Holistický přístup Performance lifestyle

Proč se učit pracovat s dechem?

Dech, dýchání, okysličení… Troufám si tvrdit, že naprosto každý si uvědomuje důležitost dýchání, které nás udržuje při životě. Kdy stačí krátkodobé narušení tohoto automatického procesu, aby došlo ke ztrátě vitality a energie, o trochu více ke ztrátě vědomí, a většinou pár minut k samotné smrti.

Nejenže dýchání potažmo okysličení rozhoduje mezi životem a smrtí, ale naše automatizované dechové vzorce a míra okysličení dlouhodobě ovlivňují naše celkové zdraví, vitalitu a schopnost fungovat v moderním světě, což mnohdy různé zaslepené výživové a optimalizační směry pro své paradigma nevidí.

Jako populace žijeme v moderních kubikulech odpojeni nejen od přirozeného prostředí, ale také od přirozeného dýchání, a tedy adekvátního okysličení našeho těla, mozku i Vědomí. A to si samozřejmě vybírá na lidech krutou daň v podobě pracovní efektivity, odolnosti ale i celkového well-beingu. Dlouhodobé špatné dýchání může mít navíc negativní vliv nejen na sílu a tělesnou stavbu, ale dokonce také na to, jak vypadáme v obličeji (viz dále)!!!

Víte co je na tom nejparadoxnější?

  • Práce s dechem a dechovými technikami, správné dýchání a náprava dechových vzorců, je většinou to poslední, kde lidé hledají řešení svých problémů, nebo čemu přidávají váhu, a to bez ohledu na to, že mohou vydávat neuvěřitelné peníze za wellness procedůry, zdravé výživové programy a osobní trenéry. Sic!

Dámy a pánové, práce s dechem je dlouhé roky jedním ze stěžejních pilířů našeho holistického přístupu (a základní techniky jsme Vás učili všude možně), přesto nám zatím v Performance chybělo ucelenější pojednání o práci s dechem. A právě proto nyní začínáme novou sérii článků s názvem DECH zde na Patreonu, která bude mít 4 – 5 dílů, a postupně se v ní podíváme na různé aspekty a využití dechové praxe – pro tělo, mysl i Vědomí.


NEGATIVNÍ DECHOVÉ VZORCE

Z holistické perspektivy existuje zajímavé propojení mezi dlouhodobě špatnými dechovými vzorci a dýcháním ústy, a strukturními změnami čelisti, tvaru obličeje, i jeho vzezření.

Tyto problémy nastávají zejména, pokud se špatné dechové vzorce (a pozice hlavy například v kontextu koukání se do mobilu) objevují již od dětství, kdy existují vědecké důkazy o tom, že to může mít zmíněné negativní účinky nejen na vzezření člověka (propadlé oči, zpětně posunutá čelist, vliv na vývoj obličeje jako takového), ale právě také na správné dýchání, problém s růstem a postavením zubů, a sekundárně pak samozřejmě na schopnost správně pracovat s dechem a okysličením.

Negativní dechové vzorce je nicméně možné (a velice typické) osvojit si i v dospělosti (závisí na řadě faktorů), kdy se nejčastěji jedná pouze o špatné dýchání ve stresu, při práci v sedě nebo při pohybové aktivitě (sportu), nicméně pokud se člověk „naučí“ dýchat podvědomě špatně tak, že dýchá během dne primárně ústy, tak se mohou začít objevovat také pokročilejší problémy zmíněné výše (je pak dobré porovnat si fotky z profilu a pár let zpátky, s něčím se člověk prostě narodí🥺).

Co se týče nápravy, tak se u zmíněných progresivnějších změn mnohdy řeší skrze ortodoncii, pediatrii / fyzioterapii a podobně, přičemž je důležité připojit právě aspekt správného dýchání (o čemž chápu se v povědomí společnosti příliš neví).

Základem je začít dávat pozornost svému dýchání (během sedavých aktivit i pohybu), provádět každodenní dechová cvičení (kdy mám možnost propojit se s dechem), a postupně přeprogramovat své negativní dechové vzorce (byť jsou automatické, tak to skutečně jde).

Podrobně se holistickému tématu negativních dechových vzorců (a správnému dýchání), včetně úvodních kroků nápravy, věnuje první článek ze série DECH v naší klientské skupině (Performance Patreon).

PS: Samostatné téma je pak řešení vážnějších morfogenetických změn, které samy o sobě blokují správné dýchání (např. u fighterů z MMA, kde to je dáno opakovaným poškozením nosu), nebo řešení pozice hlavy a čelisti, postury atd. To už je potom specializace někoho, kdo se tímto přímo zabývá.


Performance podcast #31: Negativní dechové vzorce, Dušek a rakovina, Věda o Vědomí


„SEMINÁŘ HYPOXIE: Práce s dechem a životní energie“

HOLISTICKÝ PŘÍSTUP K ŘEŠENÍ NEDOSTATEČNÉHO OKYSLIČENÍ A ANÉMIE

V rámci této video-přednášky (3h 51min) se podíváme na holistický přístup k řešení málo známé (přesto velice běžné) problematiky SUBKLINICKÉ HYPOXIE – neboli ztráty životní energie, fyzické i psychické výkonnosti a chronické únavy z pohledu nedostatečného okysličení buněk, které může vznikat na jedné ze 4 hlavních úrovní (od špatného dýchání, přes anémii, až po problémy na úrovni mitochondrií).

Vypravíme se do fascinujícího světa nečekané problematiky, kterou jsem dával dohromady poslední rok, a to právě v rámci vlastního boje se subklinickou hypoxií, a hledáním jejich skrytých příčin.  Přednáška obsahuje vnořenou prezentaci se všemi potřebnými informacemi, stejně jako východisko v podobě praktického protokolu, jak zatočit s různými stupni subklinické hypoxie.

Tato video-přednáška je pro mě velice osobní téma a současně snaha, jak pomoci lidem řešit problémy, se kterými jsem se sám dlouhé měsíce trápil! Adam

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..