Holistický přístup Optimalizace zdraví

Osobní příběh: Jaké jsem měl loni zdravotní problémy, a co bylo příčinou?

Velkými milníky v desetileté historii systému Performance lifestyle, byly vždy mé osobní zdravotní problémy, u kterých jsem se vždy snažil najít skrytou příčinu, efektivní řešení a odstranit je u sebe. Ať už to byly mé problémy s tetanií, celoživotními chronickými ekzémy, adrenálním vyhořením, syndromem leaky gut a potravinovými intolerancemi, vleklé problémy s akné na zádech, syndromem bolestivého ramene, problémy se spánkem a energií, nebo třeba temná noc duše vlastního Vědomí.

S odstupem času ale všechny tyto životní epizody, a zpočátku nelítostivé zdravotní problémy nakonec posloužily vyššímu dobru, protože mě vždy donutily vypravit se na novou cestu za poznáním, a postupným testováním a optimalizací zjistit, co na ně zabírá. A nakonec jsem tak vždy pomohl nejen sobě s jejich řešením, ale vytvořil také praktické protokoly nebo praktické nástroje, které mohly pomáhat lidem – dlouhodobě se trápících s jejich řešením.

Ať už to bylo vytvoření Performance magnézia (a protokolu pro tetanii), PL: Cirkadiánního protokolu, protokolu na Leaky gut (PL GUT protokol). A další..

Když se ohlédnu zpátky, tak v problémech, které jsem řešil, spatřuji jasnou linku toho, že v konečném záměru sloužily vyššímu dobru, to je však něco, co si člověk z pozice ega, když je zažívá, většinou neuvědomuje. Na druhé straně jsem rád, že jsem si nemusel projít všechny témata a zdrav. problémy, které v Performance řešíme 😀

Tak jako tak, po více než 10ti letech zkušeností jsem si myslel, že už mě jen tak nějaké chronické problémy, u kterých bych navíc neznal příčinu, nepřekvapí. A tak osud opět vytasil své karty, a představil mě před novou životní výzvu, která sužovala můj tréninkový, pracovní i osobní život téměř celý minulý rok (byť se vždycky vynořila na několik měsíců, a pak zdánlivě zmizela).

V tomto netradičním blog-postu Vás tak seznámím s problémy, které jsem zažíval (a které může, byť v lehčí variantě, zažívat řada z Vás). A o kterých bych nepsal, pokud by se mi je nepodařilo nejen vyřešit, ale současně najít sérii těch nejefektivnějších strategií, jak s nimi zatočit.

Tak jdeme na to!

Nečekaně propletené problémy:

Minulý rok (2022) jsem v podstatě od ledna začínal vnímat postupně se akumulující a zhoršující zdrav. problémy, u kterých jsem nenacházel zjevnou příčinu (zejména protože jsem vše optimalizoval na 100%). A paradoxně jsem se tak dostal do pasti, že jsem projevy dával za vinu nedostatečně přísnému režimu, prokrastinaci, lenosti, hedonii a já nevím čemu všemu. Tedy sobě, místo toho, abych hledal viníka z pozice toho, co je v těle špatně.

Jaké to byly problémy, které mě nenápadně a plíživě stále více ovlivňovaly?

 • Často když jsem usínal, tak mě braly mdloby, závratě, kdy jsem si musel sednout, kdy se to opakovalo několikrát dokola, a často i se zvýšením stresových hormonů (= tělo bralo jako krizi a potřebu aktivace).
 • Totální propad energie po probuzení: I když jsem spal 8 a často i 9 hodin, tak jsem se probouzel ve velice malátném a zničeném stavu, kdy trvalo několik prvních hodin, než jsem se dal jakž takž dohromady.
 • Ráno jsem se cítil odkysličený, ale i když jsem udělal 3 x 30 Dechů ohně, tak jsem se necítil okysličený, a čím více jsem na dech tlačil, tím to bylo horší.
 • Začaly mi stále více slábnout vlasy, kdy byly jakoby přiškrcené a neměly správnou výživu…
 • Suplementace některých látek a mikronutrientů mi dělaly paradoxně špatně (velký propad energie).
 • Negativní reakce na fotobiomodulaci infra panelem, kdy stačilo pár minut a cítil jsem se více unavený než před ním.
 • Optimalizační strategie, které normálně fungovaly, mi dělaly paradoxně hůře (i saunování, fyzická aktivita atd.) dělaly pocitově spíše hůře.
 • Nejprve celková slabost při tréninku v posilovně (= začal jsem tréninky vyřazovat), a pak celkově při fyzické aktivitě (takže například i 30 minut hike do kopce byl pocitově jako stoupání ve 3000 m n. m.).
 • Horší paměť, produktivita, a hlavně nedostatek dopaminu = Právě to negativně ovlivňovalo well-being, protože jsem to přisuzoval tomu, že jsem líný, prokrastinuju atd.
 • Celkově jsem měl nízkou energii během dne, kdy jsem to ale díky měsíce trvající postupné progresi (a tomu, že už byl podzim) bral jako nový normal.

Nechápejte to přitom prosím špatně, u běžného člověka by mohla být řada důvodů, proč tomu tak je, nicméně já jsem měl vyladěnou a optimalizovanou stravu, prostředí kde žiji, vodu a nutrienty, spánek a cirkadiánní rytmus a mnoho dalšího.

A právě to, v kombinaci s paradoxní negativní reakcí na řadu pozitivních optimalizačních strategií, u mě vedlo ke konečnému uvědomění, že jsem postaven před nějakou novou a doposud nezmapovanou problematiku!

Tyhle problémy jsem řešil během roku 2022, nejprve na jaře, pak v druhé polovině léta, ale nejvíce se projevily až s příchodem podzimu (kdy přestalo pomáhat slunce a faktory přírody).

A postupným odkrýváním dílků skládačky jsem nakonec došel k tomu, že mým problémem byla:

Subklinická hypoxie

Zatímco jako hypoxie se označuje akutní odkysličení tkání, mozku atd. které se může objevit při sportu, potápění nebo například i konstrikcí krve přicházející do mozku, a ve své plné podobě je většinou často nebezpečné pro život (riziko omdlení, mrtvice atd.).

V případě subklinické hypoxie (což je termín, který jsem vytvořil pro potřeby odlišení od klasické hypoxie) se však jedná o klinicky zanedbatelný, ale bohužel chronický / dlouhodobý snížený přísun kyslíku pro buňky různých tkání – od svalů, přes vlasové folikuly, mozek, dopaminový systém až pro kardiovasulární soustavu.

Subklinická hypoxie může mít řadu projevů, z nichž ty mé osobní subjektivní najdete výše, nicméně pokud přetrvává, tak dlouhodobě negativně ovlivňuje život člověka, a celkově urychluje naše stárnutí.

Pro další informace mrkněte na tuto infografiku. To nejdůležitější přitom je, že k ní dochází nejčastěji kombinací různých faktorů výživy, životního stylu a dlouhodobé nerovnováhy mikroživin, a nedá se bohužel řešit pouze „dechovými technikami“ (kdy jde spíše o nápravu neg. dechových vzorců, jako součást rovnice).

NOVÁ PŘEDNÁŠKA: HYPOXIE – Okysličení, anémie a dlouhověkost

LINK NA PŘEDNÁŠKU: www.plstyle.cz/hypoxie


HOLISTICKÝ PŘÍSTUP K ŘEŠENÍ SUBKLINICKÉ HYPOXIE

V rámci této video-přednášky (3h 51min) se podíváme na holistický přístup k řešení málo známé (ale často se objevující) problematice SUBKLINICKÉ HYPOXIE – neboli ztráty životní energie, fyzické i psychické výkonnosti a chronické únavy, a to v kontextu nedostatečného okysličení (narušení přenosu a využití kyslíku). 

K subklinické hypoxii může docházet na jedné ze 4 úrovní, které budeme na této přednášce probírat, a učit se je optimalizovat: 

 • A) Dech a celková schopnost okysličení těla. 
 • B) Zdraví červených krvinek.
 • C) Přenos kyslíku krví (a různé typy anémie).
 • D) Využití kyslíku pro tvorbu energie v buňkách.

A na přednášce si postupně tyto oblasti projdeme, naučíme se je optimalizovat a získáte tak kompletní návod na to, co dělat, pokud se začnou objevovat podobné příznaky jako jsem měl já, nebo už je máte (přednáška jde ale použít i bez problémů k obecně lepšímu okysličení a energii).

Video-přednáška je záznamem ONLINE semináře s pracovním názvem „PRÁCE S DECHEM“, který se odehrál letos v březnu.


Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..