěch nikdy nespí“), skutečnost se má tak, že optimální délka spánku je 7-8 hodin. Spánek dlouhodobě kratší než 6 hodin již vede k narušení hormonální rovnováhy (u mužů ke snížení testosteronu).

Co ale na druhou stranu, pokud jste vysokoškolští studenti a můžete spát dle libosti? Pak je přece ideální 9-11 hodin denně ne? Je více lépe? Nikoliv. Pokud Vaše tělo potřebuje jednou za čas více spánku, kor po náročném pracovním nebo tréninkovém týdnu, není na tom nic špatného. Pokud si však život bez více než 9 hodin spánku denně neumíte představit (a i tak se budíte rozbití a cítíte potřebu spát ještě více), je to již znamením sníženého zdraví, související s narušením hormonální rovnováhy. Nadměrné množství spánku může být stejně nezdravé jako jeho nedostatek.

Neexistuje nic jako potřeba delšího spánku než je osm hodin, existuje pouze potřeba kvalitnějšího spánku. Pokud se po 8 hodinách necítíte kompletně odpočatí a připraveni stoupat ke hvězdám, nespali jste dostatečně kvalitně.

Hloubka spánku: Pokud spíte pouze plytkým spánkem, ze kterého se stokrát za noc probudíte, nedojde k fyzické integraci a spánek potom neplní svou úlohu. Po takovém spánku se cítíte, jakoby žádný nebyl. Váš stresový zásobník nebyl obnoven a další den pokračujete tam, kde jste ten minulý ukončili – na pokraji sil.

Kvalita spánku: Kvalitní spánek poznáte tak, že se probouzíte (bez ohledu na délku spánku) odpočatí, vyskočíte z postele a energie máte na rozdávání. Že si takové ráno ani neumíte představit a každý den se hodinu sbíráte z postele plni nenávisti k dnešní společnosti i lidem okolo (zdravím svého kamaráda A. B.)? Pak je to ukazatelem nedostatečné kvality Vašeho spánku, což může být v důsledku sníženého zdraví.

Přítomnost snění: Přítomnost snů souvisí s Vaší psychickou regenerací, s psychickým restartem systému. Takový spánek vede k tomu, že jsou Vaše neurotransmitery během dalšího dne v rovnováze: Vnímáte svou přítomnost na světě pozitivně, jste empatičtí k druhým, dobře naladění, připraveni čelit problémům, připraveni podávat maximální výkon.

Cyrkadiánní rytmus: Není důležité pouze jak dlouho a kvalitně spíte, ale také kdy. Spánek musí být v souladu s Vašimi biologickými hodinami, s Vašim cirkadiánním rytmem. Obecně platí, že jsme nastaveni pro spánek začínající nejpozději v 11 hodin večer a končící mezi 7 a 8 hodinou ranní. To se samozřejmě velice špatně naplňuje při práci na směny (a o to větší úlohu tam má adekvátní optimalizace spánku). Dlouhodobé přehození tohoto systému vede také ke vzniku hormonální nerovnováhy (např. týdny trvající ponocování do ranních hodin při učení se na státnice a následný spánek do poledne).

Pro zlepšení kvality spánku, a jeho vlivu na zdraví i energii doporučuji klientům systému PL zařazovat specifickou ranní a večerní rutinu. S obojím se seznámíte v protokolu PL: Starter pack.

Mgr. Adam Česlík

Může se Vám také líbit

1 komentář

  • Odpovědět
    Tajemství elektrolytů – Rise by Performance training
    26.6.2017 at 12:49

    […] špatné kvalitě spánku (kterou trpí většina […]

  • Napsat komentář

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..