Holistický přístup Performance lifestyle

3 koncepty tréninku: Vnější / tvrdý, vnitřní / energetický a Work-flow (integrační).

Klasický přístup k fyzickému tréninku (trénink v posilovně, běhání, sportovní trénink, cyklistika…) je postaven na destrukci, a následné obnově a energie při něm jde ven, proto ho nazýváme jako WORK OUT. Z dálného východu přitom pochází kompletně opačný přístup k tréninku, postavený na obnově, kultivaci a rozvádění životní energie, který nazýváme WORK-IN. V tomto článku se dozvíte více nejen o těchto dvou přístupech k tréninku, ale také o třetí možnosti WORK-FLOW, která částečně kombinuje benefity obou, a částečně přináší vlastní.


1) WORK-OUT TRÉNINK:

Jedná se o tradiční přístup k silovému nebo výkonnostnímu tréninku, který funguje na bázi:

Náročný trénink způsobí poškození nebo vyčerpání. Po něm dojde k propadu energie a výkonnosti, ale díky odpočinku, jídlu a spánku se pak dosáhne regenerace a adaptace (lehkého posunu vpřed).

Do této skupiny patří jak silový trénink v posilovně, tak sportovně specifický trénink, kalistenika, běhání, sparringy a další typy tréninku.

Pokud se dlouhodobě daří dosáhnout jak adekvátního poškození / vyčerpání, tak regenerace, dochází k progresi nebo posunu vpřed v dané oblasti (nová svalová hmota, lepší výkonnost, efektivnější sportovní výkon…). Protože ale nejde donekonečna dělat trénink náročnější nebo delší, tak má po nějaké době většina lidí problém, jak dosáhnout další progrese (kromě technického zlepšení ve sportovním tréninku..). O tom, proč se u většiny lidí dostaví nepřekonatelná stagnace do 2 let kontinuálního tréninku si řekneme v dalším článku.

V dnešní době se díky akumulaci chronického stresu, nezdravého stravování, narušeného cirkadiánního rytmu a dalších faktor, bohužel stále častěji setkáváme s tím, že má většina lidí v produktivním věku (už od adolescentů) problém s nedostatkem životní energie díky vyčerpaným mitochondriím.

V takovém případě může být náročný work-out trénink (silový trénink, intervalový trénink – zejména typu Crossfitu, nadměrné běhání) doslova zničující, protože jej nutí čerpat z již také oslabených energetických rezerv a je pak nadměrným stresorem. Takovým lidem proto doporučujeme naopak vynechat cvičení v posilovně a věnovat jako první čas a energii celkové holistické optimalizaci svého životního stylu, návyků i prostředí (zde najdete praktickou optimalizaci 12 hlavních oblastí – od spánku, výživy, pohybu, eliminace toxinů, až po psychiku a well-being).

Po nějaké době se pak dají přidat další dva popsané přístupy k tréninku:


2) WORK-IN TRÉNINK:

Tento přístup / koncept tréninku reprezentují východní směry energetických pohybových cvičení, jako je: tai chi, qi-gong, jóga, či formy „vnitřní praxe“ tradičních bojových škol.

V jejich podání se jedná o propojení plynulých pohybů těla ve flow, práce s dechem, a orientace místo na výkon (venek / out) na procítění energie (dovnitř / in). Díky tomu místo poškození a únavy dochází k vytvoření / navýšení životní energie . Nic není ničeno, tělo je kultivováno, a člověk končí v lepším energetickém a mentálním stavu, než začínal.

Tento typ tréninku byl přitom po tisíce let využíván u tradičních bojových umění, aby balancoval bojový trénink, a pomáhal „kultivovat vnitřní CHI“. Pro tento typ tréninku přitom člověk nemusí pouze trénovat zmíněné komplexní systémy pohybové praxe, ale může se jednat o jednoduchá energizující pohybově-dechová cvičení ve flow, jako v příspěvku (kde jde přitom vidět pouze vnější projev cvičení, nikoliv vnitřní aspekty).

Výhodou Work-in přístupu k tréninku je, že pomáhá zvyšovat životní energii, mohou ho cvičit i staří a pohybově znevýhodnění lidé, a jedná se v podstatě o anti-aging strategii. Na druhé straně ale samozřejmě nemá přímý efekt na zvyšování sportovní výkonnosti, přeměnu postavy a další cíle, pro které je určen work-out přístup k tréninku.


3) WORK-FLOW TRÉNINK:

Tento třetí koncept, který jsem začal vytvářet před 4 lety (po tom, co jsem po 12 letech skončil s Performance tréninkem) v sobě propojuje silový trénink (s činkami, silovými nástroji ale i zvedáním váhy těla) s pohybem ve flow, prací s dechem a vnitřní praxí.

Jeho cílem není soustředění se na váhy a jejich zvyšování, snaha o napumpování dané partie, nebo akumulaci únavy. Ale naopak: Aktivace svalů celého těla, uvolnění stagnace, stimulace nervové soustavy i mozku, a zlepšení nálady, motivace a hlavně celkové energie, kdy platí:

Po správném work-flow tréninku se vždy cítíte mnohem lépe než před ním (a to ne pár desítek minut, ale hodiny – do konce dne).

Z tradiční perspektivy zde nejde o kultivaci / vytváření CHI, ale o její uvolnění z potenciálu, který má naše tělo k dispozici, a s ohledem na celkovou energii o propojení Yin a Yang (předešlých dvou přístupů k tréninku) v nový celek. Efekt přitom nemá konkurovat ani jedné z oblastí, ale přináší nový přístup k tréninku a možnosti.

Což je také důvodem, proč jsem vždy tyto tréninky strategicky využíval před odpoledními semináři PL UNI, zejména po náročném pracovním dni. Zatímco u klasického work-out tréninku bych odpadl a neudělal nic, tak work-flow tréninky mi vždy zvyšovaly pracovní produktivitu.

Work-flow tréninky trvají do 30 minut čistého času, dají se přizpůsobit pokročilosti člověka (existuje řada úrovní dle výkonností a progrese), a to nejdůležitější je: Jsou hravou zábavou a příjemnou aktivitou, ne stresující činností.

Zajímavostí přitom je, že podobně jako u tradiční východní praxe, ani u work-flow tréninku nepoznáte pouhým pozorováním z vnějšku, v čem je speciální. K tomu potřebujete porozumět jejich principům (na základě kterých si pak můžete stavět tréninky sami – např. článek na Performance Patreonu).

Pokud přitom chcete využít nejen Work-flow tréninky, ale začlenit je do komplexnější tréninkově – zocelující – seberozvojové praxe, můžete tak učinit v rámci nového Holistického přístupu k tréninku, který vyšel v podobě protokolu PL: CESTA BOJOVNÍKA (www.plstyle.cz/cb). V jeho rámci se během 12ti týdnů budete rozvíjet v pěti oblastech tréninku, zocelovat své tělo i mysl, a skrze askezi, odříkání, ale třeba i přesně nastavené stravování a optimalizaci, se dostanete do maxima svého těla, mysli i Vědomí (první protokol čistě pro muže).

Toto tedy bylo představení tří přístupů či konceptů tréninku, které jsou spíše obecnými kategoriemi, mezi které se dají rozdělit různé tréninkové, fyzické, energetické a pohybové cvičení, aktivity i celé systémy. V rámci integrálního přístupu se já osobně snažím nejen využívat všechny tři přístupy během týdne současně, ale také se v nich zlepšovat a posouvat dále.

Adam Česlík
Performance lifestyle
2013 – 2024


Vydejte se na 12 týdnů trvající CESTU BOJOVNÍKA

V rámci nového stejnojmenného protokolu PL :CESTA BOJOVNÍKA,
představujícího nový Holistický přístup k tréninku.

Ovládnete pět typů silového a výkonnostního tréninku (viz níže), ke kterým přidáte celkovou holistickou optimalizaci: Od stravování, suplementace, rutin, bio-optimalizace, až po spánek a biorytmy.
Skrze tvrdý trénink, odříkání a askezi – návrat do své síly.

Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..