Holistický přístup Hormonální optimalizace

VLIV MIKROPLASTŮ NA PLODNOST A HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHU – Co se zjistilo?

Dle aktuálních výzkumu vyplývá znepokojující skutečnost, a to, že se stále více mužů potýká s problémy s plodností, a taky víme, že se ve společnosti mezi generačně snižují hladiny hlavního mužského pohlavního hormonu – testosteronu, která významně souvisí nejen s plodností, ale i ochranou celkového mužského zdraví.

Otázkou zůstává, čím jsou tyto důsledky způsobeny? Protože v rámci Holistického přístupu víme, že se nikdy nejedná o jednu jedinou kauzální příčinu, ale naopak o kombinaci faktorů životního stylu, působení prostředí a dalších proměnných, tak tentokrát jsme se blíže podívali na něco, co je pevnou součástí našich životů, a tím jsou plasty / mikroplasty!


1) Co bylo zjištěno v kontextu příjmu plastů / mikroplastů do našeho těla a plodnosti / hormonální rovnováhy?

Studie (2023): Male reproductive toxicity of polystyrene microplastics: Study on the endoplasmic reticulum stress signaling pathway

 • V posledních 80 letech byl zaznamenán významný pokles plodnosti.
 • Bylo vypočteno, že minimální ekvivalentní dávka mikroplastů u lidí, která vede k abnormalitě kvality mužského spermatu je 0.016 mg/kg/d – a této hodnotě se blíží země jako je Japonsko a Jižní Korea – pozn. dle studie nelze snadno vztáhnout na individuální jedince a skryté zdroje plastů.
 • Aktuálně nejsou dostupné studie dopadu mikroplastů na reprodukční zdraví u lidí, ale mechanismy účinku jsou prokázány na zvířatech.
 • Obecně ale výsledky naznačují, že mikroplasty mají významný potenciál negativně ovlivňovat kvalitu spermatu.

Studie (2023): Male reproductive toxicity of polystyrene microplastics: Study on the endoplasmic reticulum stress signaling pathway

 • V další letošní studii bylo zjištěno, že působení mikroplastů u laboratorních myší vyvolává poruchy spermatogeneze, zvýšenou apoptózu buněk v důsledku zvýšeného oxidativního stresu a zánětlivosti.
 • Dále taky vlivem působení mikroplastů docházelo k snížení hladin testosteronu, včetně snížení steroidogenního akutního regulačního proteinu (StAR), který je „stimulátor“ syntézy testosteronu.

Studie (2023): Effects of the adsorption behavior of polyamide microplastics on male reproductive health by reduction of testosterone bioavailability

 • Absorpce 0,5 mg / den vedla u myší ke snížení hladiny testosteronu v séru, většímu poškození struktury semenných kanálků, motility a morfologie spermií.
 • Působení mikroplastů vede k zvýšení oxidativního stresu v mužském reprodukčním systému.
 • Ne všechny plasty vykazují stejnou absorbční efektivitu, což může do budoucna přispět k používání plastů, které méně efektivně absorbujeme do těla a buněk.

JSOU STUDIE NA ZVÍŘECÍCH MODELECH V TOMTO KONTEXTU DOSTATEČNĚ RELEVANTNÍ?

Ať už se k takovým výzkumům stavíte jakkoliv, je důležité mít na paměti, že než začne (pokud vůbec) klinický výzkum na lidech, může to trvat poměrně dlouhou dobu. Navíc studie na myších nám poměrně jasně ukázaly, že již je zmapován negativní potenciál působení plastů na plodnost a hladiny testosteronu, a to znamená, že dle svého uvážení můžete podnikat základní preventivní kroky, jak expozici plastů / mikroplastů snižovat.


2) Krize plodnosti? Důsledek moderního prostředí, včetně působení mikroplastů?

Letošní rozsáhlá přehledová  studie s názvem: Temporal trends in sperm count: a systematic review and meta-regression analysis of samples collected globally in the 20th and 21st centuries zabývající se snižováním plodnosti mužů ve společnosti přišla s důležitými daty:

 • V období od 1973 do roku 2018 došlo k průměrnému poklesu spermií o 0,87 milionu/ml/rok.
 • Celkově se průměrný počet spermií u během tohoto období snížil o 51,6 %.
 • Údaje po roce 2000 ukázaly ještě prudší pokles, přičemž roční procentuální pokles se zdvojnásobil z 1,16 % na 2,64%.
 • Výzkumníci vyzvaly vlády, aby uznaly sníženou mužskou plodnost jako hlavní problém veřejného zdraví a uznaly význam mužského reprodukčního zdraví pro přežití lidstva.

Tato přehledová studie sice nezmiňuje rizikové faktory a příčiny, jako je například zvýšená expozice mikroplastům (s výjimkou kouření), nicméně dle poznatků zmíněných výše můžeme implikovat, že se na snižování plodnosti mohou podílet.

Přesto je potřeba znovu zdůraznit, že se nejedná o kauzální příčinu, ale pouze o dílek daleko větší skládačky, do které dále patří faktory jako je expozice toxinům a hormonálním disruptorům (včetně BPA a jiným bisfenolům), nutriční deficity, expozice nenativním elektromagnetickým frekvencím, a obecně snižující se zdraví společnosti.


3) PRAXE: CO DOPORUČUJEME OPTIMALIZOVAT?

1. Vyměňte veškeré plastové nádobí za nádobí ze skleněných, kovových nebo dřevěných materiálu! – V praxi se jedná např. o krájecí prkna, krabičky, vařečky, naběračky, misky apod.

2. Nenoste těsné spodní prádlo ze syntetických materiálu – Naopak preferujte volnější varianty z přírodních materiálů, jako je bavlna.

3. Obecně zvažte nákup a nošení oblečení z přírodních materiálu.

4. Vyzkoušejte naprosto minimalizovat používání PET lahví – Jako nejlepší „hack“ je pořídit si skleněné / kovové láhve, a v nich si nosit svou filtrovanou vodu.

5. Nepijte kávu z plastových kelímku – Preferujte kávu v kavárně nebo si noste svůj vlastní skleněný „kelímek“, případně vsaďte na domácí přípravu kávy.

6. Kupujte více čerstvých, méně v plastu balených potravin.

7.  Chcete-li jít do pokročilejších strategií, tak zvažte pořízení pokročilého vodního filtru, např. reverzní osmózy. – U osmóz jen pozor na nutnost vodu alespoň minimálně remineralizovat.

8. Přejděte na ekologickou / přírodní kosmetiku.

9. Nepřehánějte to s konzumací mořských ryb (např. každý den 200g) Ryby akumulují mikroplasty, ale nejedná se o významný zdroj expozice.

10. Pokud žijete ve větším městě, tak se pravidelně / semi-pravidelně vydávejte na výlety do přírody.

NA CO NEZAPOMÍNAT?

Schopnost našeho těla odolávat enviromentálním toxinům je dána jeho celkovým zdravím, a proto se s největší pravděpodobností bude lišit dopad působení mikroplastů na člověka, který na sobě dlouhodobě pracuje a posiluje své obranné systémy (detoxikační, antioxidační…), oproti člověku, který dlouhodobě žije moderním způsobem života a jeho odolnost  se postupně snižuje.

Tím se vracíme zpátky k Holistické perspektivě! Budete-li dlouhodobě pracovat na svém celkovém zdraví, a současně se budete vědomě vyhýbat nejrizikovějším a zbytečným expozicím, tak zkrátka a jistě děláte ty nejefektivnější preventivní kroky, a s čistým vědomím a svědomím můžete na podobné témata nahlížet s daleko větším nadhledem.


SLOVA ZÁVĚREM

Tento článek byl věnován mikroplastům ve vztahu s mužskou plodností a snižováním hladiny testosteronu, nicméně téma mikroplastů a jeho dopadů na naše zdraví je daleko širší a je předmětem intenzivního výzkumu.

Pravděpodobně až čas ukáže, jaké skutečné dopady mají mikroplasty na naše zdraví a jednotlivé tělesné systémy, ale stejně jako u jiných témat, tak ani zde nemusíte čekat na oficiální prohlášení řídících autorit, a můžete se rozhodnout dle aktuálních poznatků provádět praktické optimalizační kroky už nyní.


Mikroplastům dnes nemůžeme zcela uniknout a neměli bychom si z toho dělat těžkou hlavu! Základem totiž je, soustředit se na faktory které ovlivnit můžeme, jako je zejména nastavení našeho životního stylu!

Právě touto cestou jde náš Holistický protokol, který vám představí 12 hlavních oblastní životního stylu a jak je prakticky optimalizovat a upevnit si v nich dlouhodobě udržitelné návyky!

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..