cirkadiánní rytmus Performance lifestyle

Jaké jsou benefity červeného světla? A proč nevadí před spaním?

V tomto novém článku a video-článku se podíváme na to, proč nejenže využívání červeného světla před spaním (v podobě přepínatelných cirkadiánních žárovek) nevadí, ale má dokonce i řadu benefitů.

Dále se podíváme na srovnání dvou námi doporučovaných žárovek, které je přitom možné použít pro trochu jiné účely. Cílem ale není vybrat jednoho vítěze, jako pochopit, kdy a jak je správně využívat.


O tom, že by se před spaním mělo blokovat modré a případně zelené světlo, už jste asi slyšeli. Možná už ale nevíte o tom, že kromě brýlí na blokaci takového světla můžete využít i speciální žárovky s přepínacím režimem (viz. níže).

Tam je potom optimální cca 90 minut před spaním přepnout na červenou barvu (jen je potřeba mít žárovky pro tohle skutečně určené, jako například zmiňované BLight).

V přiloženém video-článku a taky ve shrnutí níže, vás seznámíme s tím, jaké má takové červené světlo benefity (a proč skutečně neplatí, že by se před spaním neměla používat červená).

Ve videu je zmíněné i využití červeného světla v rámci terapie pomocí speciálních panelů, ale to pouze pro ilustraci, že červené světlo má skutečně řadu benefitů. Tyto infra panely naopak díky vysoké intenzitě světla (30 000 luxů oproti cca 100 lux žárovce), není vhodné užívat před spaním, ale ani později večer.


Jaké jsou benefity červeného světla večer a před spaním?

Lidé vůbec poprvé začínali využívat světlo prostřednictvím ohně a to přibližně 1,7 do 2 milionů let před současností , kdy je to právě oheň, který velice vyrovnané a plné spektrum vlnových délek vyvíjecí se směrem k oranžové a červené, které nemají vliv na narušení našeho cirkadiánního rytmu.

Protože ale doba pokročila, tak v dnešní době máme pro drtivou většinu lidí žijící v moderní společnosti efektivnější řešení, než si doma rozdělávat oheň nebo zapalovat svíčky, kterým je využití žárovek generující červené světlo.

Byť se nejedná o něco, na co bychom se během evoluce adaptovali, tak i přesto má takové světlo řadu pozitivních účinků na naše zdraví, mezi které patří:

 • Zvyšování melatoninu.
 • Podpora kvality spánku.
 • Nenarušuje cirkadiánní rytmus.
 • Podpora HRV – Variabilita srdečního rytmu.
 • Zklidňující efekt.

S červeným světlem se můžete dále setkat v rámci fotobiomodulačních zařízení (infrapanely, žárovky), jejíž efekt je v dnešní době poměrně dobře zmapován a nejčastěji se hovoří o benefitech typu:

 • Zlepšování elasticity kůže.
 • Zvyšování tvorby kolagenu.
 • Vyplavování oxidu dusnatého (NO) – podpora prokrvení.

VIDEO-PŘEDNÁŠKA: CIRKADIÁNNÍ BIOLOGIE

CO SE NA PŘEDNÁŠCE DOZVÍTE?

 1. Biorytmy, evoluce a cirkadiánní biologie – jak fungují?
 2. OČI nejen jako brána do duše ale i k našemu zdraví. Jak je léčit?
 3. Jak optimalizovat své světelné prostředí: Ráno, během dne, v práci, doma.
 4. 12 oblastí na kterých je potřeba pracovat pro optimalizaci cirka. biologie.
 5. Holistická perspektiva – jak souvisí CB s jinými systémy našeho zdraví?
 6. Syndrom blue light toxicity – aneb jde i o světlo dopadající na pokožku.
 7. Do praxe: Jak blokovat modré světlo, a kdy už je to moc. Mýty a pověry kolem CB a další.
 8. Bonus: Skripta s doplňujícími informacemi o fungování cirkadiánního rytmu + informace z přednášky. 

Srovnání doporučených žárovek s červeným režimem pro využití večer a před spaním

S příchodem temné části roku je důležité daleko více opěčovávat svůj cirkadiánní rytmus. A pracovat tak nejen s brýlemi na blokaci před spaním, ale (zejména pokud máte rodinu, děti, zvířata) pracovat i s celkovým světelným nastavením doma.

V praxi přitom potřebujete vždy tři základní režimy:

Studenou bílou – pokud si potřebujete přisvítit doma na home officu, když je venku hodně škaredě (pak by světlo nemělo nikdy svítit přímo do očí).

Teple bílou – hlavní režim, kterým by se mělo doma svítit , když venku začne tma, a při kterém ještě normálně fungujete.

Režim bez modré a zelené složky (červená) – který se pustí 90 minut před spaním a umožňuje (v kombinaci s dalšími faktory), aby došlu k „přepnutí“ cirkadiánního rytmu a začal se pomalu, ale jistě vyplavovat melatonin.

Níže najdete srovnání dvou námi doporučovaných žárovek, které můžete pro tyto účely využívat v praxi.


Může se Vám také líbit

Žádné komentáře

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..